Αποτελέσματα 1 μέχρι 15 από 15

Θέμα: Smarttimes 2012

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2005
    Δύναμη Φήμης
    1374

Smarttimes 2012

Από τις 23 έως τις 26 Αυγούστου, σας περιμένει μια εντελώς ιδιαίτερη διοργάνωση: το smart times 12. Η μεγαλύτερη συνάντηση smart του κόσμου θα γίνει φέτος στην Αμβέρσα. Και βέβαια, επειδή θα διασκεδάζει με χιλιάδες ανθρώπους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα. Τι ακριβώς σε περιμένει, πώς θα φτάσεις και πού θα διανυκτερεύσεις, θα το μάθεις εδώ smart times 12

smart times:Σημαίνει διασκέδαση, ψυχαγωγία, μαγεία και τους καλύτερους fans του κόσμου. Όταν πρωτοσυναντήθηκαν πριν από δέκα και περισσότερα χρόνια για ν'ανταλλάξουν εμπειρίες, κανείς δεν φανταζόταν τι διαστάσεις θα έπαιρνε αυτή η διοργάνωση. Χρόνο με το χρόνο προσέλκυε ολοένα και περισσότερους στην αυστριακή περιοχή Zell am See. Από τοπική συνάντηση εξελίχθηκε σε διεθνή συνάντηση 22 χωρών.

2010 ήρθε ο μεγάλος νεωτερισμός: το smart times ξεκινά ευρωπαϊκή τουρνέ! Stunt shows, διαγωνισμός tuning, live μουσική, πάρτι και πολλά άλλα – κάθε χρόνο σε διαφορετική τοποθεσία. Η αρχή έγινε το 2011 με το Riccione στην Ιταλία. Φέτος στο πρόγραμμα είναι η Αμβέρσα του Βελγίου. Πού θα πάει στη συνέχεια;Ας περιμένουμε την έκπληξη.

Βέλγιο & Αμβέρσα

Στο θέμα της τοποθεσίας έχουμε επιδείξει πραγματικό γούστο. Μια και την προηγούμενη φορά ήμασταν στο Νότο, αυτή τη φορά μας καλεί ο Βορράς: Αμβέρσα, Βέλγιο. Γαστρονομία, σοκολατένιες παραλλαγές, τέχνη, μόδα, πολιτισμός και φυσικά το highlight, για το οποίο φημίζεται η Αμβέρσα: τα διαμάντια. Το Βέλγιο και η Αμβέρσα κάτι μοναδικό να προσφέρουν. Πράγματι, ο λόγος για τον οποίο θα λατρέψουν την πόλη οι fans του smart, είναι τελείως διαφορετικός – η γεωγραφική θέση της.

Hangar 29 – Waagnatie

Δύο αίθουσες εμβαδού 6000 τ.μ.. Μπροστά εκτείνεται μια παραλία 2500 τ.μ. με μπαρ και εστιατόρια. Κι επιπλέον το εντυπωσιακό τοπίο ενός παλιού λιμανιού. Αυτό είναι το Hangar 29 – Waagnatie. Το μέρος που γίνεται hot spot κάθε καλοκαίρι για ντόπιους και τουρίστες, θα γίνει φέτος το καλοκαίρι η επίσημη τοποθεσία διοργάνωσης του smart times. Για τέσσερις μέρες θα είναι εδώ το τέλειο μέρος για γιορτή. Και με πλήρες πρόγραμμα τεσσάρων ημερών, δεν θα υπάρχει χώρος για πλήξη.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    406

Απάντηση: Smarttimes 2012

Δεν ξερω αν θα ειναι τοσο οργανωμενο οσο ηταν στην Αυστρια αλλα το οτι γινεται σε Βορεια χωρα σιγουρα θα εχει καλυτερη τυχη απο περυσι που εγινε στην Ιταλια (απο οσα εχω ακουσει για την διοργανωση των Ιταλων).
    Θα ξεκινησω απο Αθηνα μαζι με τον mizero_roadster σε ενα roadtrip στο οποιο θα περασουμε απο 16 χωρες και θα διανυκτερευσουμε στις 10.
    Στις 20/8 και το βραδυ της Παρασκευης 24/8 θα βρισκομαστε στην Αμβερσα.
    Για οσους σκεφτουν να ανεβουν μια πολυ καλη και οικονομικη επιλογη οσο αφορα τα ξενοδοχεια ειναι το Park Inn και το Sir Plantin.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    Δύναμη Φήμης
    0

Θα περασουμε ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    Δύναμη Φήμης
    157

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    506

Για να οργανωνόμαστε σιγά σιγά λέω...
    Εγώ πάντως είμαι μέσα !
    Ο Chuck Norris δεν φοράει ρολόι γιατί αυτός αποφασίζει τι ώρα είναι !

Παλιές στιγμές !!

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Δύναμη Φήμης
    1734

Η Αμβέρσα: το μεγαλύτερο λιμάνι του Βελγίου. Μια πόλη γεμάτη εναλλαγές και πολλά διαφορετικά πρόσωπα.

Το πιο ενδιαφέρον σημείο της βέβαια είναι δίπλα στον σταθμό των τρένων: όλα τα κοσμηματοπωλεία συγκεντρωμένα το ένα δίπλα στο άλλο, με κάθε λογής διαμάντι. Η χαρά του... επενδυτή! χαχαχαχαχαχαχα

Αυτό που πάντα με εντυπωσίαζε κάθε φορά που την επισκεπτόμουν ήταν η απόλυτη εναλλαγή: από το ιστορικό της κέντρο με την κεντρική πλατεία, που είναι στο κλασσικό μοτίβο όλων των πλατείων του Βελγίου και της βορειο-κεντρικής Ευρώπης γενικότερα, μέχρι το μοντέρνο λιμάνι της, η απόσταση ήταν μόλις λίγα μέτρα.
    Βέβαια, ο δρόμος του λιμανιού είναι δεν περιορίζεται μόνον εκεί.

Επίσης έχει έναν πολύ ωραίο καθεδρικό ναό με έργα του Ρούμπενς, έναν από τους πιο γνωστούς Βέλγους καλλιτέχνες, ο οποίος καταγόταν από την Αμβέρσα.

Ένα τιπ για τους μουσικόφιλους: στον δρόμο από τον σταθμό των τρένων μέχρι την πλατεία (που είναι και ένας απ' τους κεντρικότερους δρόμους της Αμβέρσας) υπάρχει ένα δισκοπωλείο όπου βρίσκεις cd από 3 ευρώ! (ή τουλάχιστον, ελπίζω να υπάρχει ακόμη). Μιλάμε για ό,τι είδος μουσικής μπορεί να ζητήσει κανείς, κάθε εποχής, στυλ, ύφους κλπ κλπ. Μόνο ελληνικά που δεν έχει.

Και τώρα που το σκέφτομαι: αν μέχρι τότε δεν έχω φέρει την μικρή μου εδώ... ποιος ξέρει; Μπορεί αυτή τη φορά να σας ακολουθήσω σε τούτο το roadtrip. Και μετά, όποιος θέλει κι έχει ακόμη αντοχές, είναι ευπρόσδεκτος να συνεχίσει μαζί μου λίγο πιο δυτικά ακόμη. Απλά, εγώ δεν θα επιστρέψω πίσω.

Αλλά αυτό θα το ξέρω τους επόμενους μήνες.
    Η Γνωστή - Άγνωστη Μελαχροινή

Έχω μείνει άφωνη!

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2007
    Δύναμη Φήμης
    406
    Λοιπον για να γινω πιο συγκεκριμενος οσο αφορα την δικη μου διαδρομη.
    Ξεκιναμε 20/8 με πρωτο προορισμο τη Βουδαπεστη αφου περασουμε τα Σκοπια και την Σερβια.
    Στις 21/8 απο τη Βουδαπεστη θα περασουμε την Σλοβακια και θα φτασουμε στην Τσεχια και πιο συγκεκριμενα στην Πραγα για διανυκτερευση.
    Την επομενη, στις 22/8 θα διασχυσουμε την Γερμανια και θα μεινουμε στο Ντυσελντορφ. Το πρωι της 23ης Αυγουστου θα επισκευθουμε το Bottrop και πιο συγκεκριμενα τη Brabus ενω το μεσημερι θα ξεκινησουμε για το Αμστερνταμ στο οποιο θα διανυκτερευσουνε.
    Την Παρασκευη 24/8 αφου κανουμε μια βολτα στο Αμστερνταμ θα ξεκινησουμε για Αμβερσα οπου θα μεινουμε εως και την Κυριακη 26/8.
    Το μεσημερι της Κυριακης θα περασουμε απο το Λουξεμβουργο και θα καταληξουμε στο Στρασβουργο!
    Την Δευτερα 27/8 θα κανουμε μια σταση σε Ζυριχη και Βαντουζ (λιχτενσταιν) για φαγητο και καφε και θα συνεχισουμε για διανυκτερευση στο Ινσμπουργκ.
    Την Τριτη 28/8 θα περασουμε στη Λουμπλιανα της Σλοβενιας για ενα βραδυ.
    Το επομενο πρωι, στις 29/8 θα διασχυσουμε ενα κομματι τησ Κροατιασ για να καταληξουμε στο Βελιγραδι οπου και θα κοιμηθουμε.
    Την πεμπτη 30/8 θα αφησουμε τα "ξενα" για μια σταση στη Θεσσαλονικη απο την οποια θα αναχωρησουμε στις 31/8 για Αθηνα!
    Αυτο ειναι το roadtrip που θα κανω με τον mizero_roadster
    Σχεδον 6500 km!!!

Sent from my 4s using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    Δύναμη Φήμης
    0

Απλα υποκλινομαι σ'αυτο το post......!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από anda Εμφάνιση Μηνύματος
    Η Αμβέρσα: το μεγαλύτερο λιμάνι του Βελγίου. Μια πόλη γεμάτη εναλλαγές και πολλά διαφορετικά πρόσωπα.

Το πιο ενδιαφέρον σημείο της βέβαια είναι δίπλα στον σταθμό των τρένων: όλα τα κοσμηματοπωλεία συγκεντρωμένα το ένα δίπλα στο άλλο, με κάθε λογής διαμάντι. Η χαρά του... επενδυτή! χαχαχαχαχαχαχα

Αυτό που πάντα με εντυπωσίαζε κάθε φορά που την επισκεπτόμουν ήταν η απόλυτη εναλλαγή: από το ιστορικό της κέντρο με την κεντρική πλατεία, που είναι στο κλασσικό μοτίβο όλων των πλατείων του Βελγίου και της βορειο-κεντρικής Ευρώπης γενικότερα, μέχρι το μοντέρνο λιμάνι της, η απόσταση ήταν μόλις λίγα μέτρα.
    Βέβαια, ο δρόμος του λιμανιού είναι δεν περιορίζεται μόνον εκεί.

Επίσης έχει έναν πολύ ωραίο καθεδρικό ναό με έργα του Ρούμπενς, έναν από τους πιο γνωστούς Βέλγους καλλιτέχνες, ο οποίος καταγόταν από την Αμβέρσα.

Ένα τιπ για τους μουσικόφιλους: στον δρόμο από τον σταθμό των τρένων μέχρι την πλατεία (που είναι και ένας απ' τους κεντρικότερους δρόμους της Αμβέρσας) υπάρχει ένα δισκοπωλείο όπου βρίσκεις cd από 3 ευρώ! (ή τουλάχιστον, ελπίζω να υπάρχει ακόμη). Μιλάμε για ό,τι είδος μουσικής μπορεί να ζητήσει κανείς, κάθε εποχής, στυλ, ύφους κλπ κλπ. Μόνο ελληνικά που δεν έχει.

Και τώρα που το σκέφτομαι: αν μέχρι τότε δεν έχω φέρει την μικρή μου εδώ... ποιος ξέρει; Μπορεί αυτή τη φορά να σας ακολουθήσω σε τούτο το roadtrip. Και μετά, όποιος θέλει κι έχει ακόμη αντοχές, είναι ευπρόσδεκτος να συνεχίσει μαζί μου λίγο πιο δυτικά ακόμη. Απλά, εγώ δεν θα επιστρέψω πίσω.

Αλλά αυτό θα το ξέρω τους επόμενους μήνες.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2003
    Δύναμη Φήμης
    506

Τελικά, το smartmania θα συμμετέχει στη διοργάνωση smarttimes 2012 ?
    Υπάρχει ενδιαφέρον από τα μέλη μας να οργανώσουμε και φέτος την εκδρομή μας ?
    Νομίζω ότι θα είναι άλλη μία μοναδική εμπειρία !
    Ο Chuck Norris δεν φοράει ρολόι γιατί αυτός αποφασίζει τι ώρα είναι !

Παλιές στιγμές !!

