Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 52

Θέμα: Περί προγραμμάτων: Fortwo 450

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    150

Περί προγραμμάτων: Fortwo 450

Ενδιαφέρομαι για το 1ο στάδιο αναβάθμισης στο for2 700cc.
    Από αυτά που έχω διαβάσει στα διάφορα σχετικά topics καταλήγω στη microcar.
    Θα ήθελα όμως να απευθυνθώ σε όσους έχουν βάλει το προγραμματάκι αρκετό καιρό ρωτώντας τα εξής:
    1. Τί γίνεται με τους κόφτες;
    2. Κατανάλωση;
    3. Πρέπει να αλλάξω κοντέρ & πόσο κοστίζει;
    4. Αξιοπιστία κινητήρα και διάρκεια ζωής;
    Παρότι το έχω σαν δεύτερο, κάνω αρκετά ταξίδια κολλώντας πάντα το γκάζι στο πάτωμα από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής. Στο Λαινόπουλο που το συντηρώ μου είπαν ότι αυτό είναι πρόβλημα λόγω της μικρής τουρμπίνας.
    Παρόλα αυτά μετά από 20.000klm δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Αυτό που με ανυσηχεί είναι μήπως βάζοντας το πρόγραμμα και συνεχίζοντας την ίδια τακτική "πάρω το μοτέρ στα χέρια" κάποια στιγμή στην Εθνική.
    Μη μου προτείνει κάποιος πιο γρήγορο αυτοκίνητο κ.λ.π. γιατί μου έχουν πάρει δύο φορές μέσα σε τρία χρόνια το δίπλωμα λόγω υπερβολικής - 220klm - ταχύτητας με το Corolla TS. (Αυτός είναι και ο λόγος που το πουλάω, γιατί είναι δύσκολο να αλλάξω πόδι...)
    Συγνώμη αν έγινα κουραστικός & ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    169

Re: Απορίες αναβάθμισης

κοιτα...αν και οι απαντησεις που ψαχνεις βρισκονται ηδη μεσα στο φορουμ θα σου πω περιληπτικα τα εξης! :
    1)αν εννοεις τον κοφτη τελικης ταχυτητας τοτε αυτον ξεχνα τον μιας και το σμαρτακι με προγραμμα παει παραπανω απο 140...οποτε παει ο κοφτης τελικης..!!!αν παλι εννοεις τον κοφτη στις 6000στροφες καθε ταχυτητας αν και δεν ειμαι 1000% σιγουρος νομιζω δεν υπαρχει πλεον(ουτε αν υπηρχε πριν ειμαι σιγουρος...)αν και δεν θα ταν λογικο και σωστο για τον χρηση κινητηρα σου να το λειτουργεις πανω απο τις 6000 στροφες...(προσωπικη μου γνωμη...)
    2)καταναλωση στην αρχη θα ειναι μεγαλη αλλα σιγα σιγα θα στρωσει αν και θα ειναι μεγαλυτερη απο την αρχικη(μαμα)(μην φανταστεις καμια τρελη διαφορα :wink: που ειχες!βεβαια αυτο εξαρταται και απο το ΄ποδι ΄και γενικα απο τον τροπο και τις συνθηκες οδηγησης!
    3)το κοντερ δεν ειναι αναγκαιο να το αλλαξεις!εγω ας πουμε με πολλα παραπανω απο ενα προγραμμα και εχω ακομα το 'μαμα'....δεν εχει διαφορα...θα τελικιαζει και εσυ θα επιταχυνεις αν και δεν θα φαινεται..ειναι στην τσεπη και στο γουστο του καθενος! (ασε που μπορει να σε σωσει απο ανεπιθυμητες εμπειριες! πχ...οριο ταχυτητας! αντε να αποδειξει ο αλλος οτι με κοντερ που φτανει τα 140 τελικη εσυ πηγαινες 160!!(μιλαω απο προσωπικη εμπειρια! ) το ποσο κοστιζει ας το πει κανενας αλλος γιατι δεν ξερω,αλλα αν δεν βαριεσαι χτυπα ενα τηλεφωνακι στη μικροκαρ!θα σου πουν αυτοι τιμη!(μπανερ πανω αριστερα!)
    4)τελος η αξιοπιστια του κινητηρα και η διαρκεια ζωης εξαρταται κυριως απο την χρηση που του κανεις!οπως του φερεσαι ετσι θα σου φερθει!πχ...αναμα-σβησιμο με σωστο τροπο , το να πηγαινεις γκαζι-πατωμα για ταξιδι ολοκληρο δεν θα ελεγα οτι ειναι και οτι το καλυτερο...μαλλον το χειροτερο...μεγαλη καταπονηση της τουρμπινουλας μας,μεγαλη θερμοκρασια στα λαδια(και θυμησου οτι δεν εχουμε ψυγειο λαδιου..)και γενικα πολυ ζορι για τον κινητηρα...η τουρμπινα δουλευει φουλ και χωρις λογο μιας και το ιδιο αποτελεσμα το επιτυγχανεις με λιγοτερη χρηση της τουρμπινας(πιο σωστο πατημα του γκαζιου)..εισαι ακομη στα 20000. υπαρχουν σμαρτ που εχουν φτασει τα 120000χιλιομετρα και ακομα κρατουν,αλλα και σμαρτ που εχουν παραδωσει το πνευμα αρκετα εως πολυ νωριτερα!
    και κατι τελευταιο...η τουρμπινουλα μας αν και μικρη ειναι θαυματουργη!με καλη συντηρηση και χρηση δεν νομιζω να εχει προβλημα....!

ελπιζω να βοηθησα!!!! οτι αλλη απορια εχεις ρωτα!!!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    249
    Πειραζω το σματακι απο τα 25000 και τωρα εχω φτασει 70.000. Το μονο σημαντικο προβλημα μια ραγισμενη πολλαπλη. Το μοτερ συνεχιζει με πολυ περισσοτερα αλογα αποτι πριν.
    Τροπος οδηγησης. Αλλαγες στον κοφτη πολλες φορες ακομα και κρυο και γενικως τερμα γκαζι τα περισσοτερα χιλιομετρα στην εθνικη. Τερμα γκαζι ακομα και καλοκαιρι. Τερμα γκαζι εννοω 6η και 4000-4500 στροφες.
    Τελικη σε 700αρι με προγραμμα-φιλτρο-εισαγωγη και αν ειναι καλα στρωμενο παει 175-179 πραγματικα χιλιομετρα.
    Αν γινεται αλλαγη λαδιω καθε 5000 τοε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    Το κοντερ δεν θελει αλλαγη γιατι και εγω γλιτωσα προστιμο χαρη στο κοντερ. Αν θες να βλεπεις ταχυτητα καταναλωσεις κτλ μπορεις να βαλεις board computer στην microcar. Ετι θα βλεπεις την ταχυτητα σου ηλεκρονικα ενω το κοντερ θα παραμενει στα 140.
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    291
    Για περισσοτερες πλεροφοριες χωρις χρεωση,μονο κοντρα,επικοινωνηστε μαζι του.......Μαστρο Stelix_Befa.gr(693---------)
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    150

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
    Όχι μόνο βοηθήσατε, αλλά με ξυπνήσατε πριν αλλάξω κοντέρ.
    Εάν όντως υπάρχει board computer για Smart που μεταφέρει όλες αυτές τις πληροφορίες, τότε πραγματικά δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος αλλαγής του κοντέρ...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    249

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από biancoverde";p="112978
    Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
    Όχι μόνο βοηθήσατε, αλλά με ξυπνήσατε πριν αλλάξω κοντέρ.
    Εάν όντως υπάρχει board computer για Smart που μεταφέρει όλες αυτές τις πληροφορίες, τότε πραγματικά δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος αλλαγής του κοντέρ...
    Υπαρχει. Επικοινωνησε με microcar.Εχουν καποια δαθεσιμα νομιζω.
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Καλυτερη λυση απο το bordcomputer του misterdotcom που φερνει η Microcar ειναι to x-gauge.

Ειναι σημαντικα φτηνοτερο, παρεχει πολυ πολυ περισοτερες πληροφοριες, ειναι ευκολη και αναιμακτη η εγκατασταση- απεγκατασταση του και ταιριαζει και χρωματικα με τα οργανα μας.

Πληροφοριες εδω
    http://www.smartmania.gr/phpBB2/view...ghlight=xgauge
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

Καλησπερα σε ολους και ολες. Σκεφτομαι να βαλω προγραμμα στο θηριο
    ( 700 pulse ) εχω ενα γνωστο στον laino και μου ειπε πως εχουν δυο προγραμματα.
    1. Με 600 euro στα 79 HP
    2. Με 850 euro στα 83 HP
    Ξερει κανεις τιποτα για αυτα? Ο ιδιος μου ειπε οτι το δοκιμασε με Digi-Tek και ηταν 1 κολονα μπροστα.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    150

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν εξίσου εγγυημένες λύσεις εκτός του επισήμου δικτύου, σημαντικά πιο οικονομικές.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

Ξερεις κατι συγκεκριμενο οικο? τιμη?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    377
    Μπορώ να σου πω για την Microcar που βάζει προγράμματα της SW και της OBD, αν δεν κάνω λάθος, με κόστος περίπου στα 400 ευρώ. Υπάρχουν κι άλλοι (πχ. Μπίμπασης) αλλά δεν ξέρω ούτε τιμές, ούτε τι προγράμματα βάζει.
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    377

Και κάτι ακόμα...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xristos";p="114328
    ...Ο ιδιος μου ειπε οτι το δοκιμασε με Digi-Tek και ηταν 1 κολονα μπροστα.
    Αυτό αν δεν το δω δεν το πιστεύω! Έχω δει Smartάκι με πρόγραμμα Digi-Tek και πήγαινε απίστευτα καλά! (Για αυτούς που ξέρουν ο Hero είχε τέτοιο πρόγραμμα και θυμάστε πως μας πέρναγε.... :shock: )
    Enjoy the silence...

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

Βοηθατε ρε παιδια θελω το καλητερο αλλα δεν ξερω πιο ειναι :roll:

Εγώ έχω το προγραμματάκι της RS (88PS). To έβαλα στην Microcar και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μην ξεχνάς ότι σημαντικό δεν είναι μόνο ποιο είναι το δυνατότερο, αλλά και ποιο είναι το καλύτερο συνολικά. (φιλική λειτουργία, γραμμικότητα απόδοσης κλπ). Το δικό μου είναι πολύ γραμμικό. Νιώθεις μεν μεγαλύτερη δύναμη μετά τοσ 3000στροφές για παράδειγμα, αλλά δεν νιώθεις αυτό το "γκουπ" (το σκαλοπάτι της δύναμης) που νιώθεις με μερικά άλλα.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

Ευχαριστω για την βοηθεια, και εγω για κατι τετοιο ψαχνω, με γηινη συμπεριφορα και οσο γινεται πιο δυνατο. Μπορω να μαθω τιμη και πως θα το αποκτησω? Αν καταληξω σε αυτο?

rs=350 eurw to fernei o koluzas(RT DYNAMICS) stin N.smurnh (stin el.venizelou)
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω Υπαρχει τηλ. για να μαθω λεπτομεριες? :?

distixws egw den to xw...an perasw apo kei simera h ayrio to pairnw k to postarw :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2005
    Δύναμη Φήμης
    368
    RT Dynamics:

Ελ. Βενιζέλου 56, Ν.Σμύρνη
    Τηλ: 2109373976

Α.Κολυζάς

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    249
    Πολυ καλα και γραμμικα ειναι επισης τα sw που φερνει η microcar. Εχουμε βαλει αρκετοι απο το κλαμπ. Πληροφοριες για αλογα κτλ http://www.sw-exclusive.co.uk/fortwo_tuning.htm. Πληροφοριες για τιμη τηλ 2108078886

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

Eυχαριστω και παλι πηρα τηλ. και μου ειπαν 500 euro χωρις σκουπα και φιλτρο

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    249

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xristos";p="114501
    Eυχαριστω και παλι πηρα τηλ. και μου ειπαν 500 euro χωρις σκουπα και φιλτρο
    Ποιον πηρες τηλεφωνο;

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    184

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από HARRIS";p="112782
    πχ...αναμα-σβησιμο με σωστο τροπο
    Yparxei kapios sinkekrimenos tropos?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από aquasmart";p="114515
    Yparxei kapios sinkekrimenos tropos?
    prin xekinisoume to zestainoume idanika mexri tis 2 voules k prin to svisoume to afinoume relanti kana trilepto

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    149

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το θηριακι μου πεταει. Μολις επεστρεψα απο MICROCAR και θελω να γραψω ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πρωτα απο ολα στο forum και ολους εσας που με βοηθησατε να βρω την καλυτερη λυση, αλλα και στα παιδια της MICROCAR για την τεχνικη βοηθεια τους, αλλα και για την φιλικη συμπεριφορα τους ||4

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Περί προγραμμάτων: Fortwo 451
    Από mmike στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 15-02-2016, 15:47
  2. Fortwo 450: Περί Fortwo Diesel
    Από STELIX στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2011, 23:13
  3. Περί μηχανικών βελτιώσεων (εκτός προγραμμάτων)
    Από menelaos στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06-03-2009, 08:20
  4. Fortwo 451: Περί Fortwo Diesel
    Από Mixalis762001 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23-11-2008, 22:58

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις