Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 84

Θέμα: προσθετα και βελτιωτικα βενζινης

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    292
    ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΙΣΤΙΚΟ ΣΤΥΛΑΚΙ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ Κ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΦΕΡΩ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΣΥ ΑΛΕΞΗ,ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΕΙΛΕ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Ουστ απο εδω ρε ημιμαθη. Τραβα βρες αυτα που ζητησα χθες και ασε συτους με το εριστικο στυλακι να κουρευονται. Και εμενα μου την λενε πολλοι εδω μεσα αλλα αν ειναι να αγχωνεσαι με το τι λεει ο καθενας σε ενα φορουμ τοτε χανεις αλλα πιο σημαντικα πραγματα στην ζωη σου. Καποιοι αισθανονται ασφαλεια πισω απο ενα υπολογιστη και την ανωνυμια που τους προσφερει αυτος και την λενε αριστερα και δεξια(δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα) αλλα οταν εχουν οπτικη επαφη με τον αλλο δειχνουν τον αναλογο σεβασμο. Οποιος θελει πιστευει αυτα που γραφονται οποιος θελει οχι αλλα θα πρεπει να μπορει να αποδειξει εμπρακτα οτι ισχυουν τα δικα του λεγομενα και οχι απλα να την λεει.
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Re: NOS OCTANE BOOSTER

Χρηστο μου αν θεωρεις πως οτι βγαινει απ'το στομα σου πρεπει αυτοματα να το θεωρουμε αληθες και σωστο, τοτε δεν εχω τιποτα αλλο να πω. Ειστε εσυ κι ο Θεος.

Αν παλι πιστευεις οτι οταν λεμε κατι πρεπει να το δικαιολογουμε και να το τεκμηριωνουμε τοτε με βρισκεις συμφωνο. Αμα δεν εχεις χρονο να μου δικαιολογεις και να μου τεκμηριωνεις τοτε μη μου απαντας καθολου. Ασε με να λεω αυτα που θεωρω σωστα οπως κανουν και ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα.

Ειναι προφανες οτι αν ειχα προβλημα μαζι σου αφ'ενος θα το ηξερες (δεν ειμαι απ'αυτους που κρυβουν τα λογια τους) και αφετερου δεν θα ημουνα και πελατης σου και δεν θα σε προτεινα και σαν μηχανικο (οπως ξερεις οτι κανω). Απο κει και περα αν διαφωνω με αυτα που μου λες στο forum, ειναι κατι τελειως διαφορετικο.

Stelix εσυ αγορι μου πριν αρχισεις τα περι ασφαλειας πισω απ'την οθονη του υπολογιστη, ελα σε καμια συναντηση, γιατι εισαι ο μονος εδω μεσα που λεει τοσα πολλα χωρις να εμφανιζεται ποτε.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="56542
    Ax....αχ....!!!!
    Στέλιο, εγώ έχω παρατηρήσει μικρότερη αυτονομία με την 100άρα, όποτε έχω βάλει. Αυτό είναι όμως τελείως διαφορετικό θέμα. Και σου επαναλαμβάνω, σημασία δεν έχει να μαζευτούμε όλοι και να πούμε τι πιστεύουμε για αυτό το θέμα, αλλά να βρούμε κάτι που να αποδεικνύει την μία ή την άλλη πλευρά. Διαφορετικά όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα...
    Ερωτηση1: Αφου οπως υποστηριζεις το αυτοκινητο σου δεν καταλαβαινει την κατοσταρα τοτε γιατι εχεις δοκιμασει; Συμφωνα με τα λεγομενα σου αφου ο κατασκευαστης προτεινει 95 αρα το αυτοκινητο δεν καταλαβαινει την κατοσταρα δεν θα επρεπε να ειχες βαλει κατοσταρα.
    Ερωτηση 2: Σκεφτηκες οτι επειδη το αυτοκινητο σου πηγαινε καλυτερα το πατουσες περισσοτερο οπως κανουμε εμεις με τα πειραγμενα και γιαυτο ανεβασες την καταναλωση;Αν ειχες το ιδιο στυλ οδηγησης και με τις δυο βενζινες θα ειχες μεγαλυτερη αυτονομια με την κατοσταρα.
    Ερωτηση 3: Εχεις δοκιμασει να οδηγησεις την ιδια διαδρομη μονο με κατοσταρα, οχι αναμεικτες στο ντεποζιτο και 95αρα και δεν καταλαβες καμμια διαφορα;Μιλαω για διαδρομη στην εθνικη που να μπορεις να πιασεις ολες τις ταχυτητες και να δοκιμασεις με ολες τις σχεσεις στο κιβωτιο και οχι μεσα στην πολη. Δοκιμασε με ενα γεματο ντεποζιτο μονο με κατοσταρα μιας οποιασδηποτε απο τις γνωστες εταιριες και με ενα ντεποζιτο γεματο 95αρα την ιδια διαδρομη στην εθνικη και με το ιδιο φορτιο και θα δεις διαφορα.
    Ερωτηση 4: Ειναι ψυχολογικο που σε αυτοκινητα που φορανε το ιδιο μοτερ εδω και χρονια και οι ιδιοκτητες τους πριν εβαζαν 95αρα γιατι δεν υπηρχαν οι κατοσταρες, με το που αλλαξαν σε κατοσταρα ειδαν διαφορα και σε αυτονομια και σε επιδοσεις;
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Alex";p="56628
    Χρηστο μου αν θεωρεις πως οτι βγαινει απ'το στομα σου πρεπει αυτοματα να το θεωρουμε αληθες και σωστο, τοτε δεν εχω τιποτα αλλο να πω. Ειστε εσυ κι ο Θεος.

