Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Αποτελέσματα 76 μέχρι 86 από 86

Θέμα: Αλλαγές ταχυτήτων

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    174

Απάντηση: Κατανάλωση νέου for2

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO Εμφάνιση Μηνύματος
    Οχι δεν λεω αυτο,αλλα οτι η διαχειρηση του κιβωτιου τους κ στα 2 ειναι πληρως ηλεκτρονικη,δουλευουν παρομοια,με το dsg εχοντας διπλο συμπλεκτη καλυτερη διαχειρηση στο συχρονιζε,εχοντας προεπιλεξει την επομενη για γρηγοροτερη αλλαγη
    you are right on this one mate

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    567

Απάντηση: Κατανάλωση νέου for2

Έχοντας οδηγήσει για 4 χρόνια for2 600άρι, 2 χρόνια Roadster και ερκετές βόλτες με 1000άρι μπορώ να πώ πως το κιβώτιο του 1000αριού είναι ουσιαστικά το ίδιο αργό με το παλιό, δίνοντας όμως χειρότερη αίσθηση λόγω πολύ μαλακής ανάρτησης. Το Roadster όταν είναι με πολύ χαμηλές στροφές (δεν νομίζω βέβαια ότι πάει 1200 στροφές χωρίς να έχει κατεβάσει ήδη) αν πατήσεις Kickdown κάνει ένα ελεγχόμενο πατινάρισμα του συμπλέκτη για να ανεβάσει στροφές και πίεση και ξεκολάει αρκετά γρήγορα. Τέλος όσον αφορά το κόστος ενός DSG, είναι πολύ φθηνότερο από αυτό που φαντάζεστε. Ο λόγος που δεν μπαίνει δεν είναι το κόστος αλλά το γεγονόε ότι τα Smart είναι προορισμένα για αυτοκίνητα πόλης και όχι επιδόσεων. Σε αυτή την κατηγορία είναι σημαντικότερο το βάρος και η οικονιμία από τις επιδόσεις...

Απάντηση: Αλλαγές ταχυτήτων

Σαν λειτουργια τα δυο ειναι ιδια,....
    Οχι δεν λεω αυτο,αλλα οτι η διαχειρηση του κιβωτιου τους κ στα 2 ειναι πληρως ηλεκτρονικη,δουλευουν παρομοια,με το dsg
    Τελικα ειναι ιδια, παρομοια η διαφορετικα?

Γιατι αν ακολουθησουμε τον τροπο σκεψης σου, τοτε ολα τα κιβωτια λιγο πολυ ιδια ειναι. Αν ακολουθησουμε ενα ορθολογιστικο τροπο σκεψης ια καταλαβουμε οτι ενα συμβατικο κιβωτιο με ενα συμπλεκτη καμια απολυτως σχεση δεν εχει ως προς τη λειτουργια του με ενα κιβωτιο με δυο συμπλεκτες το οποιο εχει τη δυνατοτητα να προεπιλεγει την επομενη σχεση και να κανει αμεση συμπλεξη-αποσυμπλεξη το δευτερολεπτο που θα του ζητηθει.

Το κιβωτιο του smart ηταν και ειναι απαραδεκτο σε οτι αφορα τοθς χρονους των αλλαγων, αλλα οπως ειπε και ο jos πιο πανω, σχεδιαστηκε με γνωμονα την οικονομια και το χαμηλο κοστος και οχι τις επιδοσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από Lgeor; 16-01-2008 στις 14:44
    if you must ask, you cannot know
    this curiosity that drives me so
    to you it is hidden; in me rises unbidden
    one day the world I''ll have ridden
    then perhaps this need I''ll have vanquished

Προφανώς η κούραση της ημέρας σας έχει ταλαιπωρήσει όλους και ο ένας δεν καταλαβαίνει τι γράφει ο άλλος

Μόλις λοιπόν ξεθολώσετε, συνεχίστε να γράφετε εδώ και εξηγήστε και σε εμάς τους κοινούς θνητούς πως δουλεύει το σασμάν μας.

Παρακαλώ μείνετε on-topic όμως γιατί έχω αρχίσει κι εγώ να θολώνω και δεν θέλω να με κουράσετε άλλο σήμερα

Ααααα τα άσχετα post σβήστηκαν από εμένα
    Τελευταία επεξεργασία από Lgeor; 16-01-2008 στις 15:50
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

οποτε για να συνοψιζουμε το κιβωτιο του σμαρτ δεν ειναι dsg --->

The Direct-Shift Gearbox or DSG (Direktschaltgetriebe) is an electronically controlled, twin-shaft dual-clutch manual gearbox, without a conventional clutch pedal, with full automatic, or semi-manual control. In simple terms, it is two separate manual gearboxes, contained within one housing, and working as one unit. It is designed by BorgWarner and initially licensed to Volkswagen Group (which owns the Volkswagen, Audi, SEAT, Bentley, Bugatti, Lamborghini, and Škoda brands). By using two clutches, fast shifts can be achieved, and the torque converter of a regular automatic transmission is eliminated.

αλλα amt--->

A semi-automatic transmission (also known as clutchless manual transmission, automated manual transmission, e-gear, or paddle shift gearbox) is a system which uses electronic sensors, processors and actuators to do gear shifts on the command of the driver. This removes the need for a clutch pedal which the driver otherwise needs to depress before making a gear change, since the clutch itself is actuated by electronic equipment which can synchronise the timing and torque required to make gear shifts quick and smooth. The system was designed by European automobile manufacturers to provide a better driving experience, especially in cities where congestion frequently causes stop-and-go traffic patterns.
    Τελευταία επεξεργασία από djvolis; 16-01-2008 στις 16:36
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    305

Ιδια αρχη κ τα δυο το ενα επιδοσεων το αλλο πολης
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    174

Σαν να το εξαντλησαμε το θεμα δε νομιζετε?? παμε γι'αλλα??

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    405

Re: Απάντηση: Αλλαγές ταχυτήτων

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Pluto Εμφάνιση Μηνύματος
    Σαν να το εξαντλησαμε το θεμα δε νομιζετε?? παμε γι'αλλα??
    Γιατι να εξαντληθηκε το θεμα απο τη στιγμη που υπαρχουν πλεον τοσοι κατοιχοι του νεου 4-2 που ο καθενας εχει τις δικες του εντυπωσεις και που μπορει να τις παραθεσει εδω...

Το θεμα εχει εξαντληθει αναλυωντας διεξοδικα τη φιλοσοφια και τον τροπο λειτουργιας των διαφορων κιβωτιων που δεν εχουν σχεση με αυτου του σμαρτ... αν θελω πληροφοριες για το DSG ή για οποιοδηποτε αλλο κιβωτιο θα ψαξω και εγω να βρω πληροφοριες

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    305

Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλλαγές ταχυτήτων

Τουλαχιστον στο θεμα πληροφοριων που εβαλε ο Qspec αν μπορειτε να το επαναφερετε,η τουλαχιστον σε αλλο τοπικ
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ερωτηση σχετικα με το κιβωτιο του νεου smart ...μπορει να δεχτει μετατροπη η και προσθετο χειριστηρια ταχυτητων στο τιμονι?
    Ειναι αυτοματο και σειριακο ..

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1144

Re: Απάντηση: Αλλαγές ταχυτήτων

Όπως και το παλιό υποθέτω πως ναι.
    Ενεργοποίηση της λειτουργίας θα χρειάζεται και τα ανάλογα χειριστήρια στο τιμόνι

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Κεντρικό κλείδωμα & Αλλαγές ταχυτήτων
    Από zoulis στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23-11-2009, 12:57
  2. Αλλαγές ταχυτήτων με SoftTouch
    Από johnk102 στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10-09-2003, 21:26

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης