Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 93

Θέμα: Ιονιστης καυσιμου fuel max

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250

Ιονιστης καυσιμου fuel max

Απο μελος του GTC

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ CLUB.
    ΕΧΩ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΟ MAX FUEL ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΣΕ ΚΑΥΣΙΜΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ.ΣΕ 106 RALLYE Β΄ΣΤΑΔΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 157 ΙΠΠΩΝ (ΜΠΟΥΜΠΑΚΙ) ΜΕ ΤΟ ΜΑΧ FUEL ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ,ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΗΤΑΝ 1,5-2,5 ΙΠΠΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΑΧ FUEL.ΡΟΠΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑ 0,5 ΝΜ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΩ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΡΠΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 3,500 ΣΤΡΟΦΕΣ,ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΡΠΑΖΕΙ ΣΤΙΣ 4,000 ΚΟΝΤΑ.
    ΑΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΟΛΑ.ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΞΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.ΠΕΡΙΠΟΥ 15-20% ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΓΩ.ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
    Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΣΙΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΑΜΗΛΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΠΑΖΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΧΑΝΑ 1,5-2,5 ΙΠΠΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑ.
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    15-20% polu einai (mia xara dhladh)... Aksizei an einai na xaseis 2% ipodinamh...

Kala mou akougontai ola alla to 20% mallon yperboliko!!! Kai pws metrise thn katanalwsh mas endiaferei. To S.F.Max de douleyei kateftheian mias kai prepei na mathei ta nea dedomena o egefalos. Ekane tis dokimes enw eixa grapsei arketa km me kai xoris to S.F.M. pou tha htan o swstos tropos h ta ekane ola monokopania...?

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2005
    Δύναμη Φήμης
    369
    Α ρε Στέλιο, σε παραδέχομαι γιατί κάθεσαι και τα ψάχνεις όλα!!

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι στο τέλος θα βγάλεις ξύγγι απο την μύγα! Η θα βγάλεις "μούστο"(όπως λέει και ένα άλλο μέλος) απο το μοτέρ σου! Η το κιβώτιο σου :razz: :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Ολα οτι μπορει να μας δωσει ροπη και αλογα η εστω οικονομια στα καυσιμα ετσι οπως πηγαν τωρα.
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Εσύ Στέλιο με το FuelMax που έβαλες, δεν είδες διαφορά στην κατανάλωση;

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Ειχα δει αλλα μην ξεχνας οτι παω συνεχεια τεζα οποτε την οικονομια καυσιμου τη εχω ξεχασει. Μια τα βαζω μια τα βγαζω, βαζω και συνεχεια κατοσταρα. Μπορει και η οικονομια που ειχα κανει να ηταν γιατι ισως δεν οδηγουσα με γρηγορους ρυθμους. Περισσοτερο τα βαζω( φοραω 2) περισσοτερο για καλυτερο καυσιμο αρα και μειγμα και αποδοση παρα για οικονομια καυσιμου.Τωρα τα εχω βγαλει

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006
    Δύναμη Φήμης
    236

Re: Ιονιστης καυσιμου fuel max

Απο οσο εχω καταλάβει βελτιώνει τα χαρακτηριστικά της καύσης μόνο σε φτωχά μέιγματα (95 οκτάνια). Σε 100αρα βενζίνη δεν εχει διαφορά. Τουλάχιστον εμένα δεν μου εδειξε κάποια εμφανή διαφορά στην απόδοση γιατι χρησιμοποιώ 100αρα.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Το προβλημα ειναι που να βρεις κατοσταρα 100%. Μπορει να ειναι νοθευμενη με απλη η να βγαζει 97-99. Τουλαχιστον με αυτο βελτιωνει καπως την κατασταση. Θα κανει οικονομια αν ειναι μειωμενες και οι αναγκες για παροχη καυσιμου. Δηλαδη οδηγαμε σαν τον Gavano. Αν ομως το πατας για να χαιρεσαι με ρεπριζ η για να πιανεις τελικη τοτε δεν υπαρχει καμμια περιπτωση για οικονομια.

Σχετικα περι fuel max:
    http://www.ams.gr/AMS/_magazine/PAGE...ATEGORY_ID=103

Ουσιαστικα ειναι μαγνητες οπου ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ιονιζουν το μειγμα του καυσιμου προσφεροντας μια οξυγονωση στο θαλαμο καυσης.
    95 οκτανια και ενα φθηνο και αξιοπιστο ενισχυτικο καυσιμων πιστευω οτι προσφερουν περισσοτερα απο το fuel max.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269

Εγώ φοράω το απλό FuelMax (όχι το Super) και είμαι ευχαριστημένος αρκετά.
    Με 33άρι ντεπόζιτο κάνω 500+ χλμ στην πόλη με a/c, βάζοντας 100άρα Ultimate.

Για όποιον ενδιαφέρεται να αποκτήσει, έχω να του δώσω στο κουτί του, με 25 Ευρώ το καθένα.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    289

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnk102";p="92525
    Εγώ φοράω το απλό FuelMax (όχι το Super) και είμαι ευχαριστημένος αρκετά.
    Με 33άρι ντεπόζιτο κάνω 500+ χλμ στην πόλη με a/c, βάζοντας 100άρα Ultimate.

Για όποιον ενδιαφέρεται να αποκτήσει, έχω να του δώσω στο κουτί του, με 25 Ευρώ το καθένα.
    Γιάννη εγώ ενδιαφέρομαι αλλά δεν ξέρω σε πιο σημείο μπαίνει.
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR
    http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=143784

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Δειτε καποια σχολια που εχουν γινει σχετικα με αυτες τις συσκευες

uper FuelMAX Marketers Settle FTC Charges

Fuel Savings, Environmental Claims Were Unsubstantiated; Testing Claims Were False

The marketers of the Super FuelMAX automotive fuel-line magnet, advertised as providing dramatic fuel-saving and emissions-reducing benefits, have agreed to settle Federal Trade Commission charges that their claims were unsubstantiated. The settlement would bar the Gadget Universe catalog and its CEO from misrepresenting the actual benefits or efficacy of any supposedly fuel-saving or emissions-reducing products for motor vehicles. It would also prohibit misrepresentations about testimonials, endorsements, tests, or research.

This case is the latest in a series of FTC law enforcement initiatives targeting unsubstantiated fuel economy and engine performance claims. The FTC previously halted allegedly deceptive advertising by the marketers of Dura Lube, Motor Up, Prolong, Valvoline, Slick 50, and STP engine treatments. Earlier this year, the agency sued Speedway Motorsports, Inc. and its Oil-Chem Research Corp. subsidiary to halt false and misleading advertising for zMax auto additives, including claims that zMax increases gas mileage by a minimum of 10 percent.

According to the FTC complaint, Esrim Ve Sheva Holding Corp., doing business as Gadget Universe, and its CEO, Alexander Elnekaveh, advertised and sold Super FuelMAX through catalog sales and on their Internet site. Advertising for the device claimed, "Here's one the big oil companies don't want you to know about," "SAVE UP TO 27% ON GAS," and "The Super FuelMAX . . . clamps onto my fuel line, and two powerful neodymium conductors use the scientific principal of magnetic resonance to give me better fuel burn. A certified EPA laboratory reports an amazing 27% in increased mileage and 42% reduction in harmful pollutants." Graphics in the ads showed unruly fuel molecules lining up in straight columns and

rows after passing through the Super FuelMAX. The FTC alleged that the ads misrepresented that Super FuelMAX:

causes fuel molecules to line up in straight columns and rows;
    improves fuel burn through magnetic resonance;
    reduces fuel consumption;
    reduces fuel consumption by 27 percent or up to 27 percent;
    reduces harmful emissions or pollutants; and
    reduces harmful emissions or pollutants by 42 percent or up to 40 percent.
    The FTC alleges that the respondents did not possess or rely on reasonable substantiation for the claims.

The complaint also alleges that the respondents falsely represented that tests performed at a certified EPA laboratory prove that Super FuelMAX:

increases mileage by 27 percent; and
    reduces harmful pollutants by 42 percent.
    Finally, the FTC charged that ads for Super FuelMAX featuring a testimonial from Alexander Elnekaveh endorsing the product did not reflect Elnekaveh's actual experience with the product or the typical or ordinary experience of members of the public who use the product. Therefore, the FTC complaint said, the representations concerning the testimonial were false or misleading.

The proposed settlement would bar the respondents from making unsubstantiated claims in connection with any fuel-saving or emission-reducing product for use in a motor vehicle. Specifically, the settlement bars unsubstantiated claims:

about the effect of such products on fuel molecules, or the products' ability to improve fuel burn;
    that the product reduces fuel consumption or reduces fuel consumption by a specific amount;
    that the product reduces emissions or pollutants or reduces them by a specific amount; and
    about the benefits, performance or efficacy of such products.
    The evidence required to substantiate such claims must be competent and reliable scientific evidence, when appropriate. The settlement would bar the respondents from misrepresenting that user testimonials or endorsements of the product reflect the actual and current opinions, findings, beliefs, or experiences of the user. It also bars representations that any user testimonial represents the typical or ordinary experience consumers can expect unless the respondents possess and rely on competent and reliable scientific substantiation. Without scientific substantiation for a typicality claim, the respondents must disclose what the generally expected results would be, or disclose that consumers should not expect similar results. The settlement also prohibits misrepresentations about the existence, contents, validity, results, conclusions, or interpretations of any test, study, or research. Finally, the settlement contains certain record-keeping provisions to allow the FTC to monitor respondents' compliance with its provisions..

The Commission vote to accept the consent agreement and place it on the public record was 5-0. A summary of the proposed consent agreement will be published in the Federal Register shortly. The agreement will be subject to public comment for 30 days, until December 8, after which the Commission will decide whether to make it final. Comments should be addressed to the FTC, Office of the Secretary, 600 Pennsylvania Avenue, NW, Washington, D.C. 20580.

Επισης

Magnetic Fuel treatments

Status : Untested
    Websites : too many to list.
    If you drive a car, you're absolutely guaranteed to have heard this claim before : "put a magnet on the fuel line and it will increase your fuel economy by making the fuel burn more efficiently." Excuse my English, but that's bollocks. There's so many reasons that these devices are pure fantasy. Here's just a few of them:

1. The magnets are tiny, and pretty weak. There's no demonstrable effect of these things on hydrocarbon liquids such as gasoline (petrol) or diesel. A magnet cannot provide oxygen and neither can it change the amount of heat released from burning the fuel.
    2. Liquids cannot "retain" any magnetic effect when they leave the magnet, even if affected when within it. Hence you cannot "charge up" a liquid in the way that a dust particle can be charged.
    3. There is no truly independent lab analysis which could give evidence that combustion can be improved nor that you'll get better power output or lower emissions. The "labs" that give reports and testimonials to the various magnetic product companies are either on their payroll, or received generous "donations". No conflict of interest there then.
    4. A modern car engine will typically fail to completely burn something like ½% of the fuel it uses. This therefore will be the sort of improvement that could be expected by a device that ensured "complete combustion" of all the fuel. Most magnetic devices claim an 8-10% improvement. What are they burning above the ½% of unburned fuel?

Scientific doublespeak

As with the holographic plastic sticker above, the websites, TV commercials and brochures of these magnetic devices use scientific doublespeak to try to impress / confuse the consumer. A great example is this site : The Magnetizer. According to their site, their device works by:

* breaking up [nonexistent] "clusters" of hydrocarbon molecules, thereby exposing the previously-shielded atoms to combustion
    * converting the hydrocarbons to "positive ions" which are more strongly attracted to the "negatively charged air molecules" (assuming that you also install their "air energizer" on the air intake)
    * change the hydrocarbon molecule from its para [spin] state to the higher energized ortho state

Yes folks, The Magnetizer's manufacturers would have you believe they can magnetise thin air by clamping a weak magnet around your air intake. Amazing.

Οι τιμες που πουλανε αυτους τους μαγνητες ειναι εξωφρενικες, μιλαμε για αισχροκερδεια του κερατα :evil:

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    yparxoun antistoixoi magnhtes me 3 eyrw... sto idio sxhma akribws.

Einai oi magnhtismou apomagnhtismou katsabidiwn... Isws bebaia na exoun mikroterh isxy (isws) alla thn idia douleia kanoun.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr";p="93011
    yparxoun antistoixoi magnhtes me 3 eyrw... sto idio sxhma akribws.

Einai oi magnhtismou apomagnhtismou katsabidiwn... Isws bebaia na exoun mikroterh isxy (isws) alla thn idia douleia kanoun.
    Που 3 ευρω και που 300.......τα 3 τα δινεις και λες οτι κερδισεις καλο ειναι, αλλα για δωσε τα 300 σε μαγνητακια, θα σε πουνε και βλαμμενο, ουτε ο χρυσος δεν στοιχιζει τοσο :!:

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    80-100 super fuel max ειναι ο κιτρινο.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="93034
    80-100 super fuel max ειναι ο κιτρινο.
    Μες την φθηνια δηλαδη!!!!! Ποιος το ελεγε οτι ο μαγνητης θα επιανε τιμη αναλογη με το......ασημι :razz:

Αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα για να έχεις οικονομία στην βενζίνη...Λίγο οξύμωρο δεν είναι? :lol:

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2005
    Δύναμη Φήμης
    207

Οποιος ξέρει πως μαγνητίζεται η βενζίνη να μου το πει κι εμένα.

Θα κερδίσει επάξια τον τίτλο "γητευτής βενζίνης"

Οι τύποι με το fuel max έχουν φάει τις μυνήσεις της ζωής τους...
    WE CAN ALWAYS HOPE FOR A WORSE FUTURE...

Σοβαρά? Για πες περισσότερες infos!

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από peleas";p="93085

Εμένα, μου 'χουν κάνει δουλειά, σε 4 αυτοκίνητα μέχρι στιγμής.
    Τώρα οι μηνύσεις κλπ δεν με απασχολούν.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από peleas";p="93085

Εχεις απολυτο δικιο!!

The marketers of the Super FuelMAX automotive fuel-line magnet, advertised as providing dramatic fuel-saving and emissions-reducing benefits, have agreed to settle Federal Trade Commission charges that their claims were unsubstantiated. These guys claimed that sticking a pair of magnets around your fuel line would increase your gas mileage by 27% whilst reducing harmful pollutants by 42%. The one slight flaw in their plan? There's nothing in fuel that can be affected by magnets......
    The FTC alleged that the manufacturers did not possess or rely on reasonable substantiation for the claims they made. The complaint also alleged that the manufacturers falsely represented that tests performed at a certified EPA laboratory prove that Super FuelMAX performed to the above figures. Finally, the FTC charged that ads for Super FuelMAX featuring a testimonial from Alexander Elnekaveh endorsing the product did not reflect Elnekaveh's actual experience with the product or the typical or ordinary experience of members of the public who use the product. Therefore, the FTC complaint said, the representations concerning the testimonial were false or misleading.

Click here to read the FTC Report on the FTC vs. FuelMax.
    Click here to see all the FTC Reports pertaining to FuelMax.

Καντε ενα κλικ εδω......

http://www.ftc.gov/os/2001/12/evshcmp.pdf

και εδω.....

http://www.ftc.gov/opa/2001/11/gadget.htm

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    153
    re pedia entaxi ola afta ...alla den xerw isos na exei sxesi sta kibika ..giati egw kai 3 meli tou s2000 club to dokimasame sto amaxi mas kai den eixe kamia diafora oute sto dinamometro alla oute kai stin katanalosi ..tora ti na pw

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    269
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geolyk";p="111992
    re pedia entaxi ola afta ...alla den xerw isos na exei sxesi sta kibika ..giati egw kai 3 meli tou s2000 club to dokimasame sto amaxi mas kai den eixe kamia diafora oute sto dinamometro alla oute kai stin katanalosi ..tora ti na pw
    Tι έβαλαν και πως, φίλε μου;
    Οδηγίες και specs διάβασαν πριν τοποθετήσουν;
    Απάντησέ μου και θα σου πω.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Οικονομια καυσιμου..
    Από Garbakos στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 25-10-2010, 19:09
  2. Ρεκορ fuel Range
    Από jos στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15-06-2006, 23:04
  3. 10 βηματα για μειωση καταναλωσης καυσιμου
    Από STELIX στο forum Αυτοκίνητο Γενικά
    σχόλια: 0