Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: Πρόβλημα στις ταχύτητες

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    259

Πρόβλημα στις ταχύτητες

Καλησπέρα σε όλους,

Θα προσπαθήσω να μην κουράσω. Είχα ξανα-αναφέρει πριν περίπου κανα χρόνο οτι είχα κάποιο πρόβλημα με την όπισθεν και δεν έμπαινε πάντα η ταχύτητα. Πολλές φορές νέκρωνε τελείως και μετά δεν έπαιρνε ούτε πρώτη και αναβόσβηνε το Ν στην οθόνη. Επαιρνε μπρος πάλι μόνο εαν έσβηνα το αμάξι και ξανα άναβα.

Τέσπα, με την κατεύθυνση φίλων απο εδώ με ενημέρωσαν οτι υπάρχει μια οδηγία περι του δίσκου και αντικατάστασης αυτού απο την Mercedes για τα 451 ετους 2007.

Πήγα στο ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ και εξήγησα το προβλημά μου 2 μήνες πριν βγει απο την εγγύηση το αυτοκίνητο. Αρχικώς κάναν έναν επαναπρογραμματισμό στο σασμάν όπως μου είπαν αλλα το πρόβλημα επέμεινε και το έβαλα μέσα.
    Στα χαρτιά εργασία που παρέλαβα αναγράφει πως μου κάναν αλλαγή στο Γρανάζι Συμπλέκτη, Γράσσο και ασφάλεια Συμπλέκτη.

Έκτοτε δεν αντιμετώπισα άμεσα κάποιο πρόβλημα αλλα κανα 2 μήνες μετά πάλι έκανε κάποιες ατασθαλίες το σμαρτ.
    Την τελευταία βδομάδα, γαμήθηκε και αποφάσισα να το πάω στον Καβράκο με τον οποίο συνεργάζομαι πλεον και μου έκανε επίσης επαναπρογραμματισμό μήπως και λυθέι το πρόβλημα, αλλα δεν.

Το τελευταίο σερβις του το έκανα πριν 3 μήνες στον ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΡΕΜΟΥΛΗ όπου πηρα τηλ και ενημέρωσα ποιο ειναι το προβλημα μου, οι κύριοι εκει με παρέπεμψαν στον ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ μιας και αυτος είχε κάνει την Αρχικη επισκευη.

Πήρα τηλ στον ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ και βρήκα ραντεβου 3 βδομάδες μετά. Στο εν τω μεταξύ δεν κάθισα άπραγος.

Να μην σας τα πολυλογώ το αμάξι το είδε ένας απο τους υπεύθυνους εγγυήσεων της Mercedes HEllas, ο οποίος μου είπε οτι κακώς έγινε η εργασία στον ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ, διότι το πρόβλημα του αυτοκινήτου είναι ασυγχρονισμός στο μοτεράκι που επιλέγει τις ταχύτητες και δεν έχει να κάνει με τον Συμπλέκτη η τον Δισκο του αυτοκινήτου μου που ήταν ούτως η άλλως ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Τώρα πια το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης, μου κάναν έναν προγραμματισμό στο συγκεκριμένο μοτέρ, ο άνθρωπος πήρε αντίγραφα απο την εργασία που είχε γίνει στον ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ για να κάνει σύσταση στο συνεργείο και να ζητήσει το ανταλλακτικό που πρέπει ορθώς να λάβω (αυτό το μοτεράκι επιλογέα ταχυτήτων) αντί αυτού που χρεώσαν την Mercedes HEllas εντος εγγύησης.

Εντος των επομένων ημερών θα περιμένω ενημέρωση επι του θέματος.

Πάντως ο εξυπηρετικότατος κύριος της Mercedes Μου είπε πως κάθε δεύτερο service υπάρχει οδηγία απο την Mercedes Γερμανίας να επαναπρογραμματίζεται αυτό το μοτερ-επιλογέας για να μην χάνει το λογισμικό του, και να μην βρίσκεται σε λάθος θέση όταν πρέπει να επιλέξει την ταχύτητα που ζητάμε.
    Πολλές φορές δημιουργείται αυτό το πρόβλημα όταν πάμε να επιλέξουμε όπισθεν έχωντας βάλει πρωτα την ταχύτητα και πατώντας κατόπιν το φρένο. Μου είπε πως λάθος συμπεριφορές απορρύθμιζουν αυτον τον επιλογέα.

Το γράφω αυτό, προς γνώσιν και συμμόρφωσην άλλων καταναλωτών που ίσως να μην έχουνε βρει λύση στο προβλημά τους, αλλά και να ζητήσω την δική σας άποψη επι του θέματος.

Απάντηση: Πρόβλημα στις ταχύτητες

Υπάρχουν πολλές αναφορές για το σχετικό πρόβλημα στο thread με τις βλάβες του 451, όπου έχω γράψει κι εγώ την εμπειρία μου.

Για να μην τα πολυλογώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ στο δικό μου 451 84hp το οποίο το παρουσίασε μετά απο 6-7 μήνες απο όταν το αγόρασα και το αυτοκίνητο είχε περίπου 7-8.000 χλμ.
    Το πηγα στο Ισμαήλο (όπου μου είπαν οτι δεν έχουν συναντήσει ξανά παρόμοιο πρόβλημα ) και μου έκαναν επαναπρογραμματισμό του επιλογέα όπως λες εσύ (και μάλιστα με καινούργιο software όπως μου είπαν) και προληπτικά αντικατάσταση του δίσκου όπως προτείνει η MB (όπως πάλι μου είπαν...)

Δόξα τον θεό έκτοτε δεν μου έχει κάνει κάτι παρά το γεγονός οτι έχουν περάσει 4 μήνες.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    259

Απάντηση: Πρόβλημα στις ταχύτητες

Μακάρι να μην μου το ξαναπαρουσιάσει ούτε εμένα φίλε.
    Απλά είναι τραγικό να πληρώνεις εξουσιοδοτημένο συνεργείο (γενικά η ειδικά) και να μην έχουν κάν γνώση του αντικειμένου.
    Ο ελληνάρας θέλει πάντα τον φόβο του, πρέπει να πας στον απο πάνω.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Απάντηση: Πρόβλημα στις ταχύτητες

ke ego ala xa disko prin ena xrono ke meta apo 5 mines den perni tin opisten ti na kano ? mou exi spasi ta neura pio poli otan ine pagomeno...

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Αξεσουάρ για Smart στις Αντιπροσωπείες...(?)
    Από gavanos στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20-08-2009, 10:42
  2. Kλειστά βενζινάδικα στις 30-31 Μαρτίου
    Από Lgeor στο forum Ενημέρωση
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23-03-2006, 12:20
  3. θόρυβος σe μικρές ταχύτητες
    Από drobi στο forum Τριγμοί - Θόρυβοι
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25-05-2005, 01:00
  4. ΤΡΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ...
    Από Grey Bungee Benz στο forum Τριγμοί - Θόρυβοι
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12-05-2005, 19:17
  5. σχόλια: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22-04-2004, 09:12

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας