Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 26 μέχρι 39 από 39

Θέμα: Fortwo 450: Περί Φρέον

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    136

Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

ακριβως οπως αναφερεις το παλιο freon δεν χανετε αλλα μπαινει στην μπουκαλα ξανα . εισοδο και εξοδο το ειπα με απλα λογια για καποιους που μπορει να μην εχουν την τεχνογνωσια καποιων μηχανηματων . το λεγομενο κενο ειναι σε περιπτωσεις που γινεται αλλαγη σωληνα ή κομπρεσερ που σημαινει οτι θα πρεπει να μην εχει καθολου freon μεσα ετσι ωστε να μην κανει αποτομη εξαερωση . μονο καποια μηχανηματα κανουν κενο πριν πληρωσουν για λογους ασφαλειας του δοχειου λαδιου τους που μου εχει τυχει να σπαει εμπρος στο προσωπο του τεχνιτη μου λογω προβληματος στο μηχανημα . οσο για το φωσφορο χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου εχω δει με τα ματια μου σε αυτοκινητο να χρειαζεται να το δουλεψει ο οδηγος μεχρι και ενα μηνα μεχρι να μας δειξει ο σωληνας την διαρροη του . αυτο παντα οφειλεται στο κατα ποσο λειτουργει ο οδηγος το ac . αν το λειτουργει μια φορα στις δεκα ημερες ο ελεγχος παει στραφι .
    ολα τα παραπανω παντα φιλικα και σε επιπεδο συζητησης

2. Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

κανονικα παντα θελει κενο και ειδικα στα smart καλο!αυτο ειναι που κανει και την περισσοτερη
    ωρα!
    αν η τρυπα ειναι ελαχιστη φυσικα και θελει καιρο για να φανει!!

μου εχει τυχη αμαξι(και συγκεκριμενα ηταν και smart) να χανει το φρεον σε 10 μερες,να εχουμε αδειασει ενα μπουκαλι φωσφορο και να μην δειχνει διαρροη πουθενα!!!

καλος η κακος περσι πουλησα 5 μηχανηματα a/c και πηγα στη magneti marreli και εκανα σεμιναριο για να τα δειχνω στους πελατες και αναγκαστικα τα εμαθα!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    281

ξερετε απο που μπορω να προμθευτω το σπρευ καθαρισμου του ac κ ποσο περιπου κοστιζει?
    smartDr28roadster

4. Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

σε μαγαζια με ανταλακτικα-αξεσουαρ,η μπορει και κανενας ηλεκτρολογος να σου πουλησει κανενα γιατι συνηθως τα παιρνουν κουτες!!

κοστος απο 5-20 ευρω!!

υπαρχουν 3 ειδη,αφρος,σπρευ,και ενα το οποιο το βαζεις μεσα στο αυτοκιωητο,ανοιγεις το a/c,το πατας,κλεινεις πορτες-παραθυρα και το αφηνεις να δρασει κανα τεταρτο.
    προτίμησε αφρο αλλα να θυμάσαι, με μετρο!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    281

εδω αρχιζω να κολλαω, αφρο κ το βαζω μεσα στον αεραγωγο ή αυτο που βαζω μεσα στην καμπινα? εδω οι αποψεις διιστανται, προσωπικα δεν εχω καμια εμπειρια...
    smartDr28roadster

6. Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

Καλημέρα,
    Όλα τα smart σχεδόν παρουσιάζουν πρόβλημα με τα a/c μετά από κάποια χρόνια λειτουργίας και χρειάζονατι έλεγχο για τα υγρά του κλιματιστικού.
    Τώρα όσον αφορά τις τιμές κάθε πόλη και κάθε συνεργείο έχει τις δικές του...

7. Angry Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

καλησπερα..! φορτισα το σμαρτάκι μου700 κυβικα με λιγο παραπανω φρεον απο το κανονικό επειδη το μηχανημα που ειχε ο "Ψυκτικός δεν ήταν αναβαθμισμενο μεχρι το 2002 και έτσι μου έβαλε ποσότητα 620g που παίρνουν τα 600αράκια.. κανονικά επρεπε να βάλουμε 450g.. δηλαδή 170g παραπάνω.. λέτε να πάθει τπτ; Να το αφήσω έτσι; εχω διαφορά στην απόδοση με παραπάνω φρεον;; ολα τα περέργα σε εμένα συμβαίνουν

8. Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

εχει λιγοτερη αποδοση και μπορει να μην κομπλαρει κιολας!!
    το ειχα παθει περσι!!
    πηγαινε να σου βγαλουν!!!

Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

καλησπερα! εχω και εγω το εξης θεμα....μου εβαλαν φρεον δεν γνωριζω ποσο και αν εβαλαν το κανονικο που επρεπε να μπει, στην αρχη εβγαζε κρυο αερο λιγο αλλα εβγαζε....τωρα μετα απο 1 μηνα με τις ζεστες δεν βγαζει καθολου κρυο....ο κομπρεσορας δουλευει κανονικα....απο που χανει δεν ξερω υπαρχει,ομως καποιο σταντε σημειο που μπορει να χανει?

10. Απ: Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dimitrov dim Εμφάνιση Μηνύματος
    καλησπερα! εχω και εγω το εξης θεμα....μου εβαλαν φρεον δεν γνωριζω ποσο και αν εβαλαν το κανονικο που επρεπε να μπει, στην αρχη εβγαζε κρυο αερο λιγο αλλα εβγαζε....τωρα μετα απο 1 μηνα με τις ζεστες δεν βγαζει καθολου κρυο....ο κομπρεσορας δουλευει κανονικα....απο που χανει δεν ξερω υπαρχει,ομως καποιο σταντε σημειο που μπορει να χανει?
    Το A/C δούλευε πριν το πας για να σου βάλουν υγρό; πόσο καιρό δούλευε πριν το πας στο συνεργείο; εάν δεν δούλευε πριν, και το πήγες, το ποιο λογικό είναι ότι έχει διαρροή, λογικά βάζουν ένα υλικό που δείχνει από που χάνει, και το πας πάλι εκεί που έβαλες θα σου πούνε τον λόγο.
    Κανονικά στο δείχνουν και που έχει διαρροή για να γνωρίζεις ότι δεν σου λένε μλκιες, η διαρροή ελέγχετε με γυαλιά
    Εάν κρατούσε το "φρεόν" για τουλάχιστον ένα χρόνο δεν δίνεις σημασία αλλά στον μήνα επάνω έχει διαρροή που πρέπει να βρεθεί

https://www.youtube.com/watch?v=--3J7uROKrM

Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

καλημερα....δουλευε ειχε βαλει φρεον εκεινος που μου το πουλησε εβγαζε λιγο κρυο αλλα τωρα τιποτα εχει διαρροη 100%...θα το παω σε σμαρτομαγαζο γιατι εχω εναν μηχανικο αλλα δεν τον βλεπω να γνωριζει και πολλα πανω στα σμαρτ!

12. Απ: Απάντηση: Fortwo 450: Περί Φρέον

καλημερα....δουλευε ειχε βαλει φρεον εκεινος που μου το πουλησε εβγαζε λιγο κρυο αλλα τωρα τιποτα εχει διαρροη 100%...θα το παω σε σμαρτομαγαζο γιατι εχω εναν μηχανικο αλλα δεν τον βλεπω να γνωριζει και πολλα πανω στα σμαρτ!
    Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι, αλλά η επισκευή γίνετε με λίγα χρήματα πλέον, φυσικά και θα πρέπει να το γεμίσουν πριν μαζί με το γνωστό υγρό για διαρροή εάν δεν είναι εμφανές, κοίτα όμως πριν ο προηγούμενος με την πλήρωση μπορεί να είχε βάλει υγρό για να εντοπίσει την διαρροή και να φανεί από την αρχή μόλις το δει ο "μάστορας", εγώ που είχα μόνο σπασμένη/κομμένη σωλήνα, αυτή που φαίνεται ακριβός επάνω από το μοτέρ όταν το κοιτάζεις, την κόλλησα με αργό, έβαλε ο μηχανικός το φρέον και δεν ξανά παρουσίασε άλλο θέμα.

Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

καλημερα! αθηνα ειμαι...σε ευχαριστω για την απαντηση σου θα το παω την δευτερα για να δουμε απο που χανει....ελπιζω να ειναι χαμηλο το κοστος επισκευης και να μην μου ζητησει κανα 200αρι το λεω αυτο γιατι ειμαι 21 χρονων με βλεπουν μικρο και μου λενε οτι να νε......!

Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

καλημερα! αθηνα ειμαι...σε ευχαριστω για την απαντηση σου θα το παω την δευτερα για να δουμε απο που χανει....ελπιζω να ειναι χαμηλο το κοστος επισκευης και να μην μου ζητησει κανα 200αρι το λεω αυτο γιατι ειμαι 21 χρονων με βλεπουν μικρο και μου λενε οτι να νε......!
    Τελευταία επεξεργασία από dimitrov dim; 15-06-2018 στις 11:36

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 450: Περί Fortwo Diesel
    Από STELIX στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2011, 23:13
  2. Fortwo 450: Περί αμορτισέρ
    Από Mixalis762001 στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 16-03-2011, 19:59
  3. Fortwo 451: Περί ηχοσυστημάτων
    Από oSMaRt στο forum Εσωτερικό
    σχόλια: 80