Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 76

Θέμα: Fortwo 450: Βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    152

Fortwo 450: Βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων

Καθε ποσα χλμ αλλαζουμε λαδακια σε 700cc αυτοματο??

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    912

Απάντηση: Λαδια Σασμαν

αν δεν κανω λαθος καθε 60000
    smartacs prepare for glory
    Μόνο δύο πράγματα στον κόσμο είναι άπειρα:το σύμπαν και η βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Το νου σου...κυκλοφορει ο batman...

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2006
    Δύναμη Φήμης
    150

Βαλβολίνες στα 30 ή 35

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    140

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gkpng Εμφάνιση Μηνύματος
    Καθε ποσα χλμ αλλαζουμε λαδακια σε 700cc αυτοματο??
    καθε 15.000 χλμ ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ
    ΒΑΛΑΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙΙΙΙΙΙΙΙ........

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281

Καταρχας ειναι all life,της σμαρτ,αλλαζονται προαιρετικα καθε 60.000χλμ,οι βαλβολινες αυτοματου
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    140

στα 60.000 λογικα θα βγαλεις νερο με μαυρο χρωμα αντε και λιγα ρινισματα απο γραναζακια. το λαδι ειναι ΑΤF κοκκινο και στα 10.000 χλμ ειναι ηδη καταμαυρα. στις 15.000 εχουν χασει την οποια λιπαντικη τους ουσια και τελος ειναι γελοιο το κοστος για να τα αφηνεις τοσο πολυ. βεβαια το καθε συνεργειο εχει τη δικη του αποψη ετσι και εγω καταθετω τη δικη μου.

υ.γ. δεν ειναι λιγοι αυτοι που ειδαν ενδειξη Ξ στο καντραν τους πηγαν στο συνεργειο και τους παραμυθιασαν οτι αλλαξαν δισκο (και καλα) ενω στην ουσια δυο κιλα ATF ελυσαν το προβλημα.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από kavrakos smart Εμφάνιση Μηνύματος
    στα 60.000 λογικα θα βγαλεις νερο με μαυρο χρωμα αντε και λιγα ρινισματα απο γραναζακια. το λαδι ειναι ΑΤF κοκκινο και στα 10.000 χλμ ειναι ηδη καταμαυρα. στις 15.000 εχουν χασει την οποια λιπαντικη τους ουσια και τελος ειναι γελοιο το κοστος για να τα αφηνεις τοσο πολυ. βεβαια το καθε συνεργειο εχει τη δικη του αποψη ετσι και εγω καταθετω τη δικη μου.

υ.γ. δεν ειναι λιγοι αυτοι που ειδαν ενδειξη Ξ στο καντραν τους πηγαν στο συνεργειο και τους παραμυθιασαν οτι αλλαξαν δισκο (και καλα) ενω στην ουσια δυο κιλα ATF ελυσαν το προβλημα.
    Το λαδι εινα ATF οπως λες,αυτοματου δλ,κ η smart δινει οτι ειναι all life, η μηπως πρεπει να βγαλω τα specs απο το WIS,θα ταν καλη ιδεα.Το κοστος ειναι γελοιο,αλλα κ απαιτησεις του σασμαν απο το λαδι του ειναι επισης γελοιες.Το σασμαν δεν βγαζει ενδειξη Ξ ποτε λογω ιξωδες του ελαιου του κιβωτιου.Η ενδειξη Ξ οφειλεται στην αδυναμια του καντραν να δει τι ταχυτητα εχει μεσα του,η οποια δινεται απο ενα ποτενσιομετρο,η απο την αδυναμια συμπλεξης.Στα τοσα χρονια σμαρτ που εχω λυσει,δεν εχω δει ποτε ρινισματα,παραμονο απο χτυπηματα,του αξονα,κ διαλυσης του ρουλμαν του κορωνοπηνιου
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    140

το κορωνοπηνιο εχει τη μεγαλυτερη φθορα που προερχεται κατα κυριο λογο απο το λιγοστο ιξωδες και εχει ως αποτελεσμα οπως σωστα ειπες την αδυναμια συμπλεξης. τωρα για το WIS ασε να εχω μερικες επιφυλαξεις οπως ειχα και με την ποσοτητα του φρεον αν θυμασαι και οπως σιγουρα θυμουνται αυτοι που ηρθαν και τους εβγαλα το παραπανισιο φρεον για να δουλεψει το a/c (φανταζομαι θα το διαβαζουν τωρα). παρεπιμπτοντος 60.000 χλμ δινει για τη clk comp. αυτοματη παντα, τα λαδια του σασμαν και κανενα συνεργειο δεν τα αφηνει πανω απο 30.000 και μην ξεχναμε οτι αυτη ειναι πραγματικα αυτοματη. απο την αλλη αν θυμαμαι καλα σε αλλο topic σχετικο με service ετησιο 15.000 χλμ αλληλοαναφερθηκαμε σε καποιες τιμες, και στις οποιες ανεφερες οτι περιλαμβανονται και τα λαδια του σασμαν( μιλωντας παντα για την microcar). τελικα τι ισχυει τα χρειαζεται η οχι?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281

Για την microcar δεν μπορω πια να μιλησω,αλλα οχι παντοτε αλλαζαμε τα λαδια του σασμαν στα 60000χλμ,οπως κ οι περισσοτεροι χρηστες θυμουνται.Μπορεις να βαλεις το link για το τοπικ που αναφερεσαι ωστε να δωσεις βαση στο επιχειρημα σου.Οσο για το τελικο αποτελεσμα ουδεποτε ρινισματα δεν εχουν προελθει απο κορωνοπηνιο(λογω χαμηλου ιξωδες),ακομα κ για τα 98αρια που ηταν τα πρωτα.Απο κει κ περα για το φρεον ακομα για τα 700αρια f2 εινα 450,κ για τα roadster κ 600αρια στα 600γρμ,αν θυμαμαι ακομα καλα.Φυσικα αποψεις λεμε...Οσο για ατυχες παραδειγμα της clk,τα λαδια αυτοματου που βαζουν εκει,ειναι για πραγματικα αυτοματο αυτοκινητο,κ οχι για ενα που εχει 3 επι 2 σχεσεις,στην ουσια ενα ηλεκτροκινητο στις αλλαγες μηχανικοκιβωτιο.
    Τελευταία επεξεργασία από mysmart.gr; 28-08-2008 στις 22:40
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    140

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO Εμφάνιση Μηνύματος
    Καταρχας ειναι all life,της σμαρτ,αλλαζονται προαιρετικα καθε 60.000χλμ,οι βαλβολινες αυτοματου
    εγω θα επιμενω οτι τα λαδια ειναι ATF και οχι βαλβολινες (με διαφορετικη λιπαντικη ικανοτητα) και θελουν τακτικη αλλαγη. τωρα αν εσυ επιμενεις οτι ποτε δεν σου ετυχε να ερθει αμαξι με Ξ απο λαδι σασμαν τι να πω???

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChridO Εμφάνιση Μηνύματος
    Για την microcar δεν μπορω πια να μιλησω,αλλα οχι παντοτε αλλαζαμε τα λαδια του σασμαν στα 60000χλμ,οπως κ οι περισσοτεροι χρηστες θυμουνται.Μπορεις να βαλεις το link για το τοπικ που αναφερεσαι ωστε να δωσεις βαση στο επιχειρημα σου.Οσο για το τελικο αποτελεσμα ουδεποτε ρινισματα δεν εχουν προελθει απο κορωνοπηνιο(λογω χαμηλου ιξωδες),ακομα κ για τα 98αρια που ηταν τα πρωτα.Απο κει κ περα για το φρεον ακομα για τα 700αρια f2 εινα 450,κ για τα roadster κ 600αρια στα 600γρμ,αν θυμαμαι ακομα καλα.Φυσικα αποψεις λεμε...Οσο για ατυχες παραδειγμα της clk,τα λαδια αυτοματου που βαζουν εκει,ειναι για πραγματικα αυτοματο αυτοκινητο,κ οχι για ενα που εχει 3 επι 2 σχεσεις,στην ουσια ενα ηλεκτροκινητο στις αλλαγες μηχανικοκιβωτιο.
    μα ουτε εγω μιλησα ειδικα για την microcar απλα ανεφερα τον τοπο οπου εργαζοσουν ως αναφορα τιποτε αλλο. τωρα το ποτε τα αλλαζατε τα λαδια σασμαν εσεις το ξερετε καλυτερα, εγω ξεκινησα λεγοντας καθε ποτε τα αλλαζουμε εμεις και γιατι. φανταζομαι ομως θα εχεις δει αρκετα σπασμενα σασμαν και μαλλον δεν τα εχεις συνδυασει με τη λιπανση τους.... οκ. για το φρεον παλι ξεκινησε η συζητηση με το ταμπελακι πανω στο αμαξι που ελεγε 600gr. αλλα μεσω WIS εχει γινει ανακληση οδηγιας κλπ κλπ που ελεγε οτι παμε στα 450gr. για τα 700 ενω εσυ υποστηριζες οτι ουδεποτε εγινε κατι τετοιο κλπ-κλπ(τα ιδια πραγματα λεγαμε). οσο για τη clk καθολου ατυχες δεν ηταν το παραδειγμα μου, μιας το εχω, και εκει οπως προειπα αυτο ειναι πραγματικα αυτοματο και παλι η αλλαγη των λαδιων στο σασμαν ειναι max 30.000χλμ ασχετα με την οδηγια που λεει 60.000. ετσι τουλαχιστον κανουν αυτοι που λενε οτι κατι ξερουν. μην ξεχνας οτι πιο πανω ανεφερες εσυ το smart ως αυτοματο για αυτο και η αναφορα σε πραγματικο αυτοματο.

και να κλεισω εδω λεγοντας οτι παντα μου αρεσε η αντιπαραθεση μαζι σου (ειναι παντα ωφελιμη) γιατι σε θεωρω καλο μαστορα και γνωστη της μηχανικης αλλα ωρες-ωρες αδερφε μου δεν παιζεσαι. ασε με ρε χρηστο να ξερω και γω κατι θα χασω την πελατεια μου.

να σε καλα.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    281

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από kavrakos smart Εμφάνιση Μηνύματος
    εγω θα επιμενω οτι τα λαδια ειναι ATF και οχι βαλβολινες (με διαφορετικη λιπαντικη ικανοτητα) και θελουν τακτικη αλλαγη. τωρα αν εσυ επιμενεις οτι ποτε δεν σου ετυχε να ερθει αμαξι με Ξ απο λαδι σασμαν τι να πω???

μα ουτε εγω μιλησα ειδικα για την microcar απλα ανεφερα τον τοπο οπου εργαζοσουν ως αναφορα τιποτε αλλο. τωρα το ποτε τα αλλαζατε τα λαδια σασμαν εσεις το ξερετε καλυτερα, εγω ξεκινησα λεγοντας καθε ποτε τα αλλαζουμε εμεις και γιατι. φανταζομαι ομως θα εχεις δει αρκετα σπασμενα σασμαν και μαλλον δεν τα εχεις συνδυασει με τη λιπανση τους.... οκ. για το φρεον παλι ξεκινησε η συζητηση με το ταμπελακι πανω στο αμαξι που ελεγε 600gr. αλλα μεσω WIS εχει γινει ανακληση οδηγιας κλπ κλπ που ελεγε οτι παμε στα 450gr. για τα 700 ενω εσυ υποστηριζες οτι ουδεποτε εγινε κατι τετοιο κλπ-κλπ(τα ιδια πραγματα λεγαμε). οσο για τη clk καθολου ατυχες δεν ηταν το παραδειγμα μου, μιας το εχω, και εκει οπως προειπα αυτο ειναι πραγματικα αυτοματο και παλι η αλλαγη των λαδιων στο σασμαν ειναι max 30.000χλμ ασχετα με την οδηγια που λεει 60.000. ετσι τουλαχιστον κανουν αυτοι που λενε οτι κατι ξερουν. μην ξεχνας οτι πιο πανω ανεφερες εσυ το smart ως αυτοματο για αυτο και η αναφορα σε πραγματικο αυτοματο.

και να κλεισω εδω λεγοντας οτι παντα μου αρεσε η αντιπαραθεση μαζι σου (ειναι παντα ωφελιμη) γιατι σε θεωρω καλο μαστορα και γνωστη της μηχανικης αλλα ωρες-ωρες αδερφε μου δεν παιζεσαι. ασε με ρε χρηστο να ξερω και γω κατι θα χασω την πελατεια μου.

να σε καλα.
    Μαλλον δν τα θυμασαι καλα αλλα ο καθενας πηρε το νοημα του.Οχι δεν εχω δει σπασμενα σασμαν αρκετα,μερικα ναι ομως κ δν οφειλοταν στην λιπανση αλλα σε χτυπηματα..Καλη συνεχεια
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    152

Συμπερασμα??
    Το δικο μου εχει 56000χλμ?να τα αλλαξω η οχι?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120

εμ και συ! Προφανός ναι!

Καλημερα σε ολους.
    Το δικο μου που ειναι μονο σειριακο?
    Τι πρεπει να ακολουθησω?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    561

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MATH Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημερα σε ολους.
    Τι πρεπει να ακολουθησω?
    το ίδιο είναι με το αυτόματο ..

εκτοός θέματος : η εντολή για να είναι πλήρες αυτόματο λείπει μόνο ... αλλά αυτό έχει συζητηθεί σε άλλα θέματα .. χρησιμοποίησε την αναζήτηση ..
    Experience is simply the name we give our mistakes.
    - Oscar Wilde
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου.
    - J.R.R. Tolkien, 1892-1973, ¶γγλος συγγραφέας

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    256

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MATH Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημερα σε ολους.
    Τι πρεπει να ακολουθησω?
    δεν εχει καποια διαφορα μια απο τα ιδια
    πλεον vw

OK Ευχαριστω

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008
    Δύναμη Φήμης
    113

Question Απάντηση: Βαλβολίνες Σασμάν

Καλήσπερα !
    Έχω ένα fortwo pure και θέλω να αλλάξω βαλβολίνες στο κιβώτιο αλλά διαβάζοντας Posts σε όλο το forum δεν εχω καταλάβει ακόμα τι να βάλω!
    Μπόρει κάποιος να γράψει ακριβός τον τύπο ή ακόμα και την μάρκα του λάδιου που πρέπει να βάλω;

Ευχαριστω

Απάντηση: Βαλβολίνες Σασμάν

Καλησπέρα και καλωσήρθες! Εννοείς πως θέλεις να κάνεις μόνος σου την αλλαγή?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008
    Δύναμη Φήμης
    113

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα και καλωσήρθες! Εννοείς πως θέλεις να κάνεις μόνος σου την αλλαγή?
    Ο μηχανικός μου θα την κάνει μαζί με ένα sevice 130.000κμ.!! Και ψάχνω να βρω τι ανταλακτικά θα χρειαστώ για να του τα πάω.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    544

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sthouas Εμφάνιση Μηνύματος
    Ο μηχανικός μου θα την κάνει μαζί με ένα sevice 130.000κμ.!! Και ψάχνω να βρω τι ανταλακτικά θα χρειαστώ για να του τα πάω.
    Ο μηχανικός σου δεν ξέρει να σου πει? Και αν δεν ξέρει τότε μήπως θα πρέπει την συγκεκριμένη εργασία να την κάνε κάποιος που ξέρει απο smart γιατί χθες για παράδειγμα συγκεκριμένα είδα for2 που ήταν παραγεμισμένο με βαλβολίνες που ξεχειλίζαν από ολες τις τσιμούχες.....

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    0

καλησπέρα και από εμένα πόσα λίτρα παίρνει μέσα το σασμάν και ποιο τύπο τελικά μάρκα

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008
    Δύναμη Φήμης
    113

Cool Απάντηση: Βαλβολίνες Σασμάν

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jos Εμφάνιση Μηνύματος
    Ο μηχανικός σου δεν ξέρει να σου πει? Και αν δεν ξέρει τότε μήπως θα πρέπει την συγκεκριμένη εργασία να την κάνε κάποιος που ξέρει απο smart γιατί χθες για παράδειγμα συγκεκριμένα είδα for2 που ήταν παραγεμισμένο με βαλβολίνες που ξεχειλίζαν από ολες τις τσιμούχες.....
    Μπορεί να ξέρει.. αλλά εφ'οσον εδω κάποιος θα ξέρει καλύτερα , έκανα αυτή την ερώτηση!
    Ο μηχανικός μου δεν φτιάχνει smart! Απλά με εξυπηρετεί !

Ξέρει κανείς τι λάδι να βάλω στο κιβώτιο ;

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    544

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sthouas Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπορεί να ξέρει.. αλλά εφ'οσον εδω κάποιος θα ξέρει καλύτερα , έκανα αυτή την ερώτηση!
    Ο μηχανικός μου δεν φτιάχνει smart! Απλά με εξυπηρετεί !

Ξέρει κανείς τι λάδι να βάλω στο κιβώτιο ;
    Δεν το λέω για να κατηγορήσω τον μηχανικό σου αλλά για να σε προστατέψω γιατί πολλές φορές πάμε να γλυτωσουμε κάποια χρήματα ή χρόνο πηγα΄νοντας σε κάποιο γενικό συνεργείο ή φίλο μας και καταλήγουμε με ζημειές λόγο άγνοιας. Δυστυχως δεν ξέρω τι λάδι χρειάζεσαι για να σου πω...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008
    Δύναμη Φήμης
    113

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jos Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν το λέω για να κατηγορήσω τον μηχανικό σου αλλά για να σε προστατέψω γιατί πολλές φορές πάμε να γλυτωσουμε κάποια χρήματα ή χρόνο πηγα΄νοντας σε κάποιο γενικό συνεργείο ή φίλο μας και καταλήγουμε με ζημειές λόγο άγνοιας. Δυστυχως δεν ξέρω τι λάδι χρειάζεσαι για να σου πω...
    Ο Μηχανικός φυσάει.. απλά για να μην κάνουμε καμμιά βλακεία μου λέει ρώτα για να έχουμε το κεφάλι μας σίγουρο!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Fortwo 451: Βαλβολίνες κιβωτίου ταχυτήτων
    Από Sphinxgr στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31-01-2010, 20:17
  2. Fortwo 450: Περί αλλαγών ταχυτήτων
    Από GIANNIS2121 στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21-04-2009, 08:56
  3. σχόλια: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 12-07-2008, 15:06
  4. Λεβιές ταχυτήτων