Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 26 μέχρι 50 από 57

Θέμα: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006
    Δύναμη Φήμης
    214

Απ: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

F2 450 700cc

β' εξαμηνο του 2006
    1ο χερι (καινουργιο)
    χιλιομετρα 151.000

βλαβες
    1ο χρονο κολλησε η μιζα εγγυηση
    2 φορες βαση μηχανης
    1 τρομπα βενζινης προοληπτικα

αλλαγες λαδιων καθε 5 η 7,5 χιλιαδες χιλιομετρα
    εργοστασιακο κιβωτιο δισκοπλατο μηχανη τουρμπινα
    καταναλωση λαδιου 50ml οταν αλλαζω τα λαδια στις 5.000 χμ και 100-150ml οταν αλλαζω τα λαδια στις 7.500 χμ. Τοσο εκαιγε και οταν ηταν ολοκαινουργιο
    T.F.R.C.

for 2 600cc cabrio 2003 82.000 KM

αλλαγες λαδιων καθε 5 η 7 χιλιαδες χιλιομετρα
    ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ
    90% το πάω με ''αυγό'' κατω απ το γκάζι - ζέσταμα - κρύωμα πάντα...

η μόνη ζημιά .. δυναμό.. και 1 καμμένη λάμπα..
    Τελευταία επεξεργασία από pratigos; 25-01-2013 στις 19:05
    «Στραβός είναι ο γιαλός;;..ή στραβά εγώ αρμενίζω;»

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    2833

Απ: Απάντηση: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από giannakis Εμφάνιση Μηνύματος
    Το δικο μου ειναι ενα 600αρι μοντελο 2000. Οταν το πηρα ειχε μεγαλη ταλαιπωρια πανω του, 135.000 χλμ με ανακατεσκευασμενο κινητηρα στα 70.000 χλμ. Στα 183.000 χλμ του αλλαξα το μοτερ με 700αρι. Εκτος απο αυτο, το υπολοιπο αυτοκινητο δεν εχει κανενα μα κανενα απολυτως προβλημα. Ειναι το πρωτο μου smart και εχω σκοπο να μη το δωσω ποτε!!!
    220.000 km και συνεχιζει ακαθεκτο χωρις να καιει σταγονα λαδι και χωρις αλλες ζημιες!!!
    SmartMania baby...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    184

Απ: Απάντηση: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TYMHS Εμφάνιση Μηνύματος
    Και μην ξεχνάτε τον γέρο μου Smart Pure του 99 με 138.000 χλμ. Βέβαια για να είμαι ακριβής ο προ-προκάτοχος είχε αλλάξει μπλοκ μηχανής στα 70.000 για άγνωστους σε μένα λόγους. Στα χέρια μου έχει κάνει 65.000 με μοναδική σοβαρή βλάβη μια αντλία νερού και ένα σωληνάκι στην υποπίεση που με ταλαιπώρησε (ή μάλλον το συνεργείο) για να το βρει. Κατά τα άλλα λαδάκια πειράζω μόνο κατά τις προγραμματισμένες αλλαγές αν και τα ελέγχω τακτικά!
    Ετσι για ενημερωση πλεον στα 158000χλμ και ο γερος ακομη οργωνει
    Καταλάβατε ή να κάνω και κακά

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Δύναμη Φήμης
    391

Το δικο μου παιδια 2000 μοντελο το πηρα το 2009 και το 2008 ηρθε απο γερμανια. οταν το πηρα εγραφε 67000χλμ και καλα.. ο 600αρης αντεξε ο κακομοιρος μεχρι 106000χλμ λογου μεγαλης αγνοιας και ακυρα συνεργεια (καμια σχεση με smart) μετα απο πααααρα πολυ διαβασμα απο εδω μεσα και αναζητηση σωστου συνεργειου μπηκε 700αρης πλεον 151000χλμ και δεν εχει το παραμικρο ζεσταμα κρυομα ΠΑΝΤΑ λαδια φιλτρα 6 με 7000χλμ αλλαγη δεν καιει σταγωνα. το μονο που εβγαλε ηταν πολλαπλασιαστης 1ου κυλινδου, δεξι μουαγε και σιγα σιγα ετοιμαζομαι για δισκο πλατο.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    2 Smart:

1) Smart Fortwo passion 2000.
    Ο 600άρης κινητήρας έκαψε βαλβίδα στα 110.000km, και τότε αλλάχτηκε με 700άρη, ο οποίος είχε ήδη 84.000km (και με πρόγραμμα). Έκτοτε, έχει κάνει άλλα 70.000km (συνολικά km 700αριού μοτέρ 150.000km περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα).
    Οι βλάβες που έχει βγάλει το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής στα 180.000km (και με τα 2 μοτέρ) είναι οι εξής:
    - Διακόπτης φώτων (εγγύηση)
    - Αντλία νερού (2 φορές)
    - Μίζα
    - Αισθητήρας στροφάλου

2) Smart Fortwo pulse, 2004 cabrio.
    Το 700άρι μοτέρ που φορούσε "δόθηκε" στο 600άρι που ανέφερα παραπάνω. Όταν δόθηκε, είχε 84.000km, τα περισσότερα δουλεμένα με πρόγραμμα. Στη συνέχεια "φόρεσε" ένα "καινούριο" μοτέρ 700 από roaddie (μεταχειρισμένο, στο οποίο έγινε πλήρης "επισκευή - ανακατασκευή" - γυάλισμα, αλλαγή ελατηρίων, σετ καδένας κλπ κλπ κλπ) με όλα τα παρελκόμενα (τουρμπίνα κλπ). Το νέο μοτέρ έχει κάνει από τότε 145.000km χωρίς πρόβλημα, όλα με πρόγραμμα. Συνολικά km αυτοκινήτου σχεδόν 230.000km.
    Στα 7 χρόνια συμβίωσης, οι βλάβες που έχει παρουσιάσει είναι οι εξής:
    - Μίζα
    - Σωληνάκι αναθυμιάσεων
    - Ρουλεμάν μπροστινού τροχού

Το videaki είναι πριν 1 χρόνο περίπου

Γενικά και τα 2 smart μέχρι στιγμής μου έχουν προσφέρει απίστευτες στιγμές, και τα 2 έχουν γυρίσει όλη την Ελλάδα στην κυριολεξία (ακόμα και Αλεξανδρούπολη, Ηγουμενίτσα, Κρήτη κλπ) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, πάντα με σωστή και τακτική συντήρηση.
    Πριν από μερικές μέρες...Αφορά στο cabrio 2004

Sent from my i-G@V

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    158

Σκοπος του ποστ νομιζω πως ειναι να δουμε ποσα σμαρτ υπαρχουν υγιη και εν ζωη με το ΜΑΜΙΣΙΟ ΜΟΤΕΡ τους..ποιος ο λογος να παραθετετε σμαρτ που εχουν αλλαξει μοτερ(με 700) και εχουν κανει ανακατασκευη..τι σοι υγιες ειναι δλδ;;;σε αυτη την περιπτωση θα επρεπε να λετε''ποσοι εχουν μια γερη ΚΑΡΟΤΣΑ σμαρτ και τα αντιστοιχα χλμ..

Το thread δεν αναφέρεται μόνο στο μοτέρ. Δεν έχει τίτλο "πόσα km έχετε κάνει με ένα μοτέρ".

"Υγιές smart" δεν είναι μόνο ένα μοτέρ smart. Κανείς δεν μίλησε για μαμίσιο μοτέρ.
    "Υγιές smart" είναι ένα smart που αντέχει στο χρόνο. Μοτέρ, τουρμπίνα, Aircon, πολλά περιφερειακά, και γενικότερα όλο το αυτοκίνητο.
    Για αυτόν ακριβώς το λόγο, όταν αναφέρονται από διάφορα μέλη τα km του σασί (στη συγκεκριμένη περίπτωση του δικού μου : 260.000) αναφέρονται και τα km του μοτέρ (176.000 στην περίπτωσή μου), τα οποία μόνο λίγα δεν είναι, ούτως ή άλλως.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Δύναμη Φήμης
    391

προσωπικά αν δεν σαπίσει το σασί ότι και να πάθει δεν το αφήνω με τίποτα!!!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    2833

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από zannakis Εμφάνιση Μηνύματος
    +1000000000000000

Ακριβως το ιδιο κι εγω!!! Προτιμω να το κανω ζαρτινιερα και να φυτεψω λουλουδια αν μου παθει κατι (φτου φτου φτου) παρα να το δωσω!!!!
    SmartMania baby...

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    643
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από zannakis Εμφάνιση Μηνύματος
    Σωστός!

Εμένα είναι στις 130000 με ανακατασκευη στις 120000 κυριως προληπτικα.. Αποφασισα οτι θα το κρατησω κυριολεκτικα για παντα οποτε προσπαθω σιγα σιγα να αλλαξω τα παντα και να γινει αστέρι!!

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2007
    Δύναμη Φήμης
    132

καλησπερα .. κ εμενα 700 2ο χερι στα 33000χιλιομετρα απο γερμανια. τωρα εχει 100000 χιλιομετρα απο τα 58000 εχω προγραμμα κ δν μου καιει λαδια καθολου μεχρι πριν 1 μηνα λογου της φλατζας του καπακιου των βαλβιδων(και αυτο λογο μαλακιας του μηχανικου που μ εβαλε 4λιτρα λαδι κ μετα απο ενα χρονο εγινε αυτο π εγινε) παρολα αυτα δν εχω κανενα πρόβλημα μονο μια βαση μηχανής.. στα 97000 χιλιομετρα. κ κατι ακουγεται τωρα απο τους ημάντες μαλλον αντλια νερου η τεντωτήρας θα ειναι, θα το δω κ αυτο .. Ειμαι ικανοποιημένος απο το smartaki μ, ζεσταμα παντα και καθε 5000 χλμ αλλαγη λαδια. Βασικά αν προσεχετε τους μηχανικους που το πατε δν θα εχετε προβλημα (αποψη μου)αυτα

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    131

Εδω το θέμα έχει καταντήσει Αρλεκιν ρε παιδιά .
    πολλοι μεγάλοι έρωτες που όπως δηλώνουν πολλοί έχουν καταλήξει σε γάμους ΚΑι εγω είμαι ομοιοπαθης ,έχω ενα diesel του 2006 με 100000χλμ.του έχω αλλάξει τα μπαλακια μπροστά και ενα βεντιλατερ στον χωρο του κινητηρα που χάλασε ,τα λοιπα ειναι όλα σε άριστη κατασταση και θα ειναι για πολλα πολλα χλμ ακόμα απο ότι φαίνεται .
    Δεν έχω σκοπό να το πουλησω ποτε ,υπαρχει μεγάλος έρωτας μεταξύ μας
    focman

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Δύναμη Φήμης
    1026

Με την σειρα μου κι εγω...
    Πριν 4 χρονια απο σημερα απεκτησα το πρωτο μου και μοναδικο Smart!
    Ηταν Passion...450 700cc και αγοραστηκε με 79.000χλμ! Δυστυχως δεν αντεξε το μοτερ του (Τα πιστονια ειχαν γινει οβαλ!) και εγινε αντικατασταση με ενα Brabus Fortwo 450. Ηταν μια αφορμη να μπει μπροστα η βελτιωση.. μιας και συνεχιζεται μεχρι και σημερα!
    Σημερα λοιπον εχω 149.000 χλμ (-79.000 το παλιο = 70.000χλμ) και το μονο που εχει ζητησει ειναι ενα δυναμο, Μεσαια βαση μηχανης & αντλια νερου!
    Στην ερωτηση .. το πουλας...?
    Απανταω... Η γυναίκα δανειζεται ? γιατι απλα... δεν πουλιεται! Smart Rules!
    Τελευταία επεξεργασία από PaulWalker; 02-02-2013 στις 05:21
    I can't wait until . . . Tomorrow!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006
    Δύναμη Φήμης
    142

600αρι cabrio του 2001. το αγορασα το 2007 με αλλαγμενο κινητηρα κ 60000κμ. πλεον εχω 125000κμ απο τον πρωτο μηνα που το πηρα εβαλα προγραμμα σκαστρα κ εισαγωγη, περυσι εβαλα κ εξατμιση με καταλλητη, δεν καιει λαδια, καθε 7000κμ περιπου σερβις. η μονη ζημια αντλια νερου, κ χαλασε το μοτερ της κουκουλας απο δικο μου λαθος (λογω ηχοσυστηματος). αντε κ κατι λαμπες στα κωλοφαναρα
    Smart Club the best of the best

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2012
    Δύναμη Φήμης
    71

600άρι του 2003 με 130.000κμ, τα έχει κάνει σχεδόν όλα με πρόγραμμά και φυσικά είναι το μαμά μοτέρ!
    Στα 112.000κμ που άλλαξα την δεύτερη τουρμπινα άνοιξα το μοτέρ και ήταν χαρτί!!!!
    Προληπτικά αλλάχτηκαν τα ελλατήρια στα πιστόνια!

Πάμε γερά

Sent from my i-G@V

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    2833

Ενταξει Γκαβ, τα 300.000 ειναι πολυ κοντα!!!! Δε νομιζω να υπαρχει αλλο στα χιλιομετρα αυτα!
    SmartMania baby...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    184

170,000 χλμ ο γέρος ακολουθεί κατά πόδας. Ειμαι περήφανος να πω ότι πλέον στα χέρια μου έχει κάνει 88,000 χλμ.
    Καταλάβατε ή να κάνω και κακά

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2011
    Δύναμη Φήμης
    0

Το δικό μου με 111200 Km δουλεύει ρολόι.Μοντέλο του 1/2006 (όποιος το πεί γέρικο τον τσάκισα!! ). ούτε λάδια καίει όυτε προβλήματα άλλα έχει βγάλει.και παέι και αέρα....τώρα μικρό βλάβες στα περιφερειακά πάντα εμφανίζονται....αλλά το μοτεράκι του που το προσέχω (καλόι ζέσταμα, καλο λάδι και στην ώρα του τα service) είναι μαι χαρά!!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2006
    Δύναμη Φήμης
    168

145.000 km μοντέλο του 2000. Πολλά προβλήματα με τον 600άρι μοτέρ και την τουρμπίνα... γι'αυτό και αλλάχτηκαν το 2008 με 700άρι μοτέρ. Από τότε δεν καίει σταγόνα. Το μόνο που έχει ζητήσει είναι μπαλάκια, αμορτισέρ, 2 φορές βάσεις μηχανής και πριν λίγο καιρό δίσκο πλάτό.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    Δύναμη Φήμης
    43

Smart FORTWO 450 passion full extra 600αρι 2001 με 2002 ετος κατασκευης
    155.000 χιλιομετρα και τοτε λυθικε για επισκευη το μοτερ και διαπιστωθυκε οτι απο τους 3 κυλλινδρους ο ενας ειχε παθι ζημια και δν αξιζε επισκευη και αντικατασταθηκε με αλλο μοτερ οχι 700αρι οπως βλεπουμε συνιθος αλλα και παλι με 600αρι μοτερ με 54.000 χιλιομετρα, να τονισω οτι μεχρι να αλλαξω μοτερ το αμαξι δν ειχε βγαλει το παραμικρος εκτος απο τα αναλωσιμα λουρια μπουζι και οτι ειναι μεσα στα πλαισια φυσιολογικις φθωρας απο τιν ωρα που αλλαξα μοτερ στα 160 χιλιομετρα χρειαστικε ενα σαμ και ενα δυναμο.
    Για να μην γινομαι κουραστικος και εγω οταν εψαχνα να παρω ενα μικρο αμαξι ειμουν αναμεσα σε σμαρτ η ματιζ ο λογος που πηγα σε σμαρτ ηταν για τον εξοπλιζμο που δν ειχαν τα Daewoo matiz
    Abs airbags μηχανικο τιμονι και ανεπαρκυ A/C στο δια ταυτα μου λεγανε μιν παρεις σμαρτ βγαζουν προβληματα θα το μετανιωσης κυριος αν πας σε 600αρι θα το πουλισεις σε ενα 6 μηνο και τα λοιπα παιδια το σμαρτακι στις μερες που ειμαστε ειναι ΟΤΙ καλυτερο κυκλοφορι στιν ελλαδα με τιν βενζινα στα υψη και τους φορους να χτυπανε ο ενας μετα τον αλλον λογο κιβικων κτλπ.!αυτα απο μενα!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2015
    Δύναμη Φήμης
    36

Re: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

Φτάσαμε στο 2015 πλέον και να πω κι εγώ πως έχω ένα smart 600cc cabrio του 2000+ . Το έχω λιγότερο από έναν χρόνο και ο λόγος που πήρα το συγκεκριμένο είναι περισσότερο τα service manual. Επίσης ήθελα να είναι cabrio. Εκτός από αλλαγή σασμάν που έκανε ο προηγούμενος πριν ένα χρόνο στα service manual φαίνεται περισσότερο η αλλαγές λαδιών και γενικά αναλώσιμα που κάθε αμάξι θα ζητούσε. Όλα αυτά σε εξειδικευμένο μαγαζί πολλά χρόνια. 2 σέρβις Μάνιουαλ το ένα γεμάτο και κοντεύει να γεμίσει και το δεύτερο. Τέλος να πω πως όλα είναι μαμά επάνω του και έχω 101500 Χιλ. Όλα πολύ καλά. Χαιρετώ.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2015
    Δύναμη Φήμης
    36

Re: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

Αν και έγραψα πολλά για να συμπληρώσω τα γραπτά μου, όμως έπεσε το δίκτυο και τα έχασα. Δεν έχω κουράγιο να τα ξανά γράψω. Θα δώσω όμως μια συμβουλή και δεν θα σας κουράσω άλλο. Ποτέ από μάντρα αγορά, μόνο από ιδιώτη και με τα service manuals για να ξέρεις το παρελθόν του smart σου. Να το συντηρεί κάποιος καλός εξειδικευμένος μάστορας και αν είναι δυνατόν πάντα ο ίδιος. Ακόμα καλύτερα εξουσιοδοτημένος αλλά σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν μόνον 3 (τρεις) και αυτοί είναι Μερσεντές βενζ. Επίσης είναι και αρκετά ακριβότεροι. Όσο καλά του φέρθηκαν στην προηγούμενη ζωή του τόσο θα έχει υγεία σήμερα και στο μέλλον.
    Χαιρετώ.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2012
    Δύναμη Φήμης
    71

Απ: Re: Πόσοι εχουν υγιές γέρικο σμαρτ?

Φίλε δε ξέρω γιατί είσαι τόσο κατά των εκθέσεων αυτοκινήτων, θα σου πω μόνο ότι:
    στους ιδιώτες δεν έχεις κανενός είδους εγγύηση και φυσικά καμία ελπίδα να καλυφθείς νομικά!
    οι εκθέσεις που σίγουρα υπάρχουν αρκετές που επιδίδονται στο "σπόρ" των γυρισμένων χιλιομέτρων δεν είναι απρόσωπες! Νομικά είσαι καλυμμένος αρκεί φυσικά να έχεις αποδείξεις!!!
    Να επιλέγεις σοβαρές και εκθέσεις με όνομα!!!
    Οι σοβαρές εκθέσεις μπορεί να μην αλλάζουν τακάκια όπως οι ιδιώτες για να δείξουν ότι ακόμα και την τελευταία στιγμή πρόσεχαν σα τα ματάκια τους το αμαξάκι τους ( και καλά) (υπάρχουν όμως λίγοι αλλά υπάρχουν) επειδή όμως δεν είναι απρόσωπες και δίνουν γραπτές εγγυήσεις (οι σοβαρές)κάνουν μέχρι και επισκευή μοτέρ για να μην πληρώσουν αργότερα μαζί με γκρίνιες κτλ
    Λαμόγια είναι και οι ιδιώτες!!!
    Τέλος να σου πω και το τελευταίο και παράλληλα να συμπληρώσω το πόστ που είχα κάνει παλαιότερα ότι έχω φτάσει τα 230.000κμ με το ίδιο μοτέρ 600άρι!!! Και ναι το έχω πάρει από έκθεση!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΖΑΝΤΕΣ ΣΜΑΡΤ 450 ΣΕ ΣΜΑΡΤ 451
    Από XRISTOS RHO στο forum Ζαντολάστιχα - Αναρτήσεις - Φρένα
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21-07-2010, 19:03
  2. Nέο ΣΜΑΡΤ
    Από Z-48 στο forum Λίστα Μελών
    σχόλια: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25-08-2009, 18:23
  3. Πόσοι χωράνε σε ένα Smart;
    Από espoff στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 36