Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 63

Θέμα: 451 1000cc Ατμοσφαιρικό από 71HP σε 80HP. Εντυπώσεις????

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

451 1000cc Ατμοσφαιρικό από 71HP σε 80HP. Εντυπώσεις????

Έχει κάνει κανένας τη συγκεκριμένη βελτίωση στο ατμοσφαιρικό των 71ps σε 80ps? Διάβασα ότι γίνεται με 195km τελική ταχυτητα! (δεν λέω το site για λόγους διαφήμισης...)
    Έχει νόημα στο ατμοσφαιρικό? Παραμένει στην εγγύηση? Κατανάλωση? Πόσο κοστίζει?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1134

Απάντηση: 451 1000cc Ατμοσφαιρικό από 71HP σε 80HP. Εντυπώσεις????

Δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα απο τη στιγμή που υπάρχει το 84.Αν κάποιος θέλει επιδόσεις παίρνει κατευθείαν το 84.

Διαφορετικά φτιάχνει το 71 το οποίο θα καίει παραπάνω απο το 84 και θα είναι σημαντικά πιο αργό απο το 84!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    παντού και πάντα (σαν το Άγιο πνεύμα ένα πράμα)
    Δύναμη Φήμης
    267

είναι ανάλογα το τι θες φίλε μου...
    τα ατμοσφαιρικά είναι πιό αξιόπιστα από τα υπερτροφοδοτούμενα όταν τα πειράξεις, τα υπερτροφοδοτούμενα πάλι ανεβάζουν πιό εύκολα ιππους επειδή παίζεις με την πίεση και μπορείς να πάρεις από το τίποτα 20 ίππους να πάς στους 100, για να φτάσεις τώρα το ατμοσφαιρικό στους 100 πρέπει να χαμηλώσεις καπάκια, να ανοίξεις εισαγωγές, να ελαφρύνεις βολάν... κλπ... (στο λέω γιατι είχα ένα peugeot και τα είχα κάνει όλα αυτά) και πάλι δεν ξέρω αν τα φτάσεις, άσε που το κόστος θα φτάσει στα ύψη!! απο άποψη κατανάλωσης σε νορμάλ οδήγηση θα καίει λίγο παραπάνω από το υπερτροφοδοτούμενο αλλά αν το πιέζεις (πάνω από 4000 στροφές) μπορεί να έχεις και τη μισή κατανάλωση του υπερτροφοδοτούμενου.
    Γνώμη μου αφού το έχεις πάρει ατμόσφαιρα μπορείς σταδιακά να το φτιάχνεις, θα είναι πυραυλάκι αλλά μην περιμένεις και πολλά όμως, και το κόστος θα είναι σημαντικό για να φτάσεις τα 100 άλογα

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    269

ο fotisbasm να μας δωσει τα φωτα του εχει ενα 71 και το χει πειραξει
    πλεον vw

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    655

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Garfito Εμφάνιση Μηνύματος
    Είχε.. Ήταν 61 όμως και το έδωσε..

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    815

και 84 να πανε τα αλογα μην περιμενεις την αισθηση που σου δινει το turbo,απο εκει κ περα δεν νομιζω οτι αξιζει να το πειραξεις
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2008
    Δύναμη Φήμης
    188

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Garfito Εμφάνιση Μηνύματος
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από kostastnt Εμφάνιση Μηνύματος
    Είχε.. Ήταν 61 όμως και το έδωσε..
    Το ειχα 61 εβαλα το μαμα προγραμμα και πηγε 71 και μετα του εβαλα οσο πηγαινε δηλαδη αλλα 5 αλογα δηλαδη 76 ,
    Τι καταλαβα ? (εξαιρω τα 61 αλογα μιλαω για το 71 σε σχεση με το 76) τιποτα απολυτος ! πεταμενα λεφτα για 5 αλογα , ειναι τοσο μικρη η αυξηση ιποδυναμης και τοσο μεγαλο το κοστος που καλυτερα να το πουλησεις και να παρεις ενα 84 (οπως και τελικα εκανα και εμεινα ευχαριστημενος) , στην περιπτοση οπου θες γκαζια , αλλωστε γιαυτο λενε , πανε και κανε test drive και τα 2 (71 , 84) και μετα κρινε τι σε καλυπτη

ΥΣ . με ενα απλα προγραμμα απο 71 σε 80 δεν φτανεις οπου να χτυπιεσε !!!!! Εγω ολο και ολο πηρα 5 αλογα με προγραμμα,φιλτρο,αλλαγμενη εισαγωγη,εξατμηση,μπουζι.
    Τελευταία επεξεργασία από fotisbasm; 03-01-2011 στις 14:44

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

δεν ξερω τιμη αλλα λεει 80 άλογα. θα παρω αυριο να μάθω και θα ενημερωσω

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    267

600 euro και φίλτρο ελευθέρας μαζί

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από manousakis Εμφάνιση Μηνύματος
    600 euro και φίλτρο ελευθέρας μαζί
    και ξαναρωτάω: αξίζει???????????

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2008
    Δύναμη Φήμης
    188

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από laz_pra Εμφάνιση Μηνύματος
    και ξαναρωτάω: αξίζει???????????
    ειπαμε οχι , εκτος εαν σου περισευουν 600 ευρω για πεταμα!!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2007
    Δύναμη Φήμης
    267

εγώ πάλι θα τα έδινα...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1134

Και γιατί να μην τα έδινες εξαρχής και να έπαιρνες το Τουρμπο που θα είναι παντού καλύτερο και φθηνότερο?

Τουλάχιστον το θέμα επιλογής στα fortwo ειναι πανεύκολο. Θες γκάζι ->84, θες οικονομία->71. Απλά πράγματα.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Και γιατί να μην τα έδινες εξαρχής και να έπαιρνες το Τουρμπο που θα είναι παντού καλύτερο και φθηνότερο?

Τουλάχιστον το θέμα επιλογής στα fortwo ειναι πανεύκολο. Θες γκάζι ->84, θες οικονομία->71. Απλά πράγματα.
    Διαφωνώ.

Το 84 έχει ΚΑΙ μεγαλύτερη κατανάλωση ΚΑΙ υψηλότερο κόστος συντήρησης (πιο συχνά service) ΚΑΙ αναμονή για να ζεσταθεί και να κρυώσει ΚΑΙ συγκεκριμένο χρόνο ζωής κινητήρα. Προφανώς αν θέλεις γκάζι όλα αυτά τα δεχόμαστε.

Το ερώτημα είναι πόσο βελτιώνεται ο συγκεκριμένος κινητηρας. ΟΧΙ αν είναι καλύτερο απο το 84. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν είναι πιο γρήγορος.
    Το 71->80 θα έχει την ίδια κατανάλωση με το 71 σε κανονικές συνθήκες οδήγησης?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    815

Διαφωνώ.

Το 84 έχει ΚΑΙ μεγαλύτερη κατανάλωση ΚΑΙ υψηλότερο κόστος συντήρησης (πιο συχνά service) ΚΑΙ αναμονή για να ζεσταθεί και να κρυώσει ΚΑΙ συγκεκριμένο χρόνο ζωής κινητήρα. Προφανώς αν θέλεις γκάζι όλα αυτά τα δεχόμαστε.

Το ερώτημα είναι πόσο βελτιώνεται ο συγκεκριμένος κινητηρας. ΟΧΙ αν είναι καλύτερο απο το 84. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν είναι πιο γρήγορος.

το μοτερ στο 84 δεν εχει συγκεκριμενο χρονο ζωης,το turbo ισως εχει.
    για την καταναλωση μονο οσοι το εχουν κανει μπορουν να απαντησουν ,αλλα λογικα θα καει παραπανω
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1134

Διαφωνώ.
    Καλά κάνεις και διαφωνείς. Με τι όμως ? Από τι στιγμή που έχω ξεκαθαρίσει πως "Θες γκάζι ->84, θες οικονομία->71" και ουσιαστικά συμφωνείς στο ίδιο ακριβώς!!!!

