Αποτελέσματα 1 μέχρι 18 από 18

Θέμα: ΚΛΩΤΣΑΕΙ...

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    80

ΚΛΩΤΣΑΕΙ...

Καλησπέρα παιδια...αν και κατι μου λεει οτι ειναι δισκος...αλλα πραγματικα οι γνωμες σας ειναι ιδιαιτερα σημαντικες...λοιπον το "φαινομενο" ειναι το εξης.

μια φορα ανα δυο μερες περιπου ξεκιναω κανονικα το θεριο , μολις βαλω 1 ή R για να ξεκινησω το αμαξι κλωτσαει , κανει σαν να εχει λοξυγγα

Σβηνω , μιζαρω και παλι ...και μετα ολα καλα κι ολα ωραια !!!

Το θεριο εχει 74.500 και εχει αλλαξει ηδη 2 φορες δισκο και αλλες 2 συμπλεκτη στα 55 & 59.000

Απάντηση: ΚΛΩΤΣΑΕΙ...

δισκος (πλατο συμπλεκτη κ βολαν) πανε μαζι το προβλημα σοτ ειναι ενα απο τα παρακατω
    1.ενεργοποιητης
    2. δισκος
    3. βαση μηχανης
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    0

το εχω παρατηρησει κι εγω και εχω ανοιξει και θεμα!

Κλωτσαει περισσοτερο οταν το τελικιαζεις, και οταν λεμε κλωτσαει υποθετω πως εννοεις και στα ανεβασματα (των ταχυτητων) και στα κατεβασματα εεε?

εμενα εχει 93000χιλ. δεν του εχω αλλαξει δισκο ακομα (μου παει μια χαρα ουτε πατιναρει ουτε τιποτα) και απο επισκεψη σε συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι 100% ο ενεργοποιητης! τον βαλαμε λοιπον πανω καινουργιο και μολις ξεκιναω το αμαξι με την πρωτη και την δευτερα στον κοφτη! ηταν αρκετο για να δουμε οτι ΔΕΝ ειναι ενεργοποιητης! οποτε ο μαστορας εβγαλε τον καινουργιο εβαλε ξανα τον παλιο και ολα οκ!!!

για να δεις αν εχουμε το ιδιο προβλημα κανε σε παρακαλω το εξης... μολις δεις οτι το αυτοκινητο "κλωτσαει" σταματα για πολυ λιγο (πχ οσο σταματας σε ενα "αργο" φαναρι) και βαλε μονο νεκρα! μετα θα δεις οτι το προβλημα εξαφανιζεται...

τωρα τι σοι βλαβη ειναι αυτη δεν μπορω να καταλαβω

παρεπιπτοντως εκτος απο ενεργοποιητη εχω δοκιμασει και αναβαθμιση προγραμματος ταχυτητων και καλιμπραρισμα συμπλεκτη!!!

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    80

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από michalis Εμφάνιση Μηνύματος
    το εχω παρατηρησει κι εγω και εχω ανοιξει και θεμα!

Κλωτσαει περισσοτερο οταν το τελικιαζεις, και οταν λεμε κλωτσαει υποθετω πως εννοεις και στα ανεβασματα (των ταχυτητων) και στα κατεβασματα εεε?

εμενα εχει 93000χιλ. δεν του εχω αλλαξει δισκο ακομα (μου παει μια χαρα ουτε πατιναρει ουτε τιποτα) και απο επισκεψη σε συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι 100% ο ενεργοποιητης! τον βαλαμε λοιπον πανω καινουργιο και μολις ξεκιναω το αμαξι με την πρωτη και την δευτερα στον κοφτη! ηταν αρκετο για να δουμε οτι ΔΕΝ ειναι ενεργοποιητης! οποτε ο μαστορας εβγαλε τον καινουργιο εβαλε ξανα τον παλιο και ολα οκ!!!

για να δεις αν εχουμε το ιδιο προβλημα κανε σε παρακαλω το εξης... μολις δεις οτι το αυτοκινητο "κλωτσαει" σταματα για πολυ λιγο (πχ οσο σταματας σε ενα "αργο" φαναρι) και βαλε μονο νεκρα! μετα θα δεις οτι το προβλημα εξαφανιζεται...

τωρα τι σοι βλαβη ειναι αυτη δεν μπορω να καταλαβω

παρεπιπτοντως εκτος απο ενεργοποιητη εχω δοκιμασει και αναβαθμιση προγραμματος ταχυτητων και καλιμπραρισμα συμπλεκτη!!!
    φιλε μου , εμενα δεν το κανει εν κινηση...το φαινομενο παρουσιαζεται (σπανια πλεον, εχει αρκετες εβδομαδες να το κανει) οταν μπαινω στο αμαξι για να ξεκινησω...δηλαδη βαζω 1 ή R για να ξεπαρκαρω και εκει κλωτσαει...οπως καταλαβαινεις δεν εχω διανοηθει καν να το ζορισω και να κινηθω...αυτο που εκανα εγω και επιανε ειναι οτι εσβηνα εντελως το αμαξι και περιμενα μισο λεπτο , και μετα το ξεκινουσα παλι.

ειλικρινα δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο προβλημα , αλλα θα μπορουσα να τα χαρακτηρισω "συγγενικα"

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2003
    Δύναμη Φήμης
    179

θα προτεινα ρυθμιση στον μηχανισμο του συμπλεκτη και μηχανικη και ηλεκτρονικη και αν συνεχιζει αλλαγη μηχανισμου.
    Ευχαριστω
    Μιχαλης

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    86

Παρόμοιο πρόβλημα. π.χ. Πάω να παρκάρω και απο νεκρά δεν παει στην R, επιλέγω πάλι 1η και παραμένει νεκρά! Το σβήνουν και μετά όλα οκ, τι θα πρέπει να ελεγξω;

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2009
    Δύναμη Φήμης
    105

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από andreasds Εμφάνιση Μηνύματος
    Παρόμοιο πρόβλημα. π.χ. Πάω να παρκάρω και απο νεκρά δεν παει στην R, επιλέγω πάλι 1η και παραμένει νεκρά! Το σβήνουν και μετά όλα οκ, τι θα πρέπει να ελεγξω;
    Μαλλον το γνωστο θεμα:

http://www.smartmania.gr/forum/showt...7%CF%84%CE%B1-!

http://www.smartmania.gr/forum/showt...BC%CE%B1%CE%BD

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Δύναμη Φήμης
    86

Οπότε πάμε για δίσκο!

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    80

Απ: Απάντηση: ΚΛΩΤΣΑΕΙ...

αν και πολυ καθυστερημενα θα ηθελα να ενημερωσω οτι τελικα ηταν βαση μηχανης...φθηνα την γλυτωσα

Απ: ΚΛΩΤΣΑΕΙ...

An epitrepete file pia vasi tis mixanis sigkekrimena?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ: Απάντηση: ΚΛΩΤΣΑΕΙ...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από @ntonio Εμφάνιση Μηνύματος
    αν και πολυ καθυστερημενα θα ηθελα να ενημερωσω οτι τελικα ηταν βαση μηχανης...φθηνα την γλυτωσα
    Pia apo tis tris vasis file xriastike allagi gia na ftiaksi to provlima sou? Logika i mesea?

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    104

Αμφιβάλλω μετά από 4 χρόνια αν γράφει στο forum το συγκεκριμένο μέλος.
    Μακάρι βέβαια να το δει κ να σ απαντήσει

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stefstef Εμφάνιση Μηνύματος
    Αμφιβάλλω μετά από 4 χρόνια αν γράφει στο forum το συγκεκριμένο μέλος.
    Μακάρι βέβαια να το δει κ να σ απαντήσει
    An den dokimasis den kseris kamia fora

Κλωτσάει στην εκκίνηση

Paidia kakispera tha eithela ligo ta fota sas an sas exei tixi kati tetio.Exw ena smartakia Brabus xclusive 451 tou 2008 ,otan skorsarw ligo tin mixani otan einai se stasi to amaksi kai pas na kanis ekkinisi klotsaei poli kai meta proxoraei avto to klotsima to kani apo tin keni taxitita stin proti i epomenes taxitites mpenoun kanonika.Otan svisw to amaksi kai to ksekinisw pali to klotsima avto fevgi.An to skorsarw pali ligo epanerxete.Help please einai poli enoxlitiko.Exw kani kai adjust to gearbox m kai pali tpt.

Απ: KLOTSAEI

Καταρχήν γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
    Στο θέμα μας τώρα. Το έβαλες σε διάγνωση να δεις εάν βγάζει καποιο σφάλμα; Κάτι σε actuator μου κάνει. Μπορεί όμως να είναι και δίσκος. Πόσα km έχει το αυτοκίνητο; (μιλάω για πραγματικά km που να έχεις κάνει εσύ)

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    238

Βαση μηχανης ή σασμαν δες

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

Γνωρίζει κάποιος τι διαδικασία να αλλάξω τη βάση του σασμάν . Μπορώ να το κάνω από πάνω εγώ ο ίδιος , η θέλει μάστορα ;

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Κλωτσαει το "μουλαρι"
    Από tsolakas στο forum Τεχνικά Θέματα
    σχόλια: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10-08-2011, 11:48

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας