Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 31

Θέμα: Fortwo 450: μπουκώνει - κλοτσάει

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    292

Fortwo 450: μπουκώνει - κλοτσάει

Καλησπέρα/καλημέρα σε όλους!
    Εδώ και δυο μέρες έχω πρόβλημα με τον "καρχαρία" μου... βήχει λιγάκι με την 1η στο κιβώτιο. Και εξηγούμαι:

Χτες το απόγευμα βάζω μπρος και περιμένω να ανάψει η πρώτη βούλα θερμοκρασίας.(Δεν περίμενα και πολύ,άναψε σε 1 λεπτό και κάτι.Έχει σημασία?)
    Βάζω 1η και πατάω απαλά γκάζι να φύγω. Αρχίζει κάτι περίεργα κολληματάκια, σαν κάτι να το φρενάρει, ενώ στο πεντάλ του γκαζιού ασκώ την ίδια σταθερή πίεση, χωρίς όμως να είναι τόσες οι στροφές που να χρειάζεται 2α. Δεν είχε ανάψει κανένα ενδεικτικό λαμπάκι για μπαταρία,μηχανή κλπ ούτε άκουσα περίεργους θορύβους από τη μηχανή...

Μόλις το πατάω λίγο παραπάνω, βάζω 2α και όλα καλά. Ούτε γκούχου, ούτε τίποτα! Οδηγώ κανονικά, η θερμοκρασία έχει φτάσει τους 80 βαθμούς. Εναλάσσω 1η-2α ψάχνοντας να παρκάρω στα στενά,όλα καλά. Υποψιάστηκα κανα σκουπιδάκι στη βενζίνη-αντλία κλπ.

Σήμερα πρωί και βράδυ πάλι τα ίδια ακριβώς.

Να αναφέρω ότι το "μωρό" είναι 600άρι του 2003, χωρίς πρόγραμμα με 36.000 χλμ κυρίως σε πόλη.Λάδια και ψυκτικό τα κοίταξα χτες και είναι ΟΚ,έχω ακόμα μισό ντεπόζιτο (3 κουκκίδες) απλή αμόλυβδη από το ίδιο πρατήριο που γεμίζω συνήθως.Η διαδικασία ζεστάματος-κρυώματος γίνεται πάντα και εδώ και 2 μήνες περίπου το οδηγώ στο σειριακό, αλλάζοντας ταχύτητα ελάχιστα πριν ανάψει το βελάκι...

Αυτά έχω να πω προς το παρόν... τί μπορεί να φταίει?
    Ευχαριστώ!

Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι,μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την Ιθάκη...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1154

Re: Βηχαλάκι...

Εγώ λέω σύστημα τροφοδοσίας. Αυτό περιλαμβάνει, βενζίνη, φίλτρο βενζίνης, μπεκ.

Αν τελειώσει η βενζίνη (που είναι και το πιθανότερο αίτιο), βάλλεις άλλη, σίγουρα καλή και δε διορθωθεί πρόσθεσε ενα μπουκαλάκι καθαριστικό συστήματος τροφοδοσίας...

Μπακαλοδουλειες αλλα απο κάπου πρεπει να ξεκινήσεις για να βρεις μια ακρη...!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    390

Απάντηση: Re: Βηχαλάκι...

με αναμμένο το a\c βήχει το καρχαριόνι?
    Well, sometimes you eat the bear. And sometimes, the bear eats you..

Gather the wind - though the wind won't help you fly at all, your back's to the wall..
    Then chain the sun - and it turns away to face u as u run, u run, u run..

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    292

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ λέω σύστημα τροφοδοσίας. Αυτό περιλαμβάνει, βενζίνη, φίλτρο βενζίνης, μπεκ.

Αν τελειώσει η βενζίνη (που είναι και το πιθανότερο αίτιο), βάλλεις άλλη, σίγουρα καλή και δε διορθωθεί πρόσθεσε ενα μπουκαλάκι καθαριστικό συστήματος τροφοδοσίας...

Μπακαλοδουλειες αλλα απο κάπου πρεπει να ξεκινήσεις για να βρεις μια ακρη...!
    Γειά σου Sphinxgr!
    Και γω στην αρχή όπως είπα, ψιλιάστηκα σκουπιδάκι στο καύσιμο. Αν ήταν όμως σύστημα τροφοδοσίας ή βενζίνη, δεν θα κλώτσαγε και με 2α,3η κ.ο.κ?

Αυτό με το καθαριστικό είναι καλή ιδεά όμως!

Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι,μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την Ιθάκη...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    292

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vatraxos Εμφάνιση Μηνύματος
    με αναμμένο το a\c βήχει το καρχαριόνι?
    Στο πρώτο "γκούχου" ήταν κλειστός ο κλιματισμός.
    Άναψα a/c μετά τα 3-4 λεπτά οδήγησης, οπότε και δεν ξανακλώτσησε.

Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    375

Απάντηση: Βηχαλάκι...

το έχει κάνει κ το δικό μου που είναι ίδιο με το καρχαριακι μια δυο φορές μετά δεν το έκανε ξανά πριν 2 μήνες περίπου.
    δε έκανα κάτι εγώ
    από μόνο του δεν το έκανε ξανά!!
    dm 4891 nikol
    σε οσους αρέσουμε για τους αλλους δεν...

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006
    Δύναμη Φήμης
    313

Να τολμήσω να πώ οτι κάτι μου θυμίζει αυτό???
    Drive the SMART way!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    292

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΜΗΤΣΑΡΑΣ Εμφάνιση Μηνύματος
    το έχει κάνει κ το δικό μου που είναι ίδιο με το καρχαριακι μια δυο φορές μετά δεν το έκανε ξανά πριν 2 μήνες περίπου.
    δε έκανα κάτι εγώ
    από μόνο του δεν το έκανε ξανά!!
    Αυτό θα πει αυτοκίνητο με προσωπικότητα!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Rita Εμφάνιση Μηνύματος
    Να τολμήσω να πώ οτι κάτι μου θυμίζει αυτό???
    Να τολμήσεις! Διάβασα το "Περίεργος λόξυγγας" πριν δημιουργήσω αυτό το θέμα , όμως δεν έχουμε τα ίδια συμπτώματα!

Τί να σας πω... υποψιάζομαι κάτι στα ηλεκτρικά... Αν επιμείνει θα απευθυνθώ σε "γιατρό"! Χάρις στο club ξέρω πού θα βρω!
    Πάντως όποια κι αν είναι η εξέλιξη θα ενημερώσω.Πάντως κάθε ιδέα/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    375

να πω κάτι ακόμα
    δεν του κάνεις ένα ξεκάπνισμα

λέω τώρα εγώ
    αν κ δεν ξερω που κ πως το κινείς το μικρό
    dm 4891 nikol
    σε οσους αρέσουμε για τους αλλους δεν...

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    292

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΜΗΤΣΑΡΑΣ Εμφάνιση Μηνύματος
    να πω κάτι ακόμα
    δεν του κάνεις ένα ξεκάπνισμα

λέω τώρα εγώ
    αν κ δεν ξερω που κ πως το κινείς το μικρό
    Κυριακή κοντή γιορτή... θα πρέπει να κινηθώ εκτός Αθηνών τις επόμενες μέρες οπότε είναι καλή ευκαιρία να το "τσιτώσω" λιγάκι! Να πάρει και η μπαταρία τα πάνω της, γιατί η αλήθεια είναι ότι κάνω μικρές διαδρομές και μέσα στην κίνηση...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    292

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ λέω σύστημα τροφοδοσίας.
    Και ως συνήθως, οι παλιοί έχουν δίκιο!
    Μετά από καθάρισμα της πεταλούδας του γκαζιού, το τουτού πάει μια χαρά!
    Είπα να "αναστήσω" το παρόν τόπικ, μπας και βοηθηθεί και κάποιος με τα ίδια συμπτώματα!
    Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα posts και τις συμβουλές!
    Τελευταία επεξεργασία από ScissorHands; 29-07-2007 στις 16:00

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1154

Είχα και εγώ κάτι παρόμοιο τη περασμένη βδομάδα, σε κάθε ταχύτητα κλότσαγε! Τέλειωσα τη βενζίνη, γέμισα σε άλλο βενζινάδικο και πρόσθεσα ένα injection cleaner της Liqui Moly και μετά απο κάποια χμ όλα ΟΚ!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2006
    Δύναμη Φήμης
    531

Θα μου επιτρεψετε να εχω τις αμφιβολιες μου για το αν τα κλωτσιματα ειναι οντως απο προβλημα στο συστημα τροφοδοσιας;

Το δικο μου καινουργιο ειναι, το ξερετε. Πριν ενα χρονο ηταν ολοκαινουργιο. Οταν λοιπον ειναι ανοιχτο το a/c (ενταξυ Σφηγκα εσυ δεν εχεις) και κινουμαι σε στενα για μεγαλα χρονικα διαστηματα με αλλαγες ταχυτητων πριν αναψει το βελακι, παθαινει αυτο το λοξιγκα.

Αυτα και περσι και φετος και μετα απο injection cleaner στο μεγαλο service των 15.000 χλμ.

Πριν απο ενα μηνα μαλιστα ειχα την ευχερεια οταν το επιασε αυτο το κομπιασμα να μην αφησω το ποδι απο το γκαζι και να συνεχισω να πηγαινω ετσι για να δω τι θα γινει. Ηλπιζα οτι μετα απο μερικα μετρα θα σταματαγε αλλα αυτο συνεχισε να πηγαινει σαν καγκουρο οποτε και σταματησα.

Θα διακινδυνευσω να πω πως αυτα ειναι συμπτωματα "μπουκωματος". Πως γινεται τωρα με τοσα ηλεκτρονικα και αισθητηρες να υφισταται κατι τετοιο δεν ξερω. Εαν συνεβαινε παντως σε αυτοκινητο με καρμπυρατερ ή σε διχρονη εξωλεμβια οι πιθανοτητες θα ηταν να ειναι "μπουκωμα".

Βαση των παραπανω εμπειριων μου μια καλη γκαζια με φορτιο ειναι αρκετη για να επανελθει το μειγμα στη σωστη του αναλογια. Ετσι κανω λοιπον και με το σμαρτουλη. Μια ευθεια καπου θα βρεθει και μια καλη γκαζια τα κανει ολα οπως πριν! (Τούρμπιστο ρε Σφηγκα δεν θα ανατιναχθει!)
    Ματσ, μουτσ No bam, boom

Βεβαια το καθαρισμα της πεταλουδας και το καθαριστικο injection ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα, αλλα αφου λυθηκαν τα προβληματα σας εγω ειμαι χαρουμενος
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Mε προλαβες Μιχαλη, το ποστ μου απευθυνοταν σε Σφιγγα και Ψαλιδοχερα
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από smartmaniac Εμφάνιση Μηνύματος
    Θα μου επιτρεψετε να εχω τις αμφιβολιες μου για το αν τα κλωτσιματα ειναι οντως απο προβλημα στο συστημα τροφοδοσιας;

Το δικο μου καινουργιο ειναι, το ξερετε. Πριν ενα χρονο ηταν ολοκαινουργιο. Οταν λοιπον ειναι ανοιχτο το a/c (ενταξυ Σφηγκα εσυ δεν εχεις) και κινουμαι σε στενα για μεγαλα χρονικα διαστηματα με αλλαγες ταχυτητων πριν αναψει το βελακι, παθαινει αυτο το λοξιγκα.
    άλλο ο λόξιγκας με το a/c επάνω...αυτός είναι γνωστό φαινόμενο σε όλα τα σμαρτ γενικά (δε ξέρω για το καινουριο βέβαια..)
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2006
    Δύναμη Φήμης
    531

Ξερουμε απο τι προερχεται;
    Ματσ, μουτσ No bam, boom

θεωρητικά θα έλεγα οτι είναι κατασκευαστικό/σχεδιαστικό λαθος...
    εχεις ενα μοτεράκι με 700 (η 600) κυβικα, και ένα κομπρεσσεράκι a/c το οποίο μπαινω βγαίνει..κανονικά θα πρεπε ακομα και όταν κινεισαι με μικρή ταχύτητα να μπαινοβγαίνει αλλα δε ξέρουμε τι επίπτωση θα χε στην αποδοση στην ψύξη..ίσως θα πρεπε να έχουν επιλέξει διαφορετικού τυπου κομπρεσσερ...δε ξέρω τι να πω..

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2006
    Δύναμη Φήμης
    531

Δυο χρονια μετα επανερχομαι στο συγκεκριμενο θεμα.

Τα τελευταια 2 χρονια ο σμαρτουλης φοραει φιλτρο αερα Green. Μετα απο αρκετα πλυσιματα αποφασισα να το αντικαταστησω με ενα καινουργιο της ιδιας εταιρειας αλλα το καθυστερησα μεχρι να γινει το service των 45.000 χλμ εν γνωση μου οτι δεν ηταν και στην καλυτερη των καταστασεων απο θεμα καθαριοτητας.

Τον τελευταιο μηνα ως διαμαγειας εμφανιστικε αυτος ο περιβοητος λοξιγκας οταν το αυτοκινητο εχει χαμηλες στροφες και το φορτιο τινει να ανεβει (πατημα του γκαζιου ή εισοδος σε ανηφορα) ή αντιθετα στο αφημα του γκαζιου παλι με χαληλες στροφες.

Με παραξενεψε το γεγονος της επαναφορας αυτου του κομπιασματος στη ζωη του μικρου, ωστοσο ηταν σαφεστατα πιο ηπιο.

Σημερα εκανα το service των 45.000 χλμ στην ΕΚΚΑ. Λογο του οτι θα αντικαθιστουσα το φιλτρο σπιτι μου ζητησα να αλλαχτει το παλιο Green με το κλασσικο χαρτινο εργοστασιακο.

Ε, δεν δεινοπαθησα!; Το Fortwo ξαναχοροπηδαγε οπως 2 χρονια πριν! Οι μετακινησεις μου περιλαμβανουν κινηση σε λεωφορους ή τον Κηφισο αλλα και μεγαλα διαστηματα κινησης στον κλεστο αστικο ιστο χωρις την ευκαιρεια "ανοιγματων" για ξεμπουκωμα.

Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα παραπανω απο το οτι αυτα τα κομπιασματα ειναι αποτελεσμα μπουκωματος λογο κακης τροφοδοσιας του κινητηρα με περισσοτερο αερα οταν η λειτουργια του a/c κανει στιγμιαια το μειγμα πιο πλουσιο σε καυσιμο.

ΔΕΝ αλλαχτικε τιποτα αλλο (εκτος απο τα λαδια), η βενζινη παρεμεινε η ιδια (V-Power Racing) και ηταν τοσο θεαματικη η αλλαγη στην συμπεριφορα του αυτοκινητου με μια τοση μικρη αλλαγη στα δεδομενα του που τελικα με οδηγουν να πω με βεβαιοτητα οτι εαν δεν θελετε το F2 να χοροπηδαει σαν καγκουρο, αλλαξτε φιλτρο.
    Ματσ, μουτσ No bam, boom

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2006
    Δύναμη Φήμης
    183

Απάντηση: Fortwo 450: μπουκώνει - κλοτσάει

Θα συμφωνήσω με smartmaniac:Αλλαγή φίλτρου & χούφτα εισαγωγής αέρα.
    Αναπνέει πολύ καλύτερα...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006
    Δύναμη Φήμης
    170

Θα προσθέσω πως σε μένα το κάνει άσχετα με φίλτρο κ χούφτα. Προσπαθώντας να βρω ένα pattern, το μόνο έχω παρατηρήσει είναι πως ξεκινάει να το κάνει μετά τους 75-80 βαθμούς θερμοκρασίας.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    149

Κανένα νεότερο με το θέμα;

Και εμένα με αλλαγμένο δίσκο, καλή βενζίνη , όταν από εντελώς κρύο και το αφήνω να πάρει την πρώτη βούλα και ξεκινάω χαλαρά με πρώτη ακόμη και σε ευθεία κάνει τα κλοτσήματα σαν καγκουρό.
    Φυσικά αν αφήσεις σταθερό το πόδι σου στο γκάζι θα συνεχίσει να κανγκουριάζει.... όταν όμως βυθίσεις το πόδι σου στο γκάζι στρώνει. Επίσης στρώνει αν η δεύτερη βούλα ανοίξει.
    Το κάνει μόνο όταν είσαι με χαλαρό γκάζι και 1ή 2ά με λίγα πολύ λίγα χιλιόμετρα.

Καμιά ιδέα;

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2008
    Δύναμη Φήμης
    149

Υπάρχει τίποτα νεότερο; Διότι έχω πραγματικά πρόβλημα στην εκκίνηση. Μήπως κάποιος γνωρίζει την λύση του προβλήματος;

θες καλιμπραρισμα σασμαν και ενεργοποιητη..

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    1050

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    θες καλιμπραρισμα σασμαν και ενεργοποιητη..
    +1
    Παρόμοιο πρόβλημα είχα πριν λίγες μέρες και το κοίταξα...το έβαλα πάνω σε διαγνωστικό και προσωπικά σε εμένα μου έβγαλε πρόβλημα συμπλέκτη....

Για το δικό μου πρόβλημα διάβασε εδώ
    Τι να λέμε τώρα ρε.... Τα πάντα όλα θα πούμε εδώ πέρα.... Το να το αλλο ξέρω εγω...!! Τιτανομέγιστος ρε...!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 450: Περί Fortwo Diesel
    Από STELIX στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2011, 23:13
  2. Fortwo 451: Βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων
    Από Sphinxgr στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31-01-2010, 20:17
  3. σχόλια: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 25-11-2009, 00:46
  4. Fortwo 451: Περί Fortwo Diesel