Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 32

Θέμα: Fortwo 450: Χωρητικότητα ρεζερβουάρ

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269

Fortwo 450: Χωρητικότητα ρεζερβουάρ

Χρήστο, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις (ή κάποιος άλλος) πως γίνεται να βάζω βενζίνη στα βενζινάδικα 35 λίτρα σε 33άρι ντεπόζιτο ενώ έχω υπόλοιπο μέσα 3,5 λίτρα;

Μήπως μας κλέβουν οι βενζινάδες; Και αν ναι, τι μπορώ να κάνω εκείνη την στιγμή; Να κάνω μηνύσεις και να καλέσω την ένωση προστασίας του καταναλωτή ή να τον πλακώσω στις σφαλιάρες και να φέρω τα κανάλια;

Αν είναι να με κλέβουν 5 λίτρα στο γέμισμα, την κάτσαμε την βάρκα.

Γιάννη αυτό μπορεί να γίνει όταν συμβαίνουν τα εξής:

α) η ένδειξη των 3,5 δεν είναι ακριβής, κάτι που όμως είναι σπάνιο σε 4 smart που έχω εμπειρία μέχρι τώρα.
    β) Εάν όμως το αυτοκίνητο είναι υπο κλίση, η ένδειξη αυτή, ειδικά όταν είναι αρκετά χαμηλή (3.0, 3,5 κλπ) "παίζει" αρκετά εύκολα. Οπότε εάν το ξεχειλίσει κι όλας, ξεπερνάει τα λίτρα του τεπόζιτου.

Τις προάλλες είμουνα με ένδειξη 0,0 στο βενζινάδικο, και έβαλα ξεχειλίζοντας στην κυριολεξία το ρεζερβουάρ, 34 λίτρα (30 ευρώ). Αυτό που θέλω να πω έιναι πως δύσκολα να έχει σφάλμα η ένδειξη του ρεζερβουάρ του smart.

Δοκίμασε και άλλο βενζινάδικο αφενός, και αφετέρου πες μας και ποιο βενζινάδικο είναι αυτό που χρησιμοποιείς, για να το δούμε κι εμείς... :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Το πιθανοτερο ειναι οτι σου βαζει και αερα. Δεν ξερω πως αλλα φαινεται αναλογα με το πατημα μπορει να δουλευει ο μετρητης χωρις να τραβαει καυσιμο απο την αντλια. Την ειχα πατησει ετσι στον Σειριο. Ειχα παει για κατοσταρα και του λεω γεμισε το.Δεν θυμαμαι ποσες βουλες κατω ημουν οταν ειπα γεμισε το αλλα θυμαμαι οτι χωρις να το τρξω η πρωτη βουλα ειχε πεσει στα 133. Αυτο ουτε με απλη αμολυβδη δεν μου εχει ξαναγινει.Επισης με 3 βουλες κατω εχω παρει απο 22 μεχρι 28 λιτρα . Την ειχε πατησει και γνωστος μου σε αλλο βενζιναδικο με suzuki jimmny. Του βαλανε και καλα κανα 5λιτρο παραπανωαπο οσο παιρνει το αυτοκινητο. .Εκανε φασαρια αλλα δεν θυμαμαι τι μου ειπε οτι εγινε μετα.

Επιδη μπορει να ειναι λανθασμενη και η ενδειξη του σμαρτ δοκιμασε το αλλες δυο φορες στο ιδιο βενζιναδικο και αν εισαι σιγουρος οτι κλεβει τηλεφωνο στο ΣΔΟΕ και την αγορανομια να του το κλεισουν το μαγαζι. Βεβαια και αυτο με τις σφαλιαρες ειναι καλη λυση αν σε παιρνει αλλα χωρις μαρτυρες και καναλια
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    289
    STELIX.... ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα! (και με συγχωρείς Γιάννη αν βγαίνω off topic) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η πρώτη γραμμή πέφτει στα 180+ χιλιόμετρα με 100αρα ή V-Power τη στιγμή που με απλή πέφτει στα 90 περίπου. :? Βέβαια τα 90 παραπάνω τα βγάζει σε χιλιόμετρα αλλά αναλογικά δεν πάει 1/8 του ντεπόζιτου κάθε γραμμή? Εμένα έχει 8 γραμμές (βούλες που λέτε εσείς)
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR
    http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=143784

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Apoti kserw sta smart me 33 litra den htan apoluta akribis oi endeikseis. Egw pantws ebala se enan benzinh, upotithete to gemise alla h prwth boula epese sta 80km....

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DVCam
    STELIX.... ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα! (και με συγχωρείς Γιάννη αν βγαίνω off topic) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η πρώτη γραμμή πέφτει στα 180+ χιλιόμετρα με 100αρα ή V-Power τη στιγμή που με απλή πέφτει στα 90 περίπου. :? Βέβαια τα 90 παραπάνω τα βγάζει σε χιλιόμετρα αλλά αναλογικά δεν πάει 1/8 του ντεπόζιτου κάθε γραμμή? Εμένα έχει 8 γραμμές (βούλες που λέτε εσείς)
    Εσενα φιλε μου σε κλεβουν πολυ χοντρα. Να βγαλεις 20-30 χιλιομετρα λιγοτερα με απλη αμολυβδη με τις ιδιες ταχυτητες σε σχεση με κατοσταρα ειναι λογικο αλλα οχι τοσα κατω. Οι ενδειξεις στα σμαρτ δει ειναι οτι καλυτερο και δεν ειναι ισες. Εννοω καθε βουλα η γραμμη να ειναι ιδια ποσοτητα λιτρων. Στα f2 με 33 λιτρα η πρωτη βουλα πρεπει να ανιστοιχει σε 12 λιτρα και η δευτερη σε 6. Στο f4 δεν ξερω.Η λυση για να μην σε κλεβουν αν δεν σε ξερουν στο βενζιναδικο ειναι το να του πεις βαλε 10-20 ευρω . Αναλογα με την καταναλωση του αυτοκινητου σου βαλε τοση βενζινη ωστε να βγαλεις τα χιλιομετρα που θες.
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr
    Apoti kserw sta smart me 33 litra den htan apoluta akribis oi endeikseis. Egw pantws ebala se enan benzinh, upotithete to gemise alla h prwth boula epese sta 80km....
    Η ένδειξη είναι αρκετά έως πολύ ακριβής. Παρατηρήστε το, υπό τις εξής προϋποθέσεις:
    1. Το γεμίζετε πάντα μέχρι το δεύτερο (π.χ.) κλικ της αντλίας. Τα 33 λίτρα είναι από τελείως άδειο, μέχρι το πρώτο κλικ. Έτσι εξηγείται το ότι εγώ π.χ. που το ξεχειλίζω εδώ και χρόνια, έχω παραπάνω ποσότητα σε λίτρα (κατά 1 λίτρο περίπου).
    2. Όταν το ξεχειλίζω, η πρώτη βούλα μου πέφτει περίπου στα 150-160km. Μερικές φορές μου πέφτει (η βούλα :lol: ) στα 190+, και αυτές είναι φορές που πηγαίνω πολύ ήρεμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις, κάνω πολύ περισσότερα km ανά γέμισμα (εφόσον συνεχίσω στο ίδιο στυλ οδήγησης μέχρι τέλους.
    3. Μην ξεχνάτε ότι οι 5 βούλες δεν αντιστοιχούν στον ίδιο αριθμό km η καθεμιά. Π.χ. η 1η πέφτει στα 150+, η δεύτερη στα 250 περίπου, η τρίτη στα 320 κλπ κλπ. Μεγαλύτερη διάρκεια έχει η 1η βούλα και μικρότερη διάρκεια η τελευταία. Αυτό μάλλον έχει να κάνει με το σχήμα του ρτεζερβουάρ, καθώς και με την θέση του αισθητήρα. Το ίδιο πράγμα έχει παρατηρηθεί και σε αυτοκίνητα με αναλογική ένδειξη ρεζερβουάρ (βελόνα), μέχρι ενός σημείου να κατεβαίνει πιο αργά, και μετά πιο γρήγορα.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Αμφιβάλλω πολύ για την ακρίβεια του μετρητή του Smart... δεν νομίζω ότι είναι πιο ακριβής από άλλων αυτοκινήτων.... που δεν είναι. Επίσης μόνο ενδεικτική σημασία έχει να μιλάμε για συγκρίσεις και γεμίσματα εφόσον κάθε αντλία μπορεί να κάνει σε διαφορετικό σημείο το κλικ ενώ παίζουν ρόλο και οι καιρικές συνθήκες, η προϋπάρχουσα στο ρεζερβουάρ ποσότητα αλλά και ποιότητα βενζίνης κλπ.
    Πρόσφατα σε κάποιο &%^$&%$#&%$# βενζινάδικο στο Δερβένι κατάφεραν να βάλουν ένα εξωφρενικό αριθμό λίτρων ενώ είχαμε κάνει από γεμάτο μόνο χαλαρή διαδρομή από Βούλα μέχρι Δερβένι.... Παρατήρησα ότι την αντλία την κρατούσε στο χέρι και την παίδευε πολύ... μέχρι που το ξεχείλισε. Προφανώς κάτι παίζει και μετράει η αντλία χωρίς να μπαίνει καύσιμο.... Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (συνήθως είναι περισσότεροι από σένα! :? ) ούτε να αποδείξεις τίποτα οπότε απλά τους χέζεις και δεν ξαναπάς και λες σε όποιον ξέρεις να μην πάει εκεί. Εκτός αν ξέρεις τα κατάλληλα άτομα, τύχει να είσαι αστυνόμος, αγορανομικός, εισαγγελέας κλπ και έχεις όρεξη!
    Ως εκ τούτου προτιμώ να αφήνουν την αντλία μόνη της και όταν κάνει το πρώτο κλικ να το στρογγυλέψουν στο πλησιέστερο ευρώ (και όχι πεντάδα ή δεκάδα...)

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    292
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΕΤΡΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΓΟΣ..
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    TO SABBATO ME 3 BOYLES KATW PHRE 30 LITRA SHELL RACING.PREPEI NA ME EKLEPSE XONTRA STO BENZINADIKO KAI THN EPOMENH FORA POY THA KATALABW OTI GINETAI KATI TETOIO EPEIDH BAZW KATHE EBDOMADA EKEI THA DOKIMASW POSO EYKOLA PIANEI FWTIA H BENZINH TOY.THN ANTLIA THN EIXE AFHSEI MONH THS. O MONOS TROPOS GIA NA DIAPISTWSEIS AN SE KLEBOYN EINAI NA ZHTHSEIS NA GEMISOYN DOXEIO POY KSEREIS TON OGKO TOY. AN EINAI 10 LITRA KAI DEIS OTI O METRHTHS GRAFEI PARAPANW TOTE TO PAIZEIS MAMALAKHS KAI FTIAXNEIS BENZINOPWLH FLAMPE.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006
    Δύναμη Φήμης
    171

Απάντηση: Περί ρεζερβουάρ

Λοιπόν έχω ένα Smart 600 και φαντάζομαι ότι το ρεζερβουαρ είναι για 22 λίτρα, σωστά ??

Πριν μια εβδομάδα 'παρασύρθηκα' και άφησα το Smartaki μου στεγνω ... δηλαδή 0.0 έλεγε η ένδειξη και πραματικά ημουνα στο τσακ να μεινω ...

Για καλή μου τύχη έφτασα σε βενζινάδικο όπου διαπιστωσα οτι μου έβαλε 24 λίτρα βενζινη !!! Τι γίνεται ρε παιδιά !! Μας δουλεύουν εντελώς ???
    ForTwo 600 --> ForTwo 700 + Roadster Coupe --> ForTwo 1000 Cabrio (2008) ... μου το κλέψανε !!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Αν διαβασεις και αλλα Topic θα δεις πως τα 24 είναι λογικα... όπως και τα 26... Απο κει και πανω, να εχεις αμφιβολίες.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Καιρό το έχουμε παραμελήσει το τοπικ.

Για πείτε λοιπόν πόσο είναι το μέγιστο καύσιμο που έχετε διαπιστώσει να σας βάζουν?

Σε ένα βενζινάδικο που βάζω >5 χρονια πάντα το ντεπόζιτο μου έπαιρνε στο ίδιο σημείο παρκαρισμένο, με την ίδια κλήση κ γενικά τις ίδιες συνθήκες έως και 36,5 άντε 37 με μεγάλο ζόρι.

Τις τελευταίες εβδομάδες πάω 38-39! Το γεμισμα & το μέτρημα φυσικά γίνεται με υπόλοιπο πάντα 0-4λ (απο τον μετρητη, ο οποίος έχει σταθεροποιηθεί για ώρα και για αρκετή διαδρομή και δεν παίζει) + το γέμισμα

Εσείς πόσο έχετε παρατηρήσει σαν μέγιστη χωρητικότητα του 450 σας?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    Δύναμη Φήμης
    126

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Καιρό το έχουμε παραμελήσει το τοπικ.

Για πείτε λοιπόν πόσο είναι το μέγιστο καύσιμο που έχετε διαπιστώσει να σας βάζουν?

Σε ένα βενζινάδικο που βάζω >5 χρονια πάντα το ντεπόζιτο μου έπαιρνε στο ίδιο σημείο παρκαρισμένο, με την ίδια κλήση κ γενικά τις ίδιες συνθήκες έως και 36,5 άντε 37 με μεγάλο ζόρι.

Τις τελευταίες εβδομάδες πάω 38-39! Το γεμισμα & το μέτρημα φυσικά γίνεται με υπόλοιπο πάντα 0-4λ (απο τον μετρητη, ο οποίος έχει σταθεροποιηθεί για ώρα και για αρκετή διαδρομή και δεν παίζει) + το γέμισμα

Εσείς πόσο έχετε παρατηρήσει σαν μέγιστη χωρητικότητα του 450 σας?
    μήπως να πας και σε κανένα άλλο βερζιναδικό.. .μια φορά μου είχε τύχη σε μένα να βάλουν παραπάνω λίτρα από όλο το ρεζερβουάρ ..όλες της άλλες φορές πάη ακριβώς 33 λίτρα .διλαλη αν έχω 3l μέσα πέρνει ακριβώς 30λ και εινε τσεκαρισμένο πολλές φορές .

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Το γεμίζω με κλήση προς της μεριά του οδηγού. Όταν είναι ευθεία πάει κάπου 33-34

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    119

καλημερα.....ρε παιδια εμενα 600cc με 22αρι ντεποζιτο φουλαρισμενο οσο παει η πρωτη βουλα σβηνει στα 35-38 χλμ.....ειναι σωστο?
    ΤΟΥ ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ......

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    509

Τις προαλλες ξεκινησα απο το σπιτι , και στο ζεσταμα ειχε αναψει ρεζερβα , μεχρι την αθηνων (καμια 35αρια χλμ) ακομα εδειχνε 5.0L στην οθονη και οταν το γεμισα πηρε 17,90 λιτρα
    У вас есть больше времени для никогда не понять

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Απ: Απάντηση: Περί ρεζερβουάρ

Πριν απο λιγο
    Yπολοιπο 3,5L και γεμισε με 33L δλδ. εχω ρεζερβουαρ 36,5L

Βαζω σχεδον παντα στο ιδιο βενζιναδικο αλλα δεν το ειχα προσεξει ποτε.
    Θα το δουμε ξανα στο επομενο γεμισμα
    Mike

Smart Club member since December '03

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Αλλαγη βενζιναδικου, απο BP σε ΕΛΙΝ
    Παλι με 3,5L ρεζερβα και γεμισε με 33L
    Any way, το Smartaki μου αποφασισε οτι εχει 36L ρεζερβουαρ

ps
    Εκανα με full κλιματισμο, ανοιχτο συνεχεια, 340km
    Λιγα ε?
    Mike

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

600αρι έχεις?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

700cc '06

νυσταζεις ε?
    Mike

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    573

αν στο γεμισε μεχρι να "σκασει" η αντλια τοτε σε κλεβουν. Αλλιως περνει νομιζω κατιτις παραπανω 2-3 λιτρα μεχρι να ξεχυλίσει πληρως.
    Τωρα τα 340χλμ ειναι λίγα αν εισαι μαμα. Δλδ καις 10λτ/100χλμ. Τωρα αν εχεις προγραμμα και βαρύ πόδι ειναι λογικό. Αν εχεις προγραμμα καλυτερα να βαζεις 100αρα και να μην πατας πολυ με την 95αρα
    Experience is simply the name we give our mistakes.
    - Oscar Wilde
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου.
    - J.R.R. Tolkien, 1892-1973, Άγγλος συγγραφέας

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Χμμ, ok τοτε γιατι το γεμιζανε μεχρι να ''σκασει''

Χωρις προγραμμα και ελαφρυ ποδι.
    Oλα τα km μεσα στην Αθηνα, με ανοιχτο κ full to A/C, δλδ. καιει στα 100km/3L ΤΟ A/C?
    Τελευταία επεξεργασία από jig; 14-08-2012 στις 13:19
    Mike

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    573

εχεις δοκιμασει το ποδι σε αλλο σμαρτ ? γιατι με 340χλμ στο ρεζερβουαρ ή έχεις πρόβλημα ή εχεις πολύ βαρύ πόδι.
    Εγώ με το δικό μου πλέον είμαι κάπου στα 500+ χλμ στο ρεζερβουαρ
    Experience is simply the name we give our mistakes.
    - Oscar Wilde
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου.
    - J.R.R. Tolkien, 1892-1973, Άγγλος συγγραφέας

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    293

Nαι, εχουμε αλλο ενα στην οικογενεια
    Δεν το εχουμε μετρησει, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν προλαβαινει να βαζει βενζινη τωρα το καλοκαιρι(full to A/C) η φιλη μου κ ''γκρινιαζει'' οτι καιει πολυ!

ps
    Δεν το ειχα παραταρησει, να σου πω την αληθεια πηγαινα εβαζα βενζινη κ αυτο ηταν, δεν εδινα σημασια.
    Απλα ετυχε κ διαβασα εδω κ ειπα να γραψω περι ρεζερβουαρ

δλδ. εσυ κανεις με ανοιχτο κ full to A/C 500km???
    Mike

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 450: Περί Fortwo Diesel
    Από STELIX στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2011, 23:13
  2. Ένδειξη καυσίμου - ρεζερβουάρ
    Από axgt200ps στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12-04-2011, 07:25
  3. Ένδειξη για τα λίτρα του ρεζερβουάρ
    Από tol στο forum Εσωτερικό
    σχόλια: 12