Αποτελέσματα 1 μέχρι 12 από 12

Θέμα: Ηχος απο τις ταχυτητες

Ηχος απο τις ταχυτητες

Καλησπερα κ παλι....ως συνηθως εχω μια απορια....Τον τελευταιο καιρο το αυτοκινητο οταν παω να βαλω οπισθεν κ ειναι κρυο παρολο οτι την βαζω πολυ αργα για να μην ακουστει στο απεναντι τετραγωνο μου κανει ενα πολυ ξερο θορυβο....Και αυτο συμβαινει μονο οταν το βαζω πρωτη φορα μπρος το πρωι.... μετα δεν το κανει καθολου...Κ ενα αλλο προβλημα οταν παω να βαλω πρωτη μπαινει ωρες ωρες με δυσκολια...πρεπει να αφησω τον συμπλεκτη κ να ξαναδοκιμασω...Ειχε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα????

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    242
    Είναι συνήθες πρόβλημα σε πολλά αμάξια. Συμβαίνει λόγω του ότι η όπισθεν είναι ασυγχρόνιστη. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την βάζεις σιγά σιγά με διπλό συμπλεκτάρισμα ίσως. Δοκίμασε να βάλεις πρώτα 1η και μετα όπισθεν, ίσως μπει πιο εύκολα.
    Κωνσταντίνος

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    291
    Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR
    http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=143784

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2005
    Δύναμη Φήμης
    167
    Μου έχει τύχει κι εμένα αλλλά παρατήρησα ειδικά στην όπισθεν ότι αν πατάω το φρένο πιο έντονα και μετά βάλω την ταχύτητα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Α και για την πρώτη απλά το αφήνω να τσουλήσει λίγο και είναι οκ.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    557
    Το να μην κουμπώνει καλά η πρώτη ταχύτητα που επιλέγεις ίσως να οφείλεται στο ότι δεν έχουν πέσει οι στροφές του ρελαντί ακόμα. Αν όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε να πας να ελένξεις το κιβώτιο σου ειδικά αν έχεις ακόμα εγγύηση.

gia tin opisthen eixa kai egw to idio problima. afto pou ekana kai lithike to problima mou itan na perimenw otan to aftokinito einai krio na pesoun oi strofes apo tis 2.000 pou einai otan bazeis brosta na pesoun stis 1.200 pou einai kai to reladi tou aftokinitou. molis peftoun oi strofes tote den exw kanena problima.
    pisteyw pos o thoribos einai apo tis strofes tou kinitira. an sto kanei kai me to reladi tou tote kalitera na pas na sto koitaxoun an eisai mesa stin eggiisi.
    Χτεσινοί Που...δες σημερινοί κολομπ.....δες... ΕΕΕΕΕΤΣΙ

Το στυλ μου για τα μούτρα σου είναι άκρως ανθυγιεινό !!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MaD Εμφάνιση Μηνύματος
    gia tin opisthen eixa kai egw to idio problima. afto pou ekana kai lithike to problima mou itan na perimenw otan to aftokinito einai krio na pesoun oi strofes apo tis 2.000 pou einai otan bazeis brosta na pesoun stis 1.200 pou einai kai to reladi tou aftokinitou. molis peftoun oi strofes tote den exw kanena problima.
    pisteyw pos o thoribos einai apo tis strofes tou kinitira. an sto kanei kai me to reladi tou tote kalitera na pas na sto koitaxoun an eisai mesa stin eggiisi.
    Είσαι σήγουρος ότι είναι στις 1200 το ρελαντί???
    δεν έχω for4 αλλά θα έπρεπε να είναι από 750-850 κοίτα καλού κακού τον ιμάντα χρονισμού ή την πεταλούδα!!!!!Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που λές για νορμάλ αυτοκίνητο

Όσο για το "πρόβλημα" της όπισθεν παρουσιάζεται σε όλα τα αυτοκίνητα με χειροκίνητο κυβώτειο!Με 2πλό συμπλεκτάρισμα θα είσαι ΟΚ.
    Η 1η θέλει να πεσουν λίγο οι στροφές

to 1.200 einai parodiko me to pou xekinas sto aftokinito. to kanoniko tou reladi einai peripou stis 850 alla mexri na zestathei pezei sta 1,200. ;-) einai sto legomeno tsok
    Χτεσινοί Που...δες σημερινοί κολομπ.....δες... ΕΕΕΕΕΤΣΙ

Το στυλ μου για τα μούτρα σου είναι άκρως ανθυγιεινό !!!

Έτσι εντάξη γιατί έτσι όπως το έγραψες πρίν κατάλαβα ότι το τσόκ αναιβάζει στις 2000 και μετά το κρατάει μόνιμα στις 1200.

2πλό συμπλεκτάρισμα και όλα θα είναι ΟΚ

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    557
    Αν κουμπώνετε την όπισθεν με 2000 στροφές τότε δεν θα έχετε κιβώτιο για πολύ καιρό. Οταν βάζουμε μπροστά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ. Αυτό δεν είναι μόνο για την υγεία του κιβωτίου αλλά και για να διασταλούν λίγο τα μέταλα του κινητήρα και να πάρουν τις ανοχές τους.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    291
    Καταρχήν πολλά εγχειρίδια αυτοκινήτων το γράφουν με μεγάλα και έντονα γράμματα πως καλό είναι να περιμένεις 1-2 δεύτερα και μετά να βάλεις την όπισθεν!
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR
    http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=143784

Talking Απάντηση: Ηχος απο τις ταχυτητες

Βασικα να σας πω δεν 8υμαμαι αν ειναι ο θορυβος στις 2.000 η στις 1.200 στροφες....8α το κοιτακσω κ 8α σας πω αν ειναι...¨

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Τιμονι με ταχυτητες
    Από MERBEIND στο forum Βελτιώσεις
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04-08-2008, 14:55

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας