Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 25

Θέμα: Σινεμπλοκ

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Σινεμπλοκ

Θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ μου και θέλω να αλλάξω ταυτόχρονα και να σινεμπλοκ μπροστά γιατί το δεξί έχει πρόβλημα.Όταν ρώτησα στα ανταλλακτικά της Mercedes να τα παραγγείλω με κοιτούσαν περίεργα. Μήπως πρέπει να τα παραγγείλω με κάποιο διαφορετικό όνομα? Πως μπορώς να τους το δώσω αλλιώς να το καταλάβουν. Ξέρεις κανείς πόσο περίπου κοστίζουν?Αν τα καθυστερήσω θα έχω συνέπειες?
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

Απάντηση: Σινεμπλοκ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dr28 Εμφάνιση Μηνύματος
    Θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ μου και θέλω να αλλάξω ταυτόχρονα και να σινεμπλοκ μπροστά γιατί το δεξί έχει πρόβλημα.Όταν ρώτησα στα ανταλλακτικά της Mercedes να τα παραγγείλω με κοιτούσαν περίεργα. Μήπως πρέπει να τα παραγγείλω με κάποιο διαφορετικό όνομα? Πως μπορώς να τους το δώσω αλλιώς να το καταλάβουν. Ξέρεις κανείς πόσο περίπου κοστίζουν?Αν τα καθυστερήσω θα έχω συνέπειες?
    φιλε μου τα σινεμπλοκ πανε μαζι με το ψαλιδι.αν εχουνε προβλημα τα σινεμπλοκ το καταλαβενεις οταν πεφτεις σε λακουβα και ακους ενα τριξιμο,στο λεω γιατι το αλλαξα προσφατα.τιμη δεν θυμαμαι γιατι το εβαλα μεταχειρισμενο και αλλαξα και κατι αλλα μαζι..
    smartacs prepare for glory
    Μόνο δύο πράγματα στον κόσμο είναι άπειρα:το σύμπαν και η βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Το νου σου...κυκλοφορει ο batman...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο? Μαζί με το ψαλίδι? Εστώ και αν ισχύει πως πρέπει να τους το θέσω, γιατί θα με τρελάνουν...
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

Ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο? Μαζί με το ψαλίδι? Εστώ και αν ισχύει πως πρέπει να τους το θέσω, γιατί θα με τρελάνουν...
    τα σινεμπλοκ ειναι πανω στο ψαλιδι πρεσαριστα.μονος σου εβγαλες την διαγνωση οτι εχουν προβλημα τα σινεμπλοκ?γιατι δεν πας σε ενα μηχανικο να σου πει τι εχει το αμαξι σου γιατι μπορει και να μην ειναι καν σινεμπολκ και να ειναι το μπαλακι.δεν μας εχεις πει ακομα τι θορυβο σου κανει το αμαξι και καταλαβες οτι ειναι απο το σινεμπλοκ
    Μόνο δύο πράγματα στον κόσμο είναι άπειρα:το σύμπαν και η βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

και κατι αλλο το οποιο ειναι offtopic.αλλαξε το gender μια και απο οτι ειδα σε λενε αθανασιο και οχι αθανασια

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Re: Απάντηση: Σινεμπλοκ

Σαν αγορά φθηνό αρκετά είναι και το ζητάς με το όνομα του, σινεμπλόκ ή Silent block διαφορετικά.

Το είχα αλλάξει και εγώ αλλά μαζί με ψαλίδι και γέφυρα. Υποθέτω όμως πως αλλάζει και απο μόνο του και δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις όλα...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Πολύ σωστό το off topic.Οχι μου το είχε αναφέρει μηχανικός οταν άλλαξα ελατήρια.Το κατάλαβε στο δεξιο τροχό.Τι να πω μου φαίνεται περίεργο να χρειάζεται και το ψαλίδι.Αυτό θα ανεβάσει πολύ το κόστος.ΘΑ μιλήσω πάλι με μηχανικό και θα κάνω παλι την επισήμανση
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

Απάντηση: Re: Απάντηση: Σινεμπλοκ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Σαν αγορά φθηνό αρκετά είναι και το ζητάς με το όνομα του, σινεμπλόκ ή Silent block διαφορετικά.

