Αποτελέσματα 1 μέχρι 12 από 12

Θέμα: Πίεση με γκάζια στο Smart.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    93

Πίεση με γκάζια στο Smart.

Καλησπέρα μάγκες.. έχω ένα πολύ σημαντικό θέμα που ήθελα να συζητήσω μαζί σας εδώ και εβδομάδες αλλά δε προλάβαινα λόγω δουλειάς. (Δεν ξέρω αν είναι 100% για αυτό το Section - αλλά κάπου έπρεπε να το βάλω)

Αρχικά έχω ένα εισαγόμενο μαύρο Smart Cabriollet 700cc του 2004. Είχε 50.000 χλμ όταν το πήρα από το δεύτερο χέρι. Το κοίταξαν 2 Smartάδες, όλα άψογα και όντως είναι άψογα.

Είναι το πρώτο μου αμάξι, δεν το αλλάζω με τίποτα.. μεγάλη λατρεία. Το κακό όμως είναι πως είμαι 22 χρονών, και το πιέζω αρκετά.. στις εκκινήσεις και γενικά με απότομες στροφές και τα συναφή (με προσοχή πάντα). Το κουνάω το 99% με Full Automatic, και 99% σε στενά/φανάρια της Αθήνας.

Το κυρίως πρόβλημα είναι πως ο τυπάς (και όλοι οι κάτοχοι Smart) μου είπε πως έκαιγε 25€ την εβδομάδα in bulk. Εγώ το μέτρησα, από τότε που το αγόρασα το έχω γεμίσει 4 φορές και ΟΛΕΣ τις φορές πάει:

~300 χλμ - 47 € -- Γέμισμα FULL, και άδειασμα μέχρι 5Lt ντεπόζιτο να λέει.

Είναι Normal; Ο πατέρας μου μου έλεγε να μην το πάρω και ότι θα έχει μάπα απόσβεση χρημάτων λόγω βενζίνης. Όντως είναι πολλά τα 47 € για 300χλμ.. σωστά;

Στα τέτοια μου τα λεφτά.. το θέμα είναι να μου πείτε ότι είναι φυσιολογικό.

Το δεύτερο και εξίσου σημαντικό θέμα είναι το αν όντως μπορώ να χαρώ λίγο την άνεση και τα γκάζια του.. το πηγαίνω σχετικά γρήγορα όταν η διαδρομή δεν έχει σχέση με δουλειά (τα βράδια που βγαίνω του δίνω π.χ).

Του κάνω κακό ρε παιδιά;

..το προσέχω σαν τα μάτια μου, αλλά είναι το πρώτο μου αμάξι.. είναι αυτόματο.. είναι ελαφρύ.. και το γκαζάκι του είναι γλυκό και το γ__ω λίγο. Αν 100% αυτός είναι ο λόγος που καίω την βενζίνη που καίω και με αλλαγή λαδιών που σχεδιάζω να κάνω ανά 5.000χλμ δεν έχω άλλο φόβο στα @@ μου. Και το 47ρι θα δίνω, και τα λάδια θα ανανεώνω που είναι Turbo.. απλά μην του κάνω άλλο κακό.

Note: Έχω Turbo Timer που κρατάει μετά από κάθε διαδρομή 45 seconds, και ΠΟΤΕ δεν το ξεκινάω πριν να πέσουν οι στροφές στις 1000. Να ξέρετε ότι δεν είμαι κάνας βλάκας.. το πατάω μεν αρκετές φορές, αλλά μη φανταστείτε και μεθυσμένο να οδηγάει.. νταξ. (:

Δώστε λίγο έμφαση στο τόπικ παιδιά, γιατί δεν θέλω να "χαλάσω" την νέα μου αγάπη γιατί θα κλαίω μετά..... Ευχαριστώ! (:

Απάντηση: Πίεση με γκάζια στο Smart.

εχω 2004 μοντελο - coupe...!

το πηρα το Φλεβαρη (2 του μηνα) με 77,000χλμ !

το ξεκιναω κ το σβηνω με τον ιδιο τροπο με εσενα

του αλλαζω λαδια καθε 5000 οπως εσυ...(συγκεκριμενα εχω κανει 3000 απο τοτε που το πηρα κ δεν εχει καψει σταγονα λαδι)

διανυω 400+ χλμ με 44 ευρω!

μεση καταναλωση ειμαι το μαξιμουμ 6,9 lt με κινηση αποκλειστικα μες την πολη!

το πλακωνω μετα τα πρωτα 5 χλμ οδηγησης...κ οταν λεμε οτι το πλακωνω εννοω οτι το οδηγω στο αυτοματο χωρις να κοιταζω καθε ποτε κανει αλλαγες ταχυτητων!

ειμαι βεβαια 41 χρονων κ δεν το κυνηγαω το αυτοκινητο οσο εσυ...ειμαι σιγουρος οτι αν το πηγαινα ταπα θα χα τα ιδια αποτελσματα στην καταναλωση βενζινης!

αλλωστε καθε αυτοκινητο οσο το πατας καιει!

οσον αφορα το αν καταστρεφεις τον κινητηρα σου...

σαφως ο δικος μου με το τροπο που το οδηγω...θα κρατησει παραπανω!

επομενο ειναι ,οση περισσοτερη καταπονηση τρωει τωρα,τοσο πιο νωρις θα αρχισει να ζηταει!

αλλωστε μην ξεχνας οτι ειναι ενα πολυ μικρο μοτερ πουσαρισμενο κ δεν ειναι δυνατον να το πηγαινεις διαρκως στο τερμα των δυνατοτητων του...

ολα τα αλλα (ζεσταμα-σβησιμο-αλλαγη λαδιων ) καλα τα κανεις!

αν δεν το τσιταρες κ διαρκως θα χες σαφως καλυτερα αποτελεσματα!

η αποφαση δικη σου φυσικα!

καλη συνεχεια!
    www.bmwfans.gr

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

να το πατάς μόνο όταν φτανει 3 κουκκίδες θερμοκρασία

Να το σβηνεις μόνο όταν μετά απο πατημένη διαδρομή έχει περάσει τουλάχιστον ενα 5λπετο ήρεμης οδήγησης

Να αλλάζεις λάδια κάθε 4000-5000 αν είσαι εντός Αθήνας.

Το λάδι να είναι πάντα μέχρι τη μέση του δείκτη και όχι παραπάνω. Το μέτρημα γίνεται σε επίπεδο έδαφος με 3 κουκκίδες θερμοκρασία και αφού έχει παγώσει για 10 λέπτα.

Η κατανάλωση ανάλογα με την οδήγηση παίζει κατα μ.ο. απο 6 έως και 8+ λ/100χμ. Αν δεν πατάς γκάζι βαθιά, αλλά σαν να έχεις ένα αυγό μεταξύ ποδιού και πετάλ γκαζιού τότε στοχευεις χαμηλα. Όπως επίσης αν οδηγάς συνήθως με 2800-3300 στροφές (μέγιστη ροπή)

Αν τα προσέχεις αυτά και το μοτέρ ειναι ήδη σε καλή κατάσταση, τότε λογικά θα μπορέσεις να χαρείς το μέγιστο των δυνατοτήτων και της αξιοπιστίας του

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    93

Χίλια ευχαριστώ και τους 2 σας για τα replies. Απ' ότι κατάλαβα είναι στην επιλογή μου το αν το αμάξι μου καίει πολύ, ή καίει λιγότερο και από Ciquecento. Καλό αυτό, ανάλογα τις κα_λες.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    Το λάδι να είναι πάντα μέχρι τη μέση του δείκτη και όχι παραπάνω. Το μέτρημα γίνεται σε επίπεδο έδαφος με 3 κουκκίδες θερμοκρασία και αφού έχει παγώσει για 10 λέπτα.
    (1) Δεν ξέρω και πολλά για αμάξια και μηχανικά μέρη, μιας και τώρα μπήκα στο χώρο. Εννοείς το ζεσταίνω το αμάξι, να φτάσει 3 κουκίδες.. και το παρκάρω σε επίπεδο δρόμο και περιμένω 10 λεπτά με αυτό κλειστό ή αναμμένο; Και μετά κάνω την πατεντιά που μου είχε δείξει ο δάσκαλος οδήγησης που βάζω μια βέργα μέσα στο απαυτό με το λάδι και το βλέπω να είναι στην ΜΕΣΗ του δείκτη; Αν είναι λιγότερο; Αν είναι πολύ λιγότερο;

(2) Και για την αντικατάσταση του λαδιού, ο πατέρας μου μου λέει πως έχει έναν γνωστό ο οποίος είναι "λαδάς". Είναι κακό να το πηγαίνω εκεί κάθε 4500χλμ αντί για SMARTά; Το βιβλίο με τα Service από Γερμανία κιόλας όλα τα Service γίναν σε Smart Center. Εγώ τώρα δεν ξέρω καν αν θα το πουλήσω το κουκλάκι ποτέ.. χάνω κάτι σημαντικό αν το πάω σε φίλο δηλαδή;

(3) Τέλος, οι στροφές μου μερικές φορές φτάνουν και στις 5.000 όταν το γκαζώνω.. φαντάζομαι πως αυτό είναι κακό. Έχει ΣΤΑΝΤΑΡ ζεσταθεί όμως για να το πιέσω τόσο.. πρέπει να είναι και στις 3 βούλες. Με τα παραπάνω μέτρα και οι 5000 στροφές είναι αποδεκτές τελικά;

Χρυσές οι απαντήσεις σας, τόσο καιρό αναρωτιόμουν.. δεν είχα κάποιον να ρωτήσω.. και ένιωθα πως αν πάω σε SMARTά θα μου πει μονάχα ότι τον συμφέρει. Εσείς που το αγαπάτε και το έχετε δει στην πράξη μετράτε...

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2008
    Δύναμη Φήμης
    1276

(2) - φίλε μου εγώ σου προτείνω να ψάξεις απο τα διαθέσιμα συνεργεία για σμάρτ και να καταλήξεις σε ένα που σου ταιριάζει και να το πηγαίνεις εκεί το μικρό σου..επειδή είναι ιδιαίτερο αμάξι θέλει και ιδιαίτερη μεταχείριση...

(1) - για να μετρήσεις το λάδι του κινητήρα σωστά πρέπει αφού γυρίσεις απο μια διαδρομή και σβήσεις το αμάξι σου ,το αφήνεις για κανα δεκάλεπτο να ''καταλαγιάσουν'' τα λάδια σε επίπεδο έδαφος και μετά πηγαίνεις βγάζεις το δείκτη λαδιού (δεξιά του κινητήρα ,κόκκινο πιαστράκι) ,τον καθαρίζεις,τον ξανά βάζεις και μετά ξανά βγάζεις για δείς τελικά σε ποια στάθμη είναι το λάδι ... στο κάτω μέρος του δείκτη έχει δύο εγκοπές.. η κάτω εγκοπή είναι το minimun και η πάνω είναι το maximum... το σωστό είναι η στάθμη του λαδιού σου να βρίσκεται ακριβώς στη μέση των 2 αυτών εγκοπών που σημαίνει πως το σμαρτάκι σου έχει 3,2 lt .Αν είναι λιγότερο απο αυτή τη στάθμη κάθε 5.000 χλμ που θα κάνεις αλλαγή καίει λαδάκι ,αν είναι πολύ λιγότερο θα χρειαστεί ανακατασκευή το μοτέρ που σημαίνει επισκευή κινητήρα,αλλαγή μετάλλων και πολλά άλλα τα οποία θα γίνουν αν χρειαστεί..

(3) - θα ήταν καλό να έχεις συμπληρώσει 3 βούλες για να το πηγαίνεις τάπα το αμάξι...τώρα και 2 βούλες να συμπληρώσεις δε χάθηκε ο κόσμος...πάτα το αν σου κάτσει !!!

γενικότερα μην αγχώνεσαι...βρές ένα καλό συνεργείο που να έχεις εμπιστοσύνη..σίγουρα αν το πατάς πιο ομαλά θα δείς τη κατανάλωση να μειώνεται..καλές βόλτες!!
    give pleasure between your legs... ...get a bike!!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    93

Ευχαριστώ siroumist.. Θα το πάω σε ένα SmartCenter που μου σύστησαν και το έχω ξαναπάει για κάτι fixαρίσματα. Θα κάνω ΟΤΙ μου λέτε, θα κοιτάξω και τα λάδια και ευχαριστώ που μου έμαθες τον τρόπο!

Κάτι τελευταίο και κλείνει το Topic. Αρκετές, πια, φορές εκεί που επιστρέφω από τη δουλειά (όχι τάπα.. χαλαρά Normal.) βγάζει μια μυρωδιά καμένου μπροστά αριστερά του αμαξιού. Για την ακρίβεια φαίνονται σαν ατμοί να βγαίνουν από το αριστερό μάτι του αμαξιού (φανάρι). Βρωμάει άσχημα επειδή έχω ανοιχτό το αμάξι, και ακόμη μια φορά περίμενα να το αναφέρω σε εσάς για να δω τι παίζει.

Το λέω τόσο χαλαρά επειδή το είχα πάει σε συνεργείο φίλων (χωρίς χρέωση), το άνοιξαν και δεν είδαν τίποτα ανησυχητικό. Επίσης εκεί μπροστά δεν έχει κάτι μηχανικό για να χεστώ πάνω μου, και δεν το κάνει σε ΜΕΓΑΛΕΣ κατευθύνσεις αλλά στο 1 χιλιόμετρο μεταξύ δουλειάς-σπίτι.

Έχει εκεί απ'ότι μου είπαν οι φίλοι μου ένα μπουκαλάκι με ένα υγρό, που μόλις βγει βρωμάει από μόνο του. Μήπως τρέχει διαρροή όταν ταρακουνιέται το αυτοκίνητο όταν το κατεβάζω από κράσπεδο*; Γιατί για να φύγω από το πάρκιν της δουλειάς το 80% κατεβαίνω από κράσπεδο. Ενώ από το σπίτι προς τη δουλειά δεν μου έχει τύχει μυρωδιά.

Τι λέτε να είναι να το λύσω και αυτό;

(*Δεν παρκάρω σε πεζοδρόμιο/α αλλά έχει κράσπεδο στην έξοδο γαμώτο. Το κατεβάζω φυσικά όσο πιο ομαλά γίνεται.. με νεκρά π.χ)

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2008
    Δύναμη Φήμης
    1276

πρέπει να το πας να το δούν αυτό.. έχεις πειράξει τίποτα στα φανάρια??φοράς xenon??
    give pleasure between your legs... ...get a bike!!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    93

Όχι.. =(

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    653

To turbotimer βάλτο λίγο παραπάνω.. 45sec δεν είναι τίποτα.. Βάλτο στα 2 λεπτά..

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    Δύναμη Φήμης
    93

Ακόμη και για τις μικρές διαδρομές της πόλης; (Δεν θα είναι και σπατάλη βενζίνης για 1 χιλιόμετρο να μένει τόση ώρα ανοιχτό αν πηγαίνω από μέρος σε μέρος

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Σε αυτές τις περιπτώσεις απλά δεν το χρησιμοποιείς.

Επιπλέον λάδι να βάζεις πάντα τον ίδιο τύπο και μάρκα. Αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις σχετικά θέματα στο φόρουμ και θα μάθεις αρκετά, όπως και θα σου γεννηθούν και πολλές χρήσιμες απορίες
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 23-05-2011 στις 07:47

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    Δύναμη Φήμης
    100

γτ πρεπει να μετρησεις τα λαδια οταν εισαι με τρεις κουκιδες και να περιμενεις 10 λεπτα και οχι ενα πρωινο πριν φυγεις που θα ειναι στανταρ κρυο?
    ειναι πιο φυσιολογικο...με τρεις κουκιδες θα ειναι ακομα "φουσκωμενο" και δεν θα εχει καυσει πληρως

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Πίεση Turbo
    Από airmax στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 04-06-2012, 23:57
  2. Πως ανεβαίνει η πίεση στο τουρμπο?
    Από JEKIS στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 03-12-2010, 09:11
  3. Μπαρόμετρο & Πίεση λαδιού
    Από kostis_veroia στο forum Βελτιώσεις
    σχόλια: 15