Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 26 μέχρι 37 από 37

Θέμα: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1126

Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xRallyArt Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν ξερω τι λέτε, εγω εχω smart 700cc cabrio 2004 pulse με 195 λάστιχα, 120.000χλμ χωρίς επισκευή σταθερα 5,5 λιτρα,/100χλμ το 6 δεν το εχω δει ποτέ μου.
    Καίει και λάδι ανα 1000 km 200ml. . .
    Βαζω 5w40 Castrol magnatec.
    Είναι servariσμενο, και με
    AC δεν εχω δει ποτέ μου πάνω από 6.
    Ταξίδι δεν εχω κάνει, ολα ειναι εντός πόλεως.

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk
    Με ένα πλήρες γέμισμα και μέχρι να πάει η ρεζερβα στο 1-2l κάνεις κάθε φορά στην πόλη, 600 χιλιόμετρα εσυ δηλαδη. Σωστά?

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Κάπως έτσι.
    Γεμίζω πάντα οταν ανάψει ρεζέρβα.
    Τελευταίο γέμισμα 27~λίτρα και εκανα 480 χλμ.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Ο Τουρμπο όπως και ο Diesel είναι πιο οικονομικός υπό προϋποθέσεις που συνήθως δεν τηρούνται. Δεν παίρνεις TURBO για οικονομία. Για τη ροπή τον παίρνεις.

Επίσης η κατανάλωση συγκρίνεται με ίδιας ισχύος αυτοκίνητα. Όχι ίδιου κυβισμού. Στο Ελλάδα ασχολούμαστε με κυβικά λόγω φορολογίας.

Λάδια στη μέση, γιατί υπάρχει ελαττωματική σχεδίαση του μοτέρ και αν είναι στο μαξ, ανεβάζει πιεση και ήταν ο κύριος λόγος που καίγανε λάδια τα 450. (ο άλλος λόγος ήταν καταστροφή της τουρμπίνας γιατί δεν την ζέσταιναν / κρύωναν σωστα) Όσοι έβαζαν στη μέση , δεν έκαψαν ποτέ.
    Ναι σε αυτό που λες έχεις δίκιο το σημείωσα κι εγώ στο δικό μου ποστ

Δεν ξερω τι λέτε, εγω εχω smart 700cc cabrio 2004 pulse με 195 λάστιχα, 120.000χλμ χωρίς επισκευή σταθερα 5,5 λιτρα,/100χλμ το 6 δεν το εχω δει ποτέ μου.
    Καίει και λάδι ανα 1000 km 200ml. . .
    Βαζω 5w40 Castrol magnatec.
    Είναι servariσμενο, και με
    AC δεν εχω δει ποτέ μου πάνω από 6.
    Ταξίδι δεν εχω κάνει, ολα ειναι εντός πόλεως.

Δεν τα έχω δει ποτέ αυτά τα νούμερα και το έχω από καινούριο και λάδια δεν καίει

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Με ένα πλήρες γέμισμα και μέχρι να πάει η ρεζερβα στο 1-2l κάνεις κάθε φορά στην πόλη, 600 χιλιόμετρα εσυ δηλαδη. Σωστά?
    Κι εγώ έχω μείνει "Παυλόπουλος" με αυτά που γράφει αλλά δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω κανέναν. Για να το λέει έτσι θα είναι.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Δεν έχω λόγο να σας πω παπαριες, ουτε κανας πιτσιρίκος ειμαι(35), είχα πριν 451 ατμοσφαιρικό και ειχα κατανάλωση 7.5~ αν θυμάμαι καλά, καπου το εχω γράψει. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αμαξάκι, είναι εργαλείο για εμένα, καθε μερα 50 με 70 χλμ, το σέβομαι και δεν το βασανίζω. Δεν τρέχω αλλα δεν πάω και αργά, αλλ σανίδα σχεδόν ποτέ.
    Του αλλαζω λαδια φίλτρο λαδιού ανα 4000χλμ

5. Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Δεν έχω λόγο να σας πω παπαριες, ουτε κανας πιτσιρίκος ειμαι(35), είχα πριν 451 ατμοσφαιρικό και ειχα κατανάλωση 7.5~ αν θυμάμαι καλά, καπου το εχω γράψει. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αμαξάκι, είναι εργαλείο για εμένα, καθε μερα 50 με 70 χλμ, το σέβομαι και δεν το βασανίζω. Δεν τρέχω αλλα δεν πάω και αργά, αλλ σανίδα σχεδόν ποτέ.
    Του αλλαζω λαδια φίλτρο λαδιού ανα 4000χλμ

αδελφέ μακάρι σε εσένα να είναι έτσι όπως το περιγράφεις, αλλά και εγώ επειδή μετράω τα αυτοκίνητα μου από χόμπι, δεν έχω δει αυτά τα νούμερα από το 1987 που οδηγώ.
    Αν δεις και στο εξωτερικό ειδικά οι Άγγλοι τους γ@μ#$%^ζούνε τους Γερμανούς για την μεγάλη κατανάλωση
    Στο προηγούμενο μου roadster πάλι 7.2 στην καλύτερη.

Γενικά πάντως παίζει ρόλο η ποιότητα της βενζίνης που βάζουμε, δεν ξέρω τι πουστιές κάνουν και θα σας πω γιατί, ένα διάστημα είχα ένα Octavia diesel, 1900 κυβικά αυτόματο, με πετρέλαιο από όπου να ναι, είχα κατανάλωση με air condition μέση τιμή 9 λίτρα!!! επειδή λόγο περιοχής είχα μια shell άρχιζα με παρότρυνση του υπαλλήλου να του βάζω v power και η κατανάλωση έπεσε στα 7,2 μέσα στη πόλη και σε ταξίδι λίγο πάνω από τα 6 λίτρα

Αυτό για το καθαριστικό πάντως δεν το έχω κάνει ακόμη και θα ήθελα μια βοήθεια διότι έχω μείνει ακόμη στα redex που ήταν για octania
    Τελευταία επεξεργασία από esykas; 11-05-2018 στις 15:50

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από esykas Εμφάνιση Μηνύματος
    αδελφέ μακάρι σε εσένα να είναι έτσι όπως το περιγράφεις, αλλά και εγώ επειδή μετράω τα αυτοκίνητα μου από χόμπι, δεν έχω δει αυτά τα νούμερα από το 1987 που οδηγώ.
    Αν δεις και στο εξωτερικό ειδικά οι Άγγλοι τους γ@μ#$%^ζούνε τους Γερμανούς για την μεγάλη κατανάλωση
    Στο προηγούμενο μου roadster πάλι 7.2 στην καλύτερη.

Γενικά πάντως παίζει ρόλο η ποιότητα της βενζίνης που βάζουμε, δεν ξέρω τι πουστιές κάνουν και θα σας πω γιατί, ένα διάστημα είχα ένα Octavia diesel, 1900 κυβικά αυτόματο, με πετρέλαιο από όπου να ναι, είχα κατανάλωση με air condition μέση τιμή 9 λίτρα!!! επειδή λόγο περιοχής είχα μια shell άρχιζα με παρότρυνση του υπαλλήλου να του βάζω v power και η κατανάλωση έπεσε στα 7,2 μέσα στη πόλη και σε ταξίδι λίγο πάνω από τα 6 λίτρα

Αυτό για το καθαριστικό πάντως δεν το έχω κάνει ακόμη και θα ήθελα μια βοήθεια διότι έχω μείνει ακόμη στα redex που ήταν για octania
    Μάλλον κάτι κάνεις λάθος, το να μην καις βενζίνη δεν έχει να κάνει με τις στροφές του κινητήρα πάντα αλλά και με το φορτίο του, να αναγνωρίζεις την ροπή του κινητήρα, το να σηκώνεις στροφές στον κινητήρα χωρίς να φορτώνεις με ροπή.
    Υπήρξα οδηγός αγώνων με μηχανή και μέχρι και εκεί παίζει η κατανάλωση, αλλιως είναι να ξεκινάς αγωνα με 25 λιτρα και άλλο με 20 λιτρα και άλλο με 17, άλλη κατανάλωση ελαστικού, άλλοι χρόνοι, οπότε και στο τερμα γκάζι παίζει ρόλο πως διαχειρίζεσαι την ροπή και το φορτίο ενός κινητήρα.
    Με Peugeot 107 αυτόματο πετυχαίνω εξίσου περίπου 5.5/100.
    Εχω πετύχει εκτός πολης με clk 200 cabrio κατω απο 7 χωρίς να πηγαίνω αργά.

7. Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Δεν μιλάμε για κάτι εξειδικευμένο ως προς την οδήγηση, υπάρχει πάντα η διαφορά στο στιλ ως προς την κατανάλωση αλλά όχι να λένε μέσα και έξω ότι τα αυτοκίνητα καίνε 9 και 10 λίτρα.
    Η κατανάλωση που δίνει η εταιρεία μέσα στην πόλη είναι 6 λίτρα και όλοι γνωρίζουμε πως βγαίνουν οι μετρήσεις τους, άρα τα 7 λίτρα είναι μια φυσιολογική τιμή, για τα 9 και 10 λίτρα εάν αποδειχθεί ότι έχει μετρηθεί σωστά ανά 100 χιλιομετρά χρήσης, αρχίζεις και το ψάχνεις.
    Το καθαριστικό βενζίνης, το καθάρισμα των λάμδα, τα μπουζί και τα φίλτρα είναι μια πολύ καλή αρχή νομίζω

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από esykas Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν μιλάμε για κάτι εξειδικευμένο ως προς την οδήγηση, υπάρχει πάντα η διαφορά στο στιλ ως προς την κατανάλωση αλλά όχι να λένε μέσα και έξω ότι τα αυτοκίνητα καίνε 9 και 10 λίτρα.
    Η κατανάλωση που δίνει η εταιρεία μέσα στην πόλη είναι 6 λίτρα και όλοι γνωρίζουμε πως βγαίνουν οι μετρήσεις τους, άρα τα 7 λίτρα είναι μια φυσιολογική τιμή, για τα 9 και 10 λίτρα εάν αποδειχθεί ότι έχει μετρηθεί σωστά ανά 100 χιλιομετρά χρήσης, αρχίζεις και το ψάχνεις.
    Το καθαριστικό βενζίνης, το καθάρισμα των λάμδα, τα μπουζί και τα φίλτρα είναι μια πολύ καλή αρχή νομίζω

Κι όμως αυτή είναι η πικρή αλήθεια. 8,5 - 9,5 L/100Km. Η μέτρηση σωστή, ο κινητήρας είναι οκ, η εικόνα των μπουζί δεν δείχνει ούτε φτωχό αλλά ούτε και πλούσιο μείγμα, τον L δεν τον έβγαλα αλλά και η καυσανάλυση επιβεβαιώνει ότι η καύση είναι η προβλεπόμενη. Άντε να δεχτώ ότι η γυναίκα μου έχει βαρύ πόδι. Μέχρις εκεί.
    Καθαριστικό θα βάλω αν και δεν νομίζω να δω διαφορά γιατί δεν καταλαβαίνω πως σωληνώσεις και μπεκ με ρύπους επιβαρύνουν την κατανάλωση καυσίμου χωρίς αυτό να μεταφράζεται σε μη κανονική λειτουργία του μοτέρ πχ αρρυθμία δυσκολία να ανεβάσει στροφές κλπ κλπ

9. Re: Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vaska Εμφάνιση Μηνύματος
    Κι όμως αυτή είναι η πικρή αλήθεια. 8,5 - 9,5 L/100Km. Η μέτρηση σωστή, ο κινητήρας είναι οκ, η εικόνα των μπουζί δεν δείχνει ούτε φτωχό αλλά ούτε και πλούσιο μείγμα, τον L δεν τον έβγαλα αλλά και η καυσανάλυση επιβεβαιώνει ότι η καύση είναι η προβλεπόμενη. Άντε να δεχτώ ότι η γυναίκα μου έχει βαρύ πόδι. Μέχρις εκεί.
    Καθαριστικό θα βάλω αν και δεν νομίζω να δω διαφορά γιατί δεν καταλαβαίνω πως σωληνώσεις και μπεκ με ρύπους επιβαρύνουν την κατανάλωση καυσίμου χωρίς αυτό να μεταφράζεται σε μη κανονική λειτουργία του μοτέρ πχ αρρυθμία δυσκολία να ανεβάσει στροφές κλπ κλπ
    Αποδείχθηκε ότι οι Γερμανοί για άλλη μια φορά έκαναν την δουλειά τους μια χαρά, τώρα θα μου πεις έχουν βγάλει τόσα μοντέλα και έχουν περάσει τόσα χρόνια, αλλά η αλήθεια των αριθμών παραμένει αμείλικτη.

Εμένα μου αρέσει το αυτοκίνητο με ότι συνεπάγεται, μαζεύω ανταλλακτικά για να είμαι έτοιμος όταν χρειασθεί να φτιάξω έναν κινητήρα σωστό.
    Στην Ελλάδα πρέπει να έχει την μεγαλύτερη επιτυχία και όχι τυχαία

Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vaska Εμφάνιση Μηνύματος
    Το ημιαυτόματο έχεις ή το αυτόματο;
    Αν η γυναίκα σου το δουλεύει χειροκίνητα, πες της να πατάει λιγότερο γκάζι, να αλλάζει σε χαμηλότερες στροφές, να αφήνει πιο νωρίς το γκάζι και στο ρολάρισμα να ανεβάζει 4η ή ακόμα και 5η αν αφήνει το γκάζι στα 50+
    Οι τούρμπο κινητήρες στα βαθυά, αλλά σύντομα, πατήματα γκαζιού εκτοξεύουν την κατανάλωση!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Δεν θέλω να το παίξω έμπειρος στα Smart γιατί δεν είμαι. Ούτε μήνα δεν έχω κλείσει!! Αλλά οδηγώντας το όπως σου περιέγραψα, το έχω στο 6,2! Στα νότια προάστια

12. Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vazeos Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν θέλω να το παίξω έμπειρος στα Smart γιατί δεν είμαι. Ούτε μήνα δεν έχω κλείσει!! Αλλά οδηγώντας το όπως σου περιέγραψα, το έχω στο 6,2! Στα νότια προάστια

το θέμα είναι ότι έχει πλασαριστεί ως ένα οικονομικό αυτοκίνητο

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
    Από nikosd69 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21-02-2011, 13:59
  2. φλοτερ βενζινης
    Από palhothodoros στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21-08-2009, 05:20
  3. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
    Από renavolos24 στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 2