Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 107

Θέμα: Ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    471

Απάντηση: Ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι

Λοιπόν, για να σας απαντήσω στο θέμα "πόσο στοιχίζει να το βάλεις μετά" , τουλάχιστον στο limited που ρώτησα στην ΕΚΚΑ, μου είπαν ότι δεν μπορεί να μπει ως έξτρα, απλά δεν μπάινει. Μόνο με αρχική παραγγελία από το εργοστάσιο.
    Επίσης, μου φαίνεται ( δεν είμαι τόσο σίγουρος ) ότι μόνο στα πολύ τελευταίας παραγωγής υποστηρίζεται πλέον να μπει ως έξτρα το υδραυλικό τιμόνι στην εδώ αντιπροσωπεία. Και αν μπορεί να μπει ως έξτρα εδώ, σίγουρα το κόστος θα είναι πολύ βαρύ, αν συγκρίνουμε με βάση το ντουλαπάκι ( με παραγγελία 32€, ενώ με μετά τοποθέτηση 205€ και με έκπτωση ).
    Ο Chuck Norris δεν φοράει ρολόι γιατί αυτός αποφασίζει τι ώρα είναι !

Παλιές στιγμές !!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    808

το κοστος ειναι κατι λιγοτερο απο 500 ευρω(τρελο ποσο).εχω κανει οδηγησει 84pulse με υδραυλικο και χωρις.δεν θα ελεγα οτι ειναι βαρυ.το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ασαφες(αν οντως μετα τα 15 χλμ σκληραινει τοτε παιδες μακρια)με 100 το πηγαινα και δεν ειχα καθολου πληροφορηση για την κατασταση των τροχων και του δρομου.(η πωλητης της ΕΚΚΑ μου ειχε πει ο ανθρωπος οτι δεν αξιζει και οτι δεν χρειαζετε,το μονο του + ειναι στο παρκαρισμα)
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    550

Το θέμα όμως είναι ότι τουλάχιστον στο δικό μας που έχει τις φαρδιές ζάντες είναι άθλος το παρκάρισμα με πολλές μανούβρες.

Παιδιά όποιος γνωρίζει αν μπορεί να μπει το υδραυλικό εξτρα σε pulse παραγωγής φεβρουαρίου 2008 μπορεί να μας ενημερώσει; Έχω ένα φίλο που το αγόρασε πρόσφατα και σκέφτεται μέχρι και να το πουλήσει λόγω του βαριού τιμονιού..

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    808

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από spyros_s Εμφάνιση Μηνύματος
    Παιδιά όποιος γνωρίζει αν μπορεί να μπει το υδραυλικό εξτρα σε pulse παραγωγής φεβρουαρίου 2008 μπορεί να μας ενημερώσει; Έχω ένα φίλο που το αγόρασε πρόσφατα και σκέφτεται μέχρι και να το πουλήσει λόγω του βαριού τιμονιού..
    ολα μπορουν να γινουν,πρεπει να εχει μεγαλο κοστος(αν θελουν 500 για να το βαλεις απο την αρχη φαντασου ποσα θα θελουν για μετα!!!!!)ισως φταινε και τα φαρδια λαστιχα του pulse
    BLACK SHADOW

6. Απάντηση: Ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι

Ειναι ολα τα λεφτα πραγματικα αξιζει το δικο μου brabus 2 ημερων παρακαλω στιβει σαν παιχνιδακι λες και στριβεις σε ηλεκτρονικο παιχνιδι με το μικρο δακτυλακι και βεβαια μετα τα 15 χιλ δεν δουλευει αλλα το τιμονι του με εχει εκπληξει ευχαριστα
    εχω οδηγησει το ιδιο αμαξι χωρις την υποβοηθηση και εκανα δικεφαλα και τρικεφαλα φοβερα λες και πηγαινα γυμναστηριο μιας και εχει 175 λαστιχο μπροστα και 235 πισω

danos

η διαφορα των ηλεκτρουδραυλικων τιμονιων απο τα απλα υδραυλικα ειναι η μεταβαλλομενη αντισταση
    τα απλα υδραυλικα ειναι ιδια ειτε με 5 ειτε με 105 χλμ(προβλημα το μαλακο τιμονι στις μεγαλες ταχυτητες εαν εισαι απειρος)
    τα ηλεκτρουδραυλικα ειναι πιο μαλακα με μικρες ταχυτητες και σκληραινουν οσο το κοντερ ανεβαινει
    χρειαζεται για το παρκινγκ και αμα εχεις μαθει με αυτο δυσκολευεσαι χωρις
    αλλα τα τιμονια πρεπει να ειναι αντρικα
    χωρις βοηθειες

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2005
    Δύναμη Φήμης
    186

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από widowmaker Εμφάνιση Μηνύματος
    αλλα τα τιμονια πρεπει να ειναι αντρικα
    χωρις βοηθειες
    χαχα τότε εγώ πήρα γυναικείο..

φιλικά πλάκα κάνω
    Music is an instrument of god...and if it used wisely it can change your soul...

Υδραυλικό Τιμόνι

Μάγκες καλημέρα,

λίγο βοήθεια θα ήθελα.. (ακόμα )

Το υδραυλικό το έχει κάποιος??? στο 71άρι.

Αξίζει???? Έχει κάποιος ΑΡΝΗΤΙΚΑ σχόλια γι'αυτο???? (Δηλαδή υπάρχει κάποιο κατά στο να μη το βάλω? πχ μήπως το αμαξάκι γίνεται φευγάτο, κουνάει, έχει προβλήματα το υδραυλικο κλπ???

Ευχαριστω!!!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    146

Απάντηση: Υδραυλικό Τιμόνι

Ο-Χ-Ι,ειναι εντελως αχρηστο,το μονο θεμα ειναι οταν εισαι ακινητος και θες να στριψεις το τιμονι,θα δεις ακομα και τοτε ειναι αρκετα ελαφρυ,μετα τα 30χλμ(νομιζω μπορει 50)απενεργοποιητε οποτε δεν υπαρχει καμμια διαφορα,δοκιμασε το στην αντιπροσωπεια,αν οταν ειναι ακινητο στριβοντας σου φαινεται βαρυ βαλτο αλλιως οχι.
    Απο εμενα το πρωτο που πρεπει να βαλεις ειναι πλευρικοι αεροσακοι,μακαρι να μην σου χρειαστουν αλλα πραγματικα ειναι η διαφορα μεταξυ ζωης και θανατου

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    189

Απάντηση: Υδραυλικό Τιμόνι

Έχει συζητηθεί σε πολλά thread και για το παλιό και για το νέο F2 (αναζήτηση με "υδραυλικό τιμόνι"). Ρίξε μια ματιά. Προσωπική γνώμη δεν αξίζει.

http://www.smartmania.gr/forum/showt...E9%EC%FC%ED%E9

Καταλάβατε ή να κάνω και κακά

12. Απάντηση: Υδραυλικό Τιμόνι

Εγώ από την άλλη θα σου πρότεινα να το οδηγήσεις για να μην το μετανιώσεις μετά που θα είναι αργά.

Προσωπικά θα προτιμούσα να βάλω τους πλευρικούς αερόσακους αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των δύο (πάνω απ' όλα η ασφάλεια) αλλά σίγουρα θα το επέλεγα αν δεν υπήρχε συγκεκριμένο budget και αν είχα βάλει ό,τι άλλο θεωρούσα απαραίτητο (τασάκι και αναπτήρα πχ ). Αν πάντως αυτήν τη στιγμή αγόραζα το καινούργιο smart θα το έβαζα ΟΠΩΣ & ΔΗΠΟΤΕ, κρίνοντας όμως μόνο μεταξύ "καινούργιο με Η/Υ" και "προηγούμενο χωρίς". Για το "καινούργιο χωρίς Η/Υ" δεν έχω άποψη μιας και δεν το έχω οδηγήσει αλλά δεν πιστεύω να είναι ελαφρύτερο από το παλιό.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    146

Επειδή οδηγώ συχνά & τα δύο smart, στο καινούριο pulse, είναι αισθητή η απουσία υποβοήθησης κατά τη διαδικασία στάθμευσης σε μικρούς χώρους.
    Κάτι που δε φαίνεται καθόλου στο παλιό, το οποίο δείχνει αρκετά πιο ελαφρύ μπροστά.
    Αν αγόραζα σήμερα το νέο smart pulse, θα έβαζα και την ηλεκτρική υποβοήθηση.
    Ειδικά για γυναίκες είναι απαραίτητη...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    108

τιμονι με ηλεκτρικη υποβοηθηση

Γεια σας,

ειμαι υποψηφιος αγοραστης smart και εχω την εξης απορεια???

Αξιζει να βαλω τιμονι με ηλεκτρικη υποβοηθηση σε smart????

σε μια τετοια περιπτωση θα πρεπει να γινει ειδικη παραγγελεια η υπαρχουν ετοιμοπαραδωτα?

Αν αν γινει παραγγελεια ποση ειναι περιπου η αναμονη??

thanks,
    Νικος

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    808

Απάντηση: τιμονι με ηλεκτρικη υποβοηθηση

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ts0ukak1 Εμφάνιση Μηνύματος
    Γεια σας,
    ειμαι υποψηφιος αγοραστης smart και εχω την εξης απορεια???
    Αξιζει να βαλω τιμονι με ηλεκτρικη υποβοηθηση σε smart????

σε μια τετοια περιπτωση θα πρεπει να γινει ειδικη παραγγελεια η υπαρχουν ετοιμοπαραδωτα?

Αν αν γινει παραγγελεια ποση ειναι περιπου η αναμονη??
    thanks,
    Νικος
    υδραυλικο ειναι κ οχι ηλεκτρικο.εγω που εχω βαλει αξιζει 100%(αν και εχει μεγαλο κοστος θα ελεγα 500ευρω).συνηθως ειναι ειδικη παραγγελεια εκτος αν βρεις καποιο απο ακυρωση(δυσκολο).αναμονη δεν εχει οσο κανει να ερθει το αμαξι κανα 2μηνο δηλαδη.αν κανεις test drive θα με καταλαβεις(ειδικα το Pulse που εχει κ φαρδια λαστιχα μπροστα)
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2005
    Δύναμη Φήμης
    186

Απάντηση: τιμονι με ηλεκτρικη υποβοηθηση

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    υδραυλικο ειναι κ οχι ηλεκτρικο.εγω που εχω βαλει αξιζει 100%(αν και εχει μεγαλο κοστος θα ελεγα 500ευρω).συνηθως ειναι ειδικη παραγγελεια εκτος αν βρεις καποιο απο ακυρωση(δυσκολο).αναμονη δεν εχει οσο κανει να ερθει το αμαξι κανα 2μηνο δηλαδη.αν κανεις test drive θα με καταλαβεις(ειδικα το Pulse που εχει κ φαρδια λαστιχα μπροστα)
    +1000
    Music is an instrument of god...and if it used wisely it can change your soul...

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    130

Τελικά θα μας πει κανεις αν γίνεται να βάλεις υδραυλικό εκ των υστέρων?Γιατι στον Ισμαήλο μου είπαν οχι...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johntrou7 Εμφάνιση Μηνύματος
    Τελικά θα μας πει κανεις αν γίνεται να βάλεις υδραυλικό εκ των υστέρων?Γιατι στον Ισμαήλο μου είπαν οχι...
    γινεται με κοστος περι τα 1500 ...και δηλωμενο
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Έχω μιλήσει με την σάρα και την μάρα και μου λένε όλοι ΟΧΙ, ποιος λέει ναι???

Απίθανο το βρίσκω να μην μπαίνει γιατί είναι 2 απλά μοτεράκια πάνω στην κρεμαργιέρα. Το θέμα είναι ότι θα θέλει και προγραμματισμό ο εγκέφαλος και εκεί είναι που λένε όλοι ότι δεν γίνεται....

το smartmania.gr δεν ειναι η σαρα και η μαρα.
    δεν ειναι 2 απλα μοτερακια οπως και δεν ειναι μονο ο εγκεφαλος.
    παραυτα γινεται, το χω δει μπροστα μου και τοσο το χρεωνουν

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    288

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από taglo Εμφάνιση Μηνύματος
    Έχω μιλήσει με την σάρα και την μάρα και μου λένε όλοι ΟΧΙ, ποιος λέει ναι???

Απίθανο το βρίσκω να μην μπαίνει γιατί είναι 2 απλά μοτεράκια πάνω στην κρεμαργιέρα. Το θέμα είναι ότι θα θέλει και προγραμματισμό ο εγκέφαλος και εκεί είναι που λένε όλοι ότι δεν γίνεται....
    To κοστος ειναι γυρω στα 1000 ευρω μιας κ ειναι ηλεκτρικη κρεμαγιερα,εγκεφαλος διαχειρισης συν καλωδιωση η οποια αναλογα με το μοντελο σε μερικα υπαρχει αναμονη.Χρειαζεται να γινει επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο ωστε να γραφτει στη data card το αυτοκινητου ο επιπλεον εξοπλισμος ωστε να δωθει ο απαραιτητος κωδικος κ να ξεκλειδωθει η SAM
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

δεν ειναι απαραιτητο να γινει επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο για να καταχωρηθει στο vdoc και για παρθει ο καταληλος κωδικος..

παρεπιμτωντος η τιμη αυτη (1500€) ειναι με καινουρια ανταλλακτικα (καλωδιωση-εγκεφαλος-κρεμαριερα)
    Τελευταία επεξεργασία από djvolis; 10-12-2009 στις 17:02

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    288

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    παρεπιμτωντος η τιμη αυτη (1500€) ειναι με καινουρια ανταλλακτικα (καλωδιωση-εγκεφαλος-κρεμαριερα)
    Για καινουργια μιλαω κ εγω, κ καλυτερα το κεφαλι σου ησυχο για 26 ευρω που χρεωνεται στη αντιπροσωπεια
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    130

Παρόλα αυτά ο Ισμαήλος (που είναι εξιουσιοδοτημένος) γιατι λέέι όχι?
    Και δεν ρισκάρω να παω κάπου αλλού γιατί το αμάξι ειναι μιας εβδομάδας και δεν θέλω να με "πετάξει" εκτός εγγύησης.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Στραβό τιμόνι
    Από smalt στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25-09-2009, 16:44
  2. Ηλεκτροϋδραυλικό τιμόνι.... Αξίζει για το Fortwo;;;;;
    Από Scotch στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 24-01-2005, 07:00
  3. Υποβοηθούμενο Τιμόνι
    Από alfisti στο forum Διάφορα Θέματα
    σχόλια: 19