Αποτελέσματα 1 μέχρι 16 από 16

Θέμα: Οι στιγματισμενοι μοναχοι

Ημ. Εγγραφής
    May 2006
    Δύναμη Φήμης
    368

Question Οι στιγματισμενοι μοναχοι

Παρατηρω λοιπον οτι οι γριφοι εχουν αποκτησει μεγαλο ενδιαφερον, οι ενδιαφερομενοι λυτες πληθαινουν, οποτε σας παραθετω αλλον εναν με μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας αυτη την φορα. Απολαυστε:

Σ' ένα μοναστήρι, ο αρχι-ηγούμενος συγκεντρώνει ένα πρωί όλους τους μοναχούς και τους λέει πως κάποιος ή κάποιοι από αυτούς έχουν πάνω τους το σημάδι του σατανά και πως πρέπει να το καταλάβουν μόνοι τους και να φύγουν απ' το μοναστήρι. Το σημάδι αυτό είναι ένα κόκκινο στίγμα στο μέτωπο. Η μοναδική επαφή που έχουν οι μοναχοί μεταξύ τους είναι οπτική: κάθε πρωί συγκεντρώνονται όλοι, σχηματίζουν έναν μεγάλο κύκλο και προσεύχονται. Έτσι μπορούν να δουν ο ένας τον άλλο, αλλά απαγορεύεται να του μιλήσουν ή να του κάνουν οποιοδήποτε νόημα. Επίσης σ' όλο το μοναστήρι δεν υπάρχουν καθρέφτες, οπότε είναι αδύνατο να δει ένας μοναχός εάν έχει το στίγμα. Την πρώτη μέρα δεν φεύγει από το μοναστήρι κανείς. Τη δεύτερη μέρα δεν φεύγει κανείς. Την τρίτη μέρα ένας αριθμός μοναχών φεύγει από το μοναστήρι γιατί κατάλαβε πως έχει το στίγμα. Πόσοι ήταν αυτοί;

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    414

Απάντηση: Οι στιγματισμενοι μοναχοι

Μια λογική απάντηση είναι "ένας".

Ο οποίος δεν είδε κανέναν άλλον να έχει σημάδι, και κατάλαβε πως "δια της ατόπου", έχει αυτός..

Απλά δεν μου κολλάει πολύ, γιατί δεν χρησιμοποιείται το hint ότι χρειάστηκαν 3 μέρες για να φύγει.
    Ίσως γιατί στον κύκλο δεν μπορεί να δει τους δίπλα του και δεν μπορούσε να είναι σίγουρος με .. μία εκτέλεση προσευχής?
    Well, sometimes you eat the bear. And sometimes, the bear eats you..

Gather the wind - though the wind won't help you fly at all, your back's to the wall..
    Then chain the sun - and it turns away to face u as u run, u run, u run..

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    601

θα μπορούσε να ήταν και όλοι με την ίδια λογική vatraxa ... αλλά δεν βλέπω κανένα λογικό τρόπο για να φτάσω σε οποιοδήποτε συμπέρασμα εκτός και αν είχαν ανεμοβλογιά και κόλησαν με αποτέλεσμα να έχουν όλοι "στίγματα"... (είμαι περίεργος να δω την απάντηση!)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vatraxos Εμφάνιση Μηνύματος
    Μια λογική απάντηση είναι "ένας".

Ο οποίος δεν είδε κανέναν άλλον να έχει σημάδι, και κατάλαβε πως "δια της ατόπου", έχει αυτός..

Απλά δεν μου κολλάει πολύ, γιατί δεν χρησιμοποιείται το hint ότι χρειάστηκαν 3 μέρες για να φύγει.
    Ίσως γιατί στον κύκλο δεν μπορεί να δει τους δίπλα του και δεν μπορούσε να είναι σίγουρος με .. μία εκτέλεση προσευχής?
    To πρόβλημα είναι ότι γράφει ότι ο καθένας μπορεί να δει όλους τους άλλους στην προσευχή. Αν το σημάδι το έχει ένας:
    Έστω ο "χ1" είναι ο μοναχός που έχει το στίγμα. Αυτός λοιπόν, βλέποντας ότι οι άλλοι δεν έχουν το στίγμα, ενώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του αρχι-ηγούμενου : ("
    κάποιος ή κάποιοι από αυτούς έχουν πάνω τους το σημάδι του σατανά") το έχει οπωσδήποτε τουλάχιστον ένας, θα έπρεπε να καταλάβει ότι είναι αυτός, και να φύγει. Άρα αφού δεν έφυγε, δεν είναι μόνο ένας που έχει το στίγμα.

Από εκεί και πέρα όμως, με μπερδεύει το γιατί αναφέρεται η τρίτη μέρα. Για ποιο λόγο φεύγουν την τρίτη μέρα και όχι την πρώτη. Αν υποθέσω ότι οι μοναχοί με τα στίγματα είναι δύο για παράδειγμα, τότε έχω 2 περιπτώσεις!

α) εγώ να είμαι ο ένας από τους 2. Τότε, βλέπω μόνο 1 μοναχό με στίγμα, αφού ο άλλος είμαι εγώ. Πώς εγώ μπορώ να γνωρίζω εάν είμαι κ εγώ στιγματισμένος και όχι μόνο ο άλλος που βλέπω? Και βέβαια το άλλο ερώτημα είναι το εξής: Πώς ο μοναχός που είναι στιγματισμένος (αυτός που βλέπω) θα ξέρει ότι είναι στιγματισμένος? Αφού θα βλέπει εμένα στιγματισμένο και θα κάνει τις ίδιες σκέψεις...

β) εγώ να είμαι χωρίς στίγμα, οπότε να βλέπω 2 στιγματισμένους μοναχούς. Πώς όμως ξέρω ότι δεν είμαι κ εγώ στιγματισμένος? Οι σκέψεις εδώ είναι ανάλογες -και πιο σύνθετες- όπως και στην περίπτωση α)...

Μπερδεύτηκα...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    414

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    To πρόβλημα είναι ότι γράφει ότι ο καθένας μπορεί να δει όλους τους άλλους στην προσευχή. Αν το σημάδι το έχει ένας:
    Έστω ο "χ1" είναι ο μοναχός που έχει το στίγμα. Αυτός λοιπόν, βλέποντας ότι οι άλλοι δεν έχουν το στίγμα, ενώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του αρχι-ηγούμενου : ("
    κάποιος ή κάποιοι από αυτούς έχουν πάνω τους το σημάδι του σατανά") το έχει οπωσδήποτε τουλάχιστον ένας, θα έπρεπε να καταλάβει ότι είναι αυτός, και να φύγει. Άρα αφού δεν έφυγε, δεν είναι μόνο ένας που έχει το στίγμα.

Από εκεί και πέρα όμως, με μπερδεύει το γιατί αναφέρεται η τρίτη μέρα. Για ποιο λόγο φεύγουν την τρίτη μέρα και όχι την πρώτη. Αν υποθέσω ότι οι μοναχοί με τα στίγματα είναι δύο για παράδειγμα, τότε έχω 2 περιπτώσεις!

α) εγώ να είμαι ο ένας από τους 2. Τότε, βλέπω μόνο 1 μοναχό με στίγμα, αφού ο άλλος είμαι εγώ. Πώς εγώ μπορώ να γνωρίζω εάν είμαι κ εγώ στιγματισμένος και όχι μόνο ο άλλος που βλέπω? Και βέβαια το άλλο ερώτημα είναι το εξής: Πώς ο μοναχός που είναι στιγματισμένος (αυτός που βλέπω) θα ξέρει ότι είναι στιγματισμένος? Αφού θα βλέπει εμένα στιγματισμένο και θα κάνει τις ίδιες σκέψεις...

β) εγώ να είμαι χωρίς στίγμα, οπότε να βλέπω 2 στιγματισμένους μοναχούς. Πώς όμως ξέρω ότι δεν είμαι κ εγώ στιγματισμένος? Οι σκέψεις εδώ είναι ανάλογες -και πιο σύνθετες- όπως και στην περίπτωση α)...

Μπερδεύτηκα...
    τελικά η σκέψη σου με βοήθησε να καταλάβω!!
    ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ!

Είμαι εγώ που έχω στίγμα. Βλέπω στην προσευχή την πρώτη μέρα όλους τους μοναχούς, και μόνο ένας έχει στίγμα!! Καταλαβαίνω ότι και αυτός βλέπει όλους τους άλλους. Δεν φεύγω, δεν έχω λόγο να φύγω. Την 2η μέρα στην προσευχή, τον ξαναβλέπω αυτόν! Δεν έχει φύγει! Άρα αυτός δεν κατάλαβε από την προσευχή της 1ης μέρας ότι είχε στίγμα. Άρα, είδε κ άλλον με στίγμα!Μα εγώ δεν είχα δει άλλον με στίγμα! Άρα, είχε δει εμένα.

Αυτή είναι η σκέψη και των δύο μοναχών που είχαν στίγμα. Κ έτσι, την τρίτη μέρα έφυγαν.

Gather the wind - though the wind won't help you fly at all, your back's to the wall..

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    414

Σημείωση.

Επειδή ο Δημήτρης αναφέρει ότι έφυγαν την τρίτη μέρα, αλλά μιλάει για 2 προσευχές!

Αν οι μοναχοί βρέθηκαν για προσευχή και την τρίτη μέρα, και μετά έφυγαν οι στιγματισμένοι, τότε η απάντηση είναι ΤΡΕΙΣ.
    Γιατί με την ίδια λογική, κάθε ένας από τους τρεις μέχρι την 2η μέρα κάνει την ίδια σκέψη - αλλά δεν φεύγει, γιατί βλέπει 2 με στίγμα. Έτσι, περιμένει αυτοί οι 2 να την κάνουν!
    Την τρίτη μέρα δεν την έχουν κάνει, άρα καταλαβαίνει ότι έχει κ αυτός.

Και το παραπάνω γίνεται και στους 3, που το συνειδητοποιούν και.. κόβουν λάσπη.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    601

Vatraxa είσαι άρρωστο μυαλό!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    197

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vatraxos Εμφάνιση Μηνύματος
    Σημείωση.

Αν οι μοναχοί βρέθηκαν για προσευχή και την τρίτη μέρα, και μετά έφυγαν οι στιγματισμένοι, τότε η απάντηση είναι ΤΡΕΙΣ.
    Γιατί με την ίδια λογική, κάθε ένας από τους τρεις μέχρι την 2η μέρα κάνει την ίδια σκέψη - αλλά δεν φεύγει, γιατί βλέπει 2 με στίγμα. Έτσι, περιμένει αυτοί οι 2 να την κάνουν!
    Την τρίτη μέρα δεν την έχουν κάνει, άρα καταλαβαίνει ότι έχει κ αυτός.

Και το παραπάνω γίνεται και στους 3, που το συνειδητοποιούν και.. κόβουν λάσπη.
    Συμφωνώ, αλλά για να παιδευτούμε λίγο ακόμα συμπληρώνω:
    Αν οι στιγματισμένοι ήταν 4 θα έφευγαν την 4η ημέρα;
    Με βάση τα παραπάνω πιστεύω πως ναι...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    414

Αν υπάρχουν Ν μοναχοί με στίγμα, χρειάζονται Ν μέρες για να το καταλάβουν!

Μόνο που με Ν > 3, μάλλον έχουμε πολλές απαιτήσεις από τους μοναχούς - εκτός αν πριν μονάσουν είχαν πάρει πτυχίο μαθηματικών

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    197

Δεν είναι καθόλου απίθανο, ένας άνεργος μαθηματικός να κλειστεί σε μοναστήρι...

Συμφωνώ. Αν και δυστυχώς λόγω του περασμένου της ώρας δεν κατάφερα να προχωρήσω τη σκέψη μου περισσότερο, πιστεύω (και φυσικά χρησιμοποιώντας και τη σκέψη του vatraxou), ότι όντως είναι 3! περιμένουμε να μας πει ο Δημήτρης τώρα...

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006
    Δύναμη Φήμης
    0

Αν οι μοναχοι που έχουν το σημάδι είναι Χ τότε θα φύγουν και και Χ μέρες..

