Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 26 μέχρι 50 από 84

Θέμα: προσθετα και βελτιωτικα βενζινης

Re: NOS OCTANE BOOSTER

Στέλιο, για να μην μακρυγορούμε, η ουσία είναι η εξής:

- Μπορείς να μου αποδείξεις (όχι προσωπική "αίσθηση") ότι κατοστάρα έχει διαφορά στο smart από την 95άρα? ---ΟΧΙ

- Μπορώ να σου αποδείξω εγώ το αντίθετο? --> ΟΧΙ

Τουλάχιστον σου αποδεικνύω ότι η SMART στο site της προτείνει απλή αμόλυβδη. Αυτό μου αρκεί προσωπικά.

Τώρα εσύ εάν θέλεις, βάλε και octane booster, βάλε και racing βενζίνη, βάλε από όλα, αν νομίζεις ότι θα κάνει διαφορά. :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376

Ασχετο... στο Roadster λέει να βάζεις 98άρα. Προφανώς είναι ρυθμισμένο για αυτή τη βενζίνη... :wink:
    Αρα βάζεις 100άρα, που όπως και να το κάνεις είναι και λίγο νοθευμένη και έχεις τα σωστά οκτάνια στο ρεζερβουάρ σου!!! ||19| Κάπως έτσι πιστεύω ότι σκέφτηκε και ο Alex! 8)
    Όσο για τις δοκιμές... εγώ αν είχα την "ταύλα" να δω πόσα άλογα βγάζει το μικρό μου στις πόσες στροφές, με ποιά βενζίνη κτλ. θα πήγαινα και θα έκλεινα μια μέρα στο δυναμόμετρο και θα έκανα τις δοκιμές μου! Έτσι βλέπεις τις πραγματικές διαφορές αν υπάρχουν και όχι στο περίπου!!!
    Ο ψυχολογικός παράγοντας σε τέτοιες περιπτώσεις παίζει μεγάλο ρόλο. Επειδή βάζεις κηροζίνη(λέμε τώρα :lol: ) στο μικρό, μπορεί να έχεις την εντύπωση ότι πας γ@μιόντας, ενώ στην ουσία μπορεί να σέρνεσαι και ίσως και γι'αυτό να σε κερνάνε τσάγια μέχρι και τα παπιά!!! :lol:
    Υγειένετε!!!
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Για καθε δυναμομετρηση παει το λιγοτερο 70 ευρω. Οποτε μεχρι να δεις τι γινεται με την καθε βενζινη θες πανω απο 300 ευρω και πολυ χρονο γιατι πρεπει να στεγνωσει το αυτοκινητο, να βαλεις μια βενζινη να δοκιμασεις και μετα παλι στεγνωμα και δοκιμη στις αλλες. Αντε και τα κανεις αυτα, σκεψου το δυναμομετρο να μην λειτουργει σωστα. Πας παλι απο την αρχη. Δεν ειναι ψυχολογικο. Την ιδια διαδρομη την εχω κανει με απλη αμολυβδη 95 οκτανιων και φορτωμενος και την εχω κανει με το ιδιο φορτιο και ΒΡ 100 και πηγαινε πιο ανετα το αυτοκινητο. Οταν λεω φορτιο ημουν εγω, ο πατερας μου και πραγματα. Εδω εχω δει και διαφορα στην ευκολια που επιανε και κρατουσε τελικη με διαφορετικες κατοσταρες οπως επισης και στην αυτονομια με ιδιες ταχυτητες .οσο ηταν μαμα. Λες να ηταν ολα αυτα ψυχολογικα;

Αυτο του Alex δεν εχει καμμια λογικη και απορω αφου εχει τις μηχανολογικες γνωσεις οπως πιστευει γιατι το εκανε.Να πληρωσεις γυρω στα 10 ευρω καπελο για ενα προιον το οποιο πιστευεις οτι δεν θα σου προσφερει τιποτα απλα για να φτασεις τα 95 οκτανια σε περιπτωση που ειναι νοθευμενη. Η βαζεις σε βενζιναδικο που γνωριζεις οποτε σιγουρα εχεις 95 η βαζεις κατοσταρα που την νοθευουν με απλη αμολυβδη οποτε εχεις σιγουρα τα 95 οκτανια. Δηλαδη με ποια λογικη αφου ισχυριζεται οτι το σμαρτ καταλαβαινει μονο την 95αρα ηθελε να αυξησει τα οκτανια. Να κερδισει τι;
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376

Σημαντική διευκρίνηση!!!
    Αυτό που είπα για τον Alex ήταν χούμορ! οκ?
    Τώρα για το δυναμόμετρο... εγώ, με το φτωχό μου το μυαλό (τι μυαλό να έχει ένας αλλοπαρμένος σκίουρος εξάλλου :lol: ) θα έκανα το εξής αγαπητέ Stelix. Θα πήγαινα στο δυναμόμετρο με τα μπουκαλάκια μου (όχι τα μπογαλάκια μου :smt042 ) τα οποία θα περιείχαν τα προς τεστάρισμα υλικά. Ένα μπουκαλάκι για κάθε βενζίνα (δεν χρειάζεται να είναι γεμάτο το ντεπόζιτο για να κάνεις δυναμομέτρηση) και ένα το booster. Οπότε... βάζεις... δυναμομετρείς...τελειώνει η βενζίνα.... και βάζεις την επόμενη! Ειδικά εσύ που έχεις και ένδειξη με τα λίτρα που απομένουν θα δυσκολευτείς ακόμα λιγότερο από τη διαδικασία γιατί θα ξέρεις πότε να πας στο δυναμόμετρο με τα minimum λίτρα που μπορείς να έχεις ώστε να μην καθυστερείς... :yawinkle:
    Enjoy the silence...

Στέλιο, εξακολουθείς να μην παραθέτεις ΣΤΟΙΧΕΙΑ για αυτό που λες.
    Όπως λες εσύ ότι έχεις την σωστή αίσθηση, έτσι και κάποιοι άλλοι πιθανώς να έχουν την αίσθηση ότι δεν κάνει καμία διαφορά η μία βενζίνη από την άλλη.

Τι να κάνουμε τώρα? Να βάλουμε κάτω τις αισθήσεις μας και να τις κοντράρουμε ? δεν γίνεται!

Και μιας και μιλάμε για "αισθήεις", μην ξεχνάτε το εξής:Μεγάλο ρόλο παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας. Βάλαμε "καλύτερη" βενζίνη, άρα "περιμένουμε" το αυτοκίνητο να πηγαίνει καλύτερα.

Και βέβαια κάτι εξίσου σημαντικό:
    Μήπως έχετε παρατηρήσει κάποιες φορές (ενώ έχετε την ίδια βενζίνη στο ρεζερβουάρ-μιλάω δηλαδή από τη μία μέρα στην άλλη), ότι το αυτοκίνητο δεν πηγαίνει καθόλου? Ενώ άλλες πηγαίνει πολύ καλά? Και με την ίδια βενζίνη?

Παράγοντες που εξηγούν αυτό είναι:
    -Περιεκτικότητα της ατμόσφαιρας σε οξυγόνο (όποιοι είναι ή ήταν Σαντορίνη μπορούν να επιβεβαιώσουν πόσο καλύτερα πήγαινε το αυτοκίνητο). Εγώ μπορώ να το επιβεβαιώσω όταν ήμουν ορεινή ναυπακτία, ενώ στους πρόποδες πήγαινε καλύτερα από ότι στην Αθήνα, στα 1100 μέτρα ύψος διαπίστωσα κάποιο "κόμπιασμα" (που δεν οφειλόταν στις ανηφόρες).
    - Θερμοκρασία αέρα (ειδικά στα τουρμπάτα for2).

Και βέβαια σε όλα τα παραπάνω θεωρώ ότι το βάρος του αυτοκινήτου καθώς και άλλοι παράγοντες όπως καθαρότητα φίλτρου αέρα, ταχύτητα αέρα κλπ δεν είναι ποτέ ίδια.

Τα λύσαμε λοιπόν όλα αυτά τα παραπάνω, και καταφέραμε να εξασφαλίσουμε σταθερές τιμές για όλα, και αρχίσαμε να ασχολούμαστε ΑΤΕΚΜΗΡΙΩΤΑ με το εάν το smart πηγαίνει καλύτερα με 100άρα βενζίνη τη στιγμή που το εργοστάσιο ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ 95ΑΡΑ??? ΕΛΕΟΣ!

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="56084
    Τι να κάνουμε τώρα? Να βάλουμε κάτω τις αισθήσεις μας και να τις κοντράρουμε ?
    Γουστάρω με τρέλα!!!! :supz: :smt047

Αυτό είναι κυριές και κύριοι, το νέο μας logo μόλις ετοιμάστηκε.... |sil^
    Ελάτε στο Smartmania.... στο παιχνίδι των αισθήσεων!!!! ||28|
    Enjoy the silence...

Για να κανουμε στην ακρη κυριοι και κυριες (και σκιουροι)......

Παμε παμε παμε.....

Ετσι μπραβο.

Τωραχωρανενααπλωθουνκαιοιδικεςμουασθησεις
    ||29| ||28| |smic^

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΑΚΩΝΕΣΤΕ,ΓΙΑΤΙ;;;ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΚΤΑΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΔΙΟΤΙ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΚΤΑΝΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΚΡΟΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΕΙΣ,ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΑΠΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΕ ΑΠΛΗ....ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΕΙ,ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙ Μ.Ε.Κ 1,2,3,4......
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Χρήστο σε αυτά που λες δεν διαφωνώ. Είναι όμως πολύ γενικά. (Το παράδειγμα με τη φόρμουλα1 θεωρώ ότι δεν κολλάει, άλλο f1 και άλλο smart).

Πολύ σωστά αναφέρεις ότι όσο περισσότερα οκτάνια, τόσο καλύτερη συμπεριφορά. Αυτό είναι γνωστό. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με το τι λέει ο κατασκευαστής για κάθε αυτοκίνητο (και δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία στις γνώσεις του "κατασκευαστή").

Για παράδειγμα, στο SAAB 9[sup:65292f08ab]3[/sup:65292f08ab] προτείνει 100άρα βενζίνη.
    Στο Smart όμως προτείνει απλή.

Κανείς δεν αμφισβήτησε την υπεροχή ΓΕΝΙΚΑ της 100άρας από την 95άρα.
    Αυτό για το οποίο μιλάμε είναι για το εάν η 100άρα χρειάζεται ή όχι. Κάποια απάντηση του τύπου "καλο κάνει, κακό δεν κάνει" δεν νομίζω ότι είναι βάσιμη. Και τα λάδια μπορεί κάποιος να τα αλλάζει κάθε 500km, δεν το κάνει όμως! Αυτό που θέλω να πω είναι πως τη θεωρώ την 100άρα πεταμένα λεφτά.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223

Βρε stelix είσαι απίθανος και απίστευτος.... (μπορώ να είμαι και ευγενικός βλέπετε??!! :lol: )
    Συμφωνώ φυσικά με τους προηγούμενους λογικούς ανθρώπους και τις τεκμηριωμένες τους απόψεις.... (αυτό είναι μια ακόμα ευγενική σπόντα για τον stelix... :roll: )
    Εκτός όμως από ατμοσφαιρικές συνθήκες, λάδια κινητήρα, ποιότητα δρόμου, κατάσταση και πίεση ελαστικών και πάνω απόλα την υποκειμενική αίσθηση του οδηγού υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που αποτελούν καθαρά θέμα βενζίνης που κάνουν την διαφορά.
    Λοιπόν για νιοστή φορά.... περισσότερα οκτάνια είναι καλύτερα μόνο αν μπορείς να βάλεις περισσότερο αβάνς. Αλλιώς είναι από το ίδιο μέχρι χειρότερο γιατί μερικές βενζίνες 100άρες αργούν περισσότερο να κάνουν την καύση οπότε αν δεν αυξήσεις το αβάνς μπορεί να είναι χειρότερο από 95 άρα!! :roll:
    By the way η κηροζίνη που παίρνουν τα jet αεροπλάνα είναι σχεδόν πετρέλαιο και δεν καίγεται σε αυτοκίνητο. Η λεγόμενη αεροπορική βενζίνη AVGAS που μπαίνει σε εμβολοφόρους κινητήρες (αεροπορικοί με προπέλες γενικά) είναι άλλη ιστορία... Κάποιοι τύποι αυτής (ξεχωρίζουν από το χρώμα τους κλπ) που καίγονται και σε αυτοκίνητα μπορεί να κάνουν θαύματα μεν αλλά μπορούν και να διαλύσουν έναν κινητήρα. Αυτοί περιέχουν πολύ οξυγόνο και ανεβάζουν τρελλές θερμοκρασίες και ισχύ αλλά όποιος αντέξει. Συνιστάται σε αραίωση 5-10% για σαφή βελτίωση των επιδόσεων χωρίς μεγάλο κίνδυνο.
    Η θερμοδυναμική ή όπως αλλιώς λέγεται απόδοση ενός λίτρου βενζίνης διαφέρει από βενζίνη σε βενζίνη δεν έχει όμως απαραίτητα σχέση με τα οκτάνια. Έχει όμως πολύ σχέση με την ποιότητα βενζίνης κλπ. Το σπουδαιότερο είναι η περιεκτικότητα σε οξυγόνο όπως είπαμε και η πυκνότητα της βενζίνης. Μια βενζίνη πυκνότερη θα μπορεί να βγάλει περισσότερα άλογα ακόμα και με το ίδιο αβάνς. Μια πυκνή βενζίνη 95άρα θα αποδώσει καλύτερα από μια 100άρα αραιή παρά τη διαφορά στο αβάνς (αν ο κινητήρας υποστηρίζει αβάνς για 100άρα). Είναι όμως πιθανό οι 100άρες να είναι λίγο πυκνότερες από κατασκευής οπότε αυτό δικαιολογεί αυξημένη απόδοση ακόμα και χωρίς ρύθμιση του αβάνς.... (έτσι καλύπτουμε και την αίσθηση που αποκομίζουν μερικοί.... για να είναι όλοι ευχαριστημένοι! έτσι stelix? :wink: )
    Επίλογος: Μπορείς να ζυγίζεις τη βενζίνη που βάζεις? Να έχεις ζυγαριά ακριβείας και να βάζεις 1 λίτρο. Αν είναι 0,73 κιλά είναι μάπα αν είναι 0,76 κιλά είσαι θεός.... Αφού δεν μπορείς να ξέρεις τι κάνει από οξυγόνο αυτό θα ήταν το καλύτερο! :twisted:
    Αλλιώς δυναμόμετρο.... όλα τα άλλα είναι stelix-ιές..... :wink: :lol: :lol:

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΩΣΤΟΣ ΛΕΥΤΕΡΗ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΞΗΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ,ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΞΕΡΙΖΩΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ 100ΑΡΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΑΛΕ 2 ΤΕΠΟΖΙΤΑ 100ΑΡΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗΣ,ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Μα ακριβως αυτο ειναι το θεμα μας. Ποση διαφορα εχει??

Αν εχει 2 ιππους να το σκεφτουμε. Αν εχει μισο τοτε ειναι αδιαφορο, γιατι ποτε κανεις δε θα καταλαβει διαφορα απο μισο ιππο παρα μονο στη φαντασια του.

Θα συνεχισω να υποστηριζω την αποψη μου, μεχρι να δω τεκμηριωμενα μετρησιμα στοιχεια που να υποστηριζουν κατι διαφορετικο.

Κι εγώ το ίδιο :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΣΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ,ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ(ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΟΜΩΣ),ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.....
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Χρήστο αυτό λέω κι εγώ. Επομένως περιμένουμε τις αποδείξεις, γιατί μέχρι τώρα μόνο θεωρίες... :wink:

Ουτε καν βασιμες θεωριες...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΗΜΙΜΑΘΗ ΑΤΟΜΑ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΣΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ(ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΕ ΤΗΛ)
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Τουλάχιστον έμαθα ότι δεν αναφερόσουν σε μένα
    Αλλά από την άλλη μεριά, όλοι είμαστε αμαθείς ή ημιμαθείς κάπου. Δεν είναι κακό. Για αυτό και ζητάω τα φώτα όποιου γνωρίζει περισσότερα από μένα, για να γίνω κι εγώ περισσότερο γνώστης των πραγμάτων :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2005
    Δύναμη Φήμης
    162

Πιστευω οτι ενα αυτοκινητο βελτιωμενο η ενα δυνατο αυτοκινητο θα δει διαφορα χρησιμοποιοντας συνεχια 100αρα πολυ σημαντικο εκτος απο τα παραπανω οκτανια ειναι η καθαροτητα της βενζινης (τωρα κατα ποσο τυχερος θα εισαι για πετυχεις καθαρη βενζινη δεν ξερω) και δευτερο πολυ σημαντικο ειναι το θεμα της προαναφλεξης το οποιο εχει καταστροφηκες συνεπειες στον κινητηρα εκτος απο το Smart εχω και ενα BMW Ζ4 3.0 SMG απο την ημερα που το εχω παρει το εχω προσεξει παρα πολυ καταρχην με ενα καλο στροσιμο και δευτερον χρησημοποιω μονο 100αρα της Shel πραγματι μονο με 6800 θεωριτικα δεν εχει ανοιξει το μοτερ το αυτοκινητο δυναμομετριθηκε βγαζοντας 234,8hp απο 231hp που το δινει ο κατασκευαστης πιστευω οτι οι μετρησεις με δικαιωσαν στην επιλογη μου να χρησημοποιω κατοσταρα βεζινη.
    Powerd by Bonalume

Το είχες δυναμομετρήσει και πριν? Γιατί πολλά αυτοκίνητα δίνουν ούτως ή άλλως περισσότερα άλογα απο αυτά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η VW. Οπότε τα άλογα που βρήκε η δυναμομέτρηση είναι σημαντικό να συγκριθούν όχι με την ονομαστική ιπποδύναμη, αλλά με τη δυναμομετρημένη ΠΡΙΝ τη χρήση κατοστάρας.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO";p="56477
    ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΗΜΙΜΑΘΗ ΑΤΟΜΑ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΣΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ(ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΕ ΤΗΛ)
    Ολο το νοημα του forum ειναι να απαντας σε ημιμαθη ατομα και να τους δινεις τα φωτα σου. Αν τα ημιμαθη ατομα δε σε αντιμετωπιζουν σε Θεο και χρειαζονται και αποδειξεις για να πιστεψουν τα λεγομενα σου, τοτε πρεπει να τις προσφερεις. Αν δεν μπορεις να τα κανεις αυτα, τοτε δεν εχεις λογο συμμετοχης σ'αυτο το forum και οι οποιες γνωσεις σου πανε χαμενες.

Στο κατω κατω ολοι ημιμαθεις ειμαστε στα ματια καποιον αλλων!!

P.S. Και ακομα δεν εχουμε καμια αποδειξη οποιοασδηποτε μορφης γι'αυτο που υποστηριζεις.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Αφου το σμαρτ δεν καταλαβαινει την κατοσταρα τοτε πως με την χρηση της εχει μεγαλυτερη αυτονομια οπως και αλλα αυτοκινητα αντιστοιχα που ο κατασκευαστης τους προτεινει 95;
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ax....αχ....!!!!
    Στέλιο, εγώ έχω παρατηρήσει μικρότερη αυτονομία με την 100άρα, όποτε έχω βάλει. Αυτό είναι όμως τελείως διαφορετικό θέμα. Και σου επαναλαμβάνω, σημασία δεν έχει να μαζευτούμε όλοι και να πούμε τι πιστεύουμε για αυτό το θέμα, αλλά να βρούμε κάτι που να αποδεικνύει την μία ή την άλλη πλευρά. Διαφορετικά όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2005
    Δύναμη Φήμης
    162

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="56499
    Το είχες δυναμομετρήσει και πριν? Γιατί πολλά αυτοκίνητα δίνουν ούτως ή άλλως περισσότερα άλογα απο αυτά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η VW. Οπότε τα άλογα που βρήκε η δυναμομέτρηση είναι σημαντικό να συγκριθούν όχι με την ονομαστική ιπποδύναμη, αλλά με τη δυναμομετρημένη ΠΡΙΝ τη χρήση κατοστάρας.
    Οχι γιατι απο την πρωτη μερα βαζω 100αρα.

Εξάλλου νομίζω ότι η Z4 πρέπει να δουλεύει με 100άρα. Το λέει και ο κατασκευαστής (?). Οπότε τα άλογα που αναφέρει υποτίθεται ότι είναι "μετρημένα" με 100άρα. Αλλά και πάλι, γνωρίζω C200K με 163 άλογα (εργοστασιακά) που δυναμομετρήθηκε και "έδειξε" 170 άλογα! Αυτή η μέτρηση έγινε με 95άρα βενζίνη (την οποία χρησιμοποιεί συνέχεια).

Επομένως η "αυξημένη" ιπποδύναμη της Z4 δεν δείχνει κάτι για τη βενζίνη, αφού δεν υπάρχει σημείο αναφοράς :wink:

Θα είχε όμως πολύ ενδιαφέρον να βλέπαμε την απόδοση του μοτέρ με 95άρα (η οποία δεν ενδείκνυται για το συγκεκριμένο μοτέρ από τον κατασκευαστή αν θυμάμαι καλα).

Επίσης, άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα, που μου ανέφερε γνωστός μου που δουλεύει στην VW, είναι ότι ΟΛΑ τα FSI δουλεύουν αποκλειστικά με 100άρα βενζίνη. Διαφορετικά, όπως μου είπε, αφενός δουλεύουν όχι σαν FSi αλλά σαν "απλά" μοτέρ, αφετέρου προκαλείται και κάποια βλάβη (κάτι μου είπε ότι "μπουκώνει" αλλά δεν θυμάμαι τί )

Νομίζω ότι το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας βάζει ό,τι νομίζει εκείνος καλύτερο για το αυτοκίνητό του, and that's it. Δεν χρειάζεται να διαφωνούμε για αυτό :wink:

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μετρητης Βενζινης
    Από tsolakas στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27-02-2010, 15:40
  2. ταπα βενζινηΣ
    Από ilias14781 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14-10-2009, 14:28
  3. φλοτερ βενζινης
    Από palhothodoros στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 5