Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 239

Θέμα: Σκάστρο - απορίες

Re: Σκάστρο - απορίες

Συμφωνώ με τον Alex. Στο παλιό μου smart έχω, και τώρα στο καινούριο δεν μου "πάει" να βάλω, για τους λόγους ακριβώς που αναφέρει ο Alex.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από spyros_s";p="64889
    Κύριε Onyx θέλω την γνώμη σας...
    Καλά πληθυντικός μεγαλοπρέπειας κλπ με έκανε λιώμα!
    Ή μήπως του είπατε την ηλικία μου?? :wink: :lol: :twisted:
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από spyros_s";p="64889
    ...κιτ σκάστρας με σωλήνωση για smart ....για το ''μαμά'' smart μου.
    Το δεν σε απασχολεί εννοείς δεν σε νοιάζει αν θα κάνει ή όχι ή δεν θέλεις να κάνει θόρυβο. Στην δύτερη περίπτωση δεν ξέρω αν υπάρχουν σκάστρες κατάλληλου τύπου για smart....
    Οι προηγούμενοι νομίζω καλύψανε το θέμα. Αν δεν ταιριάξει στο αυτοκίνητό σου αλλά και στον τρόπο που οδηγάς μπορεί να έχεις χειρότερες αλλαγές ταχύτητας και συνεπώς και επιταχύνσεις.... Αλλιώς σίγουρα δίνει μια μικρή προστασία παραπάνω αλλά ειλικρινά αν δεν θέλεις τον ήχο δεν βλέπω τον λόγο να πειράξεις το μαμά Smart σου.

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Αν θελετε φοβερο ηχο και χωρις βλαβες για το μοτερ φατε 2 πιατα φασολαδα και αφηστε τις σκαστρες. Φασολαδα. Φθηνο ελληνικο φαγητο και αναλογα με το ατομο μετα την χωνεψη κανει φοβερο ηχο και πολλες φορες εχει και αρωμα.
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Η σκαστρα μου πεταει λαδια. Ξερει κανενας γιατι συμβαινει αυτο; Πολλες φορες που ανοιγω να δω το μοτερ εχει λαδια πανω της και επειδη εχει λαδια κολλαει και η σκονη.
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Στέλιο δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά εμένα η "γριά" άρχισε να πετάει λάδια από τη σκάστρα, τη στιγμή που άρχισε να καίει λάδια και το μοτέρ. Δεν ξέρω αν τα 2 αυτά σχετίζονται μεταξύ τους... :roll:

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2005
    Δύναμη Φήμης
    173
    φυσιολογικοτατα ΛΕΥΤΕΡΗ.
    που θα τα βρη η σκαστρα τα λαδια ΣΤΕΛΙΟ?
    μεχρι να πας συνεργειο πηγαινε πιο χαμηλες ταχυτητες και μην το πιεζης.
    I WANT A CLK 230 and a SMART BRABUS

[marq=left:0fdc02e34d] ||31| [/marq:0fdc02e34d]

[img=right:0fdc02e34d]http://users.forthnet.gr/ath/skapo/page4p/wtf.gif[/img:0fdc02e34d]

Οι περισοτερες σκαστρες δακρυζουν λιγο λαδακι. Δεν ειναι τιποτα να ανησυχεις, απλα ειναι σπαστικο που σου το λερωνει συνεχεια.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Τα λάδια στην σκάστρα προέρχονται από τις αναθυμιάσεις και δεν είναι πρόβλημμα εκτός και αν μιλάμε για πολύ λάδι..... Δυστυχώς όμως η παρουσία του λαδιού κάνει επιτακτικό τον τακτικό καθαρισμό της σκάστρας από τις σκόνες γιατί μετά κολλάει και δεν λειτουργεί πολύ σωστά...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΑΜΑΝ ΡΕ ΣΤΕΛΙΟ ΣΟΥ'ΧΩ ΠΕΙ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 220 ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕ Μ'ΑΚΟΥΣ ΑΧ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΣΕΝΑ. ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΜΙΑΣ Κ ΑΥΤΕΣ ΔΙΑΧΕΤΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ,ΣΑΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΤΟΥΡΜΠΑΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...ΚΑΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΛΗΜΜΥΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΔΙ ΤΟΤΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥΡΜΠΟ.
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    223

Μπορείτε αν θέλετε να τοποθετήσετε ειδικό φίλτρο αναθυμιάσεων. Τότε αυτές οι λαδερές αναθυμιάσεις δεν ανακυκλώνονται δηλαδή δεν μπαίνουν στον αέρα της εισαγωγής αλλά μαζεύονται στο φιλτράκι.

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Το οποιο φιλτρακι ομως θελει αλλαγη αρκετα συχνα γιατι βουλωνει ευκολα και οταν βουλωσει μπορει να κανει πολυ κακο στο μοτερ σας, οποτε καλυτερα αφηστε το.

ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΒΡΑΣΕ Η ΦΑΣΟΛΑΔΑ :lol: . ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ IBIZA ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΡΙΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ :wink:

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ttasos";p="69444
    ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΒΡΑΣΕ Η ΦΑΣΟΛΑΔΑ :lol:
    Ειδικά η φασολάδα ε??? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΕΘΑΝΑ!!!! :lol: :lol: :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553
    Σε turbάτα καλό είναι οι αναθυμιάσεις να επιστρέφουν στον κινητήρα.... λίγο λάδι παραπάνω είναι πάντα χρήσιμο.....

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    192

Μια ερωτησούλα μιας και βλέπω ότι το έχετε πάθει όλοι...
    Και εμένα η δική μου σκάστρα (turboxs) πετάει λάδια, όχι πολλά βέβαια, αλλά ότι αφήνει μια στάμπα 10 cm στο γκαράζ, αφήνει! Και η δικαιολογία που μου είπαν στην Kosmart, ότι είναι και καλά φυσιολογικό δεν με καλύπτει...
    Έχετε καμία άλλη εξέλιξη επ’ αυτού, μιας και το σχετικό topic που βρήκα είναι σχετικά παλιο; Γιατί σήμερα πχ στο καπάκι που το παρατήρησα, πήγα και μου το καθάρισαν απλά στην Kosmart (30 γιούρια), αλλά νομίζω ότι απλά έπλυναν το μοτέρ εξωτερικά...
    Βγάζουμε την σκάστρα ή να βλέπουμε τα λάδια στο γκαράζ και πάνω στον άξονα;
    Smart & MacMini. Everything else should be HUGE.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Εγω το αφηνω ετσι και οταν παω στο συνεργειο καθε 5000 εχουν ενα υγρο της WURTH το με το οποιο ψεκαζουν σκαστρα και αλλες επιφανειες και καθαριζουν απο λαδια σκονη κτλ. Υπαρχει και το σπρευ Motor-reiniger της WURTH το οποιο ειναι καθαριστικο κινητηρων απο λαδια, πισσες κτλ. Πουλανε σε αρκετα βενζιναδικα αυτο η αντιστοιχα προιοντα

Μετά απο μια μικρή έρευνα πέτυχα αυτό http://www.evilution.co.uk/dvinfo.htm

πιστέυω ότι οποιοσδήποτε έχει σκάστρα ή σκέφτεται να βάλει στο smart του πρέπει να το διαβάσει.Με ενδιαφέρει πολύ η αποψη σας στο θέμα επειδή και γω ήθελα να βάλω πρίν το διαβάσω.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από spyros_s";p="86219
    Μετά απο μια μικρή έρευνα πέτυχα αυτό http://www.evilution.co.uk/dvinfo.htm

πιστέυω ότι οποιοσδήποτε έχει σκάστρα ή σκέφτεται να βάλει στο smart του πρέπει να το διαβάσει.Με ενδιαφέρει πολύ η αποψη σας στο θέμα επειδή και γω ήθελα να βάλω πρίν το διαβάσω.
    Λαθος σε καποια σημεια. Υπαρχουν σκαστρες ειδικα για σμαρτ. Bonalume, turbosmart, turboXS. Αυτοι που τις εφτιαξαν κατι θα ξερουν. Δεν ειναι σκαστρες για αλλα αυτοκινητα που τυχανει να κανουν και σε σμαρτ. Αρα οι διαστασεις κτλ εχουν φτιαχτει ειδικα για τα σμαρτ. Η Brabus ειναι επωνυμος βελτιωτικος οικος και οχι κορυφαιος ωστε να θεωρειται νομος οτι φτιαχνει. Οταν ολοι οι βελτιωτες τοσο σε Ελλαδα οσο και εξωτερικο θεωρουν την σκαστρα απαραιτητη σε τουρμπο μετατροπες δεν νομιζω οτι κανει κακο σε σμαρτακια που δουλευουν πανω απο 1.1 πιεση.

Φοραω σκαστρα εδω και 31000(56600 συνολο) με προγραμμα κτλ και δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα που να οφειλεται στην σκαστρα και η οδηγηση μου ειναι στο οριο.Εχουμε αναφερει τα πλεονεκτηματα της σκαστρας οποτε δεν θελω να τα επαναλαβω.Ειμαι υπερ της σκαστρας οπως εχω ξαναπει μονο για βελτιωμενα και ειδικα αν πιανουν πιεσεις πανω απο 1.3

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2004
    Δύναμη Φήμης
    192

Κατάλαβα....

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΚΑΣΤΡΑ TURBOXS ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΔΩΜΕΝΗ ΕΤΟΙΜΗ, ΜΟΝΟ 4000 ΚΜ. ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WURTH.
    Smart & MacMini. Everything else should be HUGE.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Εχεις λιγο λαδακι. Καλο κανει. Το προστατευει απο την διαβρωση

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376

Επειδής έχω ένα κόλλημα με τη Brabus...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="86228
    ...Η Brabus ειναι επωνυμος βελτιωτικος οικος και οχι κορυφαιος ωστε να θεωρειται νομος οτι φτιαχνει. Οταν ολοι οι βελτιωτες τοσο σε Ελλαδα οσο και εξωτερικο θεωρουν την σκαστρα απαραιτητη σε τουρμπο μετατροπες δεν νομιζω οτι κανει κακο σε σμαρτακια που δουλευουν πανω απο 1.1 πιεση...
    Και πες μου εσύ που δεν τη θεωρείς κορυφαίο βελτιωτικό οίκο, ποιό Smartάκι ξέρεις που να δουλεύει 1-1,1 bar και να μπορεί να πιάσει το Brabus?
    Εγώ δεν ξέρω κανένα. Και αν εσύ μπορείς να σταθείς δίπλα ή και να περάσεις ένα Brabus είναι γιατί δουλεύεις με πίεση 1,4-1,5 bar έχεις αλλάξει εκκεντροφόρο, έχει βάλει sprint booster κτλ... κτλ...
    Και κάτι άλλο για τις σκάστρες, που μπορεί να μην είναι και απόλυτα σωστό. Η bonalume που είναι ένας όχι κακός βελτιωτικός οίκος, στα στάδια βελτίωσης που κάνει βάζει σκάστρα ή εξωτερική και διαφορετική waste gate?
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από esteban";p="87257
    Επειδής έχω ένα κόλλημα με τη Brabus...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="86228
    ...Η Brabus ειναι επωνυμος βελτιωτικος οικος και οχι κορυφαιος ωστε να θεωρειται νομος οτι φτιαχνει. Οταν ολοι οι βελτιωτες τοσο σε Ελλαδα οσο και εξωτερικο θεωρουν την σκαστρα απαραιτητη σε τουρμπο μετατροπες δεν νομιζω οτι κανει κακο σε σμαρτακια που δουλευουν πανω απο 1.1 πιεση...
    Και αν εσύ μπορείς να σταθείς δίπλα ή και να περάσεις ένα Brabus είναι γιατί δουλεύεις με πίεση 1,4-1,5 bar έχεις αλλάξει εκκεντροφόρο, έχει βάλει sprint booster κτλ... κτλ...
    ?
    Ηθελα να ηξερα ποιος φουστης διαδιδει αυτες τις φημες;Αν τον βρω θα τον σκισω. Μαμα το εχω με μια εξατμισουλα αλλαγμενη. :roll:
    Του ChridO δουλευει 1.1 και πεφτει στο 0.9. Αυτο μετραει;

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376

Ρε απαράδεκτε, εσύ είσαι ο φούστης που τα έχει διαδώσει! [smilie=busted2.gif] Αφού όπου και να μπεις στο φόρουμ διαβάζεις για τις βελτιώσεις του Stelix! [smilie=tooth.gif]
    Τώρα για του ChridΟ... τι μοτεράκι είπαμε ότι φοράει? :twisted:
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129
    Skastroula arisths poiothtas me 95 eyrw + 15 metaforika, aristh kai dokimasmenh

http://shop.wiltec.info/cgi-bin/tabshop/iboshop.cgi?showd1510!0,43037973614641,40497

Kante copy-paste olo to link giati me klik de douleyei logo komatwn!

25. Re: Σκάστρο - απορίες

Koropiotis has it already onboard . Pls look the photos
    No more Smart , waiting the new one ...

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Απορίες..Απορίες....
    Από Notis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 02-05-2017, 14:59
  2. Σκάστρο - απορίες: Fortwo 2007+
    Από Smartakis στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18-12-2011, 12:32
  3. 2 απορίες
    Από johntrou7 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 2