Αποτελέσματα 1 μέχρι 22 από 22

Θέμα: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών???? - Μείξη διαφορετικών λαδιών

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    170

"Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών???? - Μείξη διαφορετικών λαδιών

Τελικά δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο!!!
    Έχω ένα σμαρτακι 600 του '01.Εδώ διάβασα ότι στο 600 βάζουμε λαδάκια 10-40w ενώ στο 700 τα 5-30w. Το περίεργο είναι ότι στην τελευταία αλλαγή λαδιών που έκανα είδα ότι στο συνεργείο μου είχαν βάλει τα 5-30w και προβληματίστηκα .....
    Και μια ερώτηση...Αν το αμάξι είχε 5-30w και συμπληρώσουμε με 10-40w δημιουργείται κανένα "επικίνδυνο" κοκτέιλ για τον κινητήρα ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών????

Η μίξη λαδιών διαφορετικού ιξώδους (10-40 με 5-30) είναι απαγορευτική (μια ηλίθια παρομοίωση μίξης υγρών διαφορετικού ιξώδους, θα ήταν η μίξη νερού με λάδι).

Ακόμα και η μίξη λαδιών διαφορετικών εταιριών, ίδιου όμως ιξώδους, μπορεί να μην έχει ιδιαίτερα καλά αποτελέσματα, μιας και η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετικά πρόσθετα, τα οποία μπορεί να μην είναι συμβατά μεταξύ τους.

Τέλος το σωστότερο όλων είναι να χρησιμοποιούμε στους κινητήρες πάντα ίδια τύπο και μαρκα λαδιού και να μην τις αλλάζουμε συνέχεια.

Τώρα γιατί σου έβαλε 5-30 αντί για 10-40 ενώ έχεις 600... Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι πως είχες υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση λαδιού και ήθελε να δοκιμάσει, να την περιορίσει (μιας και το 5-30 υποτίθεται πως καθαρίζει τα ελατήρια).

Κάθε πόσα χμ και πόσο λάδι συμπληρώνεις? Και πόσα χμ έχεις?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Τώρα γιατί σου έβαλε 5-30 αντί για 10-40 ενώ έχεις 600... Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι πως είχες υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση λαδιού και ήθελε να δοκιμάσει, να την περιορίσει (μιας και το 5-30 υποτίθεται πως καθαρίζει τα ελατήρια).
    Από την άλλη όμως, το πιο λεπτόρευστο λάδι θα καίγεται ακόμα ευκολότερα...ή τουλάχιστον αυτό θυμάμαι...Οπότε δεν ξέρω εάν η αλλαγή σε 5-30 έγινε για κάποιο λόγο, ή απλά τυχαία...Μήπως δεν είχε 10-40 και σου έβαλε τα 5-30 για αυτό το λόγο?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    813

αν και δεν ειμαι σιγουρος 100% σε καθε δυο αλλαγες με 10-40 την τριτη φορα βαζεις 5-30 για καθαρισμο των ελατηριων και καλα
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    573

Ορίστε ένα link σχετικό με την μίξη διαφορετικών λαδιών. Ο μηχανικός μου, μου είχε πεί πως αν ειναι το ίδιο API μπορείς να τα αναμίξης. Φυσικά το να είναι ένα μόνο είδος είναι το καλύτερο απ'όλα !!!

http://www.machinerylubrication.com/...?articleid=235
    Experience is simply the name we give our mistakes.
    - Oscar Wilde
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου.
    - J.R.R. Tolkien, 1892-1973, Άγγλος συγγραφέας

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2007
    Δύναμη Φήμης
    169

Στη μερτσέντες στα Ιωάννινα (που δεν ξαναπάω) με είχαν βάλει 5 30 ημισυνθετικό . Η επόμενη αλλαγή θα περιλαμβάνει 10 40

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    170

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!!!
    Το αυτοκίνητο έχει 103.000χλμ και λάδι υπολογίζω περίπου κάθε 1000χλμ, ίσως και λίγο λιγότερο, ότι θέλει συμπλήρωμα. Η ανάμιξη έγινε λόγω ανωτέρας βίας γιατί δεν είχα αρκετό 5-30w για να συμπληρώσω και αναγκάστηκα να σταματήσω σε βενζινάδικο για την αναπλήρωση. Δυστυχώς δεν είχε 5-30w αλλά 5-40w(αν θυμάμαι καλά) και έβαλε το υπόλοιπο 10-40w που είχα από προηγούμενη χρήση. Δηλαδή μου προτείνετε να πάω να του τα αλλάξω καλύτερα?
    Πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλε 5-30w. Λέτε να ισχύει αυτό που είπατε ότι κάθε 2 γεμίσματα 10-40w θέλει 5-30w για τον καθαρισμό των ελατηρίων???
    Μου φαίνεται ότι καίει αρκετά λάδια πάντως!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Σίγουρα ισχύει πως σε σμαρτ 600 που καίνε λάδια, το 5-30 μπαίνει ανα διαστήματα, υποθέτοντας πως βελτιώνει λίγο την κατάσταση.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    573

