Αποτελέσματα 1 μέχρι 20 από 20

Θέμα: DIY αλλαγη TIK PIPE

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    463

DIY αλλαγη TIK PIPE

Ως γνωστών η αλλαγή TIK PIPE ειναι μια απο τις βασικές βελτιώσεις σε ενα smart for2 ή roadster . Στο εμπόριο υπάρχουν πολλών ειδών μια από αυτές είναι η brabusή της forgeκαι πολλές άλλες σιλικόνης . Εδώ χρησιμοποιήσαμε το tikpipeτης brabusγια το roadster101 με Part number Q0019609V001000000 .

Το κόστος της ήταν 71 Ευρώ και 2-3 ώρες δουλεία . Εργαλεία ΤΧ 45 ,ΤΧ 25 ,6 ΜΜ ΚΑΙ 8 ΜΜ κλειδιά και όρεξη .

Αρχίζουμε να ξεβιδώνουμε το πίσω μέρος του αυτοκινήτου, το roadsterεχει 22 βίδες torx 25 .

Αφού αφαιρέσουμε το πίσω μέρος του αυτοκινήτου και το απομακρύνουμε για να έχουμε τον απαιτούμενο χώρο να εργαστούμε ,

Αφαιρούμε και το αλουμινένιο πλαίσιο το οποίο προστατεύει εξάτμιση και μηχανή .Εδώ χρειαζόμαστε torx 45 και έχει τρείς και τρείς βίδες αριστερά δεξιά .

Από εδώ και πέρα ξεβιδώνουμε το tikpipeαπό τους σφικτήρες ο ένας στο turboκαι ο άλλος στο airbox , για μεγαλύτερη ευχέρεια μπορούμε να αφαιρέσουμε και τις δύο σωλήνες του intercoolerαν δουλέψουμε από την πάνω μεριά του αυτοκινήτου ,

αλλιώς θα χρειαστεί να λύσουμε την βάση στήριξης της εξάτμισης οπού εγώ δεν μπόρεσα λόγω σκουριάς .

Βγάζουμε τα τρία σωληνάκια τα οποία είναι στο παλιό tikpipeκαι εδώ είναι το ποίο δύσκολο να ξεβιδώσουμε τις 2 βίδες οι οποίες το συγκρατούν με την βάση στήριξης της εξάτμισης .

Η διαφορά των δύο είναι προφανής .

Το tikpipeπρέπει να μπει πρώτα στο airbox,

να βάλουμε το πίσω σωληνάκι στο tikpipeνα το στερεώσουμε στην βάση στήριξης και μετά να σφίξουμε τους σφικτήρες του airboxκαι turbo, τέλος τα 2 σωληνάκια του tikpipeπου είναι εύκολα στην επανατοποθέτηση .

Αρχίζουμε να ξανά μοντάρουμε το αυτοκίνητο αφού δουλεύουμε με την αντίστροφη φορά .
    Είμαι μέλος απο τότε που είχε ο Volis roadster ....
    SMART ROADSTERS GREECE

Απάντηση: DIY αλλαγη TIK PIPE

απο τα πιο σωστα ποστ εδω μεσα....γτ απλα το εκανες εντελως μονος σου με τα εργαλεια σου....

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2007
    Δύναμη Φήμης
    355

Σωστός !!!!!!
    dm 4891 nikol
    σε οσους αρέσουμε για τους αλλους δεν...

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των ανόητων είναι ότι προσέχουν τα σφάλματα των άλλων και δεν βλέπουν τα δικά τους.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    557

Well done!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007
    Δύναμη Φήμης
    926

Μπραβο πολυ καλη δουλεια...ευγε!!!!!
    smartacs prepare for glory
    Μόνο δύο πράγματα στον κόσμο είναι άπειρα:το σύμπαν και η βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Το νου σου...κυκλοφορει ο batman...

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    377

πολύ καλό DIY

πολυ καλος μιζερε! μπραβο!
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2007
    Δύναμη Φήμης
    282

καθολου μιζερη δουλεια, χαχα, επι του πρακτεως τελια το αποτελεσμα σε χαροπιησε? αισθητη διαφορα?
    smartDr28roadster

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    463

ευχαριστω πολυ ολους ... αλλα χωρις αυτο το φορουμ και τα μελη του δεν θα ειχα την ορεξη και το μικροβιο να κανω το ομορφο ομορφοτερο

dr28 ...ειδα διαφορα αν και πρεπει να ξανακανει remap αφου περνει πιο πολυ αερας τωρα ... το μονο που με ανυσηχει ειναι οτι δεν ακουγεται τοσο πολυ η waste gate οπως πριν αλλα οπως μου ειπε ο goodwood θελει remap ...
    SMART ROADSTERS GREECE

Πολύ καλή δουλειά!
    Μεγειές!

Φαντάζομαι θα είδες την αναμενόμενη διαφορά στην απόδοση?
    Τελευταία επεξεργασία από gavanos; 29-06-2009 στις 00:15

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2008
    Δύναμη Φήμης
    1278

πολυ καλος μπραβο....
    give pleasure between your legs... ...get a bike!!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    575

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MIZERO ROADSTER Εμφάνιση Μηνύματος
    ευχαριστω πολυ ολους ... αλλα χωρις αυτο το φορουμ και τα μελη του δεν θα ειχα την ορεξη και το μικροβιο να κανω το ομορφο ομορφοτερο

dr28 ...ειδα διαφορα αν και πρεπει να ξανακανει remap αφου περνει πιο πολυ αερας τωρα ... το μονο που με ανυσηχει ειναι οτι δεν ακουγεται τοσο πολυ η waste gate οπως πριν αλλα οπως μου ειπε ο goodwood θελει remap ...
    δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία για 2-3 λεπτά να κάνει reset ο εγκέφαλος από τα παλιά δεδομένα. Πολύ καλή δουλειά ...
    Experience is simply the name we give our mistakes.
    - Oscar Wilde
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου.
    - J.R.R. Tolkien, 1892-1973, Άγγλος συγγραφέας

Πολύ καλό DIY
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2005
    Δύναμη Φήμης
    371

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MIZERO ROADSTER Εμφάνιση Μηνύματος
    το μονο που με ανυσηχει ειναι οτι δεν ακουγεται τοσο πολυ η waste gate οπως πριν αλλα οπως μου ειπε ο goodwood θελει remap ...
    Μερικά μικρά σχόλια πάνω σε αυτό.

1)Σωστά παρατήρησες ότι δεν κάνει τον ίδιο θόρυβο. Λόγω αυξημένης διαμέτρου του καινούργιου Pipe o "θόρυβος" που προκαλείται απο την wastegate διαχέεται μέσα σε αυτόν με αποτέλεσμα να μην κάνει τόσο "ηχείο".

2)Έχεις πρόγραμμα η όχι στο αμάξι?
    Remap δεν χρειάζεται για να δουλέψει σωστά η αλλάγη που έκανες. Ο εγκέφαλος έχει την ικανότητα να κάνει απο μόνος του fine tuning έως κάποιο σημείο. Αυτό το σημείο λοιπόν καλύπτει τον λίγο παραπάνω αέρα που προσφέρει το TIK Pipe by Brabus. Ένα remap (προγραμμα) σίγουρα θα εκμεταλευτεί τον παραπάνω αέρα καλύτερα απο ότι ένα μαμά, αλλά αυτό είναι γενικός κανόνας.

3)Αν έχεις κάποιο φιλικό Roadster με το οποίο γνώριζες ότι πάτε τα ίδια ή έστω η διαφορά που είχατε (όποια και να ήταν αυτή) σου είναι αρκετά γνώριμη τότε θα σου πρότεινα να ξανανοίξεις με αυτον. Λογικά μέχρι τα 150χλμ δεν θα πρέπει να παρατηρήσεις κάποια σημαντική διαφορά, απο εκεί και πάνω όμως θα πρέπει να κάνει αρκετά μεγάλη διαφορά.

Τέλος, συγχαρητήρια για την δουλειά σου.

Πάρα πολύ καλή δουλειά και μπράβο σου που πήρες τον χρόνο να το φωτογραφίσεις και να συντάξεις και αυτό το άρθρο. Έτσι πρέπει να είναι όλα τα φόρουμ, να βοηθούν τον καθένα χρήστη να μαθαίνει το αμάξι του καλύτερα με τέτοια άρθρα, αλλιώς υπάρχει και το Facebook...
    Τελευταία επεξεργασία από bullet_1800; 29-06-2009 στις 13:52

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    463

ευχαριστω πολυ !
    ναι το roadster εχει προγραμμα RS 115 (λεει) αλλα τις πιεσεισ που ελεγε δεν τισ ειχα δει ... οπως μου ειχε πει ο jos με αλαγη tik pipe θα εβλεπα διαφορες ... ειδα καποιες αλλα το μονο που εχω απορεια ακομα ειναι που δεν ακουγεται τοσο πολυ η waste gate ενω ακουγεται το (ρουφηγμα) οταν ανεβαζει στροφεσ και πιεση .
    SMART ROADSTERS GREECE

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    557

Οπως είπε και ο Bullet, αν είχες ένα μέτρο σύγκρισης, κάνε άλλη μια σύγκρισή ξανά....

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    Δύναμη Φήμης
    127

τελικα εκανες καμια δοκιμη ?? ειδες αποτελεσματα ??? και κατι αλλο αναφερθηκε οτι αν εχεις ποργραμμα πρεπει να το ξαναπερασεις για να δουλεψει σωστα το τικ !!!! ισχυει ?????????? και αν ναι , πρεπει να ξαναπληρωσω δηλαδη η θα παω στον προγραμματα και θα μου το ξαναπερασει τσαμπα ??? ετσι και αλλιως δεν εκανε και τιποτα , σε δυο λεπτα το ειχε περασει , ποιο πολλη ωρα εκανα να μετρησω τα χρηματα να τον πληρωσω παρα να μου το περασει..............χαχαχαχα!

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    463

ναι το αμαξι κανει μονο του remap με οτι βαζεις επανω (φιλτρο κλπ) .... και ναι δεν χρειαζεται επαναπρογραμματισμο .... τελος ειναι πολυ ποιο ωραιο ακουστικα και ισως λειτουργικα ποιο νευρικο με το νεο ΤΙΚ ΡΙΡΕ
    SMART ROADSTERS GREECE

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    Δύναμη Φήμης
    127

ειδες καμια διαφορα μετα τα 150 που λενε οτι φορτωνει καλυτερα ??? στην πιεση λενε οτι αν εχεις προγραμμα που εχει 1.4 σταθερο και 1.5 overboost , στο κανει 1.5 και 1.6 αντιστοιχα , αλλα δεν ξερω μηπως θελει και αλλα περιφερειακα ????? εσυ ειδες τπτ τετοιο ?????????

Ημ. Εγγραφής
    May 2008
    Δύναμη Φήμης
    463

ναι ψηλα φορτωνει καλητερα .... και με τις σωληνωσεις που ειχα τις μεταλικες απο τον Voli ειδα διαφορα
    SMART ROADSTERS GREECE

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. tik pipe
    Από livanaros στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23-04-2012, 23:44
  2. Τι ειναι το Forge TIK pipe ακριβως??
    Από Stauros στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01-02-2011, 18:37
  3. Αλλαγη σαζμαν και γρηγοτερη αλλαγη ταχυτητων (?)
    Από rallicious στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 01-10-2009, 10:56

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία