Αποτελέσματα 1 μέχρι 11 από 11

Θέμα: Help

Help

Καλησπέρα

Χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς έχω μπλέξει σε μια απίστευτη η ιστορία.
    Αγόρασα πρόσφατα ένα smart από μάντρα και εμπιστεύτικα ένα φίλο φίλου να το δει πριν το πάρω και με έκαψε.
    Το έλεγξα στην mercedes μετά την αγορά και το αυτοκίνητο είναι κατεστραμμένο.Η εκτίμηση της αντιπροσωπείας είναι 3800¤ για να το επισκευάσω ενώ το έχω αγοράσει 6900¤. Η μάντρα αρνείται την γνωμάτευση της αντιπροσωπείας και μου πρότεινε να το πάρει πίσω 6300¤ όταν θα έχει τα χρήματα.... εν ολίγοις ποτέ! Το αυτοκίνητο δεν το κινώ από την πρώτη εβδομάδα που το πήρα γιατί εκτός όλων των άλλων καίει λάδια και αυτοκίνητο αγόρασα αλλά αυτοκίνητο δεν έχω. Το μόνο που μπορεί να με σώσει είναι να αποδείξω ότι είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα.
    Προσπαθώ να μάθω αν αυτό μπορεί να ελεγχθεί με κάποιο τρόπο γιατί έχω ακούσει άπειρες γνώμες αλλά καμία λύση.
    Γνωρίζεται αν είναι εφικτό να αποδειχθεί αυτό και με ποιο τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Σφίγγω τα δόντια μου και έχω παρηγοριά μου
    μόνο το όνειρό μου κι όσο αντέξει η καρδιά μου
    θα είμαι εδώ και καλά να το θυμάστε
    και αφού δε σέβεστε, θα με φοβάστε.
    L.G

Απάντηση: Help

εμπλεξες...
    1, αν τα χιλιομετρα φαινονται γυρισμενα (περισσοτερα δλδ) στο συστημα της MB τοτε εισαι τυχερος ..
    2, αν το αυτοκινητο δεν ειναι καταχορημενο προσφατα σχετικα στο συστημα της ΜΒ ,τοτε δεν μπορεις να το αποδειξεις υπευθυνα (και να σταθει στην μυνηση
    3, βρες γατο δικηγορο..
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    256

με τον αριθμο πλαισιου σε μια αντιπροσωπεια,θα μαθεις καποια πραματα
    πλεον vw

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    292

η μπορεις να πας να τρομοκρατησεις τον μαντρα... να τον απειλησεις οτι θα πας δικαστικα κτλ κτλ...
    Nobody is Perfect. I'm Nobody.....

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1121

Να πάρεις γραπτή γνωμάτευση απο τη Mercedes (κατα προτίμηση ΕΚΚΑ) και να στείλεις ένα εξώδικο μέσω δικηγόρου. Τα έξοδα σου θα είναι μόνο του δικηγόρου λογικά. Πες του ότι θα δημοσιοποιήσεις παράλληλα το όνοματα σου σε ανάλογα σιτε στο ιντερνετ το όνομα του να δεις πως θα στρώσει.

Γράψε εδώ αν θες ποιος είναι να ξέρουμε

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2003
    Δύναμη Φήμης
    545

Ο μόνος τρόπος για να βρεις το δίκιο σου είναι να καταφέρεις να αποδείξεις ότι έχεις εξαπατηθεί. Ο μόνος τρόπος για να το καταφέρεις αυτό είναι να αποδείξεις ότι το αμάξι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις μόνο μέσω κάποιου εξουσιοδοτημένου συνεργείου το οποίο θα δει αν υπάρχει καταγεγραμένη επίσκεψη του αυτοκινήτου σου σε κάποιο συνεργείο με περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που λέει τώρα. Αν δεν βρεις κατι δεν πρόκειτε να βρεις το δίκιο σου γιατί εφόσον έλεγξες και το αυτοκίνητο αυτός μπορεί απλά να ισχυριστεί ότι γνώριζες την κατάσταση του και τα προβλήματα του όταν το αγόραζες, άλλωστε δεν απαγορεύεται η πώληση αυτοκινήτων με βλάβες....
    Παράλληλα θα είχα και μια επικοινωνία με το ινστιτούτο καταναλωτών (ΙΝΚΑ, www.inka.gr) για να σε συμβουλέψουν για το πως μπορείς να κινηθείς.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    803

δεν ξερω αν ειναι τοσο απλη η περιπτωση τα χλμ μπορει να το πηρες κ να τα γυρισες εσυ..τα υπολοιπα μπορει να τα ηξερες απο πριν οτι εχει προβλημα το αμαξι..ο μαντρας πως κ στο περνει πισω (λεμε τωρα οοοταν κ αααν βρει χρηματα?) αναγνωριζει οτι ειχε προβλημα το αμαξι?
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008
    Δύναμη Φήμης
    780

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    δεν ξερω αν ειναι τοσο απλη η περιπτωση τα χλμ μπορει να το πηρες κ να τα γυρισες εσυ..
    ανετα το κοβω να το λεει ...εδω δεν κολλησε να κανει την μαλακια και να στο πουλησει ετσι....δεν ξερω φιλε..καλυτερα να το λυσεις μονος σου..ειναι μικρο το smart αρα για υπόθετο κανει...αλητες ρε πο@%@#$στη μου! το τσιμπησε απο ιδιωτη κανενα 2000λιαρο λογο προβληματων και τσεπωσε ενα 4000 τωρα! και εσυ ρε φιλε ολοκληρο αμαξι αγοραζες...μια ματια εστω δεν του εριξες?απο τα post σου εδω μεσα καταλαβαινω οτι το νοιωθεις το θεμα αυτοκινητο δεν εισαι κανας ασχετος...σαν πρωταρης την πατησες!και ο φιλος φιλου που εμπιστευτηκες δεν ηξερες αν το κατηχε το θεμα αυτοκινητο?ως μη ειδικος απο θεμα νομων αλλα ετσι οπως μας τα λες..ο λογος του εναντιον του δικου σου θα ειναι....
    Το χιούμορ είναι το ντεκολτέ του άνδρα

9. Απάντηση: Help

έχετε απόλυτο δίκιο την πάτησα όχι απλά σαν άσχετη αλλά και σαν ηλίθια.......

10. Απάντηση: Help

όσο για την ΕΚΚΑ που ανέφερε ο φίλος παραπάνω κοστολόγησε την επισκευή του αυτοκινήτου στα 4000€!!!!!! για τον μαντρά όμως είναι απλά ακριβή η αντιπροσωπεία..... Οσο για το αν θα βρώ άκρη δεν ξέρω αλλά θα το φτάσω στα άκρα ήδη του έστειλα εξώδικο και όσο τραβήξει............

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    0

μακαρι να ξεμπλεξεις "αναιμακτα"....χωρις τραβηγματα...
    Δεν είμαι αλκοολικός...!!! Δυο φορές το χρόνο πίνω ...
    Η μία όταν είναι τα γενέθλια μου...
    και η άλλη όταν δεν είναι...!!!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία