Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 233

Θέμα: Ραγισμένη Πολλαπλή

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    173

Ραγισμένη Πολλαπλή

Γεια σε όλους. Σήμερα πήγα ένα smart στον Λαϊνό για έλεγχο πριν το αγοράσω.
    Ο έλεγχος έδειξε ότι υπάρχει ρωγμή στην πολλαπλή εξαγωγής. Μου είπαν ότι αυτό πάει κομπλέ με την τουρμπίνα και στοιχίζει 1500 ευρώ.
    Ερώτηση: Τι σημαίνει αυτή η βλάβη πρακτικά για το αμάξι; (Μήπως το έχει σκίσει ο πρώην Είναι σοβαρή και χρήζει άμεσης επισκευής;

Υ.Γ. Το αμάξι είναι 2001, 35.000 χλμ, καινούρια ζαντολάστιχα BRABUS, Pulse.
    Τιμή 8700-8500. Τα φώτα σας, please. Thank you

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΣΕ ΤΟΥΡΜΠΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ SMART.
    ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΛΑΙΝΟ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ :wink:
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Ξερει κανεις συνηθως σε πιο σημειο σπαει? Η τουρμπινα παει σετ με την πολλαπλη? Δεν χωριζεται?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    173
    Προς το παρόν, δεν θέλω τίποτα, γιατί το αυτοκίνητο δεν το έχω αγοράσει, απλά πήγα για να το ελέγξω πριν το πάρω. Αυτό που ήθελα να μάθω είναι πόσο σημαντική είναι η ζημιά και αν αξίζει να το πάρω (εφόσον ο ιδιοκτήτης του το φτιάξει)

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    222
    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ? ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ!ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ....ΞΕΡΩ :?
    ...going topless...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2003
    Δύναμη Φήμης
    186
    Eδω στην Θεσ/κη η Ταsta την πουλαει 1000 Ε... Εγω την αγορασα απο καποιον εισαγωγεα 600 Ε αν θυμαμαι καλα...Παντος η γνωμη μου ειναι να μην σε προβληματιζει και ιδιαιτερα,η τουρμπινα ειναι ανταλακτικο αναλωσιμο και ειναι πολλοι που δεν ξερουν να της συμπεριφερονται καλα.Οταν το τρεχεις το αυτοκινητο λιγο πριν φτασεις στον προορισμο σου πρεπει να το το πηγαινεις πιο σιγα για να κρυωσει η πολλαπλη και ο κωλος της τουρμπινας ή να το αφηνεις στο ρελαντι για λιγο...Η διαδικασια αυτη προστατευει την πολλαπλη απο τα ραγισματα λογω διαφορας θερμοκρασιων και την τσεπη σου απο το συνεργειο...
    Η γνωμη μου ειναι αν το αλλαξει ο ιδιοκτητης να το παρεις.Ετσι και αλλιως αυτο ειναι το πιο ακριβο ανταλακτικο,καλυτερα να το αλλαξει ο αλλος τωρα παρα οταν θα το παρεις εσυ... :wink:

αποψη μου...
    Δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω
    υποφέρεις και υποφέρω...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    289
    Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ αυτοκίνητο που θα είχα υπόνοια ότι ο πρώην το είχε... έστω και αν δεν το είχε κανει και μου έδινε απλά την εντύπωση.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Egw pantws de tha to eperna me tipota an ebriska kai to paramikro problhma kai poso mallon turbina... Pou na ksereis posa kribontai apo pisw afou exei emfanistei ena sobaro... Ase pou 35.000km se smart apo kapoion pou den exei kamia gnwsh gia turbo kai de to sebetai katholou to amaksi einai paaaara polla kai einai sa na pairneis egyhmena problhmata. Mhn asxolitheis pisteyw allo mazi tou giati tha plhrwneis synexeia...

Egw genika eimai kata tou metaxeirismenou Smart an de ksereis to istoriko tou apo mono sou. Einai aftokinhto pou an de to sebasteis apo thn arxh, sto telos de tha se sebastei katholou, tha se skisei sa na pairnei to aima tou pisw... :twisted: :twisted: :twisted:

Phgaine pare ena kainourgio me vodafone... Apo 8700 sto laino. Pare thl na rwtiseis

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2004
    Δύναμη Φήμης
    184
    h tourmpina to mantemi sigekrimena synithos ragizei prwta anamesa sthn proth me theytrh trypa ths eksagwghs opws koitas to aytokinhto apo pisw apo teksia.einai to synithes problhma twn smart.ypologhse sthn kalyterh me ergasia na sou paei h allagh toyrmpinas gyrw sta 800 eyroulakia. kai mia hmera sto synergeio.eimai pathwn...then ta hksera ...twra ta ematha kala...pare thl ton mhxalh!to palikari einai apsogos sthn thouleia tou kai...oikonomikos.

Re: ραγισμενη πολλαπλη

Γνωρίζει κανείς συνεργεία που εξειδικεύονται σε φτιάξιμο ραγισμένων πολλαπλών?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132
    Tha apanthsw kati pou sigoura gnwrizeis, oti pollane sketes pollaples kainourgies sta 300 eyrw an thymame se sites tou internet..

An kai theorw oti to service ths pollaplhs einai entelos tsampa kopos...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos";p="133228
    Γνωρίζει κανείς συνεργεία που εξειδικεύονται σε φτιάξιμο ραγισμένων πολλαπλών?
    ftiaximo? ennoeis kolima? o papaiwannou mou pe to kane k fantazomai oloi ,allwste den einai kati diskolo..
    ontws se merika sites kata periodous pwlountai kapoies sketes...alla de katalavainw giati tsampa kopos...
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2006
    Δύναμη Φήμης
    148

γιατι οπως μου ειπαν και εμενα οταν το επαθα οτι
    αν την κολησεις σε πολυ συντομο διαστημα θα ξανα ραγισει στο ιδιο σημειο λογω των υψηλων θερμοκρασιων
    Η άποψη είναι σαν την κwλοτρυπίδ@ όλοι έχουν απο μία!!!

auto to rwtisa k gw k mou pe oti ontws xanaragizei alla oxi idiaitera suntoma...

Οπότε μάλλον καλύτερα να ξεχαστεί το θέμα "επισκευή πολλαπλής". Καλύτερα καινούρια πολλαπλή... :wink:

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    166

Απάντηση: Re: ραγισμενη πολλαπλη

nai o gavanos exei dikio kalitera kainouria den tha antexei gia poli logo tis thenokrasies pou exei ekei
    XANIA KAI PALI XANIA..........

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    240

Απάντηση: ραγισμενη πολλαπλη

Με τα ίδια λεφτά της καινούργιας περίπου μπορει να φτιαχτεί χειροποίητη πολλαπλή. Δεν είναι καλύτερα?
    Κωνσταντίνος

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Ginetai afto??? Tha einai upothetw kaluterhs poiothtas????

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    240

Εννοείται πως γίνεται όπως γίνεται και στα υπόλοιπα αυτοκίνητα! Φυσικά είναι καλύτερο γιατί χρησιμοιποιήται ανοξίδωτο κράμα ατσαλιού και όχι μαντέμι (χυτοσίδηρος). Αυτό σημαίνει τέρμα στις οξειδώσεις και φυσικά η εξάτμηση θα δώσει και κάποια διαφορά στις επιδόσεις λόγω της μεγαλύτερης διαμέτρου και σχήματος.
    Κωνσταντίνος

Για να φτιαχτει καινουρια πολλαπλη, πρεπει να βρεθει καινουρια τουρμπινα καταλληλων διαστασεων. Η πολλαπλη του smart εμπεριεχει στο μαντεμι και μερος την τουρμπινας. αρα η αντικατασταση του με αλλο χειροποιητο, σημαινει και αντικατασταση τουρμπινας.
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Alex Εμφάνιση Μηνύματος
    Για να φτιαχτει καινουρια πολλαπλη, πρεπει να βρεθει καινουρια τουρμπινα καταλληλων διαστασεων. Η πολλαπλη του smart εμπεριεχει στο μαντεμι και μερος την τουρμπινας. αρα η αντικατασταση του με αλλο χειροποιητο, σημαινει και αντικατασταση τουρμπινας.
    an kanete mia volta apo ton koliza 8a deite sti vitrina pozarismenh kainouria xeiropoihth pollaplh ...akoma den exei vgalei kostos omws optika toulaxiston (distixws de mporesa na vgalw fwto) fainetai para polu prosegmenh .
    h sugkekrimenh an de kanw la8os einai gia tin idia tourmpina...8a xanaperasw apo vdomada gia infos an 8elete.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    240

Όχι απαραίτητα Alex. Κόβεται το μαντέμι κοντα στην τουρμπίνα και κολιέται πλακάκι, οπότε η τουρμπίνα μετά βιδώνει στο καινούργιο χταπόδι .
    Κωνσταντίνος

Nαι, ετσι γινεται, απλα ειναι λιγο ακομψη μεθοδος η συγκεκριμενη, δεν ειναι?
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    240

Δεν θα το λεγα. Δεν υπαρχει προβλημα αν γινει σωστη συγκοληση (TIG) από καλά χερια.
    Κωνσταντίνος

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2004
    Δύναμη Φήμης
    186

50 EYRO EIANI TO KOLIMA RAGISMENIS POLAPLIS

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Πολλαπλή απο 700 σε 600
    Από 7am στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11-01-2008, 20:18

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας