Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 81

Θέμα: Fortwo 451: Περί ηχοσυστημάτων

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    0

Fortwo 451: Περί ηχοσυστημάτων

Καταρχήν συγχαρητήρια στους συντελεστές της σελίδας και τις καλησπέρες μου σε όλλα τα μελη μιας και είμαι νεούδι εδώ.

Λοιπόν οδήγησα ενα καινούργιο fortwo το οποίο είχε από μαμά το Πακέτο "Audio"
    Δηλαδή: smart radio 9 (ράδιο CD, 2 ηχεία) + smart ηχοσύνολο (4 ηχεία, Subwoofer, Aux Line-In)

Σύνολο: +680 euro

Tα λεφτά σίγουρα είναι λίγα αλλα πιστεύω εάν κανείς ακούσει τον ήχο και δεί τη ποιότητα της κονσόλας της μαμάς που παρέχει μόνο ένα seek για αλλάζεις σταθμούς και ένα menu της πλάκας θα καταλάβει πως μάλλον είναι πολλα τα 680...

Εχεί κανείς ψαχτεί με το θέμα?

Επειδή έχω ήδη παραγγείλει ένα αμάξι ψάχνω να βρω καμια καλύτερη λύση..
    Drink Triple..See Double..Act S1ngle!

Απάντηση: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΝΕΟ fortwo

αποψη μου ειναι να παραγγειλεις το αυτοκινητο με την απλουστερη εκδοση σε rcd την οποια διαθετει(αν και δεν γνωριζω αν υπαρχει τετοια δυνατοτητα)αφου το κοστος ολων οσων αναφερεις ειναι τεραστιο (με βαση φυσικα και την αποδοση,αφου το συγκεκριμενο συστημα το εχω ακουσει σε pulse με θετικες εντυπωσεις,χωρις ομως να με ικανοποιει κιολας).καλυτερα να περιμενεις λιγο μεχρι να βγει ο αντιστοιχος προσαρμογεας για το ταμπλω,και να πεταξεις επανω μια οθονη 2DIN που θα εχει καλυτερο αποτελεσμα και αισθητικα και ηχητικα με κοστος περι τα 800 ευρω.
    [smilie=starwars.gif]

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    290

Υπάρχει ήδη λύση και έχει πολυσυζητηθεί το θέμα!
    Υπάρχουν ήδη aftremarket βάσεις παντού και για 2DIN και για μονό με θήκη από κάτω.
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR
    http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=143784

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DVCam Εμφάνιση Μηνύματος
    Υπάρχει ήδη λύση και έχει πολυσυζητηθεί το θέμα!
    Υπάρχουν ήδη aftremarket βάσεις παντού και για 2DIN και για μονό με θήκη από κάτω.
    Εχεις απολυτο δίκιο DVCam απλά θέλω απο όποιον μπορει λίγο τα φωτα του.... ευχαριστω.

OK... ωραιες οι βάσεις ωραίο κ το MEX-BT5000 που ανέφερε κάποιος αν και προσωπικά μόνο οθόνη θα έβαζα αν είναι να μη βάλω της μαμάς...

Anyway πάω στο ζουμί...

Αν δε βάλω τα εξτρα 4 ηχεία + Sub μπορώ να βάλω εύκολα aftermarket καλύτερα από μαμάς? Η πρεπει να τα βάλω κ να τα ξιλώσω για να υπαρχουν οι μαμισιες υποδοχες? Διαβάζω στο internet γιατι προσωπικά είμαι άσχετος με το θέμα (φαινετε πιστευω)..οτι η τοποθέτηση και ειδικά η επιλογή κατάλληλων ηχείων δεν ειναι υπόθεση ρουτίνας.

Και απλά θα ήθελα να ξέρω ο λόγος που δεν ικανοποιεί ο ήχος είναι θέμα κονσόλας (πηγή μαμάς) ή ηχείων (μαμάς) ή και τα δύο? Γιατι η γνώμη μου είναι πως η κονσόλα σαν design του ταιριάζει (τουλάχιστον καλύτερα από το να φαίνετε μία φέτα (οπως στη λύση MEX-BT5000) (αποψή μου).. οπότε κρατάω της μαμάς ή εναλακτικά βάζω μια οθόνη και βάζω καλύτερα ηχεία με κανα extra ενυσχητή κ βελτιώνετε η ποιότητα του ήχου ή λέω βλακείες? ποιος θα μου δωσει μια κατοπιστικη κ ρεαλιστικη απαντηση? και σορρυ αν εγινα κουραστικος αλλα κοντά 19 χιλιαρικα δίνω δεν ειναι μ***κια να μην ακουω μουσικη οπως τη θελω?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    180

Πηρα το νεο f2 με full πακετο audio,δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος.Αρχικα,δεν μπορω να προσδιορισω οπως λες και εσυ τον λογο για τον οποιο δεν παιζει οπως θα επρεπε να παιζει.Το γουφερ προκαλει εντονο τριξιμο-γαργαλαει το ποδι οταν δοκιμασεις να δυναμωσεις λιγο την ενταση ενω το εξοργιστικο ειναι οτι η αναζητηση των αποθηκευμενων σταθμων πηγαινει μονο προς τα μπροστα.... Αν χασεις το σταθμο που θελεις πρεπει να κανεις παλι τον κυκλο!!! Γνωμη μου ειναι,αν εχεις γνωσεις για aftermarket ηχο γιατι εγω δεν μπορω να πω οτι το κατεχω το αντικειμενο να το ψαξεις.Μια καλη πηγη με 2 καλα ηχεια και 2 twiters πιστευω ειναι οτι πρεπει για την μικρη καμπινα του fortwo.Επιπλεον με aftermarket πηγη κερδιζεις μια επιπλεον θηκη στο κεντρο της κονσολας η οποια ειναι πολυ παρακτικη,του λειπουν λιγο οι θηκες για μικροαντικειμενα....

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimbo Εμφάνιση Μηνύματος
    Πηρα το νεο f2 με full πακετο audio,δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος.Αρχικα,δεν μπορω να προσδιορισω οπως λες και εσυ τον λογο για τον οποιο δεν παιζει οπως θα επρεπε να παιζει.Το γουφερ προκαλει εντονο τριξιμο-γαργαλαει το ποδι οταν δοκιμασεις να δυναμωσεις λιγο την ενταση ενω το εξοργιστικο ειναι οτι η αναζητηση των αποθηκευμενων σταθμων πηγαινει μονο προς τα μπροστα.... Αν χασεις το σταθμο που θελεις πρεπει να κανεις παλι τον κυκλο!!! Γνωμη μου ειναι,αν εχεις γνωσεις για aftermarket ηχο γιατι εγω δεν μπορω να πω οτι το κατεχω το αντικειμενο να το ψαξεις.Μια καλη πηγη με 2 καλα ηχεια και 2 twiters πιστευω ειναι οτι πρεπει για την μικρη καμπινα του fortwo.Επιπλεον με aftermarket πηγη κερδιζεις μια επιπλεον θηκη στο κεντρο της κονσολας η οποια ειναι πολυ παρακτικη,του λειπουν λιγο οι θηκες για μικροαντικειμενα....
    Έλα βρε Jimbo σιγά Subwoofer είναι δε θα τρίξει? (ΤΙ ΚΑΝΕΙ???? ) και στο φανάρι αν δεν περνάει καμιά ξανθιά τι θα κάνεις?? (να μη περάσεις καμια 10ρια φόρες όλλα τα κύμματα των FM ..καλοκαιρι έρχετε...
    αι καλα!! και εγω άκουγα μερικούς που λενε οτι είναι μια χαρά.. και αναρωτιόμουν αν είμαι παθολογικά τελειομανής

Λες να μας βάζουν μαιμουδιάρικα ρε συ οι Ελληνικες Αντιπροσ.?? Πολύ χοντρό να θέλουν +680 και να δίνουν αυτή την ποιότητα σε ένα αμάξι από τη φύση του υπερτιμημένο!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    180

Μαιμουδεμενα δεν νομιζω να ειναι αλλα τι να πω????Θελησα να δωσω καποια παραπανω χρηματα για καλο ηχοσυστημα γιατι μεσα στη πολη το θεωρω απαραιτητο αλλα η ποιοτητα που πηρα ειναι αντιστροφως αναλογη των χρηματων...Οσο για τις ρυθμισεις τονων και μπασων δεν μπορω να πω οτι βλεπω διαφορα οταν τα πειραζω!!! Να τονισω οτι οσα αυτοκινητα οδηγω εχουν εργοστασιακο ηχοσυστημα το οποιο παιζει μια χαρα για τις δικες μου απαιτησεις.Το μονο που θελω ειναι καθαρο-ποιοτικο ηχο και δεν ψαχνω τοσο την ενταση,αφου σπανια θα το δυναμωσω...Α επιπλεον η ληψη του ραδιοφωνου ειναι παρα πολυ ευαισθητη....Να φανταστειτε περιφερειακο υμμητου ακουω ραδιοφωνο μονο για μισο χιλιομετρο,μετα το χαος!!!!
    Αν και off topic,οντως ειναι λιγο ακριβο το σμαρτακι αλλα οταν βρισκεσαι γουδι-κωλονακι-αμπελοκηπους η σε αλλες εξωτικες περιοχες και παρκαρεις με την πρωτη βολτα τοτε κανεις αποσβεση!!!

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    290

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από oSMaRt Εμφάνιση Μηνύματος
    σορρυ αν εγινα κουραστικος αλλα κοντά 19 χιλιαρικα δίνω δεν ειναι μ***κια να μην ακουω μουσικη οπως τη θελω?
    19 Χιλιάρικα???!!!!
    Υπάρχει τέτοιο For2???
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    162

Εχω ακουσει το ηχοσυστημα του νεου fortwo και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα ο ηχος του.ΑΛΛΑ με 680 Ευρω που κοστιζει το soundpacket βαζεις ενα aftermarket και κελαηδαει...
    1 Πηγη που μονο καφε δεν ψηνει
    2 ποιοτικα ηχεια & tweeters
    1 αυτοενισχυομενο subwoofer
    Ολα τα παραπανω με το ιδιο κοστος (μπορει και λιγοτερα με παραπανω ψαξιμο)

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DVCam Εμφάνιση Μηνύματος
    19 Χιλιάρικα???!!!!
    Υπάρχει τέτοιο For2???

http://www.smartmania.gr/forum/showt...5+%CF%CB%CB%C1
    διάβασε το 5ο post

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2007
    Δύναμη Φήμης
    140

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jkatikas Εμφάνιση Μηνύματος
    .... καλυτερα να περιμενεις λιγο μεχρι να βγει ο αντιστοιχος προσαρμογεας για το ταμπλω,και να πεταξεις επανω μια οθονη 2DIN που θα εχει καλυτερο αποτελεσμα και αισθητικα και ηχητικα με κοστος περι τα 800 ευρω.
    Υπάρχει στις αντιπροσωπίες? Πήρα ένα Pure 71 χωρίς cdplayer και θέλω το μετατροπέα για να βάλω ένα άλλο που πήρα που έχει όμως "smart" διαστάσεις όχι όλο το ταμπλό :p

12. Απάντηση: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΝΕΟ fortwo

Το Pure στον standard εξοπλισμό δεν έχει καν ραδιόφωνο;
    Πόσο κάνει η φθηνότερη δυνατή λύση από τη "μαμά";

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    180

Aπο οτι ειδα σε πινακα περιοδικου εχει 200 ευρω η βασικη προταση.Το πακετο audio εχει 680...

14. Απάντηση: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΝΕΟ fortwo

Με 200 ευρώ τι ηχοσύστημα δίνουν ξέρουμε; (έπρεπε βέβαια να είναι standard...)

15. Smile Απάντηση: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΝΕΟ fortwo

Kalispera, simera parelava to neo mou for2 me to sound packet, o katalogos lei smart radio 9 ( 2 ixia ) & smart ixosinolo (4 ixia, subwoofer )..
    ena den kano lathos, 2+4= 6 den ine???...
    emena giati exi to sub ke 2 ixia stis portes ke 2 tweeter ????...

signomi gia ta greeklish alla ime italos...

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    167

παιδια το limited παιζει mp3 η μπορουμε να κανουμε κατι παραλληλα με αυτο το cd
    XANIA KAI PALI XANIA..........

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    180

Στο πλαινο τμημα της κονσολας,δηλαδη στο αριστερο τοιχωμα απο το ντουλαπακι,υπαρχει υποδοχη για να συνδεσεις ipod....Νομιζω οτι απο μονο του το μαμα δεν παιζει mp3, για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω ψαξει,παντως αν επαιζε θα μου το ελεγαν....

Καλησπέρα και από εμενα.

Είμαι ένας εν δυνάμη κάτοχος F2 (θα γίνει τις επόμενες ημέρες, αν και η παραλαβή του αυτοκινήτου θα γίνει τον Μάρτη :-( ) και εδω και λίγο καιρό διαβάζω χωρίς να postarω. Όμως σχετικά με τα ηχοσυστήματα είμαι άτυχος, μιας και το άλλο μου αυτοκίνητο (Mazda 6 MPS) έχει 6απλή CDιέρα καί όχι MP3. Τελικά αποφάσισα ότι θα βάλω iPod με FM Transmitter. http://shop.ipodworld.co.uk/iPodWorl...KE_33424EU.htm
    Νομίζω ότι μπορεί να είναι μια καλή λύση για τα μικρά σας χωρίς πολλά πολλά.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    151

ρε παιδια..μια βοηθειαα.θελω να βαλω αλλα 2 ηχεια περα απο αυτα που ηδη διαθετει..που μπορουν να μπουν?εχει κανει κανεις αποπειρα??κ το sub εκτος κατω απο το καθισμα που αλλου μπορει να μπει,δεν θελω να μου κλεισει τον χωρο στο πορτ-παγκαζ.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    290

Μπροστά και πάνω από τα πόδια του συνοδηγού μπαίνει... ότι μπορεί να φανταστεί κανείς!
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    150

Εγώ κατέληξα σε αυτό :

ΟSIO X-9800

Πρόκειται για 2-Din touch-screen με TV/Bluetooth/DVD/mp3/USB/SD/Destinator-6 στα €1150

με αυτά τα ηχεία:

Focal 165 K2

στα €350

και κάποιον ενισχυτή 2-κάναλο ή 4-κάναλο με ένα 8" sub σε κατασκευή πίσω από τη θέση του οδηγού.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    134

Ρε συ karateka δεν φοβασαι οτι η οθονη 2din προκαλει επιδοξους κλεφτες?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    150

Αν έχεις 2ο στάδιο φυμέ, το βράδυ δε φαίνεται τίποτα. Πρέπει να πάει με φακό και είναι λίγο απίθανο γιατ'ι γίνεται στόχος.

Ο επίδοξος κλέφτης θα πρέπει να απενεργοποιήσει το συναγερμό και να παιδευτεί καμιά 3-4 λεπτά να τη βγάλει, οπότε αν τα καταφέρει τότε χαλάλι του η οθόνη.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    134

Κατσε τωρα γιατι βαζεις ιδεες.....!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    814

αν στο δουν μερα και βαλουν στο ματι το αμαξι μπορουν να την κανουν τη δουλεια ανετα την νυχτα και δε σε σωζουν τα φυμε........θα εχουν μεγαλο κινητρο για να το χτυπησουνκαλυτερα κατι ποιο απλο και σιγουρο
    BLACK SHADOW

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Περί προγραμμάτων: Fortwo 451
    Από mmike στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 15-02-2016, 16:47
  2. Fortwo 450: Περί Fortwo Diesel
    Από STELIX στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 12-07-2011, 00:13
  3. Fortwo 450: Περί αμορτισέρ
    Από Mixalis762001 στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 47