Και επιπλέον σου υπενθυμίζω πως δεν συγκρίναμε το 71 με το 84, αλλά το φτιαγμένο 71 με το μαμά 84 και πραγματικά δεν μου έρχεται στο μυαλό 1 λόγος που να υπερτερεί το φτιαγμένο 71.
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 06-01-2011 στις 02:09

...μα να κανω τον κακο??αφου θελει το 71 για οικονομια και για χρονο ζωης οκ???
    θελει να το φτιαξει???ας το φτιαξει...παλι πιο αργο απο το 84 θα ειναι και το ιδιο θα καιει με το 84 γιατι θα προσπαθει να το τρεξει σαν να εχει 84 αλογα και ουτε οικονομικο θα ειναι...και να υπενθυμησω πως πολλα προγραμματα εκτος απο βελτιωση σε ιπποδυναμη αποφερουν και σημαντικη μειωση στην καταναλωση απο το μαμα...για τα τουρμπακια μιλαω...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    269

εγω θα σου βαλω μεσαα σε ολα αυτα και τον παραγοντα μεταπωληση,γιατι καποια στιγμη δεν θα τη παλεψεις και θα θες να το δωσεις, τοτε και δεν θα βρισκεις και θαεχεις χασεις γενικοτερα ενα καρο λεφτα
    πλεον vw

σωστα δλδ ασε περα απο το κοστος βελτιωσης και η αποδοση δεν θα αυξηθει ενω ειναι και αμφιβολη...γτ λιγο πολυ το τουρμπακι βελτιωνεται πιο ευκολα...και το γνωριζουν κιολας..

Διαφωνώ.

Σε αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειδικά εάν κάποιος έχει πάρει ήδη το 71, και θέλει να το κάνει γρηγορότερο, δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει να ακούει προτάσεις του στυλ "αν ήθελες γκάζι ας έπαιρνες το 84άρι", γιατί δεν βοηθούν και πολύ την κατάσταση σε πρακτικό επίπεδο
    Από εκεί και πέρα, είδα αυτό το site, και πιο πολύ μου φάνηκε σαν "ανταλλακτικάδικο" που έχει και 2 προγράμματα να βάζει σε smart. Δηλαδή μόνο ηλεκτρονική βελτίωση και τίποτα μηχανικό. Εάν σου χρεώνει 600ε το πρόγραμμα άντε και το φίλτρο ελευθέρας (που κανένα 50άρικο έχει, μην νομίζεις), σε χρεώνει πολλά.
    Εντύπωση μου κάνει ότι όλα τα προγράμματα που βάζει (είτε σε 71 είτε σε 84 είτε σε brabus) δίνουν την ίδια τελική. Αυτό από μόνο του μου "βρωμάει".

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα δεις κάτι τρελό σε σχέση με το μαμά 71άρι. Και ποιος μου λέει ότι αυτό το λίγο που θα δεις θα είναι εξαιτίας του προγράμματος ή του φίλτρου ελευθέρας. Αυτό λοιπόν που θα έκανα θα ήταν το εξής: Θα πήγαινα και θα του έλεγα ότι ελευθέρας δεν θέλω γιατί θα πάρω μόνος μου το ίδιο. Από εκεί και πέρα, αφού θα είχα δοκιμάσει το αυτοκίνητο μαμά με το φίλτρο, θα πήγαινα και θα το έβαζα το πρόγραμμα αλλά εάν δεν έβλεπα διαφορά θα μου επέστρεφε τα χρήματά μου ή έστω ένα μεγάλο ποσοστό των χρημάτων μου (εκεί είμαι περίεργος εάν θα "κόλωνε", μιας και καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται). Και για να είμαι πιο αντικειμενικός (όσο γίνεται), θα του έλεγα ότι αυτά τα +9 άλογα θα επιχειρούσα να τα δω στο δυναμόμετρο, διαφορετικά, θα μου έδινε πάλι τα λεφτά μου πίσω.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι δεν θα δεχτεί τίποτα από τα 2.

Εάν δεν είχα πάντως ακόμα smart, θα έπαιρνα το 84άρι, δίνοντας τα επιπλέον χρήματα εκεί για ένα μαμά αυτοκίνητο, που μπορεί να θέλει μια προσοχή στη χρήση του turbo, αλλά αυτό το τράβηγμα στην ωφέλιμη περιοχή της τουρμπίνας είναι όλα τα λεφτά και αξίζει αυτή την "παραχώρηση". Όσο για τη συχνότητα των service, ok, αλλά κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί (και σίγουρα ούτε αυτός που βάζει το πρόγραμμα στο 71) ότι τα αραιά διαστήματα αλλαγής λαδιών του 71 θα μπορούν να παραμένουν το ίδιο αραιά μετά την τοποθέτηση του προγράμματος.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλά κάνεις και διαφωνείς. Με τι όμως ? Από τι στιγμή που έχω ξεκαθαρίσει πως "Θες γκάζι ->84, θες οικονομία->71" και ουσιαστικά συμφωνείς στο ίδιο ακριβώς!!!!

Και επιπλέον σου υπενθυμίζω πως δεν συγκρίναμε το 71 με το 84, αλλά το φτιαγμένο 71 με το μαμά 84 και πραγματικά δεν μου έρχεται στο μυαλό 1 λόγος που να υπερτερεί το φτιαγμένο 71.
    Διαφωνώ στο ότι είναι παντού καλύτερο.
    Το φτιαγμένο υπερτερεί στα service και στην άνεση (θέματα αναμονής κλπ)
    ΣΙΓΟΥΡΑ δεν υπερτερεί σε επιδόσεις!
    Σε κατανάλωση?
    Τέλος πάντων , το θέμα μου δεν είναι ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο (71->80 ή 84) αλλά αν βελτιώνεται πραγματικά το 71 με το συγκεκριμένο πακέτο

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από basilis kordas Εμφάνιση Μηνύματος
    ...μα να κανω τον κακο??αφου θελει το 71 για οικονομια και για χρονο ζωης οκ???
    θελει να το φτιαξει???ας το φτιαξει...παλι πιο αργο απο το 84 θα ειναι και το ιδιο θα καιει με το 84 γιατι θα προσπαθει να το τρεξει σαν να εχει 84 αλογα και ουτε οικονομικο θα ειναι...και να υπενθυμησω πως πολλα προγραμματα εκτος απο βελτιωση σε ιπποδυναμη αποφερουν και σημαντικη μειωση στην καταναλωση απο το μαμα...για τα τουρμπακια μιλαω...
    Να πω για άλλη μια φορά οτι δεν ζητάω να μου πει κανείς ότι είναι καλύτερο απο το 84!!!
    Και γιαυτό ρώτησα για κατανάλωση σε normal συνθήκες οδήγησης και ΟΧΙ αν προσπαθήσεις να το τρέξεις...
    Το θέμα μου δεν είναι ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο (71->80 ή 84) αλλά αν βελτιώνεται πραγματικά το 71 με το συγκεκριμένο πακέτο!!!

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    101

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Σε αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου. Ειδικά εάν κάποιος έχει πάρει ήδη το 71, και θέλει να το κάνει γρηγορότερο, δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει να ακούει προτάσεις του στυλ "αν ήθελες γκάζι ας έπαιρνες το 84άρι", γιατί δεν βοηθούν και πολύ την κατάσταση σε πρακτικό επίπεδο
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάποιος που καταλαβαίνει τι ρατάω!!! Γειά στο στόμα σου!!!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Από εκεί και πέρα, είδα αυτό το site, και πιο πολύ μου φάνηκε σαν "ανταλλακτικάδικο" που έχει και 2 προγράμματα να βάζει σε smart. Δηλαδή μόνο ηλεκτρονική βελτίωση και τίποτα μηχανικό. Εάν σου χρεώνει 600ε το πρόγραμμα άντε και το φίλτρο ελευθέρας (που κανένα 50άρικο έχει, μην νομίζεις), σε χρεώνει πολλά.
    Εντύπωση μου κάνει ότι όλα τα προγράμματα που βάζει (είτε σε 71 είτε σε 84 είτε σε brabus) δίνουν την ίδια τελική. Αυτό από μόνο του μου "βρωμάει".

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα δεις κάτι τρελό σε σχέση με το μαμά 71άρι. Και ποιος μου λέει ότι αυτό το λίγο που θα δεις θα είναι εξαιτίας του προγράμματος ή του φίλτρου ελευθέρας. Αυτό λοιπόν που θα έκανα θα ήταν το εξής: Θα πήγαινα και θα του έλεγα ότι ελευθέρας δεν θέλω γιατί θα πάρω μόνος μου το ίδιο. Από εκεί και πέρα, αφού θα είχα δοκιμάσει το αυτοκίνητο μαμά με το φίλτρο, θα πήγαινα και θα το έβαζα το πρόγραμμα αλλά εάν δεν έβλεπα διαφορά θα μου επέστρεφε τα χρήματά μου ή έστω ένα μεγάλο ποσοστό των χρημάτων μου (εκεί είμαι περίεργος εάν θα "κόλωνε", μιας και καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται). Και για να είμαι πιο αντικειμενικός (όσο γίνεται), θα του έλεγα ότι αυτά τα +9 άλογα θα επιχειρούσα να τα δω στο δυναμόμετρο, διαφορετικά, θα μου έδινε πάλι τα λεφτά μου πίσω.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι δεν θα δεχτεί τίποτα από τα 2.

Εάν δεν είχα πάντως ακόμα smart, θα έπαιρνα το 84άρι, δίνοντας τα επιπλέον χρήματα εκεί για ένα μαμά αυτοκίνητο, που μπορεί να θέλει μια προσοχή στη χρήση του turbo, αλλά αυτό το τράβηγμα στην ωφέλιμη περιοχή της τουρμπίνας είναι όλα τα λεφτά και αξίζει αυτή την "παραχώρηση". Όσο για τη συχνότητα των service, ok, αλλά κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί (και σίγουρα ούτε αυτός που βάζει το πρόγραμμα στο 71) ότι τα αραιά διαστήματα αλλαγής λαδιών του 71 θα μπορούν να παραμένουν το ίδιο αραιά μετά την τοποθέτηση του προγράμματος.
    Θα κάνω τις συγκεκριμένες ερωτήσεις και θα ενημερώσω! Θα του πω να μου βάλει μόνο το πρόγραμμα και να δυναμομετρήσουμε! Και αν δεν υπάρχει διαφορά να το βγάλει και να μου δώσει πίσω τα λεφτά.
    Το φίλτρο ελευθέρας τί ειναι? Μόνο του κάνει διαφορά?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    269

Το φίλτρο ελευθέρας τί ειναι? Μόνο του κάνει διαφορά?[/QUOTE]

το φιλτρο ελευθερας μονο του κανει πολυ λιγα πραματα. χεδον τιποτα απλα αναπνεει καλυτερα το αμαξι
    πλεον vw

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Το ατμοσφαιρικό μετατρέπεται σε turbo ?
    Από mmike στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 20-05-2008, 11:33
  2. ForFour BRABUS Ατμοσφαιρικό
    Από ΚΟΚΑΛΗΣ στο forum Βελτιώσεις
    σχόλια: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11-10-2005, 11:34

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις