Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Πρόβλημα?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    0

Πρόβλημα?

Παιδιά τπ σαβ/κο είχα πάει μια εκδρομή στην χιονισμένη λίμνη Πλαστήρα (Φανταστικά πρέπει να πάτε....) με το roadsteraki, ωπος ήταν φυσικό με το που βρήκα ελεγχόμενο χώρο με χιονάκι ( αλάνα ) είπα να παίξω λιγάκι....ξέρετε απενεργοποιώ το ESP και στον αγώνα για καμιά σβουρίτσα . Μετά απο τα πρώτα πατιλικάκια παρατηρώ ότι στο display των ταχυτήτων αντι να εμφανίζεται το Α ή η εκάστοτε ταχύτητα εμφανιζόταν ένα Ξ, ώπος ήταν φυσικό μου έφυγε η χαρά αμέσως....
    Μήπως ξέρει κάποιος τι είναι αυτή η έκπληξη που εμφανίστηκε????

Ευχαριστώ πολύ, θα ήθελα κάποια στιγμή να σας γνωρίσω όλους αλλά λόγο δουλειάς δεν μπορώ να έρθω στις συναντήσεις. Θα προσπαθήσω όμως...

Re: Πρόβλημα?

Μήπως εκείνη την ώρα (λόγω των πατιλικίων :lol: ) είχες κουνήσει ελαφρά το μοχλό των ταχυτήτων προς το "νεκρό" αλλά χωρίς να φτάσει στο τέρμα? Δηλαδή όπως το πίεσες μπορεί να πήγε ανάμεσα στο "drive" (αν λεγόταν έτσι) και στο "νεκρό". Οπότε βγάζει το ""Ξ" μαζί με έναν διακεκομμένο ήχο... :wink:

Η μια εκδοχή είναι αυτή...

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    202

Φιλε και εγω ειχα δει την ενδειξη Ξ αλλα στην αρχη νομιζα οτι δεν ειδα καλα, ομως στη μαχη με το χιονι για καμια σβουρα την ειδα 2-3 φορες ακομα, και εγω ειχα το Anti-spin ενεργο, αλλα εδω και 4 βδομαδες δεν το εχω ξαναδει.Μηπως αναβε ο δισκος απο τις συνεχομενες σβουρες στο χιονι?Ξερει κανεις να μας πει τι τρεχει?

Δοκίμασε το εξής: Την ώρα που είσαι σταματημένος, με αναμένη τη μηχανή και τον επιλογέα στη θέση "drive" (να δείχνει 1η στο καντράν), δοκίμασε να μετακινήσεις ελαφρά το μοχλό προς τη θέση "νεκρά", πολύ σιγά. Πριν πάει στη νεκρά, θα δείς ότι κάπου στη μέση (προφανώς "μπερδεύεται" :lol: ) και βγάζει αυτό το "Ξ" με έναν διακοπτόμενο ήχο. Μήπως λοιπόν με τα πατιλίκια χτυπάς ελαφρά το μοχλό με το γόνατό σου και πηγαίνει σε εκείνη την ενδιάμεση θέση? Είναι ο μόνος λόγους που εμένα προσωπικά το έχει κάνει αυτό... :roll:

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2005
    Δύναμη Φήμης
    414
    Για να γίνει αυτό που λες Λευτέρη, σε roadster, πρέπει να είσαι ο Φασούλας σε ύξος! το λεβιεδάκι είναι αρκετά πιο πάνω απο τα γόνατα μας, αλλά μπορεί να το κάνει με το χέρι του ασυναίσθητα...
    Εμένα πάντως τότε με τα χιόνια και παρόλα τα σβουρίδια και τα παντιλίκια δεν μου είχε παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Το μόνο που μου είχε κάνει ήταν να ανάψει το λαμπάκι των ABS!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    0

Δεν νομίζω να έκανα κάτι με το λεβιέ είμαι σίγουρος και μέχρι να το καταλάβω τι φταίει με βλέπω παιδιά να το λιώνω...Α! Ξεχασα να σας πώ ότι το αμάξι εκείνη την ώρα με την ένδειξη Ξ είχε κόψει τελείως.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2004
    Δύναμη Φήμης
    228
    To Ξ είναι καταπόνηση του δίσκου και του σασμάν. Το είχε πάθει ένας φίλος σε Roadster και το κουστούμι πήγε 500€!!! Αν το κάνεις συνέχεια σε βλέπω να μην τα γλιτώνεις. Το αμάξι ζορίζεται πολύ όταν κάνεις σβούρες από σταματημένος. Αν θές να παίξεις έμπα σε μια στροφή με ανάποδα, τότε το αμάξι δεν καταπονείται!! Αλλά οι σβούρες και είδικά σε καλή άσφαλτο το σκοτώνουν!! Γι' αυτό πρόσεχε..
    IGNITION !! THIS IS NOT A TOY!!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με το MHD
    Από knight industries στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16-10-2009, 14:12
  2. Πρόβλημα με 1 din ?
    Από eftixia στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28-09-2009, 19:05
  3. Πρόβλημα ESP
    Από nakos στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 16