Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 120

Θέμα: Fortwo mhd ECO

Re: Απάντηση: Fortwo mhd ECO

σήμερα ήρθε σπίτι μου το περιοδικό της Μερσέντες και αναφέρεται στο αυτοκίνητο αυτό
    θα το σκαναρω και θα το ανεβάσω
    από ότι θυμάμαι λέει πως μέχρι τις ταχύτητες των 8 χιλιομέτρων την ώρα το αυτοκίνητο είναι κλειστό αν πατάς μόνο το φρένο και με το που πατάς το γκάζι παίρνει μπροστά. το πως? το αναφέρει λίγο
    αναμονή μέχρι το βραδάκι
    Χτεσινοί Που...δες σημερινοί κολομπ.....δες... ΕΕΕΕΕΤΣΙ

Το στυλ μου για τα μούτρα σου είναι άκρως ανθυγιεινό !!!

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2004
    Δύναμη Φήμης
    333

Απάντηση: Fortwo mhd ECO

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Και από ότι λέει, το αυτοκίνητο εσωτερικά θα βασίζεται στο PURE. Απλά εξωτερικά θα είναι όπως το βλέπουμε, με στοιχεία passion.
    Αυτά δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά από χώρα σε χώρα αλλάζουν εξοπλισμοί και standar.
    Πχ ο λεβιές είναι από Pure αλλά πολλά άλλα στοιχεία δεν συμβαδίζουν.
    Αυτό... μόνο από σοβαρό πωλητή θα το μάθουμε!
    ForTwo 84PS Pulse

ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ FORFOUR
    http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=143784

3. Απάντηση: Fortwo mhd ECO

στην EKKA μου ειπα οτι μπορω να παραγγειλω άμεσα όποια έκδοση θέλω pure, pulse, passion με mhd και 200 euro παραπάνω.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    858

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ermis29 Εμφάνιση Μηνύματος
    στην EKKA μου ειπα οτι μπορω να παραγγειλω άμεσα όποια έκδοση θέλω pure, pulse, passion με mhd και 200 euro παραπάνω.
    +400 ευρω παραπανω
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    193

Σήμερα το έκανα Test-Drive και το παρήγγειλα αμέσως. Είναι απίστευτο. Μόλις φρενάρεις στο φανάρι και έχεις κάτω από 10km ξαφνικά δεν ακούς τον κινητήρα καθόλου. Με το που αφήνεις το φρένο και πατάς γκάζι ακούς ένα βρρρρρούμ και ξεκινάς λες και ο κινητήρας απλά ήταν εντελώς αθόρυβος ενώ στην ουσία ήταν σβηστός.

Κάναμε 8km μέσα στην πόλη και η κατανάλωση έδειξε 4.4lt/100km

Παρήγγειλα με τη μία το Passion, μάυρο-μάυρο με μπέζ εσωτερικό, τιμόνι Pulse, ηλ/κούς καθρέφτες, προβολείς ομίχλης και ντουλαπάκι, σύνολο: €13780.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    436

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Karateka_147 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σήμερα το έκανα Test-Drive και το παρήγγειλα αμέσως. Είναι απίστευτο. Μόλις φρενάρεις στο φανάρι και έχεις κάτω από 10km ξαφνικά δεν ακούς τον κινητήρα καθόλου. Με το που αφήνεις το φρένο και πατάς γκάζι ακούς ένα βρρρρρούμ και ξεκινάς λες και ο κινητήρας απλά ήταν εντελώς αθόρυβος ενώ στην ουσία ήταν σβηστός.

Κάναμε 8km μέσα στην πόλη και η κατανάλωση έδειξε 4.4lt/100km

Παρήγγειλα με τη μία το Passion, μάυρο-μάυρο με μπέζ εσωτερικό, τιμόνι Pulse, ηλ/κούς καθρέφτες, προβολείς ομίχλης και ντουλαπάκι, σύνολο: €13780.
    Νομιζω φιλε μου εκανες την καλυτερη επιλογη, τοσο σαν εκδοση οσο και σαν χρωμα - εξοπλισμο...

Μια ερωτηση μονο... πως υπολογισατε την καταλανωση?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    193

Το γεμίσαμε τίγκα (ξεχείλισε η βενζίνη) πριν ξεκινήσουμε και όταν γυρίσαμε πήρε 0,352lt μέχρι να ξεχειλίσει ξανά.

Είχε ένα ειδικό μπουκάλι με μεζούρα σε ml.
    Τελευταία επεξεργασία από Karateka_147; 03-03-2008 στις 19:03

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    858

Εφοδιασμένο με την τεχνολογία micro hybrid drive, το smart mhd αποτελεί μία εναλλακτική, φιλική προς το περιβάλλον πρόταση και εξασφαλίζει με τη start/stop λειτουργία του μειωμένη κατά 8% κατανάλωση καυσίμου (4,3 λίτρα/100 χλμ), χαμηλότερες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα (103 g/χλμ), καθώς και μειωμένα επίπεδα θορύβου.

Το smart mhd συνδυάζεται με τον κινητήρα των 71 ίππων και είναι ιδιαίτερα εύκολο στη χρήση του. Πιο συγκεκριμένα, αντί της συμβατικής μίζας διαθέτει μία γεννήτρια, η οποία εκμεταλλεύεται τις «αδρανείς φάσεις» του κινητήρα. Αυτό σημαίνει ότι ο κινητήρας σβήνει όταν το σύστημα αντιληφθεί ότι πατάμε φρένο και η ταχύτητα πέφτει κάτω από τα 8 χλμ/ώρα.

Μόλις το όχημα βρεθεί σε πλήρη στάση, τοποθετείται αυτόματα η 1η σχέση στο κιβώτιο ταχυτήτων, ενώ όταν το πόδι απομακρυνθεί από το φρένο ο κινητήρας επανατίθεται άμεσα και ομαλά σε λειτουργία και πατώντας το γκάζι επιταχύνουμε. Παράλληλα, η λειτουργία του συστήματος micro hybrid drive μπορεί να απενεργοποιηθεί απλά με το πάτημα ενός διακόπτη (ECO/OFF), που βρίσκεται μπροστά από τον επιλογέα ταχυτήτων.

Επιπλέον, δύο ενδείξεις στον πίνακα οργάνων ενημερώνουν τον οδηγό για την κατάσταση λειτουργίας του συστήματος (πράσινη ένδειξη είναι ενεργοποιημένο, κίτρινη είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν μπορεί να τεθεί ακόμη σε λειτουργία). Το smart mhd διατίθεται ως coupe και ως cabrio στις γνωστές εκδόσεις pure, pulse & passion και σε βασικές τιμές που διαμορφώνονται ως εξής:

smart coupe pure mhd 71 hp: 10.800 ευρώ
    smart cabrio pure mhd 71 hp: 13.800 ευρώ

γενικα οι τιμες ειναι +400 ευρω
    pulse coupe απο 13.030
    passion coupe απο 12.681

pulse cabrio απο 16.030
    passion cabrio απο 15.681

www.4troxoi.gr
    BLACK SHADOW

ομορφο και οικο..λογικο.. αλλα και παλι εχω μια απορία.
    ΓΙΑΤΙ?
    το honda hybrid, εχει το ιδιο ακριβως συστημα στον κινητηρα του με το smart mhd , με την μονη διαφορά το οτι εχει και μπαταριες...που τις χρησιμοποιει για την επιταχυνση και μονο, εχει ξεχωριστη φορολογικη μεταχειρηση? μπαινει στον δακτυλιο, μειωμενα τελη κυκλοφοριας...? ΓΙΑΤΙ?
    ειναι ακριβως το ιδιο, εκτος της μπαταριας...
    Η mercedes/smart μεγαλη απουσα παλι ....mercedes hellas εισαι εδω?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2003
    Δύναμη Φήμης
    1226

γιατι πολυ απλα δεν ειναι υβριδικο....μονο τα υβριδικα εχουν την "ειδικη"μεταχειριση
    smartmaniac 1000%

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2008
    Δύναμη Φήμης
    349

το μονο ποθ μπορει και κανει αυτο το υβριδικο ειναι να σου χαλασει την μιζα τιποτα παραπανω(κατα την γνωμη μου).πιστευω οτι θα εχει μικροτερη διαρκεια ζωης απο τις αλλες εκδοσεις.και αν το σκεφτεις τα 400 ευρω που δινεις παραπανω τα κες σε 1 με 2 χρονια με μια απλη εκδοση.οποτε ερχεται μια η αλλη.το σκεφτομουνα και εγω αλλα αν τα βαλεις κατω θα δεις τελικα οτι ειναι σχετικα ασυμφωρο.και το mini που εχουμε εχει αυτο το πραγμα.το πρωτο πραγμα που κανουμε μολις μουμε μεσα παταμε το κουμπι απενεργοποιησης για να μην το κανει αυτο....οσον αφορα τα χρωματα πηρα ακριβως το ιδιο(πολυ ωραια επιλογη)αλλα και ο εξοπλισμος ειναι πολυ καλος.....ελπιζω να βγουν λαθος ολες οι σκεψεις μου για το υβριδικο και να το απολαυσεις χωρις προβληματα
    αυτο που γινεται ειναι μοναδικο........και ΓΟΥΣΤΑΡΩ

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    858

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από zakgeor Εμφάνιση Μηνύματος
    ομορφο και οικο..λογικο.. αλλα και παλι εχω μια απορία.
    ΓΙΑΤΙ?
    το honda hybrid, εχει το ιδιο ακριβως συστημα στον κινητηρα του με το smart mhd , με την μονη διαφορά το οτι εχει και μπαταριες...που τις χρησιμοποιει για την επιταχυνση και μονο, εχει ξεχωριστη φορολογικη μεταχειρηση? μπαινει στον δακτυλιο, μειωμενα τελη κυκλοφοριας...? ΓΙΑΤΙ?
    ειναι ακριβως το ιδιο, εκτος της μπαταριας...
    Η mercedes/smart μεγαλη απουσα παλι ....mercedes hellas εισαι εδω?
    δεν ειναι καθολου το ιδιο.το honda εχει και αυτο το συστημα που σταματα το κινητηρα αλλα εχει ΚΑΙ τις μπαταριες και μπορει να κανει καποια χλμ με αυτες χωρις να μπει μπροστα ο κινητηρας.Το σμαρτ εχει απλα αυτο το συστημα που σου κανει οικονομια στα καυσιμα με το να σβηνει το κινητηρα στα φαναρια.το ποια αυτοκινητα θα εχουν ξεχωριστη φορολογικη μεταχειρηση βγαινει απο το αν πληρουν καποιους κανονες της ΕΕ και οχι αν η εταιρια παραγωγης ειναι παρων η απουσα
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    193

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από talibanezos Εμφάνιση Μηνύματος
    το μονο ποθ μπορει και κανει αυτο το υβριδικο ειναι να σου χαλασει την μιζα τιποτα παραπανω(κατα την γνωμη μου).πιστευω οτι θα εχει μικροτερη διαρκεια ζωης απο τις αλλες εκδοσεις.και αν το σκεφτεις τα 400 ευρω που δινεις παραπανω τα κες σε 1 με 2 χρονια με μια απλη εκδοση.οποτε ερχεται μια η αλλη.το σκεφτομουνα και εγω αλλα αν τα βαλεις κατω θα δεις τελικα οτι ειναι σχετικα ασυμφωρο.και το mini που εχουμε εχει αυτο το πραγμα.το πρωτο πραγμα που κανουμε μολις μουμε μεσα παταμε το κουμπι απενεργοποιησης για να μην το κανει αυτο....οσον αφορα τα χρωματα πηρα ακριβως το ιδιο(πολυ ωραια επιλογη)αλλα και ο εξοπλισμος ειναι πολυ καλος.....ελπιζω να βγουν λαθος ολες οι σκεψεις μου για το υβριδικο και να το απολαυσεις χωρις προβληματα
    Δεν επιβαρύνεται η μίζα φίλε μου. Δεν ακούς τη μίζα κάθε φορά που αφήνεις το φρένο, απλά από εκεί που δεν ακούς τίποτα ξαφνικά ανεβαίνουν οι στροφές από 0 στις 600 με 800 που είναι το ρελαντί.
    Τελευταία επεξεργασία από Karateka_147; 12-03-2008 στις 16:38

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    δεν ειναι καθολου το ιδιο.το honda εχει και αυτο το συστημα που σταματα το κινητηρα αλλα εχει ΚΑΙ τις μπαταριες και μπορει να κανει καποια χλμ με αυτες χωρις να μπει μπροστα ο κινητηρας.Το σμαρτ εχει απλα αυτο το συστημα που σου κανει οικονομια στα καυσιμα με το να σβηνει το κινητηρα στα φαναρια.το ποια αυτοκινητα θα εχουν ξεχωριστη φορολογικη μεταχειρηση βγαινει απο το αν πληρουν καποιους κανονες της ΕΕ και οχι αν η εταιρια παραγωγης ειναι παρων η απουσα
    Κάνεις λάθος αναφορά για το HONDA, το συγκεκριμένο HYBRID ΗΟΝDA δεν λειτουργεί μεμονομένα κάποια χλμ χωρίς καύσιμα και με κινητήρια δύναμη μόνο απο τις μπαταρίες οπως αναφέρεις, (μόνο το μοντέλο prius της εταιρείας toyota μπορεί να το κάνει αυτό και μόνο για 3,5 χλμ που εαν τελειώσει η ενέργεια της μπαταρίας παίρενι μόνος του ο κινητήρα εμπρός και φορτίζει τις μπαταρίες) στο ΗΟΝDA, βοηθάνε οι μπαταρίες στην εκκίνηση, επιτάχυνση και γλυτώνουν κατανάλωση καύσιμων με αυτόν τον τρόπο,απο άλλα συμβατικά μοντέλα που κυκλοφορούν, εχει καταναλώσεις περίπου στα 5.0 ltr με 5,5 ltr εντός πόλης.
    Εαν μείνει το auto απο καύσιμα ....τότε παίρνεις τα ποδαράκια και ψάχνεις πρατήριο υγρών καυσίμων.
    Περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. 210 9830001 HONDA Π.Φάληρο.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    599

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από talibanezos Εμφάνιση Μηνύματος
    Εχοντας οδηγήσει λίγο το Mhd μπορώ με σιγουριά να σου πώ ότι η διαφορά στην κατανάλωση σε κάποιον που το οδηγεί καθημερινά θα είναι πολλαπλάσια των 400Ε που είναι η επιβάρυνση. Επίσης πιστεύω ότι εφόσον η μίζα του έχει κατασκευαστεί να κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά δεν θα χαλάει έυκολα. Το πόσο προσεγμενη δουλειά έχει γίνει φαίνεται από την πρώτη στιγμή που το βζει κανείς μπροστά. Το αμάξι παίρνει με τελείως διαφορετικό τρόπο από το απλό.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

pedia ego exo parageilei to mhd exete akousei kana provlima? an einai prolaveno na to akiroso

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    193

Eχθές ήμουν στην αντοπροσωπεία να ρωτήσω πότε έρχεται το δικό μου και ήταν και ένα παιδί που είχε το mhd εδώ και 2 μήνες. Σε συζήτηση που είχα μαζί του μου είπε ότι είναι απόλυτα ευχριστημένος και ειδικά όταν έχει πολύ κίνηση όπου το αμάξι είναι πολύ οικονομικό και αθόρυβο.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

Πήγα και εγώ για να παραγγειλω το mhd και μιλώντας ,με τον πολίτη μου είπε ότι σαν συντήρηση η διάφορα με το απλό είναι κάθε 60000χλμ αλλάζει κάποιον ιμάντα για την μπαταρία.(δεν κατάλαβα ακριβός τι είναι αλλά το κόστος είναι περίπου 60-100 ευρώ από ότι μου είπε) αλλά όταν στάματα ο κινητήρας σταματά και το air-conditionβγάζοντας μονό αέρα. Αυτό είναι πρόβλημα για την Αθηνά το καλοκαίρι αλλά το απενεργοποιείς και όλα καλά.

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    172

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από umps3a Εμφάνιση Μηνύματος
    Πήγα και εγώ για να παραγγειλω το mhd και μιλώντας ,με τον πολίτη μου είπε ότι σαν συντήρηση η διάφορα με το απλό είναι κάθε 60000χλμ αλλάζει κάποιον ιμάντα για την μπαταρία.(δεν κατάλαβα ακριβός τι είναι αλλά το κόστος είναι περίπου 60-100 ευρώ από ότι μου είπε) αλλά όταν στάματα ο κινητήρας σταματά και το air-conditionβγάζοντας μονό αέρα. Αυτό είναι πρόβλημα για την Αθηνά το καλοκαίρι αλλά το απενεργοποιείς και όλα καλά.
    Καλοριζικο φιλε. Και εγω εριξα παραγγελια σε λευκο χρωμα. Ποτε θα το εχεις?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    193

Αύριο παραλαμβάνω το mhd μου, οπότε θα σας έχω αναλυτικό review μετά το Σ/Κ.

Επίσης θα μετρήσω και καταναλώσεις με και χωρίς το ECO ενεργοποιημένο.

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    172

Αύριο παραλαμβάνω το mhd μου, οπότε θα σας έχω αναλυτικό review μετά το Σ/Κ.

Επίσης θα μετρήσω και καταναλώσεις με και χωρίς το ECO ενεργοποιημένο.
    Καλοταξιδο το μικρο σου...

Παραγγειλα πριν απο 2 βδομάδες το Cabrio Passion mhd.
    Δυστυχώς όμως θα το έχω Οκτώμβρη μιας θα αρχίσει η παραγωγή τους από Σεπτέμβρη.....

Υπομονή.......

Αν είναι εύκολο κάποιος κάτοχος mhd να μας πει μέσες καταναλώσεις...
    ευχαριστώ...
    Ποιο καλό παιδί θα μου χαρίσει ένα smart roadster;

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006
    Δύναμη Φήμης
    193

Την Τρίτη ή την Πέμπτη θα παραλάβω τελικά το δικό μου.

Υπομονή λίγες μέρες για να έχω μία πρώτη εκτίμηση. Πρέπει να αδειάσει το ρεζερβουάρ και να δω με πόσα λίτρα θα ξαναγεμίσει για να έχουμε ακριβή μέτρηση.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    436

Την Τρίτη ή την Πέμπτη θα παραλάβω τελικά το δικό μου.

Υπομονή λίγες μέρες για να έχω μία πρώτη εκτίμηση. Πρέπει να αδειάσει το ρεζερβουάρ και να δω με πόσα λίτρα θα ξαναγεμίσει για να έχουμε ακριβή μέτρηση.
    καλως να σου ερθει

μην ανησυχεις με αδειο (μια σταγονα) ντεποζιτο θα το παραλαβεις

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 450: Περί Fortwo Diesel
    Από STELIX στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2011, 23:13
  2. Fortwo 451: Βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων
    Από Sphinxgr στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31-01-2010, 20:17
  3. Fortwo 451: Περί Fortwo Diesel
    Από Mixalis762001 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 16