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Δύναμη Φήμης
    1734
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Smartakis Εμφάνιση Μηνύματος
    Λοιπον για να γινω πιο συγκεκριμενος οσο αφορα την δικη μου διαδρομη.
    Ξεκιναμε 20/8 με πρωτο προορισμο τη Βουδαπεστη αφου περασουμε τα Σκοπια και την Σερβια.
    Στις 21/8 απο τη Βουδαπεστη θα περασουμε την Σλοβακια και θα φτασουμε στην Τσεχια και πιο συγκεκριμενα στην Πραγα για διανυκτερευση.
    Την επομενη, στις 22/8 θα διασχυσουμε την Γερμανια και θα μεινουμε στο Ντυσελντορφ. Το πρωι της 23ης Αυγουστου θα επισκευθουμε το Bottrop και πιο συγκεκριμενα τη Brabus ενω το μεσημερι θα ξεκινησουμε για το Αμστερνταμ στο οποιο θα διανυκτερευσουνε.
    Την Παρασκευη 24/8 αφου κανουμε μια βολτα στο Αμστερνταμ θα ξεκινησουμε για Αμβερσα οπου θα μεινουμε εως και την Κυριακη 26/8.
    Το μεσημερι της Κυριακης θα περασουμε απο το Λουξεμβουργο και θα καταληξουμε στο Στρασβουργο!
    Την Δευτερα 27/8 θα κανουμε μια σταση σε Ζυριχη και Βαντουζ (λιχτενσταιν) για φαγητο και καφε και θα συνεχισουμε για διανυκτερευση στο Ινσμπουργκ.
    Την Τριτη 28/8 θα περασουμε στη Λουμπλιανα της Σλοβενιας για ενα βραδυ.
    Το επομενο πρωι, στις 29/8 θα διασχυσουμε ενα κομματι τησ Κροατιασ για να καταληξουμε στο Βελιγραδι οπου και θα κοιμηθουμε.
    Την πεμπτη 30/8 θα αφησουμε τα "ξενα" για μια σταση στη Θεσσαλονικη απο την οποια θα αναχωρησουμε στις 31/8 για Αθηνα!
    Αυτο ειναι το roadtrip που θα κανω με τον mizero_roadster
    Σχεδον 6500 km!!!

Sent from my 4s using Tapatalk
    Άμστερνταμ; από πού να ξεκινήσω και πού να καταλήξω! Αυτήν την πόλη την ερωτεύεσαι με το που την αντικρύζεις. Ένα μόνο θα σας πω: να πάτε οπωσδήποτε σε live show. Θα ξεχάσετε όλα όσα ξέρετε.

Το Λουξεμβούργο είναι όμορφο, με απίστευτη φύση αλλά είναι τόσο μικρή η πόλη που την εξαντλείς σε 1-2 ωρίτσες. Αξίζει όμως να σταματήσετε για μια μικρή βόλτα κι έναν καφέ ή/και φαγητό στην πόλη.

Το Στρασβούργο δεν το έχω επισκεφτεί ακόμη. Μάλλον θα πάω πριν από σας, οπότε θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Έχω μείνει άφωνη!

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    Δύναμη Φήμης
    513

Μην πριζώνεται το κόσμο άδικα θέλετε να με βάλετε να κάνω 10 διανυκτεύσεις στην ευρώπη και 10,000 σε κάποιο κελί στο κορυδαλλό?

Ψήνομαι πάντως αλλά σε λίγους βαθμους...

DIESEL POWER!!!!!......καλά μπορεί όχι POWER...αλλά σίγουρα DIESEL....

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2003
    Δύναμη Φήμης
    324

Απ: Απάντηση: Smarttimes 2012

Βλεπω οτι ειναι πολυ οργανωμενο το roadtrip
    Εχουμε κ λεμε λοιπον
    11ημερες +6500km
    Πες τε μας το κοστολογιο που εχετε βγαλει κ ισως να ''τσιμπησουμε'' αρκετοι αν βεβαια εχουμε ορεξη κ χρονο

ps
    ξεχασα......και χρημα
    Τελευταία επεξεργασία από jig; 10-06-2012 στις 14:52 Αιτιολογία: ps
    Mike

Smart Club member since December '03

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    Δύναμη Φήμης
    897

εγω φετος εχω οργανωσει να παω Παρισι και ισως πεταχτω μεχρι το Βελγιο αν μπορεσω απο αποψη χρονου!!

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Δύναμη Φήμης
    1734

Θα μπορέσεις μόνο αν το έχεις αποφασίσει και οργανώσει από πριν.
    Διαφορετικά, το Παρίσι αλλά και τα περίχωρά του δεν τα εξαντλείς ποτέ! Πίστεψέ με!

Αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα. Εδώ μιλάμε για το Smart Times 2012. Που είναι από μόνο του ένα ταξίδι, ανεξάρτητα από την χώρα και την πόλη όπου διοργανώνεται.

Έχω μείνει άφωνη!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    191

εγω ειμαι μεσα θα κανουμε κατι επισημο σαν κλαμπ?

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Κοπή πίτας Θεσσαλονίκης 2012 18/01/2012
    Από kostastnt στο forum Συναντήσεις Θεσσαλονίκης
    σχόλια: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 22-01-2012, 12:35
  2. Smartmania @ Smarttimes '11 Riccione
    Από duke21gr στο forum Εκδρομές
    σχόλια: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 08-10-2011, 12:19
  3. Smarttimes '11 @ Riccione
    Από duke21gr στο forum Ενημέρωση
    σχόλια: 0