Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 38

Θέμα: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    117

υπερβολικη καταναλωση βενζινης

καλησπερα......εχω ενα προβλημα.....υστερα απο επισκεψη σε συνεργιο για προβλημα με βαλβιδες εξαγωγης (αφου αλλαχτηκαν) παρατηρησα υπερβολικη καταναλωση βενζινης.....εχει καμια σχεση με την εργασια που εγινε? η ασχετο.....ευχαριστω προκαταβολικα......
    ΤΟΥ ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ......

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Δύναμη Φήμης
    296

Απάντηση: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

οταν λες υπερβολική;; δωσε μας μια τιμή ανα 100 κμ.
    .:Break the silence:.

Smart 450 Rules

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    117

δεν εχω μετρησει ανα 100χλμ..... παντοσ με ενα ντεποζιτο μεχρι να γραψει 3 λιτρα....γυρω στα 180-190χλμ.... smart f2 cabrio 600cc me 22 ντεποζιτο......

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

θα μετρήσεις τουλάχιστον 3 πλήρη ντεπόζιτα κ μετά θα βγάλεις συμπεράσματα

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Δύναμη Φήμης
    296

εχει πρόγραμμα το αμάξι σου ή ειναι φορτωμένο με βάρος οστε να ζορίζεται;;
    .:Break the silence:.

Smart 450 Rules

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    265

τσεκαρε και το βενζιναδικο, να μην εχει σκατοβενζινη
    πλεον vw

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    117

ουτε προγραμμα φοραω ουτε βαροσ τιποτα.....μαμα τελειωσ το smartaki....απο οταν το εβγαλα απο το συνεργειο εχω κανει 1100 χλμ......και εχω αλλαξει 3 βενζιναδικα.......

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα λύθηκε σε σένα otetzis η στο παρουσιάζει ακόμα γιατί 10 περίπου λίτρα κατανάλωση στα 100km είναι πάρα πολλά για το smart... :-(

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    117
    καλησπερα φιλε μου δεν εβγαλα ακρη γιατι μετα απο λιγες μερες......τελος το μοτερ....και η πολαπλη.....δεν ξερω αν η καταναλωση ηταν τα προ-εορτια.....

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    95

Το μοτερ ?? κριμα γαμώτο ...τι έγινε ?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    117

το μοτερ μασ αφησε χρονους......κ μπηκε 700αρι τωρα.....

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    95

Πόσο κόστισε η όλη διαδικασία ?

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009
    Δύναμη Φήμης
    117

2.500 μαζι με καποια περιφεριακα μιασ κ εγινε ολη αυτη ι διαδικασια......

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Απάντηση: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Καλημέρα,

το πιο περίεργο 2 μέτρα αλλαγή θέσης στάθμευσης και απ 3 λίτρα έδειξε 2.5

5 λίτρα = 17-20 χιλ. περίπου;;; δεν είναι τρελή κατανάλωση;; ή κάνω λάθος;;;

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    651

Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Δεν μετραμε ετσι βενζινη..

Η βενζινη στο 450 επηρεαζεται παρα πολυ κι απο την κλιση.. Σε δεξι πεζοδρομιο η βενζινη πεφτει και σε αριστερο ανεβαινει.. Εχω δει διαφορα ετσι 1,5 λιτρο.. Δε σημαινει οτι στα 10m εκαψα 1,5 λιτρο

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από smart700? Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα,

το πιο περίεργο 2 μέτρα αλλαγή θέσης στάθμευσης και απ 3 λίτρα έδειξε 2.5

5 λίτρα = 17-20 χιλ. περίπου;;; δεν είναι τρελή κατανάλωση;; ή κάνω λάθος;;;

http://www.smartclub.gr/forum/showth...215#post906215

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν γράφω πολύ συχνά αλλά όποτε είχα πρόβλημα κι έγραψα πήρα κάποιες σοβαρές απαντήσεις που με βοήθησαν να προχωρήσω περαιτέρω. Επαναφέρω λοιπόν το θέμα μιας και στο δικό μου παρατηρώ εδώ και πάρα πολύ καιρό αδικαιολόγητη κατανάλωση. Το αυτοκίνητο το οδηγεί η γυναίκα μου οπότε δεν έχω άμεση εμπλοκή αλλιώς θα είχα εικόνα πολύ νωρίτερα για την υπερβολική κατανάλωση που νομίζω ότι έχει. Νομίζω είναι έτσι σχεδόν από την αγορά του. Η κατανάλωσή του φτάνει κοντά στα 9+ λιτρα / 100 Km. Τα χαρτιά και οι διαφημίσεις έλεγαν για 2-3 / 100 πράγμα που δεν είδα ποτέ με όποιες συνθήκες. Υποθέτω ότι οι κατασκευαστές είναι αρκετά αισιόδοξοι και για λόγους μάρκετιν γράφουν αυτές τις αρλούμπες. Τες πα, υποθέτω ότι το 5,5 - 6,5 είναι νορμαλ για κινητήρα 700 κυβικών αλλά και πάλι είμαι πολύ ψηλά, 70%+ δίνουν τα μαθηματικά μου.
    Δεν σχολιάζω καν αυτά που γράφτηκαν από ορισμένους για τον τρόπο μέτρησης της κατανάλωσης, από μένα έγινε ο σωστός τρόπος που αποκλείει σφάλματα (γέμισμα μέχρι τα μπούνια, χρήση κανονική μεικτού κύκλου για μια εβδομάδα, γέμισμα πάλι μέχρι τα μπούνια, ένδειξη χιλιομετρητή και διαίρεση). Επίσης ο κινητήρας έχει περίπου 73Κ χιλιόμετρα, λάδια ξύδια αλλάζω μόνος μου μετράω και δεν έχω κατανάλωση λαδιού καθόλου, τα μπουζί είναι αλλαγμένα (και τα 6 χαχαχαχα για τους γνώστες) και αυτά που βγήκαν δεν δείχνουν πλούσιο μείγμα, η λειτουργία του κινητήρα είναι υποδειγματική σε όλο το εύρος στροφών δεν παρουσιάζει αρρυθμίες, κομπιάσματα και γενικά δουλεύει άψογα, παίρνει μπροστά αμέσως χωρίς δισταγμό και το ρελαντί του είναι άψογο. Επίσης να τονίσω ότι η μετρήσεις στην κάρτα καυσαερίων είναι εντός ορίων. Αύριο θα κάνω καυσανάλυση αλλά μάλλον δεν θα δείξει τπτ. Ο κινητήρας είναι μαμά δεν έχει πειραχτεί τπτ (ούτε πίεση στο τούρμπο ούτε κάτι άλλο που να δικαιολογεί τόσο υψηλή κατανάλωση).
    Αν λοιπόν σκέφτομαι σωστά πρέπει να έχω κάπου διαρροή καυσίμου. Στάμπες κάτω από το αυτοκίνητο δεν είδα ποτέ οπότε υποθέτω θα είναι κάπου στο κύκλωμα τροφοδοσίας και αν μπορώ να κάνω ασφαλείς "εικασίες" μάλλον όπου υπάρχει υψηλή πίεση.

Οι ερωτήσεις μου τώρα:
    1) Έχει συμβεί σε κανέναν σας κάτι τέτοιο??
    2) Έχετε να προτείνετε σημεία ύποπτα που πρέπει να ψαχτούν πρώτα??
    3) Πείτε μου ότι είναι νορμαλ η κατανάλωση αυτή να πηδηχτώ απ' το παράθυρο, να του βάλω φωτιά και να το βλέπω να καίγεται (υπάρχει και η εναλλακτική να το βάψω μπλε το ρδέλο και να το πετάξω στην θάλασσα) με το XTrail καίω λιγότερο
    4) Η τρόμπα βενζίνης βρίσκεται μέσα στο ντεπόζιτο?? Οπότε αν ναι όλη η γραμμή τροφοδοσίας είναι υψηλής πίεσης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους θ' ασχοληθούν.

18. Απ: Απάντηση: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Κατανάλωση μέσα στη πόλη κάτω από 7,5 λίτρα δεν έχω μετρήσει, για διαρροή που λες θα το έπαιρνες χαμπάρι από την μυρωδιά και μόνο, αφού κάνεις μόνος τα service σε διαγνωστικό δεν θα το έχεις βάλει, οπότε μήπως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις μια ρύθμιση, διότι και ο λάμδα να θέλει καθάρισμα θα δείξει.
    Με την βενζίνη άλλαξε βενζινάδικο και μάρκα να δεις μήπως υπάρξει διαφορά λόγο ποιότητας καυσίμου!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από esykas Εμφάνιση Μηνύματος
    Κατανάλωση μέσα στη πόλη κάτω από 7,5 λίτρα δεν έχω μετρήσει, για διαρροή που λες θα το έπαιρνες χαμπάρι από την μυρωδιά και μόνο, αφού κάνεις μόνος τα service σε διαγνωστικό δεν θα το έχεις βάλει, οπότε μήπως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις μια ρύθμιση, διότι και ο λάμδα να θέλει καθάρισμα θα δείξει.
    Με την βενζίνη άλλαξε βενζινάδικο και μάρκα να δεις μήπως υπάρξει διαφορά λόγο ποιότητας καυσίμου!
    την οικονομία μου μέσα, 7,5 ο κουβάς με ρόδες?? Και θεωρείται οικονομικό αυτοκίνητο?
    Για την διαρροή δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα χαμπάρι από την μυρωδιά αν είναι σε σημείο που δεν έχει άμεση επαφή με την καμπίνα, φαντάζομαι κάποιος σύνδεσμος ελαττωματικός και όταν πρεσσάρει η αντλία να χάνει λίγο. Αυτό σε διαρκή κίνηση του αυτοκινήτου μπορεί να δώσει τα νούμερα που λέω και να μην γίνει αντιληπτό (φαντάζομαι). Πάντως μουσκεμένο κάποιο μέρος του κινητήρα δεν έχω δει. Τι να πω έχω προβληματιστεί πολύ. 6,5 - 7 έχω με το το GS1200 με διπλούς εκκεντροφόρους, δικάβαλος και ορεινό στροφιλίκι με σβέλτη οδήγηση και ακουμπάω τα 9 όταν του πίνω το αίμα και το smart με τα μισά κυβικά να έχει 9,5??

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Απλά και σύντομα. Έχω απο καινούργιο 450 700cc 2006. Έχει 70.000χμ.

Όταν το χρησιμοποιούσα σε μεικτό κύκλο πόλης είχα μέση κατανάλωση 6,7l/100km σε μετρήσεις που κράτησαν 50.000χμ.

Σε ταξίδια έβγαζε 5,5-6l/100km με ταχύτητες 90-120km/h. Αν η ταχύτητα ήταν λίγο μικρότερη, έπαιζε στα 5-5,5l/100km.

Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο σε αστικό κύκλο και μικρές διαδρομές (έως 4χμ). Η κατανάλωση είναι σταθερά 9 έως 9,5l/100km. (συγκριτικά καινούργιο ατμοσφαιρικό 1.33, σε ίδιες συνθήκες έχει κατανάλωση 12-13).

Εν ολίγοις παίζει ρόλο ο τρόπος οδήγησης, οι συνθήκες οδήγησης και φυσικά η κατάσταση του κινητήρα και αν έχει πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 11-05-2018 στις 09:41

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

οπότε να την θεωρήσω φυσιολογική αυτήν την κατανάλωση?? Αυτό μου λες?? Μάλιστα. Ευχαριστώ φίλε, με γλίτωσες από πολύ τσάμπα ψάξιμο.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Ναι, να μην ασχοληθείς. Βάζε κάθε 3000-5000χμ ένα καθαριστικό συστήματος injection στο ντεπόζιτο ( επιλέγοντας περιόδους που θα κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε λίγες ημέρες - να μην μείνει το υγρό μέρες στο ντεπόζιτο δηλαδή) και θα είσαι μια χαρά.

Τούρμπο αμάξι, όπως και να το κάνεις έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο ατμοσφαιρικό. Η λογική μέση κατανάλωση για μεικτή χρήση, με κανονική οδήγηση σε αστικό ιστό, είναι 7..

Απο κει και πέρα ανεβαίνει ή κατεβαίνει ανάλογα με τις υποκειμενικές παραμέτρους του καθενός. Το 451 ατμόσφαιρα παίζει στο +1 και το τούρμπο στο +2.

*Επίσης να θυμάσαι, λάδια ανά 5000 το μέγιστο και ποτέ λάδι πάνω απο τη μέση του min/max.
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 11-05-2018 στις 12:02

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: υπερβολικη καταναλωση βενζινης

Δεν ξερω τι λέτε, εγω εχω smart 700cc cabrio 2004 pulse με 195 λάστιχα, 120.000χλμ χωρίς επισκευή σταθερα 5,5 λιτρα,/100χλμ το 6 δεν το εχω δει ποτέ μου.
    Καίει και λάδι ανα 1000 km 200ml. . .
    Βαζω 5w40 Castrol magnatec.
    Είναι servariσμενο, και με
    AC δεν εχω δει ποτέ μου πάνω από 6.
    Ταξίδι δεν εχω κάνει, ολα ειναι εντός πόλεως.

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι, να μην ασχοληθείς. Βάζε κάθε 3000-5000χμ ένα καθαριστικό συστήματος injection στο ντεπόζιτο ( επιλέγοντας περιόδους που θα κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε λίγες ημέρες - να μην μείνει το υγρό μέρες στο ντεπόζιτο δηλαδή) και θα είσαι μια χαρά.

Τούρμπο αμάξι, όπως και να το κάνεις έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο ατμοσφαιρικό. Η λογική μέση κατανάλωση για μεικτή χρήση, με κανονική οδήγηση σε αστικό ιστό, είναι 7..

Απο κει και πέρα ανεβαίνει ή κατεβαίνει ανάλογα με τις υποκειμενικές παραμέτρους του καθενός. Το 451 ατμόσφαιρα παίζει στο +1 και το τούρμπο στο +2.

*Επίσης να θυμάσαι, λάδια ανά 5000 το μέγιστο και ποτέ λάδι πάνω απο τη μέση του min/max.
    1.Ναι, να μην ασχοληθείς. Βάζε κάθε 3000-5000χμ ένα καθαριστικό συστήματος injection στο ντεπόζιτο ( επιλέγοντας περιόδους που θα κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε λίγες ημέρες - να μην μείνει το υγρό μέρες στο ντεπόζιτο δηλαδή) και θα είσαι μια χαρά.

Δεν έχω βάλει ποτέ κανενός είδους καθαριστικό ούτε ενισχυτικό σε κανένα μου όχημα, είμαι κάθετα αντίθετος σε όλα αυτά τα ματζούνια που υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια αλλά ίσως κάνω μια δοκιμή στο κουβαδάκι. Τι να πάθει το πολύ πολύ να γίνει ήχος και φως.

2.Τούρμπο αμάξι, όπως και να το κάνεις έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο ατμοσφαιρικό

Λάθος. Ο κινητήρας turbo είναι οικονομικότερος από τον αντίστοιχης ισχύος ατμοσφαιρικό (είναι ένα από τα πολλά πλεονεκτήματα που έχει έναντι του ατμοσφαιρικού) αλλά ίσως κοιτάζω την κατανάλωση λάθος συγκρίνοντάς τον με άλλους ίδιου κυβισμού, θα έπρεπε να τον συγκρίνω με ίδιας ισχύος. Αλλά και πάλι πολλά μου φαίνονται τα 9+.

3.Επίσης να θυμάσαι, λάδια ανά 5000 το μέγιστο και ποτέ λάδι πάνω απο τη μέση του min/max

Ναι λάδι και φίλτρο κάθε 5Κ και ποσότητα εκεί παίζω ανάμεσα μιν και μαξ αλλά γιατί το θεωρείτε τόσο κρίσιμο το θέμα της στάθμης??? Έχουν παρατηρηθεί *καμπούμ* αν έχουν περισσότερο λάδι??

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1129

Ο Τουρμπο όπως και ο Diesel είναι πιο οικονομικός υπό προϋποθέσεις που συνήθως δεν τηρούνται. Δεν παίρνεις TURBO για οικονομία. Για τη ροπή τον παίρνεις.

Επίσης η κατανάλωση συγκρίνεται με ίδιας ισχύος αυτοκίνητα. Όχι ίδιου κυβισμού. Στο Ελλάδα ασχολούμαστε με κυβικά λόγω φορολογίας.

Λάδια στη μέση, γιατί υπάρχει ελαττωματική σχεδίαση του μοτέρ και αν είναι στο μαξ, ανεβάζει πιεση και ήταν ο κύριος λόγος που καίγανε λάδια τα 450. (ο άλλος λόγος ήταν καταστροφή της τουρμπίνας γιατί δεν την ζέσταιναν / κρύωναν σωστα) Όσοι έβαζαν στη μέση , δεν έκαψαν ποτέ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
    Από nikosd69 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21-02-2011, 13:59
  2. φλοτερ βενζινης
    Από palhothodoros στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21-08-2009, 05:20
  3. ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
    Από renavolos24 στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 2