Το είχα αλλάξει και εγώ αλλά μαζί με ψαλίδι και γέφυρα. Υποθέτω όμως πως αλλάζει και απο μόνο του και δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις όλα...
    δεν νομιζω να αλλαζει μονο του το σινεμπλοκ του ψαλιδιου.αλλα αν καταφερεις να το ξεπρεσαρεις καλυτερα να βαλεις τεφλον και οχι σινεμπλοκ για να μην εχεις ποτε ξανα προβλημα αλλα θα εχεις περισοτερους κραδασμους

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Βασικά έχω την εντύπωση (συγγνώμη αν κάνω λάθος) ότι το σινεμπλοκ είναι κάτι ψιλοαναλώσιμο ενώ τα ψαλίδια οχι.Δηλαδή κάθε φορά που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις σινεμπλοκ να χρειαζεται και ψαλίδια? Εκτος και αν ισχύει μονο στο smart...
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

Βασικά έχω την εντύπωση (συγγνώμη αν κάνω λάθος) ότι το σινεμπλοκ είναι κάτι ψιλοαναλώσιμο ενώ τα ψαλίδια οχι.Δηλαδή κάθε φορά που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις σινεμπλοκ να χρειαζεται και ψαλίδια? Εκτος και αν ισχύει μονο στο smart...
    φιλε μου καλο ειναι να στειλεις ενα pm στον chrido μιας ειναι μηχανικος και θα σου απαντησει σιγκεκριμενα

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

ok ας μας απαντήσει ο chrido.Βασικά να ξέρεις οτι δεν διαφωνω μαζί σου.Θέλω να μάθω και μου φαίνεται πολύ περίεργο, και το κακό είναι οτι αυτό το περιεργο στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι και ακριβότερο...
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

ok ας μας απαντήσει ο chrido.Βασικά να ξέρεις οτι δεν διαφωνω μαζί σου.Θέλω να μάθω και μου φαίνεται πολύ περίεργο, και το κακό είναι οτι αυτό το περιεργο στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι και ακριβότερο...
    βρηκα τα χαρτια οταν τα ειχα αλλαξει μετα το τρακαρισμα

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

απο οτι βλεπεις το ψαλιδι κανει 50 ευρο αλλα δεν ειναι γνησιο

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    290

Τα συνεμπλοκ ακουγονται οταν τριζει στις λακουβες,δεν εχουν ακριβα σε μεταχειρισμενα.Δυστυχως τα συνεμπλοκ δεν πρεσσαρονται επανω για αυτο δεν αλλαζουν ξεχωριστα παραμονο ολοκληρο το ψαλιδι.Σιγουρεψου οτι ειναι αυτα,ριχνοντας λιγο αντισκουριακο στα συνεμπλοκ στις βιδες τους.Θα σταματησει λογικα για λιγο κ μετα παλι θα ξανατριζουν
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Ανταλλακτικά σε μεταχεισμένα ή σε μη αυθεντικά που θα μπορούσα να βρώ.Μηχανικά πως θα μπορέσω να βεβαιωθώ οτι φταίνε τα σινεμπλοκ.goodwood εσύ απο που τα προμηθεύτηκες?
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Και κάτι ακόμα.Αν είναι τελικά τα μπαλάκια αυτά chrido αλλάζουν μόνα τους?ΚΑι δεύτερον γνωρίζει κανένας ποσο μπορεί να έχουν τα αυθεντικά σινεμπλοκ?
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    553

Δεν υπάρχουν αυθεντικά σινεμπλόκ σκέτα. Πάει μαζί με το ψαλίδι.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Αν και δεν μου άρεσε το κατάλαβα.Το θεμα είναι αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με τις νέες μου απορίες όπως εξελίχθηκε η κουβέντα...
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

εγω το πηγα στο συνεργειο και μου το εφτιαξαν αυτοι δεν πηγα να αγορασω εγω τα ανταλαχτικα.τα μπαλακια αλλαζουν αλλα πανε ζευγαρι.δεν μπορεις να παρεις μονο ενα.πανε και τα δυο μαζι.γιατι δεν πας σε ενα συνεργειο να το κοιταξουν και να σου που τι ειναι?ακομα δεν μας εχεις πει αν ακουσ κανενα θορυβο απο το αμαξι σου

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Ακούω θόρυβο στις λακούβες.(Επισης όταν σε στάση στρίβω τερμα το τιμόνι ακούω επισης κάποιο θόρυβο χωρίς να ξέρω αν είναι απο αυτό).Σου ανέφερα οτι περι σινεμπλοκ μου το είπε μηχανικός.Δεν είναι δικό μου συμπέρασμα.
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

λοιπον γιατρε ας το πας το αμαξι σε εναν μηχανικο να το δει και θα σου πει εκεινος γιατι και εμενα μου λεγανε διαφορα και να ναι καλα ο chrido που εβαλε το χερι του για να γινει σωστο το αμαξι

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    279

Οκ φιλε μου.Ξέρεις πιο είναι το μονιμο παράπανω μας των επαρχιωτών.Εσείς εκεί έχετε γιατρούς που μπορούν να σας τα κάνουν καλά τα αμάξια σας.Στην επαρχία να το πάω σε ένα συνεργείο είναι απλά μαι κουβέντα...Εδώ η επίσημη αντιπροσωπεία και σε πολλα σου λέει δεν βάζω χέρι...
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    922

Οκ φιλε μου.Ξέρεις πιο είναι το μονιμο παράπανω μας των επαρχιωτών.Εσείς εκεί έχετε γιατρούς που μπορούν να σας τα κάνουν καλά τα αμάξια σας.Στην επαρχία να το πάω σε ένα συνεργείο είναι απλά μαι κουβέντα...Εδώ η επίσημη αντιπροσωπεία και σε πολλα σου λέει δεν βάζω χέρι...
    για μενα μην το πας στην αντιπροσωπεια γιατι και εγω εκει το πηγα και μου το κανανε π.......α το αμαξι και να ειναι καλα ο chrido που τα ειδε και τα αλλαξε.συνδιασε ενα ταξιδακι στην αθηνα και περνα απο την microcar μια βολτα να σου το κανει το αμαξαικι τζιτζι!!!!

και φυσικα εκτος απο τη microcar και τον Chrido υπαρχουν παραπολλα αξιολογα καταστηματα στα SmartοΜαγαζιά ...
    οποτε ριξε μια αναγνωση και μετα περνα και μια απο το forum των συνεργειων/αντιπροσωπειων ωστε να χεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη.
    παρεπιμπωντος υπαρχουν καταστηματα που γεμιζουν σινεμπλοκ σε φορτηγα...μηπως πρεπει να το ψαξουμε και αυτο??
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

25. Απ: Απάντηση: Σινεμπλοκ

είχα και εγώ τρίξιμο στην αριστερή πλευρά (ψαλίδι) και μετά από ψάξιμο άλλαξα και τα τέσσερα σινεμπλόκ (και τα δύο ψαλίδια) για να είμαι ΟΚ
    Κόστος τα τέσσερα με την εργασία 90 ευρώ
    Η εξαγωγή των σινεμπλόκ δεν έγινε με εξολκέα διότι μια σφυριά στην κάθε πλευρά ήταν αρκετή για να βγούνε και μετά να πρεσαριστούν στη μέγγενη τα καινούργια
    Το αυτοκίνητο άμεσα σταμάτησε να είναι "ξερό" και έγινε ποιο μαλακό, δεν είναι ιδέα μου διότι το δοκιμάζω σε συγκεκριμένο δρόμο.
    Άποψη μου είναι η αλλαγή με γνήσια ή τουλάχιστον πρώτης επιλογής τοποθέτησης όπως η Lemforder
    Τα μπαλάκια μαζί με τα ζαμφοράκια ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση μετά από 125.000 χιλιόμετρα και τα άφησα για να μην πάω για ευθυγράμμιση
    Το μόνο που θα περάσω είναι τα δύο σινεμπλόκ της αντιστρεπτικής για να τσεκάρω και κάποιον άλλον θόρυβο
    αυτά προς το παρόν

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία