Εμφάνιση Αποτελεσμάτων Δημοσκόπησης: Φοράτε ζώνη ασφαλείας? Πόσο συχνά?

Ψηφοφόροι
98. Δε μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Πάντα, και φροντίζω να φοράει και ο συνοδηγός

79 80,61%
  • Πάντα, αλλά δεν με ενδιαφέρει ο συνοδηγός

1 1,02%
  • Μόνο για "μεγάλες" αποστάσεις ή για δρόμους ταχείας κυκλοφορίας

15 15,31%
  • Δεν φοράω ζώνη

3 3,06%
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 51 μέχρι 63 από 63

Θέμα: Φοράτε ζώνη ασφαλείας?

Απάντηση: Φοράτε ζώνη ασφαλείας?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Smartakis Εμφάνιση Μηνύματος
    Πολύ καλά κάνεις φίλε και φοράς ζώνη. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα ορισμένων ανθρώπων οι οποίοι επιβάλλουν στο συνοδηγό να βάλει ζώνη. Μπορεί ο άλλος (όπως εγώ για παράδειγμα) να μην θέλει να βάλει ζώνη, γιατί να τον αναγκάσεις και αν δεν την βάλει να του πεις να κατέβει από το αυτοκίνητο?
    δεν καταλαβαινω το κολλημα ορισμενων ανθρωπων(πχ εσενα) να μην φορανε ζωνη

Εγώ είμαι υπέρ του όταν οδηγούμε ένα αυτοκίνητο, να υποχρεώνουμε όλους τους επιβάτες να βάλουν ζώνη.
    Δεν υπάρχει σε αυτό το θέμα "δεν θέλω". Είναι θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

Σκεφτείτε το εξής: Συμβαίνει το "μοιραίο" και όσοι δεν φοράνε ζώνη (όλοι δηλαδή εκτός από τον οδηγό) παθαίνουν από μεγάλες ζημιές έως και ....τα χειρότερα...). Πώς θα μπορέσει ο οδηγός να "ζήσει" μετά από κάτι τέτοιο? Να ξέρει ότι "υπέκυψε" στη "μ@λ@κία" των συνεπιβατών του και τώρα έχει χρεωθεί με αυτό το ατύχημα?

Συγνώμη που ειμαι λίγο απόλυτος σε αυτό, αλλά προσωπικά γνωρίζω τέτοιο περιστατικό, και ο οδηγός την έβγαλε μέλι, και η συνοδηγός έφυγε από το παρμπρίζ και την μαζεύανε σε κομμάτια.... Αν φόραγε ζώνη δεν θα είχε γίνει τίποτα...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    395

Re: Φοράτε ζώνη ασφαλείας?

ειναι απλα τα πραγματα... ο οδηγος ειναι ο υπευθυνος για τους επιβατες... ολα τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2003
    Δύναμη Φήμης
    1185

Απάντηση: Re: Φοράτε ζώνη ασφαλείας?

παντου και παντα ζωνη!ακομη και οι πισω επιβατες!!!τελος!

και ναι,αν καποιος θελει να μπει στο αμαξι μου,ειναι υποχρεωμενος να βαλει ζωνη γιατι δε θελω να εχω τυψεις μια ζωη αν γινει η μ@λακια,που αν ειχε βαλει ζωνη θα ειχε αποφευχθει!!!!αν δε θελει,ας βρει καποιον αλλον να τον/την μεταφερει!!!
    smartmaniac 1000%

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008
    Δύναμη Φήμης
    247

έτσι έτσι...
    επίσης αν υπάρχει συνοδηγός που θεωρεί οτι έχει δικαίωμα να μην φοράει ζώνη ενώ του το λέει ο οδηγός,
    εμμμμ... δεν έχει κανένα δικαίωμα, δεν υπάρχει δημοκρατία μέσα στο αμάξι lol
    σιγά μην κάνουμε και καμιά ψηφοφορία

πιο παλια(προ πλευρικων αεροσακων) η μη χρηση ζωνης ΙΣΩΣ εσωζε καποιον γιατι οταν φορας ζωνη σε κραταει πισω και ΠΑΝΤΑ χτυπας στον κολωνακι(οχι την περιοχη Τακη).
    αν εχεις πλευρικους δε χτυπας ,αν ομως οχι κοπανας ανελεητα.αλλα τωρα πια τα περισσοτερα αμαξια εχουν πλευρικους στανταρ(εκτος απο κατι φτηνιαρικα) οποτε η ζωνη θα σε σωσει οχι μονο απο θανατο(καλο ειναι να ξεκαθαριζουν τα κακα γονιδια),αλλα απο ηλιθια χτυπηματα και μικροατυχηματα(απο αυτα που γινονται στα 10 χλμ απο το σπιτι μας και με χαμηλες ταχυτητας Τακη-μπραμπουσακη-ντανιελ σαν).
    κι επειδη ουτε εσεις εισαστε το στιγκ,ουτε οι περισσοτεροι εκει εξω ειναι προσεκτικοι,πρεπει να φοραμε ζωνη εκτος αν ειμαστε πολλα κιλα(οχι μαλακες αλλα χοντροι) και δε μας κανει λογω σκεμπε.
    αυτια και κοψτε τις μαλακιες πια.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2006
    Δύναμη Φήμης
    247

Απ: Απάντηση: Φοράτε ζώνη ασφαλείας?

Από τις παιδικές μου αναμνήσεις θυμάμαι ότι ακόμη και τον οδηγό πίεζα να βάλει την ζώνη, Αφού έβλεπα πόσο δύσκολο ήταν να κρατηθείς στην θέση σου σαν παιδάκι χωρίς την ζώνη!!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    252

Απ: Φοράτε ζώνη ασφαλείας?

Να μοιραστώ μαζι σας μια εμπειρία που ειχα προσφατα...βρισκομουν στην Λαυρίου με το αμαξι της δουλειας και σταματημενος στο φαναρι 2ο αυτοκινητο εγω και λιγο πριν ανάψει το φανάρι έπεσε πίσω μου 75χρονος με 70χλμ αφρεναριστος... εγω επεσα με την σειρα μου στο μπροστινο αυτοκινητο με την σφοδροτητα του χτυπήματος...μην τα πολυλογώ ειχα βάλει την ζώνη πίσω απο την πλατη μου για να μην χτυπαει το εκνευριστικο μπιπ-μπιπ....δεν ξερω αν με φώτισε ο θεος και την φορεσα 500μ πριν γινει το ατυχημα...
    Θεωρω λοιπόν πως αν δεν την φορούσα θα ειχα χτυπησει σοβαρα το κεφάλι μου στο παρμπριζ και θα ειχα χτυπησει σιγουρα αυχενα κτλ...η ζωνη με συγκρατησε και την γλυτωσα με εναν μωλωπα στον ωμο απο την ζωνη....
    Ο καλύτερος οδηγος να είσαι δυστυχώς δεν ξερεις ποτέ τι μπορει να σου συμβει στον δρομο..ποτε ενας δρομος που περνας καθημερινα δεν ειναι παντα ο ιδιος...γι αυτο να οδηγατε προσεκτικά και μην παίζετε με το κινητο σας οταν οδηγατε...και να φορατε την ζώνη σας....γιατι πραγματικά σωζει ζωες!

Πάντα φοράω ζώνη σε οποιαδήποτε διαδρομή!!! Διαδρομή δίχως ζώνη είναι μια στιγμή κορώνα γράμματα τη ζωή μας!!! Και να μην προκαλεσουμε την τύχη μας τρανό παράδειγμα αποτελεί ο φίλος smartvot με το περιστατικό του!!!

Pure driving, pure racing, that's what makes me happy.
    Cause driving is not just a simple process it is part of life!!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    Δύναμη Φήμης
    0

Πάντοτε χωρις δευτερη σκεψη!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

φοράω ζώνη πρώτα για την ασφάλειά μου αλλά κ συγκρατεί καλύτερα το σώμα σου στο κάθισμα σε συνθήκες οδήγησης!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    118

Μόνιμα πριν καν βάλω μπρος το αυτοκίνητο

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    Δύναμη Φήμης
    56

Σχεδον παντα!!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μπουλόνια ασφαλείας
    Από gndrkavala στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30-07-2010, 08:08
  2. Χτύπημα κάτω... από τη ζώνη
    Από ΜΗΤΣΑΡΑΣ στο forum Ενημέρωση
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01-08-2007, 14:22
  3. Μπουλόνια Ασφαλείας
    Από gismo στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 31