Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: Διαφορά κατανάλωσης Χειμώνα - Καλοκαίρι;;

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    194

Διαφορά κατανάλωσης Χειμώνα - Καλοκαίρι;;

Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;;; Μέσα στο καλοκαίρι με ένα γέμισμα το 600αράκι μου μου έβγαζε περίπου 300χλμ. Και δεν εννοώ γέμισμα με σταθερή αξία, εννοώ με το που αναβοσβήνει το λαμπάκι να γεμίζω και μετά πάλι να γεμίζω όταν αναβοσβήνει. Στα τελευταία 2 γεμίσματα λοιπόν έχει βγάλει κοντά στα 340 χλμ στο γέμισμα, περίπου όπως μου έβγαζε και πριν το καλοκαίρι Δεν έχει αλλάξει κάτι στον κινητήρα, ούτε και στον τρόπο οδήγησης. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι η εξωτερική θερμοκρασία. Υποθέτω λόγω αναθυμιάσεων και εξάτμισης υπάρχουν απώλειες το καλοκαίρι. Άντε επειδή ψύχεται καλύτερα και ο κινητήρας τώρα που η θερμοκρασία είναι πιο χαμηλή να δουλεύει και πιο άνετα (υποθέτω πάντα). Είναι όμως λογικό να βγάζει 40χλμ λιγότερα το καλοκαίρι στο γέμισμα;;; Βρήκα και αυτό το θέμα ψάχνοντας
    http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=25640
    που έχει να κάνει με "απάτες" από βενζινάδικα. Αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο να συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή μου, μιας και βάζω βενζίνη από διάφορα βενζινάδικα, όλα στην διαδρομή σπίτι δουλειά βέβαια, ή γύρω από το σπίτι
    Καταλάβατε ή να κάνω και κακά

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Απάντηση: Διαφορά κατανάλωσης Χειμώνα - Καλοκαίρι;;

Με χαμηλότερη θερμοκρασία αέρα, έχουμε μεγαλύτερη πυκνότητα αυτού στον ίδιο όγκο. Αυτό συντελεί στην αυξημένη απόδοση των μοτέρ, ειδικά των υπερτροφοδοτούμενων ή διαφορετικά σε χαμηλότερη κατανάλωση σε ίδια οδηγική συμπεριφορά.

Δεν ξέρω αν είναι αξιοσημείωτες αυτές οι διαφορές σε επίπεδο κατανάλωσης, σε επίπεδο οδήγησης σίγουρα είναι. Ίσως θα έπρεπε να δεις και την πιθανότητα κλοπής απο μέρους του βενζινάδικου. Χρόνια έβαζα βενζίνη απο ενα βενζινάδικο και η κατανάλωση μου ήταν περί τα 7 λίτρα. Με το που άλλαξα βενζινάδικο όπως βλέπεις είναι κάτω απο τα 6.

Αυτά!

Απάντηση: Διαφορά κατανάλωσης Χειμώνα - Καλοκαίρι;;

Σίγουρα παίζει ρόλο και η ζέστη σε σχέση με το κρύο. Τι εννοώ? Το αυτοκίνητο στις ζεστές μέρες είναι φανερό ότι "ζορίζεται" περισσότερο, όσον αφορά στο πόσο "αρπάζει". Επειδή ακριβώς δεν πηγαίνει τόσο καλά, το πιέζουμε περισσότερο για να πάει όπως θέλουμε, άρα και μεγαλύτερη κατανάλωση. Αυτά έχει το turbo...Ενώ όταν έχει κρύο (ο λεγόμενος turboκαιρος...)το αυτοκίνητο πηγαίνει πολύ καλύτερα...Το έχω αισθανθεί πολλές φορές, και όχι μόνο εγώ...

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Διαφορά ελατηρίων brabus από μαμά
    Από mmike στο forum Βελτιώσεις
    σχόλια: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23-02-2011, 23:56
  2. Διαφορά πέδησης;;
    Από giannisgonecrazy στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17-10-2009, 08:11
  3. σχόλια: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27-08-2008, 20:29
  4. Καλό χειμώνα και τα ξαναλέμε...