Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 26 μέχρι 50 από 52

Θέμα: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    2842

Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

Μηπως σου αλλαξε μονο τα υγρα χωρις να κανει εξαερωση???
    SmartMania baby...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1130

Πάνε παρέα αυτα!

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

λοιπόν παιδιά υπάρχει πρόβλημα το ξανα πήγα το μεσημέρι στο συνεργείο γτ ζέστανε τη μία και την άλλη γινόταν χλυαρό.τέλος πάντων το πήγα το ε΄χε 2 ώρες προσπαθούσε να δει τι γίνεται και τελικά μου είπε έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης δλδ ότι κολλάει!μου είπε να το πάω τη τετάρτη για να τον αλλάξει υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό και αν ναι πόσο κοστίζει?

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

λοιπόν το ξανα πήγα το μεσημέρι στο συνεργείο ο λόγος γτ μία έβγαζε ζεστό και μία χλυαρό!το είχε 2 ώρες και το έλεγχε και μου είπε τελικά ότι έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης δλδ ότι κολλάει!συμβαίνει αυτό και αν ναι πόσο κοστίζει?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2009
    Δύναμη Φήμης
    110

φιλαρακι αυριο θα παω στην μερσεντεζ και θα σου ποσο κανει και εγω παω να αλαξω θερμοστατη αλλα εμενα ειναι το 451 και ειναι μεσα στην εγκιειση αλλα θα μαθω ποσο κανει ,αν δν το εχεις φτιαξει ακομα

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

λέω να το πάω αύριο αλλού γτ τι συμπτώματα έχει άμα δεν δουλεύει ο θερμοστάτης?

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    353

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από naslimaki Εμφάνιση Μηνύματος
    λέω να το πάω αύριο αλλού γτ τι συμπτώματα έχει άμα δεν δουλεύει ο θερμοστάτης?
    δεν ανεβάζει πάντα 3 βούλες .....
    η θερμοκρασία του κινητήρα μετά το σέρβις πως ήταν???
    μένει χαμηλά .....
    dm 4891 nikol
    σε οσους αρέσουμε για τους αλλους δεν...

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

εμένα ανεβάζει κανονικά θερμοκρασία απλά στην κατηφόρα και όταν έχει πολύ κρύο πέφτει στους 60

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    353

εμένα ανεβάζει κανονικά θερμοκρασία απλά στην κατηφόρα και όταν έχει πολύ κρύο πέφτει στους 60
    λογικό είναι αυτό το κάνει κ το δικό μου !! αυτές τις μέρες
    βάζω δυνατά το καλοριφέρ κ απο 3 πέφτει 2 !!
    dm 4891 nikol
    σε οσους αρέσουμε για τους αλλους δεν...

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

εμένα βγάζει καυτό όταν το ανάψω το καλοριφέρ και μετά από λίγο γίνεται χλιαρό

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1130

λοιπόν παιδιά υπάρχει πρόβλημα το ξανα πήγα το μεσημέρι στο συνεργείο γτ ζέστανε τη μία και την άλλη γινόταν χλυαρό.τέλος πάντων το πήγα το ε΄χε 2 ώρες προσπαθούσε να δει τι γίνεται και τελικά μου είπε έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης δλδ ότι κολλάει!μου είπε να το πάω τη τετάρτη για να τον αλλάξει υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό και αν ναι πόσο κοστίζει?
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν σου πάει ποτέ 3 κουκκίδες δηλαδή?????

Αν η απάντηση είναι ναι, τότε έχει κολλήσει ο θερμοστάτης ανοιχτός και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχεις και καλοριφέρ. Χρειάζεται αλλαγή και μαζί με αυτήν γίνεται υποχρεωτικά εξαέρωση κ αλλαγή αντιψυκτικού.

ps Άν έχει πρόβλημα ή είναι στα τελευταία της και η αντλία νερού (επειδη μερικές φορές το πρόβλημα βγαίνει στα ίδια χμ πάνω κάτω) αξίζει να την αλλάξεις παρέα γιατί γλιτώνεις αρκετά εργατικά και την κ εκει υποχρεωτική αλλαγη υγρου

Υπάρχουν και σχετικά θέματα εδώ

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=34372

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=22414
    Κόστος 60 ευρώ περίπου ο θερμοστάτης + εργασία + υγρά

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

καλημέρα το αμάξι πάει η θερμοκρασία τρεις κουκίδες πχ τώρα που το είχα μέσα στη κίνηση με 4 βαθμούς πήγε 3 κουκίδες!!!σήμερα το πήγα στον ηλεκτρολόγο και μου είπε από την στιγμή πού ανεβάζει κανονικά θερμοκρασία δεν έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης μαλλόν το ψυγείο έχει πρόβλημα κάπου έχει βουλώσει κάποιο σωληνάκι και δεν ζεσταίνει καλά το νερό!!!παίζει κάτι τέτοιο?

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    145

κανείς?καμια βοήθεια?

εγω ξαναειπα...εξαερωση καλη και υγρα..ισως να θελει και καθαρισμα που σε αυτη την περιπτωση συνηθως πας για αλλαγη
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Δύναμη Φήμης
    114

παιδια εγω εχθες αλλαξα θερμοστατη. εκανα 25 χιλιομετρα χωρις να ανεβαζει δευτερη βουλα και μεσα στο αμαξι εκανες συσφιξη δερματος με το κρυο.θερμοστατη υγρα εξαερωση + εργατικα 90 ευρω. τωρα στα 5 λεπτα εχει ανεβασει θερμοκρασια και βγαζει καυτο αερα. μπαινω μεσα και το χαιρομαι. πριν το αφηνα να ζεσταθει κανενα τεταρτο και τιποτα. τωρα δουλευει στις κανονικες του θερμοκρασιες.
    Υ.Γ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΙΡΑΣ ΜΑΣ

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    Δύναμη Φήμης
    115

Φραγμενο ψυγειο καλοριφερ,υπαρχει υγρο το οποιο μπορεις να προσθεσεις για να ξεφραξει ,εαν δεν ειναι τελειως βουλωμενο.Εαν δεν αλλάζετε αντιψυκτικο καθε 3 χρονια αυτο ειναι αναμενομενο.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1130

κάθε 2 χρονια.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

καλησπερα , εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το καλοριφερ και την θερμοκρασια βλεπω μονο δυο κουκιδες και πολυ σπανια 3. δεν βγαζει ζεστο αερα το καλοριφερ. εκανα εξαερωση και φυσικα με την εξαερωση πεταξε και ολο το παραφλου. ( αυτο δεν ενοειτε αλλαγη υγρων ?). αυτο εγινε το προηγουμενο σαββατο. επισης ειχε τρυπισει και το σωλινακι που εφερνε το παραφλου στο μοτερ το αλλαξα και αυτο. Το αμαξι συνεχιζει και δεν βγαζει ζεστο αερα και βεβεια θερμοκρασια στιε 2 κουκιδες μονο.
    μου εχουν μπει υποψιες για θερμοστατη αλλα και καποιο βουλωμα καπου γιατι κατα την διαρκεια τησ εξαερωσης και μετα το παλικαρι που μου την εκανε μου ειπε οτι τελιεωσε με την εξαερωση αλλα τα υγρα δεν γυρνανε πισω !!!!! αλλα σε εναν αλλο που το πηγα μου ειπε οτι δεν βλεπι κατι τετοιο.

διαβασα εδω μεσα οτι υπαρχει ενα υγρο που μπαινει στο ψυγειο και το ξεβουλωνει ??? ξερει κανεις κατι για αυτο ? γιατι αυριο το ξαναπαω για εξαερωση και μαλλον θα αλλαξω και θερμοστατη να τελειωνω

ευχαριστω προακαταβολικα για τισ απαντησεις

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

καλησπερα και παλι , άλλαξα τελικα θερμοστατη μηχανης και οι θερμοκρασιες του ατυοκινητου ειναι κανονικες πλεον 3 κουκιδες κατευθειαν σε πολυ γρηγορο χρονο . τωρα η αποδοση του καλοριφερ δεν ειανι η καλυτερη δυαντη . και εξαερωση εγινε και αλλαχτηκαν και τα υγρα.

να ρωτησω κατι αστειο ( μπορει να ειναι και βαλακεια αλλα πραγματικα δεν γνωριζω) εκτοσ απο τον θερμοστατη μηχανης εχει και θερμοστατη καλοριφερ ?????? καπου πηρε το ματι μου ενα μικρο τετραγωνο καπακι και εγραφε θερμοστατης καλοριφερ για smart 450 oriste kai h eikona : 942901_1_b.jpg

????

Απάντηση: Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

ωναι υπαρχει

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

γνωριζουμε εαν ειναι πολυ δουλεια για να αλλαχτει ??? ( δηλαδη πρεπει να κρεμαστει μοτερ παλι να βγει το πισω χιαστο κτλ κτλ ή μηπως ειναι κοντα στο ψυγειο του καλοριφερ ? που και εκει ειναι μανικι να βγει ολο το ταμπλο μπροστα )
    κτλ κτλ

σαν ανταλακτικο εφοσον υπαρχει δεν θα ειναι ακριβο νομιζω κανα 30 ευρω

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

ειναι μεσα στο κεντρο δεξια απ τα ποδια του οδηγου αν θυμαμαι καλα...αλλαζει ψιλοευκολα

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    Δύναμη Φήμης
    0

Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    ειναι μεσα στο κεντρο δεξια απ τα ποδια του οδηγου αν θυμαμαι καλα...αλλαζει ψιλοευκολα

thanx

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    165

Απ: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

Οταν εκανα ανακατασκευη στο μοτερ μου, ειχα ηδη προβλημα με το καλοριφερ μου και τις θερμοκρασιες του κινητηρα. Δηλαδη σε κρυο σχετικα περιβαλλον, 2 βουλες θερμοκρασια το πολυ (σπανια 3 σε κινηση) και ζεστος αερας για κλαματα. Πιστευα πως ηταν ο θερμοστατης.Μετα την επισκευη λοιπον συνεχιζοταν και σε ενα σερβις το πηγα στον μηχανικο μου και μου πε οτι αλλαξανε και τον θερμοστατη μαζι με ολα τα υπολοιπα και θα πρεπε να δουλευει κανονικα. Οστοσο εγκαιρως μου πε οτι αυτο το τελευταιο που ειπατε, οτι παιζει να ναι μια βαλβιδα στο κομματι του ψυγειου του καλοριφερ που καμια φορα κολλαει. Την εφιαξε κι απο τοτε ολα καλα! Λιγους μηνες πριν εκανα ενα ταξιδακι, Πλαστηρα - Μετσοβο με κωλοκρυα-χιονια κτλ κι ειχα φτασει στο σημειο να χω βαλει χαρτονι απο κουτα μπροστα στο ψυγειο του smart για να ανεβαζει καμια σωστη θερμοκρασια μην ψοφησω μαζι με τους σκυλους απ το κρυο!
    The airplane would be the safest mean of transportation, if we didn't have to drive our way to the aiport

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2012
    Δύναμη Φήμης
    77

Απ: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PROB. ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

ξεθαβω λιγακι το θεμα γιατι πιστευω οτι εχω και εγω το ιδιο προβλημα.... το αμαξι το εχω 2 εβδομαδες τωρα και δουλευει συνεχεια στις 2 κουκιδες εαν πεσω σε κινηση ή ειμαι σταματημενος για καποια ωρα
    παει τρεις σημερα που επεσα σε μποτιλιαρισμα κανα 40λεπτο με 1 στην βουλιαγμενης εφτασε και 4 κουκιδες ... αλλα το καλοριφερ βγαζει ζεστο αερα στην αρχη και μετα βγαζει χλιαρο πρως κρυο... οποτε σκεφτομαι πως ισως ειναι αυτος ο θερμοστατης του καλοριφερ .... υπαρχει καπου να δουμε πως βγαινει??? ξερουμε κοστος ???

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ
    Από babacha24 στο forum Air Condition - Καλοριφέρ
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01-02-2008, 16:08

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας