Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: απορειες τα φωτα σας....

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    81

απορειες τα φωτα σας....

καλησπερα ειναι το πρωτο μου ποστ εχω ενα 600αρακι του 2000 με 87000 χλμ δουλευει αψογα δν καιει σταγονα λαδι το καουκλακι φτου σκορδα... οι αποριες τωρα θελω να αλλαξω λαδια
    1. θα παω στα 5 40 full synthetic πρεπει να τηρουν προδιαγραφη mb 229.1 an einai 229.5 εχω προβλημα?
    2. 2700ml μαζι με φιλτρο σωστα?
    3. που ειναι το φιλτρο λαδιου στο 600 γιατι εχω μπερδευτη
    ευχαρηστω εκ των προτερων.....

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007
    Δύναμη Φήμης
    258

Απάντηση: απορειες τα φωτα σας....

εγώ μπορώ να σε βοηθήσω μονο για το 3 !!!
    λοιπόν το φίλτρο βρίσκεται μέσα σε ένα κυλινδρικό μαύρο καπάκι που είναι στη πίσω δεξιά μεριά του αυτοκινητου σου, κάπου πολύ κοντά με το δεξί ημιαξόνιο του smart σου. είναι σχετικά εύκολο να το βρείς.... τώρα σχετικά με αλλαγή λαδιών κλπ κλπ κλπ εγώ έχω να σου πω μονο ένα. έρχεται καλοκαίρι και εσύ θες να ρήξεις το ιξώδες σε "0" το μονο που θα σου φέρει η κίνηση αυτή είναι να έχεις πιο πολλές πιθανότητες να "ερχισει" να σου καίει λάδια επειδή είναι ψηλότερο λάδι....μείνε στο στάνταρ εργοστασιακό (η οτιδήποτε) και κανε την ενέργεια τούτη από σεπτέμβρη....

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1120

το 600 παίρνει 10-40 ημισυνθετικό. Συνθετικό μάλλον δύσκολο να βρεις σε 10-40. Πάρε το Castrol Magnatec 10-40. Υπάρχει παντού, είναι απο τα καλύτερα που μπορείς να βρεις, και κοστίζει κάπου 11 ευρώ.

Θα βάλλεις 2400 μαζί με την αλλαγή φίλτρου, κανεις μια βόλτα και μετά τσεκάρεις σε επίπεδο έδαφος αφου κρυώσει για 5 λέπτα. Αν χρειαστεί μετά προσθέτεις. Το λάδι πρέπει να είναι στη μέση των γραμμών και όχι παραπάνω. Μετά μιας και είναι καινούργιο τσέκαρε κάθε 1000 χμ.

Προτείνω αλλαγές στα 4000 μέγιστο μιας και σου ειναι και παλιό και εφόσον κυκλοφορείς σε πόλη

Το φίλτρο είναι όπως βλέπεις το μοτέρ απο πίσω. στη μέση σε ένα μάυρο καπάκι μέσα. Εκεί που θα πάς σίγοθρα ξέρουν. Μόνος σου δύσκολο να την κάνεις την αλλαγή γιατί θες ρουφήχτρα

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    81

ευχαριστω για τοις απαντησεις παιδια δικιο εχει φιλε matyas για το λαδι αλλα εχω μπερδευτη μια μου λενε σε εξουσιοδοτιμενω συνεργειο λαδια 5.30 αλλοι 5.40 καλυτερο για καλοκαιρι το 10.40 μου ειπαν ειναι χοντρο πρεπει να το καψω πρωτα το μοτερακι για να μαθω την αληθεια θα το κανω μονος μου την αλλαγη εχω γνωσεις το φιλτρο λαδιου το βρηκα μαλλον με ενα γερμανικο ξεβιδωνεις και μεσα ειναι το φιλτρακι το χαρτινο θα αλλαξω και φιλτρο βενζινης θα ανεβασω foto και τα σχετικα γιατι καλλο ειναι να μαθενουνε και αλλοι να παρουμε παραδειγμα απο φορουμ του εξωτερικου που ανεβαζουν βημα βημα τοις κοινησεις...

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Φωτα xenon
    Από nikosd69 στο forum Αισθητικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25-02-2011, 23:10
  2. 2din Εγκατασταση απορειες.
    Από gmavro στο forum Ηχοσυστήματα - Συναγερμοί
    σχόλια: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 22-05-2010, 17:01
  3. εργοστασικο navigator απορειες!
    Από stopher στο forum Εσωτερικό
    σχόλια: 8