Σελίδα 1 από 18 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 450

Θέμα: ΤΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ?

ΑΣΦΑΛΕΙΑ AYTOKINHTOY

Στην τωρινή μου ασφάλεια (Interamerican) πληρώνω για το City Coupe περίπου 300€ το εξάμηνο. Περιλαμβάνει ολική και μερική κλοπή, ολική και μερική καταστροφή, Νομική Προστασία, θραύση κρυστάλλων (δεν ξέρω αν καλύπτει οροφή :evil: ), τρομοκρατικές και κακόβουλες ενέργειες, καιρικά φαινόμενα, μεταφορές με πλοία, παροχή άλλου οχήματος σε περίπτωση κλοπής κ.ά. Είναι γενικά (από τις ασφάλειες της Interamerican) η πληρέστερη. ΔΕΝ είναι όμως μικτή. Είναι επομένως πολλά; Πόσα πληρώνετε;

Επίσης πόσο περισσότερα είναι για το cabrio? Αν δεν κάνω λάθος πηγαίνει σε μεγαλύτερη κατηγορία χρέωσης; Η κουκούλα ασφαλίζεται για σκισίματα-μαχαιρώματα κλπ? Έχω ακούσει ότι δεν ασφαλίζεται από όλες τις εταιρίες. Και επειδή στην περασμένη συνάντηση άκουσα αρκετές απόψεις που κάπου "χάθηκα", θα ήθελα τα φώτα σας... :roll:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    211
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΛΕΥΤΕΡΗ,ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ.ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.
    ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ BONUS MALUS (ΕΚΠΤΩΣΗ) ΕΙΣΑΙ.ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΜΕ Β/Μ 5 ΚΑΙ ΜΙΚΤΗ ΠΛΗΡΩΝΩ 250 ΕΥΡΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ,ΘΕΟΜΗΝΙΕΣ,ΘΡΑΥΣΗ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ,ΚΛΟΠΗ ΜΕΡΙΚΗ/ΟΛΙΚΗ ΓΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 9400 ΕΥΡΩ,ΖΗΜΙΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΗ :roll: ).ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΝΟΜΙΚΗ ΠΡ,ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ,ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ.ΟΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΙΚΤΗ ΕΝΩ ΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΥΡΟΣ,ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Ο ΟΡΟΣ 'ΠΥΡΟΣ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΚΟΒΟΥΛΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ' (ΑΚΡΙΒΗΣ ΟΡΟΣ).

ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ (ΠΟΛΥΠΑΘΗ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΑΜΠΡΙΟ.ΕΔΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΩΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Π.Χ. ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ,ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ.ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΜΠΡΙΟ (ΜΗ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ).ΑΛΛΕΣ ΠΑΛΙ Π.Χ. GENERALI ,ΑΦΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΜΠΡΙΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΛΛΟΥ ΚΛΑΔΟΥ (ΠΥΡΟΣ,ΖΩΗΣ) ΣΤΗΝ GENERALI.ΣΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ ΔΗΛ .ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΖΗΤΟΥΝ ΕΠΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ Η' ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟ 80% ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΑΣΦ.ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΛΟΠΗΣ,ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΚΑΜΠΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΛΑΠΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ Η ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΩΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΤΗΣ (ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ),ΘΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.
    ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΟ ΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΣΚΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!!

Υ.Γ. ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΡΑΥΣΗΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ,Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ (ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ) ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΓΥΑΛΙΝΗ ΟΡΟΦΗ,ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΦΑΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ.ΑΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ :? ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ!

Υ.Γ. 2 ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ,ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟ(ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ.ΩΣ ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟ ΒΡΕΘΕΙ,Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΛΕΙΠΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.Η ΜΟΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΛΟΠΗ ΡΑΔΙΟΚΑΣ/CD ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ 150 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ GUYS! ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΠΜ Ή' CALL ME
    ...going topless...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Loipon edw tha sas dwsw ta fwta mou mias kai to thema me apasxolei ton teleytaio kairo kai to exw psaxei...

Tha symfwnisw se ola ta parapanw me to giwrgo kai tha prosthesw oti isws i moni asfaleia pou kaliptei cabrio me apozimiwsi koukoulas oxi mono se atyxhma alla kai kakovoules energeies sto 100% einai h Ethniki.

Loipon me asfalizomeno kefalaio 16,000 (=Pulse fortwo cabrio), mikti, kai OLES tis kalypseis pou yparxoun, kostizei apo 500 euro (apalagi zimias 600 euro) mexri 800 euro (apalagi zimias 100-150 euro). Oi times einai ana 6 mino kai BM 5!

Ayta oso afora to cabrio... Twra gia to diko sou Lefteri pistevw oti plirwneis polla! Egw sto diko mou sto Foinika me mikti kai oles tis alles kalipseis (theominies, tromokratikes, odiki, Nomiki klp, klp) plirwnw 280 euro (BM 3) to examino!
    :wink:
    :smt029 Kinky Bachelor! :smt029

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Λευτέρη, εγώ πληρώνω 220€ το εξάμηνο και έχω όλες τις καλύψεις τις δικές σου, με ΒΜ 2 και αξία αυτ/του 13.500€. Μάλλον σε "σκίζουν".
    Για call me να σου δώσω το τηλ του ασφαλιστή μου, να μιλήσετε (ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ και στο σύστημα φιλικού διακανονισμού).

Παιδια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..! Επίκειται να ενδιαφερθώ πιο άμεσα μετά το Πάσχα, οπότε θα επανέλθω και θα το ψάξω και καλύτερα :!:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    211
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102
    Λευτέρη, εγώ πληρώνω 220€ το εξάμηνο και έχω όλες τις καλύψεις τις δικές σου, με ΒΜ 2 και αξία αυτ/του 13.500€. Μάλλον σε "σκίζουν".
    Για call me να σου δώσω το τηλ του ασφαλιστή μου, να μιλήσετε (ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ και στο σύστημα φιλικού διακανονισμού).
    ΓΙΑΝΝΗ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΜΟΝΟ,ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛ.ΔΙΑΚ/ΣΜΟΥ.Ο ΦΙΛΙΚΟΣ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΘΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦ/ΚΗ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΠΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ Φ.Δ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΜΙΑ ΕΤ. ΝΑ ΣΤΑ ΔΩΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ,ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΤ. ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ. ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΩΣ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ Φ.Δ. ΧΩΡΙΣ (ΦΥΣΙΚΑ) ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΧΩ ΑΝΑΛΟΓΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ (ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΓΥΡΩ... :roll: )

Υ.Γ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ΠΩΣ ΔΙΝΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΚΤΗ!!!ΚΑΙ Β/Μ 5,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.TO MONO ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΦ.ΚΕΦΑΛΑΙΟ.ΑΝ ΘΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ,ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΤΙΜΕΣ.

ΑΥΤΑ ΣΑΝ FOOD 4 THOUGHT...
    ...going topless...

Και εγω Λευτερη στην Interamerican ειμαι, αλλα με ΒΜ3, και εκπτωση λογω αλλων ασφαλειων που τρεχουν (10-15%) και πληρωνω 553 /ετος = 276/6μηνο με "μεγασφαλεια" μερικη, ολικη, και θραυση, προστασια ΒΜ, και νομιζω παλαιοτητα ανταλλακτικων, και οδικη.
    Ειναι πολυ σημαντικο οχι να πας απαραιτητα με τον φθηνοτερο κατα την ταπεινη μου αποψη αλλα στον συνδιασμο τιμης και εμπιστοσυνης για να μην τρεχεις οταν ερθει η κακια ωρα. Και σ'αυτο δεν με κερδισε η Ιντεραμερικαν για την οποια δεν με κοφτει πολυ, αλλα ο ασφαλιστης μου που ειναι απιστευτος. Ξερω οτι θα καλυφθω 100% με καθε δυνατο τροπο, απο εμπειριες φιλων μαζι του, στα δυσκολα.
    ***BrabCab***

===================
    Νίκος

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Νίκο, είπες μεγάλη κουβέντα. Όπως στις ασφάλειες ζωής έτσι και στις ασφάλειες αυτ/του, όλα τα λεφτά είναι ο ασφαλιστής σου. Αν έρθει η κακιά η ώρα, αν δεν σε βοηθήσει ο ασφαλιστής σου, χάθηκες.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    189
    Poly swsta milises Niko...

To pan den einai na plirwneis liga, alla na xereis oti tha apozimiwtheis OTI kai an ginei...

Den mpwrw na pw, o Foinikas so far me exeikerdisei se ayto... :wink:
    :smt029 Kinky Bachelor! :smt029

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MMIKE
    Τα έχω λίγο μπερδεμένα γιατί :
    1. Η ασφαλιστική κάλυψη γενικά για τους μικρούς μας θυσαυρούς είναι ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ. Η αξία του smartakou που καλύπτει για κλοπή έχει να κάνει με τη χρονολογία κατασκευής του. Πέφτει δραστικά η αξία του χρόνο με το χρόνο και ανεξάρτητα του ποσού που το έχεις ασφαλίσει η ασφάλεια θα σου δώσει σε περίπτωση απώλειας του, τρακαρίσματος του και τα σχετικά, το ποσό που αναγράφεται ως εκτιμημένη αξία (τη μικρότερη παρακαλώ) με βάση τη χρονολογία του στο περιοδικό AUTO ΤΡΙΤΗ αν είναι δυνατόν, στη στήλη "τιμές μεταχειρισμένων αυτοκινήτων". Ρίξτε μια ματιά να εκπλαγείτε!
    Επειδή τέθηκε το θέα της αναθεώρησης του συμβολαίου από τον johnk102, πιστεύω ότι αυτό έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Και θα γίνω πιο συγκεκριμένος.

Όταν κάνεις αναθεώρηση π.χ. κάθε 6μηνο, τότε αναπροσαρμόζεις το ασφάλιστρό σου στην νέα (μειωμένη) αξία του αυτοκινήτου σου, συνεπώς πληρώνεις λιγότερα ασφάλιστρα.

Με την αναθεώρηση όμως νομίζω ότι εξαρτάσαι από τις αλλαγές που θα κάνουν πιθανόν οι ασφαλιστικές στους "τιμοκαταλόγους" τους. Αν δεν κάνεις αναθεώρηση και μείνεις "κλειδωμένος" με το αρχικό σου συμβόλαιο, τότε ναι μεν δεν μειώνονται τα ασφάλιστρά σου, (μειώνονται βέβαια λόγω bonus malus αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), αλλά δεν επηρεάζεσαι από τυχόν αυξήσεις -γενικά- σε ασφάλιστρα.

Είναι έτσι; Αυτά είναι από την προσωπική μου επειρία επί του θέματος. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν πιο έμπειροι στο συγκεκριμένο θέμα, οπότε περιμένω τα φώτα της σοφίας τους... :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Το ότι μένεις κλειδωμένος σε πιθανή ανατίμηση, ισχύει. Αλλά όταν κληθεί η ασφαλιστική να σε πληρώσει, θα σε πληρώσει στην τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου και όχι στην αξία που έχεις πληρώσει. Με άλλα λόγια, δεν κλειδώνει η αξία του αυτοκινήτου.
    Τι είναι καλύτερο τότε; Να πληρώνεις περισσότερα για να πάρεις λιγότερα;

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Είχα την εντύπωση ότι κανονικά οφείλει η ασφαλιστική να ελαττώνει την αξία του αυτοκινήτου αυτομάτως αλλά επειδή δεν την συμφέρει δεν το κάνει και πρέπει να τους το θυμίζεις.... Αυτό είναι η αναθεώρηση που λέτε? Έχει διαδικαστικά έξοδα?

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    172
    Το παράδοξο είναι ότι η ασφαλιστική δεν θα σου δώσει το ποσό για το οποίο έχεις εσύ ασφαλίσει το αυτοκίνητο αν αυτό είναι μεγαλύτερο από την τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου σου παρόλο που εσύ θα πληρώνεις για το ποσό που νομίζεις ότι έχεις ασφαλίσει το αυτοκίνητο. Τι εννοώ, π.χ. πήρα φέτος smart και το ασφάλισα για €12000, αν μου το κλέψουν φέτος θα πάρω ακέραιο το ποσό. Έστω ότι περνάνε 5 χρόνια και μου το κλέβουν, ανεξάρτητα του γεγονότος ότι εγώ πληρώνω ασφάλιστρα για €12000 η ασφαλιστική θα μου δώσει π.χ € 7000 που θα είναι ο μέσος όρος τιμής ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου. Γι’ αυτό όσοι έχετε ασφάλεια κλοπής ή φωτιάς καλά θα κάνετε να κάνετε αναπροσαρμογή κάθε χρόνο στα ασφάλιστρα που δίνετε για να μην πληρώνετε τσάμπα λεφτά. Η αναπροσαρμογή είναι δωρεάν και δεν γίνετε αυτόματα από τις εταιρείας (χαζές είναι να το κάνουν?).
    The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
    Albert Einstein

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Σωστός ο diinekis. Έτσι έχουν τα πράγματα.
    Όσο για τα διαδικαστικά έξοδα που ρωτάει ο Χρίστος, όχι δεν έχει. Απλά οι ασφαλιστικές δεν ενημερώνουν τους πελάτες για το καλυπτόμενο ποσό γιατί όσο μεγαλύτερο το καλυπτόμενο ποσό, τόσο μεγαλύτερο και το ασφάλιστρο.

Συμφωνώ μαζί σας. Έχω όμως μια απορία. Συγκεκριμένα στο παράδειγμα του diinekis, έστω ότι το δεύτερο χρόνο η αξία του αυτοκινήτου από 12.000 έχει πέσει στα 11.000. Υπάρχουν λοιπόν οι δύο λύσεις:

1. Να μην κάνω αναπροσαρμογή, δηλαδή να συνεχίσω να πληρώνω ασφάλιστρα για 12.000 αλλά αν κάτι τύχει μέσα στη χρονιά να πάρω 11.000

2. Να κάνω αναπροσαρμογή, δηλαδή να πληρώνω πλέον λιγότερα ασφάλιστρα (για 11.000), και όταν τύχει κάτι μέσα στη χρονιά να πάρω 11.000

Εννοείται λοιπόν ότι από τις δύο λύσεις η καλή και σωστή είναι η δεύτερη, απλά επειδή με την πρώτη το μόνο που κάνεις είναι να πληρώνεις περισσότερο.

Και εδώ είναι η απορία μου, την οποία θα εκφράσω με ένα 3ο σενάριο.

3. Να ζητήσω αύξηση των ασφαλίστρων, ώστε παρόλο που η αξία του αυτοκινήτου το χρόνο αυτό είναι 11.000, εγώ αν τύχει κάτι να πληρωθώ για όσο το αγόρασα. Και φυσικά αν γίνεται κάτι τέτοιο, κάθε χρόνο θα πληρώνω και περισσότερη ασφάλεια.

Γίνεται όμως αυτό; Λογικά θα έπρεπε να γίνεται. Τι ισχύει δηλαδή με τα συλλεκτικά αυτοκίνητα; Είναι αυτοκίνητα που -ύστερα από εκτιμήσεις- η αξία τους αυξάνεται με το χρόνο ή μένει σταθερή.

Γενικά η πουστι@ από τις ασφαλιστικές κατά τη γνώμη μου είναι όχι ότι σε αποζημιώνουν για την "τρέχουσα" αξία του αυτοκινήτου, αλλά που δεν κάνουν αυτόματη αναπροσαρμογή. Γιατί όντως το αυτοκίνητο παλιώνει και η αξία του πέφτει. Αν δεν γινόταν αυτό, θα φροντίζαμε να "μας το κλέψουν" ύστερα από Χ χρόνια για να πάρουμε όλα τα λεφτά πίσω και να πάρουμε άλλο. Οπότε για αυτό πιστεύω ότι θα ήταν πιο δίκαιο και θα έπρεπε να ισχύει ένας συνδυασός των 2 και 3.

Και καλά όλα αυτά, αν και Λευτερη δεν νομίζω οτι αξίζει αυτό που λές, στο κατω κατω, αν γινόταν για 2-3 χρόνια μετα θα "ήθελες" να σου το κλέψουν γιατι θα γλίτωνες την απώλεια τιμής, και καθε 2-3 χρόνια θα μπορούσες να πάρεις αμάξι τσάμπα...
    Νομίζω ενα ΠΟΛΥ σημαντικό που πρέπει να συζητήσετε με τις ασφαλιστικές, είναι κατι που λέγεται παλαιότητα ανταλλακτικών. Ιδίως αν έχετε μικτή.
    Η κλοπή είναι σχετικά σπανιότερο φαινόμενο απο τα τρακαρίσματα. Το ποιό σπαστικό ποιπόν είναι οταν σε 2-3 χρόνια κάνεις ενα ατύχημα και πληρώνει η μικτή και σου τραβανε μια παλαιότητα ανταλλακτικών 20% και παίρνεις λιγότερα λευτα στο τέλος. Αυτό το βρίσκο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Υπάρχει λοιπόν μια κάλυψη που λέγεται παλαιότητα ανταλλακτικών και σου δίνει το 100% του κόστους των.
    Αρα, προσέξτε και λάβετε τα μέτρα σας...
    :wink:
    ***BrabCab***

===================
    Νίκος

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    172
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos
    Γενικά η πουστι@ από τις ασφαλιστικές κατά τη γνώμη μου είναι όχι ότι σε αποζημιώνουν για την "τρέχουσα" αξία του αυτοκινήτου, αλλά που δεν κάνουν αυτόματη αναπροσαρμογή. Γιατί όντως το αυτοκίνητο παλιώνει και η αξία του πέφτει. Αν δεν γινόταν αυτό, θα φροντίζαμε να "μας το κλέψουν" ύστερα από Χ χρόνια για να πάρουμε όλα τα λεφτά πίσω και να πάρουμε άλλο. Οπότε για αυτό πιστεύω ότι θα ήταν πιο δίκαιο και θα έπρεπε να ισχύει ένας συνδυασός των 2 και 3.
    Έχεις απόλυτο δίκιο Λευτέρη και αυτός είναι ο λόγος που οι εταιρείες σε αποζημιώνουν με την τρέχουσα αξία. Για τα συλλεκτικά αυτοκίνητα νομίζω ότι το πας σε εμπειρογνώμονα της εταιρείας για να καθορίσει την αξία του, το ίδιο ισχύει και στα μεταχειρισμένα. Για τα καινούρια θα πρέπει να δείξεις το τιμολόγιο της αγοράς ώστε η τιμή της ασφάλειας να είναι μικρότερη από αυτή της αγοράς.
    The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
    Albert Einstein

Πάντως η αναθεώρηση μπορεί να γίνεται και προς τα "πάνω". Δηλαδή εάν για παράδειγμα αλλάξετε ζάντες ή π.χ. βάλετε δέρματα, τότε δίνετε τα τιμολόγια και στην αναθεωρημένη τιμή η αξία του οχήματος θεωρείται μεγαλύτερη. Βέβαια δεν ξέρω τι αξεσουάρ δικαιολογούνται, αν θυμάμαι καλά δεν συμπεριλαμβάνεται ηχοσύστημα κλπ. :evil:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Στην Αγγλία οφείλεις να δηλώνεις οποιαδήποτε αλλαγή και τότε εκτός από το διαδικαστικό έξοδο των περίπου 20 λιρών συνήθως αυξάνεται και το ασφάλιστρό σου δεν νομίζω λόγω αυξημένης αξίας του αυτοκινήτου αλλά γιατί είσαι τύπος που το ψάχνεις άρα οδηγάς πιο σπορτίφ άρα και πιο επιθετικά άρα είσαι πιο επικίνδυνος....ή κάπως έτσι βολεύει τις ασφαλιστικές να σκέφτονται για να ζητάνε παραπάνω. Αν τύχει και τρακάρεις και δουν αλλαγές που δεν έχεις δηλώσει μπορεί να μην σε καλύψουν!

Αν όμως τις έχεις δηλώσει τις καλύπτουν σωστά; :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    214
    Αν όμως τις έχεις δηλώσει τις καλύπτουν σωστά; :wink:
    Nαι αν τις έχεις περιλάβει στην αξία. Εννοούσα να αποποιηθούν εντελώς την κάλυψη του αυτοκινήτου. Πχ τράκαρες και δε σου δίνω δεκάρα (για κανένα μέρος του αυτοκινήτου) γιατί είχες βάλει 15άρες ζάντες και δεν μας το είχες πει....

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    464
    Πάντως η αναθεώρηση μπορεί να γίνεται και προς τα "πάνω". Δηλαδή εάν για παράδειγμα αλλάξετε ζάντες ή π.χ. βάλετε δέρματα, τότε δίνετε τα τιμολόγια και στην αναθεωρημένη τιμή η αξία του οχήματος θεωρείται μεγαλύτερη. Βέβαια δεν ξέρω τι αξεσουάρ δικαιολογούνται, αν θυμάμαι καλά δεν συμπεριλαμβάνεται ηχοσύστημα κλπ. :evil:
    Λευτέρη αυτά δεν ισχύουν στην Ελλάδα. Τα αξεσουάρ δεν ασφαλίζονται. Και 19'' ζάντες να χεις βάλει εσύ αποζημιώνεσαι για ... της μαμάς.
    Καλύτερα μην το ψάχνουμε πολύ γιατί με τη λογική χαμένοι δεν είμαστε μόνο αν βάζουμε μόνο βενζίνη στο αμάξι. Όλα τα άλλα έχουν αξία μόνο για εμάς.
    Ο Chuck Norris δεν φοράει ρολόι γιατί αυτός αποφασίζει τι ώρα είναι !

Παλιές στιγμές !!

Μιχάλη δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες: ότι δηλαδή δεν αποζημιώνεσαι για τα extra. Φαντάσου ότι είχα δηλώσει και συναγερμό και ζάντες και φυμέ. Όταν για παράδειγμα με χτύπησε εκείνος ο μ@λ@κ@ς, η ασφαλιστική μου πλήρωσε καινούρια την εμπρός δεξιά ζάντα που είχε στραβώσει λίγο καιθώς και την πίσω που είχε μια γρατζουνιά ! και το αποκορύφωμα ήταν ότι ξέχασαν να μου τις ζητήσουν όταν αποζηιώθηκα!!!

Η ασφάλεια που έκανα τελικά ήταν στην Εθνική, με bonus malus 6 (θα γίνει 5 τον Αύγουστο), και είναι 450 ευρώ το εξάμηνο και περιλαμβάνει τα πάντα (μερική-ολική κλοπή, τζάμια, φυσικά φαινόμενα, τρομοκρατικές ενέργειες κλπ). Επίσης είναι μικτή, με απαλλαγή 293 ευρώ. Τέλος καλύπτει την κουκούλα για οτιδήποτε, με απαλλαγή 40 ευρώ. (Δηλαδή για αντικατάσταση κουκούλας πληρώνω μόνο τα "πρώτα" 40 ευρώ του ολικού κόστους)... :!:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    258
    Η ασφάλεια που έκανα τελικά ήταν στην Εθνική, με bonus malus 6 (θα γίνει 5 τον Αύγουστο)
    Θέλεις να γίνει 2; Just call me.

Σελίδα 1 από 18 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Smart Fortwo και παθητική ασφάλεια
    Από corfuman στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11-02-2011, 14:57
  2. ασφαλεια μεσαιας σκαλας φωτων
    Από eftixia στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09-12-2009, 21:26
  3. Προβλημα με ασφαλεια
    Από soupatoras στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 11