Καλημέρα σε όλους,

αν μιλάμε για μικρή ποσότητα δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα.
    Εμένα πάντος μου βάζει 10-40 και δεν μου "καίει" σχεδόν καθόλου λάδι.
    Πχ έχω κάνει πάνω από 2.000ΚΜ και έχει κατέβει πάρα πάρα πολύ λίγο.
    Να πώ ένα χιλιοστό (κάτι τέτοιο) ίσως δύο (δεν τα έχω μετρησει με χάρακα ακόμα :p ).
    Smart 600cc του 1999 έχω με 117.000ΚΜ περίπου. Βέβαια πριν το πάρω είχε μπεί για full επισκευή μηχανής και τουρμπίνας (καθάρισμα θαρρώ).
    - Oscar Wilde
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    170

Το έχω 8 μήνες περίπου και το έχω πάρει μεταχειρισμένο από Γερμανία. Στο service book τα είχε όλα τα σέρβις του περασμένα σε αντιπροσωπεία Smart. Επισκευή μηχανής από ότι ξέρω δεν έχει γίνει. Λες μήπως αν το πήγανα να κοιταχτεί και αυτό το θέμα να βελτιωνόταν η κατάσταση με τα λάδια?
    Πάντως με τα 5-30w που μου είχαν βάλει στο συνεργείο μου φάνηκε ότι τα έκαψε πολύ γρηγορότερα από ότι τα 10-40w που του έβαζα μέχρι τώρα.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ktop Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους,

αν μιλάμε για μικρή ποσότητα δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα.
    Εμένα πάντος μου βάζει 10-40 και δεν μου "καίει" σχεδόν καθόλου λάδι.
    Πχ έχω κάνει πάνω από 2.000ΚΜ και έχει κατέβει πάρα πάρα πολύ λίγο.
    Να πώ ένα χιλιοστό (κάτι τέτοιο) ίσως δύο (δεν τα έχω μετρησει με χάρακα ακόμα :p ).
    Smart 600cc του 1999 έχω με 117.000ΚΜ περίπου. Βέβαια πριν το πάρω είχε μπεί για full επισκευή μηχανής και τουρμπίνας (καθάρισμα θαρρώ).

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    573

Για την επισκευή δεν το ξέρω. Πάντος κι εμένα από γερμανία είναι με όλα τα
    service σε smart center, αλλά εδώ πρίν το πάρω έκαιγε ΠΟΛΥ λάδι.
    Γενικά το 5-30 είναι πιο "ψιλό" από το 10-40 κι γι'αυτό "χάνεται" πιο γρήγορα.
    Ένα σχετικά γρήγορο test είναι να δείς αν τα μπουζάκια του έχουν λάδι.
    Κανονικά νομίζω πως δεν θα πρέπει να έχουν (διορθώστε αν λέω πατατιές).
    - Oscar Wilde

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    176

Exclamation Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών????

φυσικο ειναι να το εκαψε γρυγοροτερα λογω της συνθεσης του λαδιου οσο πιο πολυρευστο λαδι τοσο πιο γρυγορα κεγονται οσο πιο παχυχερευστο τοσο πιο αργα κεγονται αλα αυξανονται οι τριβες. παντως εγω σου προτινω εαν δεν σκοπο να κανεις ποτε ρεκτιφιε να βαλεις και ενα προσθετο απο τεφλον που σφραγιζει ρογμεσς συντηρει τα μεταλα το εβαλε ενας φιλος μου σε smart 600c και του μειωθηκε συμαντικα η καταναλωση λαδιου και ο θορυβος της μηχανης! Προσοχη εαν δεν θελεις σε καμια πειπτωση να κενεις ρεκτιφιε μηχανης

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    170

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tazstef Εμφάνιση Μηνύματος
    φυσικο ειναι να το εκαψε γρυγοροτερα λογω της συνθεσης του λαδιου οσο πιο πολυρευστο λαδι τοσο πιο γρυγορα κεγονται οσο πιο παχυχερευστο τοσο πιο αργα κεγονται αλα αυξανονται οι τριβες. παντως εγω σου προτινω εαν δεν σκοπο να κανεις ποτε ρεκτιφιε να βαλεις και ενα προσθετο απο τεφλον που σφραγιζει ρογμεσς συντηρει τα μεταλα το εβαλε ενας φιλος μου σε smart 600c και του μειωθηκε συμαντικα η καταναλωση λαδιου και ο θορυβος της μηχανης! Προσοχη εαν δεν θελεις σε καμια πειπτωση να κενεις ρεκτιφιε μηχανης
    Τι ακριβώς είναι αυτό το πρόσθετο από τεφλον που λες? Μπορώ να το ζητήσω από το συνεργείο να το βάλουν?
    Πληροφοριακά πόσο περίπου κοστίζει το ρεκτιφιέ μηχανής? (αχρείαστο να'ναι!!)

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2005
    Δύναμη Φήμης
    176

Smile Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών???? - Μείξη διαφορετικών λαδιών

Κατ΄αρχην θα πρεπει να συμβουλευτεις εναν ιδικο για σμαρτ εαν μπορει να χρησιμοποιηθει στο δικο σου μοτερ.(σε τι κατασταση βρισκεται το μοτερ σου) εχει αναφερθει κ σε αλλο τοπικ το συγκεκριμενο προοιον.η δουλεια που κανει "απ΄οτι εχω ακουσει" ειναι οταν ερχεται σε επαφη με τα μεταλα διμηουργει ενα στρομα προστασιας σφραγιζει τις ρογμες σταματαει τρξιματα κ.λ.π. ψαχτο αρκετα πριν το χρησιμοποιησεις. σε αλους κανει δουλεια σε αλουσς μπορει να ειναι επιβλαβες. υπ οψιν μετα δεν μπορεις να κανεις ρεκτιφιε εαν χρειαστει κοστιζει περιπου 50 Ευρω και το πουλανε σε ολλα τα καταστηματα με προιοντα λιπανσης. μπενει με την αλλαγη λαδιων.
    http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=29110

Για το ρεκτιφιε υπαρχουν διαφορες τιμες εχω ακουσει απο 500 μεχρι και 1500 Ευρω. κ με αλλα 500 Ε περνεις μεταχιρισμενο μοτερ. σε καλη κατασταση. παντα αχρειαστο να ειναι φυσικα.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006
    Δύναμη Φήμης
    236

Σίγουρα ισχύει πως σε σμαρτ 600 που καίνε λάδια, το 5-30 μπαίνει ανα διαστήματα, υποθέτοντας πως βελτιώνει λίγο την κατάσταση.
    Γιατί ισχύει σίγουρα..??? Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποια οδηγία απο MERCENDES ή μήπως υπάρχει...?
    Κανένας ανδρας ή γυναίκα δεν αξίζει τα δάκρυα σου, αλλά και αυτός που τα αξίζει, δεν θα σε έκανε ποτέ να κλαψεις.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Re: Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών????

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από apostolos_64 Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιατί ισχύει σίγουρα..??? Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποια οδηγία απο MERCENDES ή μήπως υπάρχει...?
    Προσωπικά το γνωρίζω σαν οδηγία για τα 600 η οποία έχει δοθεί απο την Mercedes. Το έχει επιβεβαιώσει μετέπειτα εδώ και ο chrido. Καλό θα ήταν βέβαια αν βρίσκαμε όλες τις οδηγίες που έχουν βγει αλλά μάλλον ειναι δύσκολο.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006
    Δύναμη Φήμης
    236

Απάντηση: Re: Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών????

Προσωπικά το γνωρίζω σαν οδηγία για τα 600 η οποία έχει δοθεί απο την Mercedes. Το έχει επιβεβαιώσει μετέπειτα εδώ και ο chrido. Καλό θα ήταν βέβαια αν βρίσκαμε όλες τις οδηγίες που έχουν βγει αλλά μάλλον ειναι δύσκολο.
    Και πάλι Sphinxgr αυτό που αναφέρεις είναι νομίζω πολύ γενικό π.χ. ψιλό λάδι.... Σιγουρα υπάρχει οδηγία γιατί η λογική του ...μυστικές οδηγίες δεν συναύδει με την λογική της MERCENDES. Σαν μηχανικός ξέρω καλά οτι οποια οδηγία δεν είναι γραπτή δεν ισχύει (αρα δεν υφίστατε) γιατί σε περίπτωση πρόκλησης βλάβης δεν αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη.
    Κανένας ανδρας ή γυναίκα δεν αξίζει τα δάκρυα σου, αλλά και αυτός που τα αξίζει, δεν θα σε έκανε ποτέ να κλαψεις.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών????

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από apostolos_64 Εμφάνιση Μηνύματος
    Και πάλι Sphinxgr αυτό που αναφέρεις είναι νομίζω πολύ γενικό π.χ. ψιλό λάδι.... Σιγουρα υπάρχει οδηγία γιατί η λογική του ...μυστικές οδηγίες δεν συναύδει με την λογική της MERCENDES. Σαν μηχανικός ξέρω καλά οτι οποια οδηγία δεν είναι γραπτή δεν ισχύει (αρα δεν υφίστατε) γιατί σε περίπτωση πρόκλησης βλάβης δεν αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη.
    Μωρέ γενικά καλά τα λες αλλά δεν νομίζω να μπορούμε να τη βρούμε και σε πρότυπη μορφή. Αν κάτσει και περάσω απο κανα συνεργείο θα το ξαναδώ.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από netrino Εμφάνιση Μηνύματος
    Τι ακριβώς είναι αυτό το πρόσθετο από τεφλον που λες? Μπορώ να το ζητήσω από το συνεργείο να το βάλουν?
    Πληροφοριακά πόσο περίπου κοστίζει το ρεκτιφιέ μηχανής? (αχρείαστο να'ναι!!)
    Το έχω δοκιμάσει και ονομάζετε motor koat θα το βρεις στο κατάστημα της εταιρείας στην Λ.Αμφιθέας στο ρεύμα απο παραλιακή προς ...Συγγρού, έχω ρωτήσει μηχανικό της mercedes αλλα και αποάλλη εταιρεια που είχε smart στην κατοχή του και μου είπε οτι μετά παο την χρηση του σταμάτησε να καίει λάδια.Το δικό μου ειναι καινούργιο και ομως το μεταχειριστηκα και σε ενα άλλο που έχω καινούργιο επισης με πετρελαιοκινητηρα 2.5 cdti και σε μονοκυλινδρο 500cc πάνε πολύ καλύτερα και συμπληρωνω απο αραιά διαστήματα έχει διαφορά στην συμπεριφορά... σε όλα..
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    μην χρησιμοποιησεις αυτα που εχουν τεφλόν...μονο το motor koat..30e ta 150 mltr? εαν θυμαμαι????
    Υπάρχει και κάποιος στον πειραια αλλα και στην κλεισθενους που δινει το λιτρο.....40 ευρω εαν βρω την απόδειξη που ειναι θα σου στειλω μηνυμα...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Re: Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών????

Για πρόσθετα λαδιού παρακαλώ εδώ

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    170

Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών???? - Μείξη διαφορετικών λαδιών

Ζakgeor αν βρεις την διεύθυνση του καταστήματος θα με ενδιέφερε να περάσω μια βόλτα από εκεί για να ρωτήσω για το motor kote. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    225

Απάντηση: "Επικίνδυνο" Κοκτειλ Λαδιών???? - Μείξη διαφορετικών λαδιών

Τα σύγχρονα συνθετικά λάδια είναι τόσο καλά που σε πραγματικές συνθήκες το 5-30 μπορεί να είναι πιο ανθεκτικό από παλιότερης σχεδίασης 10-40. Οι ίδιοι οι κατασκευαστές λαδιών λένε αν το λάδι τους δέχεται ανάμιξη με άλλο ή όχι. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν πειράζει αλλά καλό είναι να είναι ίδιων προδιαγραφών (άσχετα από το ιξώδες τους) και κοντινού ή ίδιου ιξώδους.
    Επίσης το πόσο εύκολα καίγεται ένα λάδι δεν εξαρτάται μόνο από το ιξώδες του. Είναι πολλοί οι τρόποι με τους οποίους λιγοστεύει το λάδι και εξαρτάται από πολλά άλλα πράματα εκτός από το ιξώδες.

onyx=μυστηριώδης αντιδραστική οντότητα του forum......

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Περί λαδιών...
    Από tsouts στο forum Λάδια
    σχόλια: 561
    Τελευταίο μήνυμα: 16-04-2018, 12:49
  2. Αλλαγή λαδιών
    Από manthos στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 07-05-2013, 20:39
  3. Αλλαγές λαδιών με τρόμπα
    Από FOCMAN στο forum Λάδια
    σχόλια: 43