Αποτελέσματα 1 μέχρι 13 από 13

Θέμα: μεγαλη καταναλωση καυσιμου-βλαβη σε αισθητηρα λ

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

μεγαλη καταναλωση καυσιμου-βλαβη σε αισθητηρα λ

καλησπερα σε ολους....λοιπον να σας πω και εγω το προβλημα μου αν και το εχω ξαναναφερει..η κοπελα μου εχει το 451 pulse 84hp...απο τη μερα που το πηραμε δηλαδη πριν 8 μηνες παρατηρησαμε μια αυξημενη καταναλωση...10λ/100.οταν εγινε το σερβις τον ιουνιο η καταναλωση επεσε μεσα στην αθηνα στο 8,2/100 ενω στη ναξο που πηγαμε διακοπες στο 6,5/100.(στο σερβις δεν αλλαχτηκε φιλτρο βενζινης,δεν ξερω αν παιζει ρολο)..τιμες που πιστευω ειναι φυσιολογικες..απο οκτωβρη παλι ειδαμε πολυ ανεβασμενη καταναλωση...στην αρχη που το οδηγουσαμε με το σειριακο κιβωτιο ταχυτητων καιγαμε μεχρι και 11,5/100...και παντα με πολυ χαλαρη οδηγηση...ποτε πανω απο 4000στροφες και ποτε κατω απο 2500στροφες.και ποτε αποτομο γκαζι..οταν το βαλαμε αυτοματο κατεβηκε παλι στα 10/100....το κακο με το αυτοματο ειναι οτι αλλαζει πολυ ψηλα την 1η(4000στροφες)...για να μην τα πολυλογω και σας μπερδευω σημερα πηγαμε να το βαλουμε στον εγκεφαλο σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο και μας εβγαλε βλαβη και στους 2 αισθητηρες λ...μας ειπε για μεταχειρισμενους περιπου το κοστος ειναι 250 ευρω και η εργασια δωρο μιας και εχουμε κοινο γνωστο...τι λετε?μπορει ο λ να ειναι ικανος για την αυξημενη καταναλωση?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    813

Απάντηση: μεγαλη καταναλωση καυσιμου-βλαβη σε αισθητηρα λ

στο service τι σου αλλαξαν?μην περιμενεις κατω απο 7,5 (στην καλυτερη) για μεσα στην πολη(τωρα γιατι θεωρεις τα 8,2 φυσιολογικα για 1000αρι δεν ξερω)...update στο κιβωτιο εχεις κανει για να αλλαζει ποιο χαμηλα?μτχ αισθηρες να μη βαλεις αν κ παιζουν λογο στην καταναλωση..καυσιμο βαζει απο συγκεκριμενο πρατηριο?

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...1%CF%82_%CE%BB
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2008
    Δύναμη Φήμης
    267

φιλτρο βενζινας το 451 δεν εχει, αλλαξε τον λ της εξατμισης και θα φτιαξει, τα 250 που σου ζηταει ειναι για καινουργιο;;; πριν λιγο καιρο, αγορασε ενας φιλος μεταχειρο στα 120 ευρω

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    στο service τι σου αλλαξαν?μην περιμενεις κατω απο 7,5 (στην καλυτερη) για μεσα στην πολη(τωρα γιατι θεωρεις τα 8,2 φυσιολογικα για 1000αρι δεν ξερω)...update στο κιβωτιο εχεις κανει για να αλλαζει ποιο χαμηλα?μτχ αισθηρες να μη βαλεις αν κ παιζουν λογο στην καταναλωση..καυσιμο βαζει απο συγκεκριμενο πρατηριο?

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...1%CF%82_%CE%BB
    αλλαξανε φιλτρο λαδιου..το update ποιος μπορει να το κανει κα ιποσο κοστιζει?οσο για το καυσιμο δε βαζουμε απ οσυγκεκριμενο πρατηριο..απο ολα οσα βαζουμε βλεπουμε την ιδια καταναλωση...

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Garfito Εμφάνιση Μηνύματος
    φιλτρο βενζινας το 451 δεν εχει, αλλαξε τον λ της εξατμισης και θα φτιαξει, τα 250 που σου ζηταει ειναι για καινουργιο;;; πριν λιγο καιρο, αγορασε ενας φιλος μεταχειρο στα 120 ευρω
    250 μου ειπε και για τους 2 αισθητηρες λ.παντα για μεταχειρισμενους μιας και απο οτι μου ειπε καινουριος κανει εκαστος 250...το ειδα και μονος μουστον υπολογιστη οταν τον ενωσε με τον εγκεφαλο οτι εβγαλε σφαλμα και στους 2 αισθητηρες..τι λετε να κανω?αλλαγη μονο στον λ της εξατμισης?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    813

update παντου κανουν,για κοστος δεν ξερω να σου πω ακριβως (οσα θελουν βασικα ζηταν)....θα βαζεις απο 1-2 πρατηρια καυσιμο γιατι απο νοθευμενο την επαθες κ δεν ξερεις τωρα ποιος την εκανε την δουλεια ...αν μπορεις να βαλεις καινουργιους κ οχι μτχ αισθητηρες ..απ οτην στιγμη που εχουν κ οι 2 προβλημα πρεπει να αλλαξεις κ τους 2
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    Δύναμη Φήμης
    90

το δικο μου καινουριο εχει 700 χιλιομετρα πανω και με ενα ντεποζιτο κανω περιπου 350 χιλιομετρα..μου φαινονται υπερβολικα πολλα γ ενα τετοιο αμαξι..

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    313

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από georot1981 Εμφάνιση Μηνύματος
    παντα για μεταχειρισμενους μιας και απο οτι μου ειπε καινουριος κανει εκαστος 250...
    πριν κάνα δύμηνο έξαχνα λ γιατι νόμιζα πως αυτός φταίει για ένα πρόβλημα που είχε το μικρό κ στην bosch μου είχανε πεί 135 ο ένας ,επίσης βρήκαμε universal που καλύπτει το φάσμα των smart με το παραπάνω στα 90 .γνώμη μου μην δώσεις πάνω από 60-70 για μετάχειρισμένο .

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Απάντηση: μεγαλη καταναλωση καυσιμου-βλαβη σε αισθητηρα λ

Καλησπέρα,

έχω και έγω πρόβλημα με μεγάλη κατανάλωση. ξέρει κανείς γιατί ξαφνικά ο μετρητής της βενζίνης πεφτει τραγικά; φταει ο κινητήρας, υπάρχει διαρροή....;;
    πχ 3 -4 χιλ στην πόλη καταναλώνει 1+ λίτρο βενζίνη, κ την τελευταία φορά το μετακίνησα 2 μέτρα και έδειξε απο 3 λίτρα, 2.5 λίτρα

700cc - 2004

ευχαριστω!!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Απ: Απάντηση: μεγαλη καταναλωση καυσιμου-βλαβη σε αισθητηρα λ

Δηλαδή αν το μετακινούσες 3 μέτρα και απο 2,5 έδειχνε 3, τι θα σήμαινε? Οτι παράγει βενζίνη?!!!

Προφανώς και δεν κάνουν έτσι τη μέτρηση για να δουν αν καιει ή όχι.

Για να βγάλεις συμπέρασμα θα έπρεπε να μας πεις ότι με γεμάτο ντεπόζιτο βγάζει Χ χιλιόμετρα και μετά για να γεμίσει έβαλες Υ λίτρα.

Το το κούνησα μισό μέτρο και έπεσε μισό λίτρο είναι παραπάνω απο προφανές πως δεν είναι μέθοδος που βγάζεις συμπέρασμα.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: μεγαλη καταναλωση καυσιμου-βλαβη σε αισθητηρα λ

Αγόρασα και εγώ πρόσφατα ένα cabrio 700 του 04 σε μέτρηση που έκανα με νορμάλ οδήγηση και όχι πάνω από 110χλμ/ώρα.Μου έβγαλε πως καίει 7.6lt .Εμένα μου φαίνονται πολλά γιατί έχω και ένα twingo 1.2 Gt και καίει περίπου 6lt .Στους υπόλοιπους πόσο περίπου σας καίει;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    653

Αν το πατησω τοσο καιει κι εμενα περιπου.. Ή σε πολυ κινηση μπορει να φτασει τοσο.. Για να ειμαι στα 5-6 μονο εθνικη με πολυ προσεκτικες αλλαγες..

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    0

Εγώ όμως λέω ότι δεν το έχω πατήσει καθόλου εδώ καμιά φορά απορώ και εγώ με το πόσο αργά το πάω. Οπότε καταλαβαίνω ότι τόσο καίνε όλα μην το ψάχνω παραπέρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14-12-2017, 11:24
  2. ΤΥΠΟΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ Λ
    Από s.telios.p στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22-02-2017, 15:17
  3. Βλαβη
    Από Tricky στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28-01-2008, 20:02
  4. SOS ΝΕΟΣ ΙΟΣ-ΔΩΣΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
    Από skgr στο forum Τεχνολογία Γενικά
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16-11-2005, 13:49
  5. Πειραγμα αισθητηρα λ
    Από STELIX στο forum Εξωτερικό
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23-08-2005, 11:57

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις