Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: service 60.000 και άλλες απορίες

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Δύναμη Φήμης
    0

service 60.000 και άλλες απορίες

Γεια χαρά σε όλους.

Καταρχήν να ενημερώσω ότι είναι το πρώτο μου post στο site οπότε αν υπάρχει λάθος παρακαλώ τους moderators να το επισημάνουν. Επίσης είμαι άσχετος από ηλεκτρομηχανολογικά κλπ, οπότε μπορεί οι ερωτήσεις μου να είναι και λίγο γελοίες.

Με την ευκαιρία του service των 60.000 έκανα μία ενδελεχή έρευνα στο site αλλά και γενικά στο ίντερνετ με αποτέλεσμα να μου δημιουργηθούν περισσότερες απορίες. Για να μπω όμως στο ψητό έχουμε και λέμε.
    Το αυτοκίνητο είναι smart fortwo 450 του 2004, 700cc, αγορασμένο από ενοικιαζόμενα σε νησί με 48.000 χλμ. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω και ούτε πρόκειται να μάθω από τον πωλητή τι ακριβώς έκανε στα προηγούμενα service. Να επισημάνω ότι βιβλίο service δεν υπάρχει.
    Μέχρι στιγμής έχουν γίνει οι αλλαγές λαδιών και φίλτρων ανά 5000 χλμ και έχει μπει μία φορά στο διαγνωστικό (νομίζω) γιατί κάποια στιγμή μπλόκαρε ο εγκέφαλος του κιβωτίου και βαρούσε παλαμάκια χωρίς να βάζει ταχύτητα. Επίσης νομίζω ότι έχουν αλλαχτεί τα μπουζί όταν το πήρα. Τέλος έχει αλλαχτεί η ντίζα της πόρτας του συνοδηγού. Αυτά από service κλπ.

Πάμε τώρα στο σήμερα. Το αμάξι τώρα έχει 60.000 περίπου και ο συνεργειατζής την προηγούμενη φορά που πήγα μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω δίσκους και να καθαριστούν τα πίσω φρένα στο επόμενο service. Επίσης η οδήγηση μου είναι απλή καθημερινή χρήση στην Αθήνα κυρίως τον χειμώνα (το καλοκαίρι χρησιμοποιώ μηχανάκι) και σίγουρα 4-5 εκδρομές σε αποστάσεις περίπου 300 χλμ από Αθήνα, το χρόνο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής.

1. Μετά από ψάξιμο στο forum νομίζω ότι στις 60.000 χρειάζεται

• Λάδια και φίλτρο (έχω ήδη πάρει το motul 300v chrono 10w40)
    • Φίλτρο βενζίνης
    • Φίλτρο γύρης- καμπίνας
    • Φίλτρο αέρα (έχω διαβάσει ότι της k&n το e 9257 είναι πολύ καλό και άρα λέω να πάρω αυτό. Το βρήκα 55euro στο karlis.gr)
    • Αλλαγή μπουζί
    • Έλεγχος και ρύθμιση χειρόφρενο.
    • Έλεγχος και καθάρισμα κλειδαριά και ντίζα πόρτας οδηγού (δεδομένου ότι έχω ήδη ιστορικό προβλήματος με την άλλη πόρτα).
    • Αλλαγή ιμάντες (εδώ χρειάζομαι διευκρίνιση για το ποιους ιμάντες εννοείτε).
    • Αλλαγή υγρά κιβωτίου
    • Αλλαγή υγρά φρένων
    • Αλλαγή υγρού ψυγείου
    2. Όσο αναφορά στα μπροστά φρένα:

Έχω βρει αυτές τις δισκόπλακες http://auto-accessories.car.gr/parts/view/993245/ 100 ευρώ μαζί τακάκια.
    Αλλά διάβασα ότι είναι πολύ καλές και οι EBC –GD με τακάκια EBC Greenstuff τις οποίες βρήκα στο http://www.roadtrackrace.co.uk/acata..._Tuning_6.html στα 150 μαζί με τα πράσινα τακάκια.

Μιας και η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη, και όπως είπα πριν δεν είμαι και κανένας extreme οδηγός, μήπως είναι οκ να πάρω τις πρώτες ή όντως η ποιότητα φρεναρίσματος και η λιγότερη μαυρίλα με τα πράσινα τακάκια αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω? Επίσης θα χωράνε στις υπάρχουσες δαγκάνες ή πρέπει να τις αλλάξω?

3. Όσο αναφορά στα πίσω φρένα τι κάνω? Αλλάζω όλο το σύστημα ή μόνο τα τακάκια?
    4. Οι αναρτήσεις μπορούν να συντηρηθούν και να αλλαχθούν σε επόμενο service αν χρειάζεται ή είναι καλύτερα να τις αλλάξω τώρα (λάβετε υπόψη ότι τα 48.000 χλμ το αμάξι τα έκανε σε νησί και καταλαβαίνετε τι κακουχία έχει περάσει)? Και αν ναι ποιες προτείνετε?
    5. Χρειάζεται κάποιο βελτιωτικό βενζίνης για να καθαριστούν τα συστήματα μέσα (μπεκ ή καρμπιρατέρ δεν γνωρίζω)?
    6. Το καλοκαίρι η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ, ίσως στιγμιαία να γεμίζουν κ όλες οι κουκίδες χωρίς να είμαι σίγουρος. Είναι φυσιολογικό? Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο υγρό ψυγείου?
    7. Τα λάστιχα είναι κατασκευής 2008 145/65 r115 και 175/55 r15 και απ ότι φαίνεται έχουν ακόμα αρκετό βάθος. Μήπως όμως πρέπει να αλλαχθούν λόγω πολυκαιρίας? Και αν ναι πια προτείνετε? Εγώ έχω βρει τα contiecocontact 3 για πίσω και contiecocontact ep για μπροστά στα 300 ευρώ.
    8. Επίσης ετοιμάζομαι για ταξίδι στη Θεσσαλονίκη και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ελέγξω επιπλέον στο συνεργείο για να είμαι πιο σίγουρος και ασφαλής σε τόσο μεγάλη απόσταση με υψηλή ταχύτητα.
    9. Κάτι που ίσως απασχολεί και άλλους σμαρτάκιδες. Μετά από 2-3 ώρες οδήγηση με πιάνει η μέση μου με το κάθισμα (έχω τα εργοστασιακά) λόγω έλλειψης στήριξης της μέσης. Μήπως γνωρίζει κανείς καμιά πατέντα για να βελτιωθεί το κάθισμα? Κανένα μαξιλαράκι ίσως?
    10. Τέλος πριν μια εβδομάδα με εξωτερική θερμοκρασία +5 άναψα το ξεθαμποτικό του πίσω παρμπρίζ. Μετά από δέκα λεπτά έκανα μία στάση με τη μηχανή αναμμένη. Δέκα περίπου δευτερόλεπτα αφού βγήκα από το αμάξι (αφήνοντας τη μηχανή αναμμένη), το πίσω παρμπρίζ έγινε θρύψαλα ξαφνικά (δεν πετάχτηκε πετραδάκι από το δρόμο γιατί ήμουν σε επαρχιακό δρόμο κ δεν πέρασε αυτοκίνητο εκείνη την ώρα). Μήπως φταίει η ζέστη που έβγαινε από τη μηχανή? Ή μήπως έχει βλάβη το σύστημα κ πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο? Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς?

Γενικά είμαι της άποψης να μην πετάω λεφτά σε καλλωπισμούς και σε περιττά έξτρα του αυτοκινήτου αλλά μόνο σε πράγματα τα οποία πραγματικά είναι σημαντικά για την ασφάλεια μου. Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω ανταλλακτικά σε καλές τιμές παρακαλώ pm. Το ίδιο ισχύει και για τα φρένα και τα ελαστικά που γράφω τιμές και site, αν γνωρίζεται που μπορώ να τα βρω φθηνότερα παρακαλώ pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το τεράστιο post αλλά οι απορίες είναι πολλές!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    655
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από manolakas_myk Εμφάνιση Μηνύματος
    Γεια χαρά σε όλους.

Καταρχήν να ενημερώσω ότι είναι το πρώτο μου post στο site οπότε αν υπάρχει λάθος παρακαλώ τους moderators να το επισημάνουν. Επίσης είμαι άσχετος από ηλεκτρομηχανολογικά κλπ, οπότε μπορεί οι ερωτήσεις μου να είναι και λίγο γελοίες.

Με την ευκαιρία του service των 60.000 έκανα μία ενδελεχή έρευνα στο site αλλά και γενικά στο ίντερνετ με αποτέλεσμα να μου δημιουργηθούν περισσότερες απορίες. Για να μπω όμως στο ψητό έχουμε και λέμε.
    Το αυτοκίνητο είναι smart fortwo 450 του 2004, 700cc, αγορασμένο από ενοικιαζόμενα σε νησί με 48.000 χλμ. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω και ούτε πρόκειται να μάθω από τον πωλητή τι ακριβώς έκανε στα προηγούμενα service. Να επισημάνω ότι βιβλίο service δεν υπάρχει.
    Μέχρι στιγμής έχουν γίνει οι αλλαγές λαδιών και φίλτρων ανά 5000 χλμ και έχει μπει μία φορά στο διαγνωστικό (νομίζω) γιατί κάποια στιγμή μπλόκαρε ο εγκέφαλος του κιβωτίου και βαρούσε παλαμάκια χωρίς να βάζει ταχύτητα. Επίσης νομίζω ότι έχουν αλλαχτεί τα μπουζί όταν το πήρα. Τέλος έχει αλλαχτεί η ντίζα της πόρτας του συνοδηγού. Αυτά από service κλπ.

Πάμε τώρα στο σήμερα. Το αμάξι τώρα έχει 60.000 περίπου και ο συνεργειατζής την προηγούμενη φορά που πήγα μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω δίσκους και να καθαριστούν τα πίσω φρένα στο επόμενο service. Επίσης η οδήγηση μου είναι απλή καθημερινή χρήση στην Αθήνα κυρίως τον χειμώνα (το καλοκαίρι χρησιμοποιώ μηχανάκι) και σίγουρα 4-5 εκδρομές σε αποστάσεις περίπου 300 χλμ από Αθήνα, το χρόνο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής.

1. Μετά από ψάξιμο στο forum νομίζω ότι στις 60.000 χρειάζεται

• Λάδια και φίλτρο (έχω ήδη πάρει το motul 300v chrono 10w40)
    • Φίλτρο βενζίνης
    • Φίλτρο γύρης- καμπίνας
    • Φίλτρο αέρα (έχω διαβάσει ότι της k&n το e 9257 είναι πολύ καλό και άρα λέω να πάρω αυτό. Το βρήκα 55euro στο karlis.gr)
    • Αλλαγή μπουζί
    • Έλεγχος και ρύθμιση χειρόφρενο.
    • Έλεγχος και καθάρισμα κλειδαριά και ντίζα πόρτας οδηγού (δεδομένου ότι έχω ήδη ιστορικό προβλήματος με την άλλη πόρτα).
    • Αλλαγή ιμάντες (εδώ χρειάζομαι διευκρίνιση για το ποιους ιμάντες εννοείτε).
    • Αλλαγή υγρά κιβωτίου
    • Αλλαγή υγρά φρένων
    • Αλλαγή υγρού ψυγείου
    2. Όσο αναφορά στα μπροστά φρένα:

Έχω βρει αυτές τις δισκόπλακες http://auto-accessories.car.gr/parts/view/993245/ 100 ευρώ μαζί τακάκια.
    Αλλά διάβασα ότι είναι πολύ καλές και οι EBC –GD με τακάκια EBC Greenstuff τις οποίες βρήκα στο http://www.roadtrackrace.co.uk/acata..._Tuning_6.html στα 150 μαζί με τα πράσινα τακάκια.

Μιας και η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη, και όπως είπα πριν δεν είμαι και κανένας extreme οδηγός, μήπως είναι οκ να πάρω τις πρώτες ή όντως η ποιότητα φρεναρίσματος και η λιγότερη μαυρίλα με τα πράσινα τακάκια αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω? Επίσης θα χωράνε στις υπάρχουσες δαγκάνες ή πρέπει να τις αλλάξω?

3. Όσο αναφορά στα πίσω φρένα τι κάνω? Αλλάζω όλο το σύστημα ή μόνο τα τακάκια?
    4. Οι αναρτήσεις μπορούν να συντηρηθούν και να αλλαχθούν σε επόμενο service αν χρειάζεται ή είναι καλύτερα να τις αλλάξω τώρα (λάβετε υπόψη ότι τα 48.000 χλμ το αμάξι τα έκανε σε νησί και καταλαβαίνετε τι κακουχία έχει περάσει)? Και αν ναι ποιες προτείνετε?
    5. Χρειάζεται κάποιο βελτιωτικό βενζίνης για να καθαριστούν τα συστήματα μέσα (μπεκ ή καρμπιρατέρ δεν γνωρίζω)?
    6. Το καλοκαίρι η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ, ίσως στιγμιαία να γεμίζουν κ όλες οι κουκίδες χωρίς να είμαι σίγουρος. Είναι φυσιολογικό? Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο υγρό ψυγείου?
    7. Τα λάστιχα είναι κατασκευής 2008 145/65 r115 και 175/55 r15 και απ ότι φαίνεται έχουν ακόμα αρκετό βάθος. Μήπως όμως πρέπει να αλλαχθούν λόγω πολυκαιρίας? Και αν ναι πια προτείνετε? Εγώ έχω βρει τα contiecocontact 3 για πίσω και contiecocontact ep για μπροστά στα 300 ευρώ.
    8. Επίσης ετοιμάζομαι για ταξίδι στη Θεσσαλονίκη και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ελέγξω επιπλέον στο συνεργείο για να είμαι πιο σίγουρος και ασφαλής σε τόσο μεγάλη απόσταση με υψηλή ταχύτητα.
    9. Κάτι που ίσως απασχολεί και άλλους σμαρτάκιδες. Μετά από 2-3 ώρες οδήγηση με πιάνει η μέση μου με το κάθισμα (έχω τα εργοστασιακά) λόγω έλλειψης στήριξης της μέσης. Μήπως γνωρίζει κανείς καμιά πατέντα για να βελτιωθεί το κάθισμα? Κανένα μαξιλαράκι ίσως?
    10. Τέλος πριν μια εβδομάδα με εξωτερική θερμοκρασία +5 άναψα το ξεθαμποτικό του πίσω παρμπρίζ. Μετά από δέκα λεπτά έκανα μία στάση με τη μηχανή αναμμένη. Δέκα περίπου δευτερόλεπτα αφού βγήκα από το αμάξι (αφήνοντας τη μηχανή αναμμένη), το πίσω παρμπρίζ έγινε θρύψαλα ξαφνικά (δεν πετάχτηκε πετραδάκι από το δρόμο γιατί ήμουν σε επαρχιακό δρόμο κ δεν πέρασε αυτοκίνητο εκείνη την ώρα). Μήπως φταίει η ζέστη που έβγαινε από τη μηχανή? Ή μήπως έχει βλάβη το σύστημα κ πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο? Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς?

Γενικά είμαι της άποψης να μην πετάω λεφτά σε καλλωπισμούς και σε περιττά έξτρα του αυτοκινήτου αλλά μόνο σε πράγματα τα οποία πραγματικά είναι σημαντικά για την ασφάλεια μου. Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Επίσης αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω ανταλλακτικά σε καλές τιμές παρακαλώ pm. Το ίδιο ισχύει και για τα φρένα και τα ελαστικά που γράφω τιμές και site, αν γνωρίζεται που μπορώ να τα βρω φθηνότερα παρακαλώ pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το τεράστιο post αλλά οι απορίες είναι πολλές!
    1. Αλλαξε ολα αυτα που ειπες αφου δεν ξερεις τι εχει γινει πιο πριν..

Το kn φιλτρο ειναι ελευθερας και να παρεις τα καθαριστικα του, για να το καθαριζεις καθε 10.000..

Ιμαντες εχει 1-2 το αμαξι για το δυναμο και το aircondition.. Εγω τους αλλαξα πρωτη φορα στις 120.000 γιατι συνηθως δεν παθαινουν τιποτα..

2.Οι δισκοπλακες οι ebc σιγουρα ειναι πιο καλες απο τις απλες, οποτε αν ζοριζεις τα φρενα τις χρειαζεσαι.. Αλλιως βαλε τις απλες ΑΝ χρειαζεται να αλλαχτουν απο τις 60.000..

3. Τα πισω φρενα δεν εχουν τακακια, αλλα ταμπουρα.. Επειδη δεν χρησιμοποιουνται και πολυ απο το αμαξι καθαρισε τα και το πολυ πολυ αλλαξε κυλινδρακια..

4. Τα αμορτισερ θα τα μετρησεις και αν ειναι διαλυμενα τοτε θα τα αλλαξεις..

5. Καθαριστικα εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω..

6. Αν ανεβαινουν ολες οι κουκιδες υπαρχει προβλημα μεγαλο.. Αν ανεβαινουν οι 4 απο τις 5 ειναι φυσιολογικο για τοση ζεστη.. Αρκει οι 4 μετα απο λιγο να γινονται 3 οταν δουλεψει ο ανεμιστηρας..

7. Αφου τα λαστιχα αντεχουν γιατι να τα αλλαξεις;

8. Αφου θα κανεις ολα αυτα δεν υπαρχει τιποτα αλλο να κανεις!

9. Εμενα δεν με ενοχλει αλλα δεν εχω κατσει και ποτε πανω απο 1 ωρα στο αμαξι.. Εκτος απο 3-4 ταξιδια που δεν ειχα προβλημα..

10. Αυτο με το τζαμι πολυ κουλο! Δεν ξερω τι εγινε..

Για μενα, βρες ενα καλο εξειδικευμενο συνεργειο για σμαρτ οπου ολα αυτα που ειπαμε θα τα ελεγξουν και θα σου πουν τι χρειαζεται.. Επισης να βαλεις το αμαξι και σε διαγνωστικο για σμαρτ να δεις αν εχει γραψει καμια βλαβη..

Καλες βολτες με το θηριο!

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Δύναμη Φήμης
    0

Απάντηση: service 60.000 και άλλες απορίες

Ευχαριστώ πολύ kostastnt για τις πληροφορίες αλλά υπάρχει και κάτι βασικό.

Οι καινούργιες δισκόπλακες θα χωράνε στις υπάρχουσες -εργοστασιακές- δαγκάνες ή θα πρέπει να βρω και δαγκάνες?
    και αν ναι, από τιμές? έχεις κάτι να προτείνεις?

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    655
    Οι ebc φτιαχνονται για σμαρτ και δεν θελουν αλλαγη στις δαγκανες.. Για τιμες δεν εχω ιδεα, αλλα ριξε μια ματια στο ebay..

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    Δύναμη Φήμης
    138

Re: service 60.000 και άλλες απορίες

Δίσκους ebc και τα κάκια μαζί απο έξω γύρο στα 160 eyro βγαίνουν μαζι με μεταφορικά

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    Δύναμη Φήμης
    174

Απάντηση: Re: service 60.000 και άλλες απορίες

160 από ποιο site?? ,,,, γιατί εγώ κάτω από 200 δεν μπορώ να βρω.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    Δύναμη Φήμης
    138

Re: Απάντηση: Re: service 60.000 και άλλες απορίες

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    Δύναμη Φήμης
    174

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: service 60.000 και άλλες απορίες

διάβασε καλύτερα τα comments!!!

"This seller does not ship to Greece."

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    Δύναμη Φήμης
    138

Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: service 60.000 και άλλες απορίες

Εχω αγοράσει άπειρα πράγματά απο ebay! κάνε μια επικοινωνια μαζι του να δεις ποσο σου βγαινουν με μεταφορικα σε σχεση με το αμα τα αγόραζες απο εδώ! και αν δεν σου κάνει αυτος ο seller δες και καποιον αλλον..αλλα μην κολλας στο τι γραφουν εκει για αποστολη στην ελλάδα σχεδον ολοι στέλνουν

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Δύναμη Φήμης
    0

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: service 60.000 και άλλες απορίες

το ebay βγάζει τιμή περίπου 135euro. Δεν ξέρω όμως γιατί ενώ στη λίστα που έστειλε ο 'LEMARKi' γράφει ότι τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 47,57, μόλις επιλέξεις το προϊόν λέει ότι ο seller δεν στέλνει Ελλάδα -τρελό ebay-. Τέλος πάντων, έστειλα mail στον seller για το αν στέλνει Ελλάδα και περιμένω απάντηση. όταν μάθω θα σας πω.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Απορίες..Απορίες....
    Από Notis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 02-05-2017, 15:59
  2. 2 απορίες
    Από johntrou7 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18-08-2008, 13:09
  3. απορίες...με απαντήσεις....
    Από MARIAPAP στο forum Fun Stuff
    σχόλια: 9