Για παράδειγμα αν είμαστε 10 μοναχοί και το έχω μόνο εγω και δω οτι δε το έχει κανείς άλλος (γνωρίζοντας οτι stadar υπάρχει κάποιος με σημάδι) θα καταλάβω οτι είμαι εγω αυτός και τα φύγω την πρώτη μέρα.
    Αν το έχουν 2 το σημάδι θα κοιτάξω τους άλλους και θα δω οτι το έχει ακόμα ένας.Αν αυτός που βλέπω οτι το έχει το σημάδι δε φέυγει την πρώτη μέρα θα καταλάβω οτι το σημάδι το έχει και ακόμα ένας και αφου γύρω μου δεν βλέπω κανέναν άλλον να το έχει παρα μόνο του ενος αυτού που είδα θα καταλάβω οτι το σημάδι πρέπει να το έχει ακόμα ένας και αυτός είμαι εγω.Ετσι την επόμενη μέρα τη δεύτερη θα φύγουμε και οι 2 αφου και ο άλλος με το σημάδι θα σκεφτεί όπως εγω.Και ου το καθεξής....

Mε την ευγενική χορηγία του van!!
    o theos eftiakse th founta...
    o anthrwpos th mpyra
    ..pion empisteyese????????

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    414

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από van Εμφάνιση Μηνύματος
    Mε την ευγενική χορηγία του van!!
    Α έτσι πάει? Θενκς van!! :p:p

Ναι, ετσι παει αλλα στραβωνει αν ειστε πανω απο 2.
    Σκεφτειτε το λιγο...
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    601

Τώρα που το σκέφτομαι πιο ήρεμα πιστεύω ότι έφυγαν όλοι.... Δεν υπάρχει συγκεκριμένο κριτήριο για το ποιος έφυγε οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι έφυγαν όλοι νομίζοντας ότι έχουν και αυτοί το σημάδι.....

Ημ. Εγγραφής
    May 2006
    Δύναμη Φήμης
    368

Talking Απάντηση: Οι στιγματισμενοι μοναχοι

Συγχαρητήρια κύριοι... Η απάντηση είναι λοιπόν:

Αν είχε ένας μόνο μοναχός το στίγμα, τότε βλέποντας ότι όλοι οι άλλοι είναι καθαροί και ξέροντας ότι οπωσδήποτε κάποιος το έχει, θα καταλάβαινε από την πρώτη μέρα πως είναι αυτός και θα έφευγε. Αφού όμως δεν έφυγε κανείς την πρώτη μέρα, σημαίνει πως το στίγμα το έχουν περισσότεροι από ένας. Εάν το στίγμα το είχανε δύο, τότε ο καθένας τους βλέποντας άλλον έναν με στίγμα και όλους τους άλλους καθαρούς, θα καταλάβαινε πως και αυτός έχει το στίγμα, γιατί ο άλλος δεν έφυγε από την πρώτη μέρα. Έτσι, κάνοντας αυτόν τον συλλογισμό, θα έφευγαν και οι δύο τη δεύτερη μέρα. Αφού όμως ούτε και τη δεύτερη μέρα έφυγε κανείς, σημαίνει πως το στίγμα το έχουν περισσότεροι από δύο. Εάν το στίγμα το είχανε τρεις, θα περίμενε ο καθένας, από τους δύο που βλέπει, να φύγουν από τη δεύτερη μέρα. Αφού δεν έφυγαν σημαίνει πως το έχει και αυτός. Άρα αφού την τρίτη μέρα κάποιοι μοναχοί φεύγουν από το μοναστήρι, σημαίνει πως είναι τρεις, όσοι ακριβώς έχουν και το στίγμα. Γενικά ισχύει ότι όσους στιγματισμένους μοναχούς βλέπει ένας οποιοσδήποτε άλλος μοναχός, αυτή τη μέρα περιμένει να φύγουν. Αν δεν φύγουν, σημαίνει πως έχει το στίγμα κι αυτός!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Γίνε Μοναχός
    Από malvi στο forum Βίντεο
    σχόλια: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01-10-2008, 12:27
  2. σχόλια: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15-02-2008, 02:06

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις