Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 567
Αποτελέσματα 151 μέχρι 175 από 175

Θέμα: Σκάστρες: Ποια έχετε βάλει?

Απ: Σκάστρες: Ποια έχετε βάλει?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από billys.vtec Εμφάνιση Μηνύματος
    ποσο παχος εχει ο μειωτηρας που εφταιξες????
    η διατομη της σκαστρας ειναι 25 mm και αν αφαιρεσουμε το χειλος το ωφελιμο μερος ειναι 24 mm αν μετρησεις καθαρα και μονο την οπη (τρυπα κοινως ) οποτε η νεα σου διατομη αφου θελεις να ειναι 12mm τοτε σου περισευουν αλλα 12 mm που στην ουσια πρεπει να ειναι και το παχος του ανταπτορα - μειωτηρα για να παει χωνευτο στην υπαρχουσα τρυπα αλλα αυτο ειναι θεμα του μαστορα αυτος θα κανει τη μοντα ας πουμε.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    71

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από thanasisrou Εμφάνιση Μηνύματος
    η διατομη της σκαστρας ειναι 25 mm και αν αφαιρεσουμε το χειλος το ωφελιμο μερος ειναι 24 mm αν μετρησεις καθαρα και μονο την οπη (τρυπα κοινως ) οποτε η νεα σου διατομη αφου θελεις να ειναι 12mm τοτε σου περισευουν αλλα 12 mm που στην ουσια πρεπει να ειναι και το παχος του ανταπτορα - μειωτηρα για να παει χωνευτο στην υπαρχουσα τρυπα αλλα αυτο ειναι θεμα του μαστορα αυτος θα κανει τη μοντα ας πουμε.
    οκ σε καταλαβα....12mm πρεπει να ειναι η εσωτερικη διατομη (τρυπα) γιατι δεν αναφερετε καπου αν δεν κανω λαθος

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    Δύναμη Φήμης
    69

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από G@tos Εμφάνιση Μηνύματος
    Παίδες μετα τα χθεσινά πωρώθηκα και λεω να βάλω μια σκαστρουλα στον γατουλη μου για να νιαουρίζει Ειναι το 1000cc turbo 84hp. Ποια μου προτείνεται??? Κόστος??? Αλλάζει κατι στην διατομή σε σχέση με το 700cc ?? Εχω ενα μαγαζί στο Γαλάτσι όπου θα πάω να ρωτήσω-βάλω, αλλα θέλω να είμαι ψιλιασμενος πριν πάω...
    up στο πρόβλημα μου
    G@toulis on the road !!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από billys.vtec Εμφάνιση Μηνύματος
    οκ σε καταλαβα....12mm πρεπει να ειναι η εσωτερικη διατομη (τρυπα) γιατι δεν αναφερετε καπου αν δεν κανω λαθος
    σε πολλα post αναφερεται οτι η νεα διατομη πρεπει να ειναι 12mm ακομα και στο λινκ του evilution που ακριβως μπερδευετηκες???νομιζω οτι προσφατα σχετικα ενα παιδι στις πωλησεις εδω ανεφερε για σκαστρα forge διπλου εμβολου ;-) Οποτε τσεκαρε μια τις αγγελιες γιατι αν πας για καινουρια υπολογιζε πανω απο 130 + ευρω
    up στο πρόβλημα μου
    καπου διαβαζοντας θυμαμαι οτι πολλοι ανεφεραν οτι η πιεση για το 451 δεν επαρκουσε για να μπει σκαστρα...ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι για θεματα του 451

ψαχνωντας βεβαια ειδα αυτο...καλα η πρωτη ειναι πολυ αστεια αλλα μαρεσει

http://www.youtube.com/watch?v=VmGFAKigTeY

και αλλο ενα

http://www.youtube.com/watch?v=OGF9mz1WjLo
    Τελευταία επεξεργασία από thanasisrou; 12-02-2013 στις 14:29

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    Δύναμη Φήμης
    69

Εχει συμπιεση το600αρι και το 700αρι και δεν εχει το 1000αρι για να μπει μια σκαστρα?? Δεν βγαζω νοημα...
    G@toulis on the road !!!

Εχει συμπιεση το600αρι και το 700αρι και δεν εχει το 1000αρι για να μπει μια σκαστρα?? Δεν βγαζω νοημα...
    δεν βγαζεις νοημα γιατι εδω το thread ειναι Old ForTwo (450) - Τεχνικά ΘέματαTurbo - Intercooler - Σκάστρα...αρα μηπως να ανοιγες ενα θεμα η να εκανες ενα search στην κατηγορια του 451?γιατι δυσκολα μπορουμε να σε βοηθησουμε καποιος απο εδω

edit: οριστε το αντιχτοιχο thread για σενα http://www.smartclub.gr/forum/showth...ες-Fortwo-2007
    Τελευταία επεξεργασία από thanasisrou; 13-02-2013 στις 12:13

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    Δύναμη Φήμης
    69

Thanks φίλε μου, αλλά δεν μου απαντάει και κανείς Γενικά τι να προσέξω?? Να είναι σκληρό το ελατήριο??
    G@toulis on the road !!!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    163

Thanks φίλε μου, αλλά δεν μου απαντάει και κανείς Γενικά τι να προσέξω?? Να είναι σκληρό το ελατήριο??
    το μονο που εχεις να προσεξεις ειναι να μην βαλεις σκαστρα..το 90 τα 100 εδω δεν εχει..και αυτοι που ειχαν τις εβγαλαν...μονο με 12mm κανει αλλα κ παλι δεν εχει αποδειχθει οτι δεν υπαρχουν φθορες,απωλειες και ζημιες..σκαστρα να βαλεις σε evo,impreza , group vag ktl..

βασικα και εγω αμα κρινω απο το δευτερο βιντεο που σου παρεθεσα, παρατηρω οτι η σκαστρα ανοιγει για πλακα και με μικρα ξερογκαζα αρα αυτο δεν ειναι καλο γιατι θα εχεις τις επιπτωσεις που εχου συζητηθει (φθορα τουρμπο, αργες αλλαγες κτλ ), στο πρωτο βιντεο αν η σκαστρα ειναι της bonalume θα θες κανενα 250αρι να την βαλλεις και δεν λεει! Αν πας σε κανενα meeting ρωτα κανενα παιδι εκει προσωπικα να σου πει αν δεν σου απανταει καποιος απο εδω , βασικα αν θες καθαρα την αποψη μου γενικα, περιμενε να βρεις καμια μεταχειρισμενη απο εδω μεσα για να μην πληρωσεις ενα σκασμο λεφτα για ενα οχι και τοσο ουσιαστικο πραγματακι, μην βαλλεις τιποτα κινεζικα τιποτα φθηνιαρικα και σου κανουν καμια ζημια, αλλα μην πας και πληρωσεις ακριβα καποια μαρκα, στην τελικη χτυπα και κανενα τηλεφωνακι στα smartομαγαζα και ρωτα εμπεριστατωμενα ατομα και παρε αποψεις.ευχομαι να σε καλυψα
    Τελευταία επεξεργασία από thanasisrou; 15-02-2013 στις 11:33

οριστε και το κιτακι του πρωτου βιντεο...επεσα λιγο εξω...350 ευρω εχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.smart-tuning.it/popoff.html

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    Δύναμη Φήμης
    69

Με κάλυψες απόλυτα φίλε μου...!!! Και ευχαριστήσω!! Ερώτηση τελευταία... γιατί κάνει 350 ευρώ?????? Ο Χριστός και η μάνα του...
    G@toulis on the road !!!

Με κάλυψες απόλυτα φίλε μου...!!! Και ευχαριστήσω!! Ερώτηση τελευταία... γιατί κάνει 350 ευρώ?????? Ο Χριστός και η μάνα του...
    Μην νομιζεις και το Official kit της forge για το 450 180 ευρω εχει μαζι με τα κολαρα κτλ...τι να σου πω...marketing, αντιθετα μπορεις να βρεις και κιτακι σκαστρας απομιμηση (τυπου forge πχ) με 50 ευρω ολο!!!ενα τετοιοο ας πουμε εγω δεν θα το εβαζα ομως!

http://www.youtube.com/watch?v=qD82rMgVSbI αυτο νομιζω οτι πρεπει να το δειτε ή να το ακουσετε καλυτερα , το μονο που εκανα ηταν να βγαλω το καπακι απο το φιλτροκουτι, το φιλτρο εμεινε πανω δεν το εβγαλα

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    163

http://www.youtube.com/watch?v=qD82rMgVSbI αυτο νομιζω οτι πρεπει να το δειτε ή να το ακουσετε καλυτερα , το μονο που εκανα ηταν να βγαλω το καπακι απο το φιλτροκουτι, το φιλτρο εμεινε πανω δεν το εβγαλα
    το καπακι του φιλτρου εχεις βγαλει η το καπακι της μηχανης;;;η και τα 2;;;

Και τα δυο

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    163

Και τα δυο

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    ακουγεται πολυ καλα παντως,,,

τουμπανο ακουγεται αχαχαχα αλλα η ηχομονωση του σμαρτ ειναι πολυ καλη, οταν εκλεισα το καπακι της μηχανης...δεν ακουγεται τιποτα παλι!!!οταν λεω τιποτα, εννοω τιποτα μονο η σκαστρα και παλι εξασθενημενη.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    163

τουμπανο ακουγεται αχαχαχα αλλα η ηχομονωση του σμαρτ ειναι πολυ καλη, οταν εκλεισα το καπακι της μηχανης...δεν ακουγεται τιποτα παλι!!!οταν λεω τιποτα, εννοω τιποτα μονο η σκαστρα και παλι εξασθενημενη.
    εχεις πλαινο αεραγωγο;;;με πλαινο αεραγωγο ακουγεται πιο δυνατα..

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    163

εχεις..

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από axgt200ps Εμφάνιση Μηνύματος
    εχεις πλαινο αεραγωγο;;;με πλαινο αεραγωγο ακουγεται πιο δυνατα..
    και ομως δεν ακουγεται , ακομα και αν αφησω τελικα το καπακι απο το φιλτροκουτι ανοιχτο (με οτι αυτο συνεπαγεται απο θεμα σκονης και ζεστου αερα απο το μοτερ) και φυσικα με κλειστο καπακι της μηχανης...ΔΕΝ ακουγεται γιαυτο τωρα ψαχνω τροπους πως να βελτιωσω την εισαγωγη εξωτερικου αερα

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    Δύναμη Φήμης
    61

Επαναφέρω το θέμα..
    Τρώγομαι να βάλω σκαστρα, είναι το πρώτο μου turbo μοτέρ και θέλω να ακούσω και εγώ αυτό το τσαφ. Πία να βάλω? θέλω κάτι φτηνό όμως, θα μπορέσω να την βάλω μόνος μου? Θα χάνει το μοτέρ αρκετά?
    Τελευταία επεξεργασία από christopherk; 03-07-2014 στις 23:47

Όπως εχει ειπωθεί πολλάκις στο παρελθόν, το μονο που κάνει η σκάστρα στο fortwo ειναι ο ήχος. Τιποτα αλλο. Δεν ειναι τυχαίο το οτι ακομα και στο brabus ή και στο roadster brabus, εργοστασιακά δεν υπάρχει σκάστρα. Επιπλέον, με τη σκάστρα χάνεις πολυ στις αλλαγές σχέσης. Προσωπικά, είχα σκάστρα και οταν την έβγαλα (επειδη βαρέθηκα το τσαφ-τσαφ) ειδα εντυπωσιακή αλλαγή προς το καλυτερο στο αυτοκινητο στις αλλαγές.

Sent from my i-G@V

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    Δύναμη Φήμης
    61

Χάνεις πολύ αισθητά ε?! Μακριά τότε γιατί είναι που είναι αργό αν χάσει κι άλλο δεν λέει.

Αυτο ειναι το τελικο μου αποτελεσμα εμενα με κλειστο καπακι μηχανης και φυσικα κλειστο καπακι και στο φιλτροκουτι

uploadfromtaptalk1461011622978.jpgΚαλησπερα εχω αγοράσει την συγκεκριμένη σκαστρα μαζι με το κολαρο της (οπως φέρετε) την τοποθέτησε ο μηχανικός μου αλλα δεν βγάζει καθολου θόρυβο στις αλλαγές, δοκιμάσαμε τα 2 ελατήρια για την σκληρότητα της σκαστρας αλλα τιποτα πάλι, εχω δειθτην τοποθέτηση την έκανε σωστά αλλα δεν ξερω το σωληνάκι αν γο εβαλε σωστα και αν παίζει ρολο αυτό, ψαχνωθνα βρω που μπαίνει και δεν βρίσκω κάτι, αν μπορέσετε την βοήθεια σας. Ευχαριστώ!!!

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7047D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 567

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Ποια Λαδια?
    Από SMARTOUBA στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06-10-2011, 14:24
  2. ΠΟΙΑ ΖΑΝΤΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ?
    Από galaxianos στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 14-01-2010, 01:54
  3. ποια ειναι η λέξη
    Από ΜΗΤΣΑΡΑΣ στο forum Fun Stuff
    σχόλια: 33