Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 127

Θέμα: Fortwo 450: Δίσκος

Απάντηση: Ένδειξη "Ξ" στο κιβώτιο

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO Εμφάνιση Μηνύματος
    Λαθος παλι,ο δισκος brabus διαλεγεται απο την παραγωγη της sachs,συμφωνα με την θερμοκρασια παραγωγης του,οποτε δν εχει διαφορα στα υλικα τριβης,ουτε εχουν ξεχωριστη παραγωγη για τους δισκους 101,προσεχετε στο τι γραφετε κ λετε
    η θερμοκρασια παραγωγης του δεν μαρτυρα την διαφορα στη ποιοτητα του υλικου ή στην συμπεριφορα του???θα παιζουμε με τις λεξεις τωρα?
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    294

Παναγιωτη υλικα τριβης καλυτερης ποιοτητας σαν προταση οπως την γραφεις εννοεις οτι υπαρχει ξεχωριστη γραμμη παραγωγης με υλικα καλυτερης ποιοτητας για τους δισκους 101.Δν ισχυει αυτο,ποιοτητας παραγωγης εξαρταται απο την θερμοκρασια παραγωγης,αλλα τα υλικα τριβης ειναι ιδια σε ολους,οποτε δν παιζουμε με τις λεξεις,προσεχουμε τι γραφουμε κ πως το γραφουμε
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO Εμφάνιση Μηνύματος
    Παναγιωτη υλικα τριβης καλυτερης ποιοτητας σαν προταση οπως την γραφεις εννοεις οτι υπαρχει ξεχωριστη γραμμη παραγωγης με υλικα καλυτερης ποιοτητας για τους δισκους 101.Δν ισχυει αυτο,ποιοτητας παραγωγης εξαρταται απο την θερμοκρασια παραγωγης,αλλα τα υλικα τριβης ειναι ιδια σε ολους,οποτε δν παιζουμε με τις λεξεις,προσεχουμε τι γραφουμε κ πως το γραφουμε
    χρηστο οταν λεω αλλα υλικα τριβης απλα εννοω οτι το υλικο εχει διαφορα απο αυτο το οποιο χρησιμοποιειται στον αλλο τυπο.
    δεν μιλησα πουθενα για αλλη γραμμη παραγωγης.
    οταν εχεις το μιγμα με τις προσμιξεις αναλογα το σημειο που θα παρεις πχ δύο δείγματα,το καθε δειγμα σου θα εχει και διαφορετικο ποσοστο προσμίξεων αρα, ουσιαστικα (σχεδον ιδιο) υλικο με αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    294

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    χρηστο οταν λεω αλλα υλικα τριβης απλα εννοω οτι το υλικο εχει διαφορα απο αυτο το οποιο χρησιμοποιειται στον αλλο τυπο.
    δεν μιλησα πουθενα για αλλη γραμμη παραγωγης.
    οταν εχεις το μιγμα με τις προσμιξεις αναλογα το σημειο που θα παρεις πχ δύο δείγματα,το καθε δειγμα σου θα εχει και διαφορετικο ποσοστο προσμίξεων αρα, ουσιαστικα (σχεδον ιδιο) υλικο με αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα
    Παναγιωτη ειπες υλικα καλυτερης ποιοτητας,ξαναλεω,τα ιδια υλικα ειναι απλα γινεται διαλογη στη θερμοκρασια παραγωγης οπου με αυτο το κριτηριο πετυχαινεται η καλυτερη αποδοση του συγκεκριμμενου τυπου δισκου με τα συγκεκριμμενα υλικα.Σε ολες τις παραγωγες υπαρχουν παρεκκλισεις αλλα οχι λογω του πρωτοαρχικου μειγματος,αλλα λογω της μηχανης παρασκευης του τελικου προιοντος.Eπομενως το μειγμα ειναι ιδιο,στην παρασκευη του ομως το ενα βγαινει με το θερμοκρασια χ ,το αλλο ψ,αυτο που ειναι πιο κοντα σε αυτη που θεωρει η brabus ως βελτιση σε αποδοση,αυτος ο δισκος θα ονομασθει 101.
    Τελευταία επεξεργασία από mysmart.gr; 17-02-2009 στις 17:38
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

παλι με τις λεξεις παιζουμε...
    αρα αυτο το μιγμα(101) αν το αναλυσουμε ΣΙΓΟΥΡΑ θα χει καποια (πιθανως) πολυ μικρη διαφορα απ οτι το απλο οχι απαραιτητα στη συσταση αλλα και στην κατασταση.
    αρα εχουμε διαφορα.
    αρα εχουμε καποιο (ισως ελαχιστα) καλυτερης αποδοσης υλικο
    Τελευταία επεξεργασία από djvolis; 17-02-2009 στις 17:48

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    294

Χαιρομαι που λεμε το ιδιο πραγμα κ ερχεσαι/ερχομαι στις κουβεντες μου/σου.
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    242

Απάντηση: Δισκος?

Καλησπέρα,

Σήμερα προσπαθώντας να φτάσω όσο πιο κοντά στη θάλασσα γίνεται κόλλησα το smartaraki....Το πρόβλημα είναι το εξής το smart είχε κολλήσει στο βότσαλο αλλά δε σπίνιαραν οι τροχοί. Πάταγα το γκάζι ανέβαζε στροφές ζοριζόταν αλλά δε γύρναγαν....Το ίδιο είχα πάθει και μια φόρά με όπισθεν όταν το είχα σε πολύ απότομη κατηφόρα...Πάταγα το γκάζι και δεν έκανε πίσω...Θέλω δίσκο η είναι κάτι άλλο...?

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    242

Να πω επίσης ότι στις αλλαγές ή στο δρόμο δεν έχω παρατηρήσει κάτι το περίεργο.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    355

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από miltossmart Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα,

Σήμερα προσπαθώντας να φτάσω όσο πιο κοντά στη θάλασσα γίνεται κόλλησα το smartaraki....Το πρόβλημα είναι το εξής το smart είχε κολλήσει στο βότσαλο αλλά δε σπίνιαραν οι τροχοί. Πάταγα το γκάζι ανέβαζε στροφές ζοριζόταν αλλά δε γύρναγαν....Το ίδιο είχα πάθει και μια φόρά με όπισθεν όταν το είχα σε πολύ απότομη κατηφόρα...Πάταγα το γκάζι και δεν έκανε πίσω...Θέλω δίσκο η είναι κάτι άλλο...?
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από miltossmart Εμφάνιση Μηνύματος
    Να πω επίσης ότι στις αλλαγές ή στο δρόμο δεν έχω παρατηρήσει κάτι το περίεργο.
    το έχω πάθει κ εγώ με τα βότσαλα ......
    κ με την ανηφόρα
    είναι λίγο θέμα για το smart αυτές οι καταστάσεις

τώρα αν θυμάμαι καλά:
    με δεμένο χειρόφρενο κ όπισθεν
    αν πατάς γκάζι κ κάνει σαν κατσίκι (χοροπηδάει) θέλει δίσκο,, αν κ νομίζω θα το καταλάβανες κ στο δρόμο γιατι θα πατινάριζε !!!
    dm 4891 nikol
    σε οσους αρέσουμε για τους αλλους δεν...

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    242

Ναι το ρημάδι...Τελικά το ξεκόλλησα αφού έσκαψα το βότσαλο και με σπρώξιμο...πολύ σπρώξιμο...Οπότε λες ότι στα Smart συμβαίνει αυτό να μην μπορείς σε απότομες ανηφόρες να σπινιάρεις τους τροχούς σε κατάσταση ανάγκης όπως σήμερα.. και δε φταίει ο δίσκος..Μακάρι

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    294

Βασικα θελει τροπο οχι αποτομο γκαζι σε τετοιες περιπτωσεις,αν πατας τερμα γκαζι μετραει πολυ φορτιο κ πατιναρει για να πιασει τη θεωρητικη ροπη που διαβαζει οτι χρειαζεται.Για αυτο ηρεμια
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    242

Θα βοηθουσε η απενεργοποίηση του antispin?για να μην φαγώνεται ο δίσκος σε τέτοιες περιπτώσεις ή δεν έχει σημασία?

για απλο ξεκολημα υπαρχουν διαφοροι τροποι να το ξεγελασεις, αλλα σαν κεντρικη ιδεα κρατηστε στο μυαλο σας οτι δεν χρειαζεται πολυ γκαζι!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Exclamation ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ..HELP ME!!

Επειδη χρειαζομαι καινουριο δισκο πλατο εκατσα και εψαξα σε αρκετα συνεργεια για να μαθω τιμες..Ο καθενας μου ελεγε την δικια του και λογικο!Αυτο που η8ελα να ρωτησω ειναι οτι σε αυτον που πηγαινω εγω το αυτοκινητο μου για σερβις και για οτι αλλο θελω μου ειπε οτι θελει 430 ευρο ενω η χαμηλοτερη τιμη απο ολους τους αλλους που ρωτησα ηταν 320!Ρωτησα τον δευτερο τι μαρκα θα μου βαλει και μου ειπε ρακς!Και αν δεν κανω λαθος τετοια μαρκα μου ειπε και ο δικος μου!Λετε να υπαρχει καποια διαφορα?Θα εχω καποιο προβλημα αμα το βαλω στον δευτερο με τα 320 ευρο?

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    925

Απάντηση: ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ..HELP ME!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Garbakos Εμφάνιση Μηνύματος
    Επειδη χρειαζομαι καινουριο δισκο πλατο εκατσα και εψαξα σε αρκετα συνεργεια για να μαθω τιμες..Ο καθενας μου ελεγε την δικια του και λογικο!Αυτο που η8ελα να ρωτησω ειναι οτι σε αυτον που πηγαινω εγω το αυτοκινητο μου για σερβις και για οτι αλλο θελω μου ειπε οτι θελει 430 ευρο ενω η χαμηλοτερη τιμη απο ολους τους αλλους που ρωτησα ηταν 320!Ρωτησα τον δευτερο τι μαρκα θα μου βαλει και μου ειπε ρακς!Και αν δεν κανω λαθος τετοια μαρκα μου ειπε και ο δικος μου!Λετε να υπαρχει καποια διαφορα?Θα εχω καποιο προβλημα αμα το βαλω στον δευτερο με τα 320 ευρο?
    πετρακης Α.Ε????
    ο Ζακς που σου ειπαν δεν εχει καμια διαφορα με αυτον που βαζει η σμαρτ..ετσι και αλλιως η σμαρτ σαν εταιρια δεν βγαζει δισκους..αποτε βαλε Ζακς και θα εισαι μια χαρα..
    smartacs prepare for glory
    Μόνο δύο πράγματα στον κόσμο είναι άπειρα:το σύμπαν και η βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Το νου σου...κυκλοφορει ο batman...

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    355

ριξε μια ματιά κ εδω
    αν δεν κάνω λάθος δεν είναι αυτο το όνομα αλλά δεν το βρήσκω κ εγώ τώρα η τιμή του είναι κάπου εκεί που λές απο 300e+++++,, ανάλογα το μαγαζί
    dm 4891 nikol

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από goodwood Εμφάνιση Μηνύματος
    πετρακης Α.Ε????
    ο Ζακς που σου ειπαν δεν εχει καμια διαφορα με αυτον που βαζει η σμαρτ..ετσι και αλλιως η σμαρτ σαν εταιρια δεν βγαζει δισκους..αποτε βαλε Ζακς και θα εισαι μια χαρα..

Ναι φιλε μου και εγω αυτο πιστευω απλα επειδη το ειπα στον δικο μου οτι βρηκα φθινοτερα σε καποιν αλλο μου ειπε πως ολοι οι αλλοι βαζουν δισκο πλατο που κραταει για 2000-3000 χιλιομετρα η μπορει να θελει αλαγη κατευθειαν με το που το βαλεις!Και μου ειπε οτι παλιοτερα του ερχοντουσαν συνεχεια αλλοι ανθρωποι με σμαρτ που ειχαν αυτο το προβλημα(δηλ οτι τον εβαζαν καπου και τους χαλαγε κατευθειαν!)..Μπορει να μου λεει και μπαρουφες για να μην παω σε αλλον ομως!Ευχαριστω για την βοηθεια!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    355

ειναι εξουσιοδοτημένο εξειδικευμένο η γενικό???
    πάντος η τιμες ξεκινάνε απο εκει που λες

sachs ειναι η μαρκα που βάζουν !
    dm 4891 nikol

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    925

Ναι φιλε μου και εγω αυτο πιστευω απλα επειδη το ειπα στον δικο μου οτι βρηκα φθινοτερα σε καποιν αλλο μου ειπε πως ολοι οι αλλοι βαζουν δισκο πλατο που κραταει για 2000-3000 χιλιομετρα η μπορει να θελει αλαγη κατευθειαν με το που το βαλεις!Και μου ειπε οτι παλιοτερα του ερχοντουσαν συνεχεια αλλοι ανθρωποι με σμαρτ που ειχαν αυτο το προβλημα(δηλ οτι τον εβαζαν καπου και τους χαλαγε κατευθειαν!)..Μπορει να μου λεει και μπαρουφες για να μην παω σε αλλον ομως!Ευχαριστω για την βοηθεια!
    εγω δεν εχω ακουσει ποτε να βαζουν δισκο και σε 2000-3000 να θελει αλλαγη...βεβαια μπορει να ισχυει αλλα εγω δεν το εχω ακουσει...οσο για τις τιμες που λες,παιζουν απο 350-420
    Μόνο δύο πράγματα στον κόσμο είναι άπειρα:το σύμπαν και η βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    355

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από goodwood Εμφάνιση Μηνύματος
    εγω δεν εχω ακουσει ποτε να βαζουν δισκο και σε 2000-3000 να θελει αλλαγη...βεβαια μπορει να ισχυει αλλα εγω δεν το εχω ακουσει...οσο για τις τιμες που λες,παιζουν απο 350-420
    όντος δεν έχει ακουστεί κάτι τετοιο ...........
    dm 4891 nikol

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ΜΗΤΣΑΡΑΣ Εμφάνιση Μηνύματος
    ειναι εξουσιοδοτημένο εξειδικευμένο η γενικό???
    πάντος η τιμες ξεκινάνε απο εκει που λες

sachs ειναι η μαρκα που βάζουν !

Ειναι γενικο(αυτος που παω εγω)!Ο αλλος που πηρα τον ειχα βρει στα σμαρτομαγαζια..Η μαρκα που μου ειπε μπορει να ειναι αυτη και να μην ακουσα καλα!Αλλα ρε παιδια οταν ο ενας το βαζει 320 και ο αλλος 430 δεν ειναι και μικρη η διαφορα για τα ιδια πραγματα..Γιαυτο ρωτησα αμα παιζει κατι απο μαγαζι σε μαγαζι!

Να ξεκινήσουμε από κάτι άλλο...:

1) Το smart το πηγαίνεις σε συνεργείο εξειδικευμένο σε Smart? Σε εξουσιοδοτημένο? Σε γενικό συνεργείο αυτοκινήτων?

2) Πόσα km έχεις κάνει με τον δίσκο αυτό?

3) Είναι σίγουρο ότι θέλει αλλαγή και όχι απλώς "μάζεμα"? (Εγώ ήμουν έτοιμος να αλλάξω δίσκο, γιατί πατινάριζε τρελά, και μου τον "μάζεψαν" στο συνεργείο και μου έχει βγάλει από τότε άλλα 30.000km χωρίς να πατινάρει καθόλου!!! Σαν καινούριος!

4) Σε ποια περιοχή είσαι?

5) Αν θέλεις, μας αναφέρεις και το συνεργείο που πήγες.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    925

Ειναι γενικο(αυτος που παω εγω)!Ο αλλος που πηρα τον ειχα βρει στα σμαρτομαγαζια..Η μαρκα που μου ειπε μπορει να ειναι αυτη και να μην ακουσα καλα!Αλλα ρε παιδια οταν ο ενας το βαζει 320 και ο αλλος 430 δεν ειναι και μικρη η διαφορα για τα ιδια πραγματα..Γιαυτο ρωτησα αμα παιζει κατι απο μαγαζι σε μαγαζι!
    για μενα καλο θα ειναι να ρωτησεις τον καθενα απο αυτους τι ακριβως θα σου αλλαξουν...και καλο θα ειναι να παρεις να ρωτησεις την τιμη του δισκου στην ζακς για να σου φυγει καθε απορια

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    925

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Να ξεκινήσουμε από κάτι άλλο...:

1) Το smart το πηγαίνεις σε συνεργείο εξειδικευμένο σε Smart? Σε εξουσιοδοτημένο? Σε γενικό συνεργείο αυτοκινήτων?

2) Πόσα km έχεις κάνει με τον δίσκο αυτό?

3) Είναι σίγουρο ότι θέλει αλλαγή και όχι απλώς "μάζεμα"? (Εγώ ήμουν έτοιμος να αλλάξω δίσκο, γιατί πατινάριζε τρελά, και μου τον "μάζεψαν" στο συνεργείο και μου έχει βγάλει από τότε άλλα 30.000km χωρίς να πατινάρει καθόλου!!! Σαν καινούριος!

4) Σε ποια περιοχή είσαι?

5) Αν θέλεις, μας αναφέρεις και το συνεργείο που πήγες.
    καλο θα ηταν να μην το κανουμε αυτο Λευτερη για ευνοητους λογους

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    925

πολυ σωστη παρατηρηση ηταν και αυτη του gavanou που σου ειπε να πας να σου μαζεψουν το δισκο και να δουν σε τι ποσοστο ειναι...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Δίσκος - πλατό: κόστος?
    Από spar@ στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14-08-2009, 13:28
  2. Δίσκος BRABUS
    Από gavanos στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05-11-2008, 10:46
  3. Τρόποι καταπόνησης / προφύλαξης δίσκου
    Από HARRIS στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 13