Αν παλι πιστευεις οτι οταν λεμε κατι πρεπει να το δικαιολογουμε και να το τεκμηριωνουμε τοτε με βρισκεις συμφωνο. Αμα δεν εχεις χρονο να μου δικαιολογεις και να μου τεκμηριωνεις τοτε μη μου απαντας καθολου. Ασε με να λεω αυτα που θεωρω σωστα οπως κανουν και ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα.

Ειναι προφανες οτι αν ειχα προβλημα μαζι σου αφ'ενος θα το ηξερες (δεν ειμαι απ'αυτους που κρυβουν τα λογια τους) και αφετερου δεν θα ημουνα και πελατης σου και δεν θα σε προτεινα και σαν μηχανικο (οπως ξερεις οτι κανω). Απο κει και περα αν διαφωνω με αυτα που μου λες στο forum, ειναι κατι τελειως διαφορετικο.

Stelix εσυ αγορι μου πριν αρχισεις τα περι ασφαλειας πισω απ'την οθονη του υπολογιστη, ελα σε καμια συναντηση, γιατι εισαι ο μονος εδω μεσα που λεει τοσα πολλα χωρις να εμφανιζεται ποτε.
    Οταν μιλαμε για σμαρτ ο Χρηστος εχει την μεγαλυτερη εμπειρια απο ολους μας εδω μεσα λογω δουλειας οποτε το να ειναι σωστα τα λεγομενα του για σμαρτ πιστευω οτι ειναι κατα καποιο τροπο πιο λογικο απο το να ειναι σωστα τα λεγομενα οποιουδηποτε αλλου που εχει το σμαρτ απλα σαν μεσο μεταφορας. Οσο για μενα σου εχω ξαναπει οτι η μερα για συναντησεις δεν με βολευει γιατι ξεκιναω δουλεια 7.30 το πρωι οποτε δεν ειναι βολικο το να ερθω Αθηνα για συναντηση Πεμπτη βραδυ και Παρασκευη πρωι να ερθω και να ειμαι στην δουλεια για 9 ωρες. Αυτα που γραφω εγω στην πλειοψηφια τους σχετιζονται καθαρα με τεχνικα θεματα και βελτιωση του αυτοκινητου και δεν την εχω πει σε καποιον απο εδω μεσα. Μπορει να εχω μιλησει με παραξενο τροπο σε καποιον που μου την ειπε πρωτος αλλα ποτε δεν ειπα σε καποιον οτι δεν ισχυουν αυτα που λεει κτλ. Στις συναντησεις που μπορουσα ηρθα. Οταν ομως κανονισα κοντρες για Σαββατο βραδυ που θα ηταν βολικο για πολλους επειδη ασχολουμαι με κοντρες και λεω τοσα πολλα οπως λες, ο μονος που ηρθε και ελαβε μερος ηταν ο S.Pulse. Δεν μου αρεσει και δεν την λεω σε κανεναν μεσω υπολογιστη αν δεν με εχει προκαλεσει. Ειμαι τυπος που προτιμω την οπτικη επαφη και αντιπαραθεση και αν πραγματικα θελω να την πω σε καποιον την λεω αδιαφοροντας για πιθανες συνεπειες.

Αυτα που ειπα για ασφαλεια-ανωνυμια οπως ειπα δεν ξερω αν τα πηρες προσωπικα αλλα οπως βλεπεις στην υπογραφη μου ειμαι μελος σε αλλα δυο κλαμπ και εκει εχω δει αντιπαραθεσεις μεταξυ μελων και εριστικο στυλακι σαν το δικο σου ακριβως για αυτον τον λογο. Επειδη δεν υπαρχει οπτικη επαφη οποτε λες στον αλλο οτι θες, τον αποκαλεις ασχετο κτλ. Αν εχεις οπτικη επαφη σκεφτεσαι πολυ πριν μιλησεις και το τι θα πεις. Λες οτι εγω και ο Χρηστος λεμε αβασιμες θεωριες και προσωπικα το παιρνω σαν οτι ειμαστε ασχετοι και δεν μας αποδεικνυεις πως και γιατι ισχυουν τα λεγομενα σου. Εγω εγραψα για προσωπικες εμπειριες και οτι βγαζω τα συμπερασματα μου απο εκει και αυτο οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να στο αποδειξω και μου την λες .(ανυποστατες δηλωσεις΄...) Δεν γραφεις ομως πως και γιατι να ισχυουν τα δικα σου λεγομενα απλα μας λες επειδη ο κατασκευαστης προτεινει 95αρα. Δεν μας λες εκανα αυτες τις δοκιμες και εβγαλα αυτα τα συμπερασματα. Τισ δικες μου προσωπικες δοκιμες και τις δοκιμες του Χρηστου τις θεωρεις ανυποστατες δηλωσεις και αβασιμες θεωριες και μας ζητας δυναμομετρησεις κτλ. Γιατι δεν κανεις εσυ μια δυναμομετρηση να μας πεις να με αμολυβδη να και με κατοσταρα και octane booster. Αρα οντως λετε παπαριες.

Καταρχήν να δηλώσω ότι δεν έχω τίποτα απολύτως προσωπικά με κανέναν από τους συνομιλητές. (εάν είχα, απλά θα είχαν πάρει "πόδι" :lol: αστειεύομαι βέβαια)
    Το ότι "τη λέμε" σε κάποιον ή μας την λέει κάποιος, πάνω στο "συγγραφικό" μας οίστρο, δεν σημαίνει απολύτως τιποτα.

Στο θέμα μας τώρα. Ο λόγος Στέλιο που έβαλα κατοστάρα (και πίστεψε με, μόνο 2 ή τρείς φορές μέσα σε 5 χρόνια), είναι από καθαρή περιέργεια. Και όπως ξέρεις έιμαι όλο στους δρόμους (κατά 80% Εθνικούς) δεν κατάλαβα τίποτα από διαφορά. Και μάλιστα σκέφτηκα ότι "καλά κάνουν που προτείνουν95 αφού και με τα 100 δεν βλέπω κάτι.

Επομένως τα ενδεχόμενα είναι τα εξής:
    1) Σου λέω ψέμματα, και ο λόγος που δεν βάζω 100άρα είναι επειδή είμαι τσιγγούνης. Πράγμα που δεν ισχύει. Αν ίσχυε,θα έλεγα απλά οτι για 1-2 άλογα παραπάνω δεν θα με ενδιέφερε να βάλω 100άρα.
    2) Είμαι βλάκας και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά ανάμεσα στην 95-100άρα στο smart.
    3) Έχω διαφορετικό smart από το δικό σου.

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι από τα παραπάνω, οπότε θεωρώ ότι στο Smart for2η διαφορά ανάμεσα σε 95άρα και 100άρα είναι πρακτικά ανύπαρκτη.

Stelix τα μεταξυ μας ειναι off topic αρα κοιτα τα pm σου.

Για το αν με 100αρα το smart παει πιο γρηγορα, εγω λεω οχι. Ο Gavanos λεει οχι. Εσυ λες ναι. Ποιος εχει δικιο???

Η γνωμη μου εναντια στη δικη σου.

Μεχρι να βρεις καποιο τροπο να μας αποδειξεις αυτο που λες θα συνεχισουμε να διαφωνουμε. Εγω σου εχω γραψει ολους τους λογους για τους οποιους πιστευω οτι δεν παει πιο γρηγορα. Εσυ απλα μου λες οτι παει.

Επειδη ομως λεμε τα ιδια και τα ιδια και ακρη δε βγαζουμε, προτεινω το θεμα να κλειδωθει και να ασχοληθουμε με τιποτα αλλο.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Το θεμα να μην κλειδωθει απλα εσεις οι δυο σταματηστε να γραφετε εδω. Ισως βρεθει καποιος που ειδε διαφορα με octane booster για το οποιο εγινε η ερωτηση αρχικα και αρχισαμε να μιλαμε για βενζινες. Ο Χρηστος ο οποιος ειναι και μηχανικος σμαρτ συμφωνει με τα λεγομενα μου οποτε ειμαστε 2-2. Ο S.Pulse υποστηριζει οτι υπαρχει διαφορα με κατοσταρα αλλα δεν μιλαει για σμαρτ οποτε αυτος πιανει μισος-μισος

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225

Όλα όσα λέμε αποτελούν προσωπικές εμπειρίες και εντυπώσεις που δεν είναι και δεν μπορούν να είναι στατιστικά αποδεδειγμένες.... έστω κι αν υπάρχει επιστημονικά τεκμηριωμένο υπόβαθρο δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το κατέχουμε πλήρως ή να το μεταδίδουμε... Ακόμα και ο chridO δεν έχει επαρκές καθαρό δείγμα για να βγάλει βάσιμα συμπεράσματα απλά η άποψή του και η εμπειρία του πρέπει να βαρύνει περισσότερο καθώς έχει την μεγαλύτερη ειδική προϋπηρεσία.
    Κανένας δεν έχει υποχρέωση να αποδείξει τίποτα (είναι μέρα απόδειξέ το... είναι νύχτα απόδειξέ το.... κοκ), δεν είναι επιστημονικό forum, υποτίθεται ότι όλοι μοιράζονται τις γνώσεις τους και τις απορίες τους και τις εντυπώσεις τους καλόπιστα και για το κοινό καλό.

Συγκρίσεις στις εντυπώσεις δεν γίνονται, απλά και μόνο αναφορά μπορεί να γίνει. Δεν έχει νόημα να διαφωνούμε για την εντύπωση που αποκόμισε ο καθένας γιατί δεν βγάζει πουθενά. Για να γίνουν σωστές συγκρίσεις θα έπρεπε να κάνουν όλοι σέρβις και να βάλουν την ίδια βενζίνη από την ίδια αντλία κλπ κλπ χρονομετρήσεις πριν και μετά, δυναμομετρήσεις κλπ. Όλα τα άλλα είναι εντυπώσεις που είναι εντελώς υποκειμενικές έστω κι αν μπορούσε να αποδειχτεί ότι υπήρχε αντικειμενική διαφορά!
    Πάντως υπάρχουν σοβαρές υπόνοιες ότι οι 100άρες είναι πιο πυκνές και μόνο για αυτό μπορούν να δίνουν κάτι παραπάνω ακόμα κι αν δεν τους δίνει ο εγκέφαλος το παραπάνω αβάνς. Βέβαια μια ελαφρώς νοθευμένη 100άρα δεν θα το κάνει αυτό.... Πού το πάω? Όλοι δίκιο έχετε και μη μαλώνετε! :twisted:

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Εισαι ωραιος και μετρας

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Και μια αποψη απο το Powerclub για το αντιστοιχο θεμα.

Το «ζουμί» αυτό «βελτιώνει» («ανεβάζει») τα οκτάνια της βενζίνης αυξάνοντας τις αντικροτική της ικανότητα. Δηλαδή αποφεύγουμε τα πειράκια όταν δουλεύει το αυτοκίνητο σε ακραίες συνθήκες (υψηλή συμπίεση, μεγάλη πίεση tubo, υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος κλπ.).

Οι σύγχρονοι κινητήρες έχουν πολύ εξελιγμένους εγκεφάλους οι οποίοι διορθώνουν τους χάρτες τους ανάλογα με τα δεδομένα που λαμβάνουν. Στα πλαίσια της διόρθωσης αυτής είναι και η ρύθμιση του αβάνς. Με βενζίνη πολλών οκτανίων ο εγκέφαλος μπορεί να «σηκώσει» το αβάνς κάποιες μοίρες (στο Impreza μέχρι και 14Ο από τον βασικό χάρτη). Από αυτή την διόρθωση έχουμε το όφελος στην ιπποδύναμη αφού η ανάφλεξη του μίγματος γίνεται πιο κοντά στο άνω νεκρό σημείο, έχει συμπιεστεί περισσότερο και η καύση είναι και καλύτερη και δυνατότερη.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225
    Αγαπητέ ενθουσιώδη stelix, σε συμπληρώνω ελαφρώς... πιθανόν λύνοντας και μερικούς προβληματσμούς σου...
    Μερικοί από τους σύγχρονους κινητήρες διαθέτουν πολύ εξελιγμένους εγκεφάλους που δεχόμενοι πληροφορίες από πολλά αισθητήρια μπορούν να προσαρμόσουν την ποσότητα της βενζίνης, σε μερικές περιπτώσεις την ακριβή στιγμή/ές που πρέπει αυτή να ψεκαστεί και το αβάνς. Το εύρος όμως των ρυθμίσεων της χαρτογράφησης αυτής των εγκεφάλων είναι πεπερασμένο και σε πολλές περιπτώσεις δεν περιλαμβάνει χαρτογράφηση για αβάνς περισσότερο από αυτό που προβλέπεται με τη χρήση απλής αμόλυβδης βενζίνης.
    Ένας λόγος που μπορεί αυτό να συμβαίνει είναι ότι το πολύ αυξημένο αβάνς αυξάνει τις θερμοκρασίες ενός κινητήρα.....κακό σε έναν ήδη πιεσμένο κινητήρα!
    Άλλος λόγος είναι ότι απαιτείται περισσότερο καύσιμο για να δράσει και ως ψυκτικό.... κακό για την οικονομία και τα καυσαέρια!
    Τρίτος λόγος είναι ότι η καλύτερη βενζίνη είναι και ακριβότερη οπότε γιατί να μην την αποφύγουμε αφού πουλάμε όχημα όχι επιδόσεων αλλά οικονομικό ή πόλης κλπ... λογικό...
    Συνεπώς γιατί να σπαταλήσουμε χρόνο και χρήμα και να ακριβύνουμε την τιμή του μοντέλου για να βάλουμε μεγαλύτερη μνήμη στον εγκέφαλο για να χωράει την εξελιγμένη χαρτογράφηση... και γιατί να πληρώνουμε για να εξελίξουμε καλύτερη χαρτογράφηση του εγκεφάλου αφού θα βάζουν απλή στο απλό μοντελάκι τους.... ολίγον σπατάλη δεν είναι?
    Εννοείται ότι οι καραελληνάρες που προσπαθούν να βγάλουν 500 άλογα από τα 1300 κυβικά κοκ αδιαφορώντας για αξιοπιστία και ρύπανση δεν είναι ψηλά στις προτεραιότητες των κατασκευαστών... :wink:
    Αντίθετα στα σπορτίφ μοντέλα με τους καλούς κινητήρες προβλέπεται η χρήση 100άρας και εκεί έχουν γίνει οι σχετικές χαρτογραφήσεις.... λογικό πάλι ε? :wink: :twisted:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    191
    ta sevi mou...
    Lambros

Και τα δικά μου :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Και τα δικα μου αλλα σαν πνευμα αντιλογιας θα ρωτησω το εξης. Γιατι θεωρεις οτι για την χρηση πιο εξελιγμενου προγραμματος, δηλαδη αυτου που να μπορει να καταλαβει μονο του τις παραμετρους χρειαζεται μεγαλυτερη μνημη αρα παμε και σε μεγαλυτερο κοστος; Στα σμαρτ που εχει γινει επαναπρογραμματισμος και το νεο προγραμμα ρυθμιζει αβανς κτλ εχει γινει στην υπαρχουσα μνημη και δεν γινεται τσιπαρισμα να μιλαμε για μεγαλυτερη μνημη. Επισης ποσο μεγαλυτερο θα μπορουσε να γινει το ηδη μεγαλο κοστος; Ξεκινας με 10000 δηλαδη 3.4 εκ δραχμες για μια γυμνη εκδοση διθεσιου αυτοκινητου με 700 κυβικα οταν σεισεντο και αλλα μικρα εχουν 8500. Κατι θα πρεπει να εχει εκτος απο στυλ που να δικαιολογει αυτη την τιμη.

Με την χρηση πιο εξελιγμενου προγραμματος(μαμα) που να ρυθμιζει παραμετρους απο μονο του και χρηση κατοσταρας το αυτοκινητο μπορει να γινει πιο οικονομικο. Στο δικο μου με απλη αμολυβδη βγαζω λιγοτερα χιλιομετρα και πριν που ηταν μαμα το ιδιο. Αρα κανω περισσοτερα γεμισματα και βγαινει τελικα να πληρωνω περισσοτερο με την απλη. Καλυτερη βενζινη προσφερει εκτος απο επιδοσεις και μεγαλυτερη οικονομια οπως διαφημιζει και η ΒΡ.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="56809
    Στα σμαρτ που εχει γινει επαναπρογραμματισμος και το νεο προγραμμα ρυθμιζει αβανς κτλ εχει γινει στην υπαρχουσα μνημη και δεν γινεται τσιπαρισμα να μιλαμε για μεγαλυτερη μνημη.
    Και παλι αν ο επαναπρογραμματισμος εχει γινει με στοιχεια για χρηση 95αρας βενζινης, η 100αρα θα περιτευει. Αν μπορεις να βρεις απο αυτον που εφτιαξε το προγραμμα για το αυτοκινητο σου, με τι στοιχεια και παραμετρους το εγραψε, θα εχεις μια οριστικη και απολυτα σωστη απαντηση στο ερωτημα σου. Το ιδιο ισχυει και για τα μαμα smart. Η εταιρια σιγουρα ξερει αν υπαρχει ωφελος απο τη χρηση 100αρας, γιατι ξερει τις παραμετρους λειτουργειας του προγραμματος της. Επειδη ομως ειναι πρακτικα αδυνατο να βρουμε τον προγραμματιστη της smart και να μας πει πως εχει γραψει το προγραμμα του, θεωρω οτι η δυναμομετρηση ειναι η μονη αξιοπιστη λυση.

Ολα τα αλλα που λεμε ειναι ειτε θεωρητικα ειτε υποκειμενικα

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    292
    ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΑΒΑΝΣ ΕΩΣ Κ 20 ΜΟΙΡΕΣ ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ KNOCK SENSOR
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Μονο 20; Παλιαμαξο. Με τον επαναπρογραμματισμο ποσο αλλαζει αυτο;

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO";p="56872
    ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΑΒΑΝΣ ΕΩΣ Κ 20 ΜΟΙΡΕΣ ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ KNOCK SENSOR
    Οκ, δε διαφωνω το μεταβαλει κατα 20 μοιρες. Στην πιο advanced θεση του αβανς, το αυτοκινητο χτυπαει πυρακια με κανονικη 95αρα? Αν ναι, με τι φορτιο, σε ποιες στροφες και με ποση πιεση, σε τι θερμοκρασια περιβαλοντος, με τι θερμοκρασια κυλινδροκεφαλων και ψυκτικου κινητηρα με ποσα χιλιομετρα στο μοτερ, τι μπουζι τι φιλτρο αερα.... Οι ερωτησεις ειναι αμετρητες και οι απαντησεις εξισου αμετρητες.

Στην τελικη μπορει στο δικο σου αυτοκινητο να υπαρχει βελτιωση και στο δικο μου να μην υπαρχει. Μπορει στις συνθηκες χρησης του αυτοκινητου σου να χτυπαει πυρακια και να επωφελειται της καλυτερης βενζινης, ενω το δικο μου οχι.

Υπαρχει τροπος να μου αποδειξετε οτι ισχυει το δικο σας η να σας αποδειξω οτι ισχυει το δικο μου??? ΝΑΙ μια δυναμομετρηση. Μεχρι να την κανουμε οι συζητησεις μας θα ειναι απλα φιλοσοφικες.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Ωραια. Ειμαστε ενα κλαμπ φιλοσοφων. Η αρχικη ερωτηση δεν ηταν τι ισχυει για βενζινες και τι μπορει να αποδειξει ο καθενας αλλα αν εχει γινει καποια δοκιμη του octane booster και τι διαφορες ειδαν οσοι το δοκιμασαν και εχουμε καταληξει να συζηταμε γαι βενζινες και να ζηταμε αποδειξεις γιατι ισχυει και τι δεν ισχυει. Ο Χρηστος λεει οτι το αβανς αλλαζει κατα 20 μοιρες επειδη εγινε λογος για εξελιγμενους εγκεφαλους για να δειξει οτι το σμαρτ αν και μαμα μπορει να καταλαβει και να εκμεταλλευτει τα παραπανω οκτανια δηλαδη εχει εξελιγμενο εγκεφαλο. Τωρα που και γιατι χτυπαει πυρακια το αυτοκινητο ειναι εντελως αλλο θεμα και ξεφευγουμε. Καταρχην τι ακριβως ειναι τα πυρακια και ποιες οι συνεπειες τους; Εχω ακουσει για ατομο με C230 COMPRESSOR και κατοσταρα ΒΡ να λεει οτι το αυτοκινητο του χτυπησε πυρακια και χρειαστηκε γερανος να τον παει στο συνεργειο γιατι η βενζινη ηταν νοθευμενη.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    222
    a geia sou....
    re...den uparxei anotheuth benzinh...kai opoios nomizei oti bazei teteia leei fidies!!!
    edw gia na kerdisoune oi benzinades apothikeuoun benzinh se butiofora kai deksamenes kai meta apo kairo pou h benzinh anebhke thn proothoun kai etsi auksanoun to kerdos tous!!!kai to apotelesma einai na bazoume emeis ksethimasmeno kausimo-na xalame ta amaksakia mas kai na to plhrwnoume kai apo epanw!!!
    ksupnateeeeeeeee....mallon asxoloumaste me...@@ries...
    Το ψεμα λατρευεται ευκολα απο τις καρδιες...
    Σου δινει φτερα και το μονο που σου ζηταει ειναι να στα παρει πισω βίαια μια μερα...
    Δωσε μου λοιπον και μενα κατι απο το ψεμα σου και μην σκευτεις τιποτα...

Το πως θα πεσω ειναι δικη μου υποθεση!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="56950
    Η αρχικη ερωτηση δεν ηταν τι ισχυει για βενζινες και τι μπορει να αποδειξει ο καθενας αλλα αν εχει γινει καποια δοκιμη του octane booster και τι διαφορες ειδαν οσοι το δοκιμασαν
    Η πρωτη μου απαντηση στο θεμα ηταν οτι δεν ειδα καμια διαφορα. Μετα αρχισαμε τις αναλυσεις...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="56950
    Τωρα που και γιατι χτυπαει πυρακια το αυτοκινητο ειναι εντελως αλλο θεμα και ξεφευγουμε. Καταρχην τι ακριβως ειναι τα πυρακια και ποιες οι συνεπειες τους;
    Αμα δεν ξερεις τι ειναι τα πυρακια, ειναι αδυνατο να κατανοησεις το θεμα σωστα. Πως μπορεις να εχεις αποψη για βενζινες και οκτανια αμα δεν ξερεις τι ειναι τα πυρακια???

Τα πυρακια ειναι αυτο που λεμε προαναφλεξη. Το μειγμα αερα-βενζινης συμπιεζεται μεσα στον κυλινδρο και εκρυγνειται οταν το μπουζι δωσει σπινθηρα. Η εκρηξη αυτη μπορει να προκληθει νωριτερα, πριν το μπουζι δωσει σπινθηρα (απο κακη ποιοτητα βενζινης, λαθος αναλογια μειγματος, πολυ υψηλες θερμοκρασιες κα). Αυτο το λεμε προαναφλεξη η πυρακια. Το knock sensor ακουει τα πυρακια και αλαζει το αβανς (κανει το μπουζι να δινει τη σπιθα του αργοτερα). Το θεμα ειναι οτι οσο πιο κοντα γινει η εκρηξη στο ΑΝΣ (ανω νεκρο σημειο, η το υψηλοτερο σημειο που ανεβαινει το εμβολο) τοσο μεγαλυτερη ιπποδυναμη παραγεται. Αρα οσο καθυστερουμε την αναφλεξη τοσο λιγοτερα αλογα εχουμε.

Η βενζινη με τα περισοτερα οκτανια, κανει πιο ελεγχομενη καυση. Δηλαδη μπορουμε να τη συμπιεσουμε περισοτερο πιο ευκολα και να μην κανει εκρηξη απο μονη της.

Ο εγκεφαλος σου εχει τη δυνατοτητα να ρυθμισει το αβανς. Αν ομως το νωριτερο σημειο που μπορει να φερει την αναφλεξη ο εγκεφαλος, δεν δημιουργει πυρακια ουτε με 95αρα βενζινη τοτε η χρηση της 100αρας ειναι περιτη.

Τωρα παλι υπαρχουν και διαφορες αναμεσα τοσο στις 95 οσο και στις 100αρες μεταξυ των κατασκευαστων. Μια 95αρα Shell διαφερει απο μια 95αρα ΒΡ. Χαρακτηριστικο παραδειγμα η παλια μου μοτοσυκλετα η οποια αρνειτω να δουλεψει με Shell και γουσταρε μονο ΒΡ. Αλλα και αναμεσα σε 95 και 100 δεν ειναι σιγουρο οτι που εχεις πλεονεκτημα. Η εκρηξη ισου ογκου 95αρας με ισο ογκο 100αρας, ειναι αγνωστο αν παραγει την ιδια ενεργεια. Εξαρταται απο τους κατασκευαστες και τη συνθεση της βενζινης.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Koryfaios o Alex. Hmoun sigouros oti tha htan stous prwtous pou tha dwsoun thn apanthsh!!!!

To thema bebaia exei ksefygei entelws kai proxora me agries diatheseis...

Ti tha legate na kanoume ena topic me psifoforia me tis ekseis apanthseis.

Gia to for2 mama einai kalyterh synolika h 95 oct h 100?

1. nai
    2. oxi
    3. de kserw

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225

Παιδιά το ότι το Smart αλλάζει 20 μοίρες δε σημαίνει τίποτα. Το σκαθάρι του 1972 που είχα καθώς και όλα ανεξαιρέτως τα αυτοκίνητα τα τελευταία 40 χρόνια διαθέτουν μηχανισμούς μεταβολής του αβάνς κατά πολλές μοίρες κατά τη φυσιολογική λειτουργία του κινητήρα!!!! :shock:
    Αυτό επιτυγχάνεται (μάλλον θα έπρεπε να το λέω σε παρατατικό...) με δύο βασικούς τρόπους.
    Α:Υπάρχει το φυγοκεντρικό αβάνς, όσο αυξάνονται οι στροφές τόσο πιο νωρίς δίνει τον σπινθήρα. Επιτυγχάνεται με κάτι ελασματάκια/ελατήρια που αντιστέκονται στην μετακίνηση και που βρίσκονται κάτω από το επίπεδο των πλατινών το οποίο γυρίζει ολόκληρο φυγοκεντρικά κατά αρκετές μοίρες. Η ανάγκη για αυτό εξηγείται ως εξής. Ο χρόνος που απαιτείται σε ένα θάλαμο καύσης ενός συγκεκριμένου κινητήρα από τη στιγμή που θα δοθεί ο σπινθήρας μέχρι το καλό μπάμ είναι σταθερός. Όσο όμως αυξάνονται οι στροφές του κινητήρα τόσο περισσότερες μοίρες περιστροφής του στροφάλου αντιστοιχούν στο ίδιο χρονικό διάστημα. Λογικό λοιπόν να απαιτείται αύξηση του αβάνς και από πχ 13 μοίρες στο ρελαντί στις 800 στροφές να πηγαίνει πολύ πολύ παραπάνω στις 6000 στροφές όπου στον ίδιο χρόνο ο κινητήρας θα έχει διανύσει 6000/800x13 μοίρες.....
    Β: Το αβάνς υποπίεσης: όσο πιο πολύ γκάζι με λίγες σχετικά στροφές πατάς τόσο μεγαλύτερο το φορτίο και άρα και η υποπίεση στην εισαγωγή που χρησιμοποιείται σαν αναλογική πηγή ενέργειας για το σύστημα και μειώνει το αβάνς (καθυστερεί) έτσι ώστε να μην χτυπήσει πυράκια λόγω αυξημένου φορτίου. Βασικά αυτή η ρύθμιση έγινε κυρίως για αντιρρυπαντικούς λόγους και χαλάει τις επιδόσεις και για το λόγο αυτό σε κάποια αυτοκίνητα μερικοί το κατργούσαν αφού θέλεις όταν πατάς το γκάζι για να επιταχύνεις να σε βοηθάει και το αβάνς μια και η παραπάνω βενζίνη βοηθάει και στην ψύξη.... (αν όμως είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο και αργήσει να επιταχύνει και ζοριστεί και ζεσταθεί τότε χτυπάς πυράκια και την πάτησες...)
    Επίσης σε ακόμα παλιότερα αυτοκίνητα υπήρχε επιπλέον και χειροκίνητη ρύθμιση του αβάνς από το ταμπλώ ενώ έχω δεί και χειροκίνητη διόρθωση πάνω στο διανομέα σε Daihatsu του 1976. Η ιδέα είναι ότι ίσως χρειαστεί να ελαττώσεις το αβάνς αν τύχει και βάλεις καμιά παλιοβενζίνη και σου χτυπάει πυράκια. Αυτό πια το κάνει αυτόματα ο εγκέφαλος παίρνοντας πληροφορίες από τους knock sensors.

Η χαρτογράφηση του εγκεφάλου λαμβάνει πολλά πράματα υπόψη του, δεν είναι εύκολο να προσθέσεις απλά μια επιπλέον κατάσταση με περισσότερο αβάνς στις στροφές που σε βολεύει.... Πολλά από τα βελτιωτικά προγράμματα αδιαφορούν για την πλήρη χαρτογράφηση και είτε αλλάζουν ένα μόνο μέρος της είτε ακόμα χειρότερα σβήνουν ό,τι δεν τους χρειάζεται με αποτέλεσμα αν το αυτοκίνητο βρεθεί σε συνθήκες εκτός χαρτογράφησης να τα παίξει (πχ σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 45 βαθμών...). Το τι έχει και το τι δεν έχει κάνει ο κάθε βελτιωτής ελάχιστοι το ξέρουν..... Για αυτό πληρώνεις κάτι παραπάνω για να πάρεις brabus....

Το ότι μερικοί υπολογίζουν ότι με βενζίνη 10% ακριβότερη έχουν κατανάλωση πάνω από 10% λιγότερη και έτσι δεν τους συμφέρει η φτηνή δεν είναι λόγος για μια εταιρεία να κάνει κάτι ούτε αποτελεί ένδειξη ότι η εταιρεία έχει κάνει κάτι (ότι δηλαδή έχει περιλάβει στον εγκέφαλο τη δυνατότητα πλήρους εκμετάλλευσής της). Έχω αναφέρει ότι μια καλή πυκνή βενζίνη όπως μάλλον είναι οι 100άρες μπορεί να σου δίνει κάτι παραπάνω λόγω πυκνότητας και μόνο. Οι μεγάλες διαφορές που παρατηρούνται από χρήστη σε χρήστη έχουν να κάνουν με το προσωπικό στύλ οδήγησης, υποκειμενικό παράγοντα αλλά βέβαια και με την ποιότητα βενζίνης και την νοθεία που αυτή μπορεί να έχει υποστεί.
    Υποθέτω ότι μια κατασκευάστρια εταιρεία χρησιμοποιεί καθαρές βενζίνες κατά τον προγραμματισμό των εγκεφάλων κλπ οπότε δεν θα μπορούσε να προβλέψει άλλες περιπτώσεις όπως αυτές που τυχαίνουν καθόλου σπάνια στις παραμεσόγειες χώρες.... :wink:
    Έχεις λοιπόν stelix σκεφτεί ότι μπορεί να σου κάνει η διαφορά η 100άρα επειδή είναι 96άρα (λόγω νοθείας) ενώ η 95άρα είναι 92άρα (επίσης λόγω νοθείας) αλλά στην 92άρα ο εγκέφαλος στέλνει λιγότερο αβάνς και χάνεις ισχύ που νομίζεις ότι την κέρδισες με την 100άρα.... :shock: :twisted:

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250

Λοιπον μετα απο πολλες δοκιμες ειπα να ξαναγραψω εδω. Οι δοκιμες εχουν γινει σε for2 110 ιππων με bp ultimate η aegan 100 συν τα προσθετα που αναφερονται.

wurth ενισχυτικο οκτανιων +bp ultimate
    Δοκιμη στην καμπη πριν τον Σειριο μεχρι και μετα με κοντρα ανεμο και εξωτερικη θερμοκρασια 8 βαθμους. Ενω εκει στην καλυτερη εχω μπει με 6η στις 4600 μπηκα με 6η στις 5000 και δεν εκοψε καθολου. Σε ολη την διαδρομη πολυ καλο γκαζι.

lucas http://www.lucasoil.com/products/dis...tid=2&loc=show +aegean 100
    σε συνθηκεs πολης καμμια διαφορα στο γκαζι

Turbo 108 octane boost + aegean 100
    Πολυ καλο με αισθητη διαφορα στο γκαζι και παραπανω χλμ σε ταχυτητα σε αρκετα περασματα στην παραλιακη. Εγινε βεβαια και προσθηκη 4αρη ρυθμιστη καυσιμου αλλα σε σημεια που πριν τα περναγα με 155 στην καλυτερη τα περασα αρκετα βραδια τις γιορτες με 160+. Δεν το δοκιμασα εθνικη αλλα με στην πολη παρα πολυ καλο

http://www.dynotab.com/octanebooster.htm+ aegan 100
    Καμμια διαφορα.

stp octane booster+aegean 100
    Καμμια διαφορα.

Με ολες αυτες τις δοκιμες συν κατι προσθετα κατα καιρους για καθαρισμο του συστηματος το αυτοκινητο αλλαξα μπουζι μετα απο 20.000 και ηταν κατακοκκινα

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μετρητης Βενζινης
    Από tsolakas στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27-02-2010, 15:40
  2. ταπα βενζινηΣ
    Από ilias14781 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14-10-2009, 14:28
  3. φλοτερ βενζινης
    Από palhothodoros στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 5