Αποτελέσματα 1 μέχρι 23 από 23

Θέμα: bp ultimate 102 οκτανιων

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250

bp ultimate 102 οκτανιων

H επισημη παρουσιαση απο την ΒΡ--> http://www.bp.com/genericsection.do?...tentId=7017179

περι ροπης--> http://www.bp.com/sectiongenericarti...tentId=7016935

περι δυναμης--> http://www.bp.com/sectiongenericarti...tentId=7016932

ερωτησεις-απαντησεις--> http://www.bp.com/faq.do?categoryId=...tentId=7016946
    Υπαρχει το δυναμομετρο, ο δρομος και τα λογια..........
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    231
    Οπως και η Shell V power Racing. Mόνο που αυτοί δεν το λένε....
    Strange, Disturbing, Irrational, Provocative

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cynomad";p="121244
    Οπως και η Shell V power Racing. Mόνο που αυτοί δεν το λένε....
    Δεν νομιζω να ειναι 102 αυτη
    1.2bar 4th gear without methanol http://rt-dynamics.com/eshop/photos/SMART%20700%20cc%20120PS.JPG
    1.65 ct/2 over με μεθανολες 47 C θερμοκρασια εισαγωγης. cps oversize πιστονια. arrow μπιελες. bonalume δισκοπλατο βολαν. Ποσο να ειναι τωρα;

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    231
    έιναι απλά δεν το λένε γιατί για κάποια αμάξια μάλλον κακό κάνει παρά καλό

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cynomad";p="121280
    έιναι απλά δεν το λένε γιατί για κάποια αμάξια μάλλον κακό κάνει παρά καλό
    Εχεις δει καποια μελετη-μετρηση οκτανιων που δειχνει οτι ειναι πανω απο 100; Η συγκεκριμενη βενζινη εγινε 100 μολις εβγαλε η ΒΡ κατοσταρα.Πριν την πουλουσαν σαν 99+/
    Τι κακο μπορει να κανουν τα παραπανω οκτανια.102 για την ακριβεια αντι των 100;

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από STELIX";p="121281
    Τι κακο μπορει να κανουν τα παραπανω οκτανια.102 για την ακριβεια αντι των 100;
    na arxisoume na leme gia th gnwsth istoria me ta oktania to avans to test tou periodikou kai alla polla pou leme xronia twra!!!??? plaka tha exei na anazoogonhthoun ta pneymata!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    231
    Xωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω τα παραπάνω οκτανια μπορούν να βλάψουν παλαιότερους κινητήρες. Περισσότερα δεν ξέρω και ούτε έχω δεί μελέτη.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    240
    Τα περισσότερα οκτάνια δεν μπορουν να κάνουν ζημιά. Δεν είναι νίτρο τα οκτάνια...
    Κωνσταντίνος

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cynomad";p="121297
    Xωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω τα παραπάνω οκτανια μπορούν να βλάψουν παλαιότερους κινητήρες. Περισσότερα δεν ξέρω και ούτε έχω δεί μελέτη.
    Μελετη η καποιο εγγραφο για την shell racing που να δειχνει οτι ειναι πανω απο 100 οκτανια εννοουσα.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    231
    μελέτη Υοκ!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    250
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cynomad";p="121395
    μελέτη Υοκ!
    Γιαυτο σου λεω οτι δεν ειναι. Αν υπηρχε στο εμποριο βενζινη 102 οκτανιων απο μια εταιρια τοτε ολες θα εβγαζαν οπως εγινε με τις κατοσταρες και θα την χρεωναν τουλαχιστον 1.30 αν σκεφτεις οτι οι επωνυμες κατοσταρες εχουν μεχρι και 30 λεπτα διαφορα απο των 95. Για 5 οκτανια παραπανω πληρωνεις σχεδον 30 λεπτα επιπλεον το λιτρο σε BP+SHELL

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    378
    Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαβάσω αυτά που παραθέτεις. Απλά θα πω ότι μετά από 4 γεμίσματα με ΒΡ ultimate, δεν είδα καμμία διαφορά προς το καλύτερο... για την ακρίβεια ψιλοσερνόταν το μικρό! Τώρα το γύρισα στην απλή αμόλυβδη πάλι και έχω βρει την υγειά μου...
    Enjoy the silence...

Re: bp ultimate 102 οκτανιων

Όταν τα λέω εγώ...Πες τα ρε Στέφανε... :roll:
    Η σούπερ αμόλυβδη κάνει για συγκεκριμένα αυτοκίνητα, και ακόμα και τότε προσθέτει ελάχιστα. (σε δυναμόμετρο 2+ άλογα σε LEON 225PS για παράδειγμα. Πάρτε την αναλογία και εφαρμόστε την στο fortwo των 62PS ή ακόμα και σε αυτό των 100-λέω εγώ τώρα-). Μιλάμε για λιγότερο από 1PS....

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="122080
    Η σούπερ αμόλυβδη κάνει για συγκεκριμένα αυτοκίνητα, και ακόμα και τότε προσθέτει ελάχιστα. (σε δυναμόμετρο 2+ άλογα σε LEON 225PS για παράδειγμα. Πάρτε την αναλογία και εφαρμόστε την στο fortwo των 62PS ή ακόμα και σε αυτό των 100-λέω εγώ τώρα-). Μιλάμε για λιγότερο από 1PS....
    efoson milame gia programma to opoio einai gia sygekrimena oktania. an einai gia 95 oktania to programma, tote polu pithanon na exoume kai ligotera alloga me perissotera oktania...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    240
    Τα οκτάνια ρυθμίζονται στους εγκεφάλους των Smart? Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα....
    Κωνσταντίνος

Ναι ρυθμιζονται.

Σαν βαση χρησιμοποιουνται οι πινακες του αβανς που περιεχονται μεσα στο προγραμμα και απο εκει και περα ο εγκεφαλος κοβει το αβανς με βαση τις πληροφοριες που διαβαζει απο τα knock sensors.

Η βενζινη 102 οκτανιων εχει μικροτερη θερμικη αποδοση απο αυτη των 98 οκτανιων. Ετσι λοιπον επειδη τα προγραμματα μας ειναι φτιαγμενα για βενζινες 98 οκτανιων (στα roadster τουλαχιστον) οτιδηποτε παραπανω ειναι αχρηστο και προκαλει μειωση στην αποδοση.

Η συζητηση (και το λεω επειδη το περιμενω σαν απαντηση απο καποιους) για το αν και κατα ποσο η βενζινη των 98 η των 100 οκτανιων που βαζουμε στα βενζιναδικα ειναι πραγματικη και ανοθευτη, ειναι θεωρω ασχετη με το αμεσο μας θεμα και μπορει να συνεχιστει στο αντιστοιχο τοπικ.
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Ημ. Εγγραφής
    May 2006
    Δύναμη Φήμης
    210

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="122080
    Όταν τα λέω εγώ...Πες τα ρε Στέφανε... :roll:
    Όταν παρουσιαστικαν οι βενζίνες καινούργιας γενιάς στόχευαν φυσικά στην καλύτερη απόδοση του κινητήρα αλλά και στην καλύτερη προστασία του. Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι η διαφορά που υπήρχε στα κατάλοιπα πάνω στις βαλβίδες του αυτοκινήτου ήταν τραγικές. ¶ν προσθέσεις και το γεγονός οτι έχουν μικρότερη θερμική απόδοση απο την κλασσική 95 τότε νομίζω οτί αξίζει τα λεφτά της η 100αρα. Φαντάζομαι οτι η 102 θα έχει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα στον κινητήρα και θα παρέχει περισσότερη προοστασία.

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα...
    Αφού μερικοι κινητήρες δεν είναι ρυθμισμένοι για να "δέχονται" (ή να "καταλαβαίνουν") τη διαφορά από τα παραπάνω οκτάνια...

Τελικά ακούω μια το ένα, μια το άλλο. Γνώμες εντελώς αντίθετες. Κι όμως, τα γραφόμενά μου βασίζονται σε πράγματα που έχω διαβάσει σε ειδικά τεστ... :roll:

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="122416
    Τώρα είναι που μπερδεύτηκα...
    Αφού μερικοι κινητήρες δεν είναι ρυθμισμένοι για να "δέχονται" (ή να "καταλαβαίνουν") τη διαφορά από τα παραπάνω οκτάνια...

Τελικά ακούω μια το ένα, μια το άλλο. Γνώμες εντελώς αντίθετες. Κι όμως, τα γραφόμενά μου βασίζονται σε πράγματα που έχω διαβάσει σε ειδικά τεστ... :roll:
    An krathseis afta pou leei o Alex eisai kalimenos apolyta!!!!

20. Απάντηση: bp ultimate 102 οκτανιων

paidia spoudazw sto physiko sto Aristoteleio sthn 8essaloniki kai xerw pws kamia benzini den mporei na exei panw apo 100 oktania !!! Einai 8ema desmwn kai sun8esis ths benzinis. Oso anafora to an kanei gia smart h apantisi einai oxi . O egefalos einai programatismenos gia 95 oktania . Bazontas benzini me pio polla oktania o egkefalos mperdeuetai giati h kaush benzinis 100 oktaneiwn dinei diaforetika proionta apo thn kaush benzinis 95 oktaniwn . To apotelesma einai na upoleitourgei.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    255

Re: Απάντηση: bp ultimate 102 οκτανιων

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από smart cdi Εμφάνιση Μηνύματος
    paidia spoudazw sto physiko sto Aristoteleio sthn 8essaloniki kai xerw pws kamia benzini den mporei na exei panw apo 100 oktania !!! Einai 8ema desmwn kai sun8esis ths benzinis.
    Αν και ξέθαψες post ενός χρόνου, να μην συνεχίσω εγώ λίγο; Λοιπόν τα οκτάνια είναι μονάδα μέτρησης της απώδοσης του καυσίμου και ειδικότερα της ενέργεια που "παράγει" (απελευθερώνει πρέπει να είναι το σωστό αν δεν κάνω λάθος).

Όσο περισσότερη ενέργεια απελευθερώνετε τόσο το καλύτερο μιας και αυτήν γίνετε κινητική ενέργεια και ναι είναι αυτήν που μας δίνει ώθηση.

Οκτάνιο είναι μια χημική ένωση απ΄ότι θυμάμαι από την Χημεία που κάναμε στο σχολείο όπου και υπήρχε και ο ορισμός των οκτανίων σε ένα καύσιμο. Δεν έχω ψάξει να βρω τα βιβλία για να σας τον γράψω οπότε με δικά μου λόγια όταν λέμε βενζίνη x οκτανίων εννοούμε καύσιμο το οποίο αποδίδει ως ένα καύσιμο με x% περιεκτικότητα σε οκτάνιο.

Η χρήση του οκτανίου ως μονάδα μέτρησης έγινε γιατί βρήκαν ότι αυτό είχε την καλύτερη απόδοση. Όλα αυτά βέβαια όταν είχαν πρωτοβγεί οι βενζίνες και ήθελαν έναν τρόπο να τις "μετράνε" για να δούνε ποια είναι καλύτερη.

Τώρα αν γίνεται να είναι μια βενζίνη 102 οκτάνια ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω. Χημικό πάντος που ρώτησα αυτό το πράγμα μου είπε ότι γίνεται. Από εκεί και πέρα για το αν είναι καλό ή όχι να βάζουμε βενζίνη με πολλά οκτάνια πιστεύω ότι το post του Alex εξηγούσε τι και πως, εκτός και αν μας δουλεύει ομαδικός.
    Τελευταία επεξεργασία από valotas; 22-09-2007 στις 10:20
    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!

Ημ. Εγγραφής
    May 2006
    Δύναμη Φήμης
    210

Απάντηση: bp ultimate 102 οκτανιων

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ πάντα την 100άρα και μιά φορά που έβαλα την απλή , αναβόσβηνε το κοντέρ , το ραδιόφωνο είχε αστάθειες και γενικώς τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου θύμιζαν έντονα ...κλάμπ!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    255

Re: Απάντηση: bp ultimate 102 οκτανιων

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από HACCP Εμφάνιση Μηνύματος
    Πάντως εγώ χρησιμοποιώ πάντα την 100άρα και μιά φορά που έβαλα την απλή , αναβόσβηνε το κοντέρ , το ραδιόφωνο είχε αστάθειες και γενικώς τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου θύμιζαν έντονα ...κλάμπ!
    Εμένα αυτό δεν μου ακούγεται φυσιολογικό. Παρόμοιο πρόβλημα είχε ένας φίλος μου με opel (τα αποτελέσματα ήταν αυτά ακριβώς που μου περιγράφεις) το οποίο τελικά όταν μπήκε στο διαγνωστικό είχε καταγραφή κακή καύση βενζίνης που σημαίνει νοθευμένη βενζίνη.

Απλώς συνηθίζουν να νοθεύουν την 100άρα με απλή αμόλυβδη επομένως όταν κάποιος χρησημοποιεί 100άρα δεν θα έχει πρόβλημα με άλλες περιττές ουσίες τις οποίες προφανώς χρησημοποιούνε για να νοθεύσουν την απλή αμόλυβδη.
    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Brabus Ultimate 112!!!
    Από DVCam στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 23-08-2011, 13:16
  2. ΕΞΑΤΜΙΣΗ ULTIMATE 112
    Από lefterism στο forum Αισθητικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31-01-2009, 01:30

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης