Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 239

Θέμα: Σκάστρο - απορίες

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Σκάστρο - απορίες

Έχω την εξής απορία. Έχω το pure με τα 45 άλογα και αναρωτιέμαι αν αξίζει να του βάλω σκάστρα. Θα ακούγεται καθόλου λόγο χαμηλής πίεσης που δουλέυει η τσάμπα θα τη βάλω?

Στη Kosmart που είχα ρωτήσει μου είχαν πει να μη βάλω γιατί θα χάσω σε άλογα και μετά από καιρό θα πάω να μου την βγάλουν. Τεχνικά στέκει αυτό? Απ’οτι γνωρίζω δεν έχει σχέση με την ιπποδύναμη αλλά με την ασφάλεια του κινητήρα η σκάστρα.

Υποθέτω πως όλες οι σκάστρες δε κάνουν για όλα τα αμάξια με turbo λόγο διαφοράς πίεσης κλπ που δουλεύουν έτσι? Σε smart έχω ακούσει αυτές που κάνουν “τσσσς” υπάρχουν ανάλογες για smart που να κάνουν όπως τα Impreza του wrc και σφυρίζουν?Αν ναι ακούγονται καθόλου?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΟΤΙ ΣΚΑΕΙ ΣΚΑΕΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,ΒΕΒΑΙΑ,ΠΑΡΕ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΙΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΑΛΟΓΑ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    POIA SKASTRA EINAI KALYTERH?KAI LEITOYRGIKA KAI APO APOPSH THORYBOY?ANOIXTOY H KLEISTOY TYPOY? MONOY H DIPLOY EMBOLOY KAI POIA MARKA?
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2004
    Δύναμη Φήμης
    220
    ego file stelix exo tin turboxs monou emvolou kai tin evala stin microcar....apolyta satisfied..
    airmax

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376

Re: Σκάστρα...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr
    Σε smart έχω ακούσει αυτές που κάνουν “τσσσς” υπάρχουν ανάλογες για smart που να κάνουν όπως τα Impreza του wrc και σφυρίζουν?Αν ναι ακούγονται καθόλου?
    Κατ'αρχήν εξηγούμε...αν κάνω λάθος....ε τι να κάνουμε....κανείς δεν είναι άσφαλτος (Άντζελα) :lol:

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που έχουν τα wrc και σφυρίζουν είναι το "waste gate" και ξαναέχω την εντύπωση ότι τέτοιο πράγμα
    έχουν και τα δικά μας τα μωρα.
    Εγώ τουλάχιστον το δικό μου το κάνω να σφυρίζει αρκετά συχνά... γουστάρω τρελά να το ακούω!!!!
    Ειδικά μετά το deliping(ή κάπως έτσι) που μου έκανε ο Χρήστος ακούγετε πιο πολύ.
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129
    Basika o logos uparkshs tou Westgate einai gia na krataei statherh th piesh sto turbo kai na mh ftanei se distheorita upsh h piesh kata th leitoyrgia tou Turbo. (an de kanw lathos kai egw!)
    To sfirigma poy aneferw einai kata to afhma tou gaziou sta wrc (Impreza sygekrimena pou einai xarakthristiko tous) kai den einai to klasiko tssssss alla ena sfyrigma pou allazei syxnothta. De kserw pws na to perigrapsw re gamoto:? !!!!

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    186
    File Sphinxgr me tin skastra pou eipe o chrido 8a exeis afto akrivws to pragma..
    Oson afora afto pou sou eipan stin kosmart twra....i skastra den vgazei ntoufeki na skotwsei ta kakomoira ta alogakia, oute 8a tous anoi3ei to kapo gia na figoun kai na ta xaseis....Tromara tous,einai kai mixanikoi!
    To mono meionektima pou exei i skastra einai oti meta apo ka8e afima tou gaziou i piesi tou tourbo 8a peftei ligo perissotero apo oso peftei twra!Pragma pou simainei oti mporei na xaneis ligo re ropes!
    Πάμε στην Χίο ν' αγοράσουμε τσιχλίτσες....
    να βγούμε στην ακρογιαλιά, να κάνουμε......φουσκίτσες...
    :shock:

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    0
    gia tin apolia isxios. an iparxi;;;isos ofilete sto oti i skastra ine anixtou tipou kai pithanon na iparxi kapia epiploki meto AFM.
    ή epidi ektononete sxetika megali maza se sxesi me tin paroxi tou tourbo.
    i kaliteri lisi pisteuo pos tha itane mia diplou embolou pou paragi ixo eno paralila sinergazete me to AFM..

diorthoste me an kano lathos

xeris kanis an iparxoun kai rifmizomenes gia smart :?

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    EXEI H FORGE NOMIZW DIPLOY EMBOLOY ALLA EINAI KLEISTOY H ANOIXTOY TYPOY? H ANOIXTOY TYPOY KANOYN KALYTERO THORYBO
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2004
    Δύναμη Φήμης
    0
    oi diplou embolou ine xexoristos tipos, ... (douleui sindiastika..) kani ton ixo mias anixtis xoris tosa mionektimata. :wink:
    tora an tou aniktou paragi kalitero ixo auto den to xero :?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΔΙΠΛΟΥ ΕΜΒΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟ...ΤΟ ΕΜΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΕΦΛΟΝ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΧΑΝΕΙ ΠΙΕΣΗ...ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΟΓΑ ΑΠΛΩΣ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ,TO WASTE GATE, ΣΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ,ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΑΦΗΜΑ ΓΚΑΖΙΟΥ,ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΒΟΗΘΑ Κ Η ΣΚΑΣΤΡΑ....ΑΝ Η ΣΚΑΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΙΕΣΗ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από merc_gr
    gia tin apolia isxios. an iparxi;;;isos ofilete sto oti i skastra ine anixtou tipou kai pithanon na iparxi kapia epiploki meto AFM.
    ή epidi ektononete sxetika megali maza se sxesi me tin paroxi tou tourbo.
    i kaliteri lisi pisteuo pos tha itane mia diplou embolou pou paragi ixo eno paralila sinergazete me to AFM..

diorthoste me an kano lathos

xeris kanis an iparxoun kai rifmizomenes gia smart :?

ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ AFM ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΟΠΟΤΕ Η ΔΙΠΛΟΥ ΕΜΒΟΛΟΥ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    376
    Και ναι.... τελικά το σφύριγμα το κάνει το wastegate!!!
    Sphinxgr, δεν το έχεις ακούσει το σφύριγμα αυτό???
    Μην περιμένεις να ακούσεις κάτι σαν το Impreza WRC αλλά αν συγκεντρωθείς και προσπαθήσεις , όταν πατήσεις τέρμα το γκάζι και μετά το αφήσεις απότομα γύρω στις 4,000 στροφές θα το ακούσεις!!! 8)
    Enjoy the silence...

Ακριβώς αυτό. Προσοχή, μην έχεις απλά τις στροφές στις 4.000 και το αφήσεις, γιατί τότε δεν θα ακούσεις τίποτα. Πρέπει να το κάνεις την ώρα που επιταχύνει το αυτοκίνητο, δηλαδή ανεβαίνουν οι στροφές. Τότε αν το αφήσεις....φρρρρρρρρρρ

Ημ. Εγγραφής
    May 2003
    Δύναμη Φήμης
    204
    Emena to ekane kyrios se anhfores... alla apo tote pou ebala skastra den katafernv na to akoysw... :wink: :cry: :wink:
    ilunga...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129
    Ας τα βάλλουμε σε μια σειρά γιατί έχω αρχίσει να μπερδεύομαι λιγάκι!!!! Υπάρχουν δυο ειδών σφυρίγματα σε ένα Turbo. Το ένα είναι κατά το γέμισμα του Turbo αυτό που ακούγεται δηλαδή όταν επιταχύνουμε και ειδικά σε ανηφόρες και όπως έχει αναφερθεί ξανά, ακούγεται περισσότερο με την αλλαγή του φίλτρου σε ποιο ελεύθερο . Στα Smart ακούγεται με πολύ προσπάθεια και φαντασία! Το άλλο σφύριγμα είναι κατά την εκτόνωση (αφήνοντας το γκάζι) του αέρα και ενώ ο αέρας διαφεύγει μέσω της σκάστρας οπού εξαιτίας της ακούγεται και το δυνατό σφύριγμα που έχει ως Τσσσσσσσσσς ή το άλλο που δε μπορώ να περιγράψω και το κάνουν τα Impreza WRC!!! Τώρα για το Westgate δε καταλαβαίνω σύμφωνα με τα παραπάνω γιατί πρέπει να προέρχεται από κει ο δεύτερος ήχος που προανέφερα. Ποια η λογική?

Το Smart ΔΕΝ ΕΧΕΙ σκάστρα. Επομένως ο αέρας στην περίπτωση "αφήματος" γκαζιού εκτονώνεται μέσω του φίλτρου αέρα και έτσι ακούς τον ήχο από εκεί. Δεν είναι ο ίδιος ήχος με αυτόν τησ σκάστρας. Είναι πιο..."τσαχπινικος" ( :lol: :lol: :lol: ). Στην περίπτωση που βάζεις σκάστρα, σταματάς να ακούς τον ήχο αυτό, γιατί πλέον ο αέρας εκτονώνεται από τη σκάστρα... :wink:

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos
    Είναι πιο..."τσαχπινικος" ( :lol: :lol: :lol: ). :
    "ΓΑΛΙΑΝΤΡΑ" ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ACROPOLIS ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

ΝΑΙ ΝΑΙ ΓΑΛΙΑΝΤΡΑ
    ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos
    Το Smart ΔΕΝ ΕΧΕΙ σκάστρα. :wink:
    De to hksera bre paidia mh barate ... Apo texnikhs apopshs omws pws douleyei afou den exei skastra... Me poio "systhma" h opws allios mporoume na to perigrapsoume ginetai h ektonosh tou aera, ti einai afto pou otan ginei adilipto to afhma tou gaziou eleftherwnei olh thn yparxousa piesh pou exei to turbo...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290
    ΛΕΓΕΤΑΙ WASTE GATE, ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥΡΜΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΑΠΟ ΥΠΕΡΠΙΕΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    366

Σκάστρο - απορίες

Καλημέρα σας ;-)

Κάνοντας ένα search σε παλιότερα topic, βρήκα μερικές πληροφορίες για σκάστρες.

Καθότι καινούριος στα turbata moter, δεν είχα ιδέα για την χρησιμότητα της κ τις λειτουργίες της!

Αυτά που συμπαίρανα διαβάζοντας προηγούμενα posts, είναι τα εξής:

-Προστατεύει την τουρμπίνα. (από τι?)
    -Όσον αφορά επιδόσεις, πάνω-κάτω ούτε προσφέρει κάτι σημαντικό ούτε κόβει.
    -...φτερνίζεται

Είναι κάτι άλλο σημαντικό που "χάνω" όσον αφορά τα basics?
    Well, sometimes you eat the bear. And sometimes, the bear eats you..

Gather the wind - though the wind won't help you fly at all, your back's to the wall..
    Then chain the sun - and it turns away to face u as u run, u run, u run..

Re: Σκάστρο - απορίες

Αν και έχω σκάστρα στη "γριά", πέρα από το "φτέρνισμα" (και ψάρωμα ταυτόχρονα προς τρίτους (χεχε), δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει ότι κάτι κάνει η σκάστρα. Έχω ακούσει πάντως και τα δύο. Και ότι κάνει καλό δηλαδή, και ότι κάνει κακό (με τη δικαιολογία ότι αν ήταν δεν θα την έβαζε η smart?). Δεν ξέρω για να σου πω την αλήθεια....
    Πάντως, αν και ποτέ δεν θέλω να λέω "ποτέ", δεν σκοπεύω να βάλω στο τωρινό μου smart.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    248
    Η χρηση της σκαστρας. Blow off valve στα αγγλικα

The blow-off valve should not be confused with a waste-gate. The waste-gate is a device that by-passes the turbine wheel of the turbocharger, limiting the shaft-speed of the turbocharger. Therefore, limiting the boost (pressure) that the compressor generates and keeping the turbocharger from over-speeding.

A blow-off valve is mounted in the intake plumbing between the
    turbocharger compressor and the throttle plate. The blow-off valve is a
    second safety measure against the turbocharger over-boosting and damaging the engine.

The blow-off valve is more commonly used to keep the turbocharger spinning when the throttle plate is suddenly closed. When the turbocharger is generating maximum boost pressure at full throttle and then the throttle is suddenly closed, compressed air coming from the compressor slams against the throttle, generating extremely high pressures that travel backwards to the compressor stopping the compressor from spinning. When the throttle plate is again opened, the engine must spool the turbocharger shaft again. The effects of this high pressure can also be very damaging to the turbocharger.

Why do you need a Blow-off Valve (BOV)?

To eliminate compressor surge when changing gears. Excessive back pressure is created when the throttle is closed during gear changes or deceleration, causing turbo cavitation. This is detrimental to the life of your turbocharger, however fitting a BOV will substantially improve this problem. By installing a BOV you will significantly reduce turbo spool up time. You will notice a substantial improvement in response from your turbo between gearshifts. Boost will come on earlier giving an increase in torque at lower RPM.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    366
    Κοινώς, προστατεύει την τουρμπίνα (ουσιαστικά), κάνει ωραίο θόρυβο (επιφανειακά) , and thats all.
    Well, sometimes you eat the bear. And sometimes, the bear eats you..

Gather the wind - though the wind won't help you fly at all, your back's to the wall..
    Then chain the sun - and it turns away to face u as u run, u run, u run..

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Απορίες..Απορίες....
    Από Notis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 02-05-2017, 14:59
  2. Σκάστρο - απορίες: Fortwo 2007+
    Από Smartakis στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18-12-2011, 12:32
  3. 2 απορίες
    Από johntrou7 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 2