Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 26 μέχρι 35 από 35

Θέμα: SOS....11 ΛΙΤΡΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ 130 ΧΛΜ..

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    92

Απ: SOS....11 ΛΙΤΡΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ 130 ΧΛΜ..

εχει δικιο δεν το ειδα γραμενο.... μου το ειπαι άνθρωπος μεσα απο την mercentes. αλλά ας μην το ψάχνουμε αλλο διοτι δεν μπορω να μηλαω με εναν άνθρωπο 13 χρονια μεγαλύτερο μου ο οποιος ειναι ξερόλας κ εριστικός και δεν κατανοεί απόψεις......κ μιας κ ειδα την υπογραφή σου η γνωση ειναι δυναμη οταν την εχεις στην περιλυψη γιατι αμα την εχεις στο νοημα καλύτερα να μην ξέρεις τίποτα κ να μην ασχολείσαι....ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από nastos Εμφάνιση Μηνύματος
    γιατι είστε τοσο εριστική με το θεμα οτι καει πολυ?
    δεν το πιστεύεται? η αυτη οντως ειναι η καταναλοση του κ δεν το λετε?
    Σου είπαν τι παιζει με την κατανάλωση και δε λες να καταλαβεις και τους λες και εριστικούς που Προσπαθουν να σου εξηγήσουν; Ήμαρτον..
    Στην τελική είσαι ένας στα τόσα άτομα που επιμένει για τέτοια κατανάλωση..και έτσι να ηταν δε θα στο έλεγαν; Μυστικό είναι;
    Τι να πώ..αφού καταλαβαίνεις οτι θές..μακαρι να βρείς ακρη.

xristia rulezz...

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    168

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    ειχα 600 ειχα 700 κ ξερω τις καταναλωσεις
    μπορεις να μ πεις εργοστασιακες καταναλωσεις απο 600;;;και τις πραγματικες..το δικο μου με προγραμμα σε μικτο κυκλο παιζει γυρω στο 6..

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    92

Το δικο μου 600 εντελως μαμα εκαιγε 5,5 5,7 μεσα στην πολη με ανοίγματα κ αλλαγές πολες φορες στις 4500στρ

εχει δικιο δεν το ειδα γραμενο.... μου το ειπαι άνθρωπος μεσα απο την mercentes. αλλά ας μην το ψάχνουμε αλλο διοτι δεν μπορω να μηλαω με εναν άνθρωπο 13 χρονια μεγαλύτερο μου ο οποιος ειναι ξερόλας κ εριστικός και δεν κατανοεί απόψεις......κ μιας κ ειδα την υπογραφή σου η γνωση ειναι δυναμη οταν την εχεις στην περιλυψη γιατι αμα την εχεις στο νοημα καλύτερα να μην ξέρεις τίποτα κ να μην ασχολείσαι....ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
    ειναι γεγονος οτι ειμαι ξερολας και ερειστικος...το παραδεχτηκα αλλωστε! Κατανοώ απόψεις οταν υπάρχουν και εχουν καποια σχέση (εστω και εξ αγχιστείας) με την αληθεια και την λογικη.
    θεωρω οτι εχουμε τεραστιο προβλημα στην επικοινωνια ..σου ειπα στο αλλο τοπικ τον τροπο να γραφεις αλλα μαλλον δεν το ακολουθησες γιατι παλι δε βγαζω νοημα...τι σημαινει " η γνωση ειναι δυναμη οταν την εχεις στην περιλυψη γιατι αμα την εχεις στο νοημα καλύτερα να μην ξέρεις τίποτα κ να μην ασχολείσαι"??? Αν εχω γνωση η οχι για να μην σου απαντησω εγω μπορεις να ρωτησεις οποιοδηποτε αλλο ενεργο μελος .Τον ανθρωπο της mercedes τον αφηνω ασχολίαστο ...παιζει να ναι πιο ασχετος και απο τους ασχετους.!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από axgt200ps Εμφάνιση Μηνύματος
    μπορεις να μ πεις εργοστασιακες καταναλωσεις απο 600;;;και τις πραγματικες..το δικο μου με προγραμμα σε μικτο κυκλο παιζει γυρω στο 6..
    τις ενδεικτικές εννοεις? Σε απλο προγραμμα χωρις ιδιαιτερο push-αρισμα και παρελκομενα ,σε χαλαρη κινηση πολης εισαι στο +0,3~+0,5 .. οποτε εισαι σε καλα επιπεδα

Το δικο μου 600 εντελως μαμα εκαιγε 5,5 5,7 μεσα στην πολη με ανοίγματα κ αλλαγές πολες φορες στις 4500στρ
    το χουμε ξαναπει .. αυτη η καταναλωση σε πολη με ανοιγματα και αλλαγες στις 4500 δεν παιζει... μαθε να μετρας την καταναλωση σου!
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

το παλιο μου 600άρι έχει εδω και καιρο 700άρι μοτέρ (μόνο, χωρίς ηλεκτρικα 700αριου). Απο τοτε, η κατανάλωση του αυτοκινήτου παραμένει σχεδόν ίδια με πριν (αυξημένη κατά 0,5lt/100km) μόνο, δηλαδή 5,5-6,0lt/100km).
    Ουδέποτε παρατηρήθηκε μεγαλύτερη κατανάλωση.

Sent from my i-G@V
    Τελευταία επεξεργασία από gavanos; 05-09-2012 στις 19:50

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    813

το ξαναλεω ξεκινα απο τα απλα.. κανε μετρηση 2-3 φορες με γεματο ντεποζιτο κ αστο σχεδον να αδειασει.αν μπορεις βαλε βενζινη απο το ιδιο πρατηριο..τα 8,5+ για 450 νομιζω ειναι υπερβολικη καταναλωση οσο βαρυ ποδι κ να εχει καποιος
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    Δύναμη Φήμης
    92

καταρχήν να ζητήσω συγνώμη απο το μέλος DJVOLIS για κάποιους χαρακτηρισμούς μου αλλα ειχα φορτώσει λιγο.... θα κάνω την μέτρηση με γεματο ντεποζιτο και θα σας πω

No hard feelings
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Sphinxgr Εμφάνιση Μηνύματος
    η κατανάλωση πρέπει να είναι απο 6,5-8 ανάλογα με τις συνθήκες με ήρεμη οδήγηση.

Όπως θα δεις στην υπογραφή μου έχω γράψει άπειρες καταναλώσεις, πάρε μια ιδέα. Πες τις συνθήκες που οδηγείς να σου πούμε πόσο πρέπει να είναι.

Χονδρικά για ήρεμη οδήγηση εντός πόλης παίζει στα 8 (0,8λίτρα / 10χμ = 11λίτρα στα 130χμ). Αν τώρα αλλάζεις ταχύτητα υπερβολικά χαμηλά ναι θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Αν αλλάζεις στις 3300 θα έχεις μικρότερη
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    αφενως 5,5 δεν ειχες ποτε καταναλωση αφετερου κανε σωστες μετρησεις με τελειως γεματο τεποζιτο και μετα πες μας τα αποτελεσματα. Just for the record αφου εβαλες μοτερ 700 σε 600αρα καροτσα με ηλεκτρικα η καταναλωση θα ναι λιγο παραπανω λογω του οτι ο εγκεφαλος και τα ηλεκτρικα σου θα ναι για τις προδιαγραφες του αλλου μοτερ. (θεωρητικα η καταναλωση πρεπει να χει ανεβει περιπου κανα λιτρο..)
    Απορώ τι δεν καταλαβαίνεις και τι δεν σε καλύπτει απο τα παραπάνω? ειδικά όταν σου δίνω τις καταναλώσεις 600/700 επι 4 συνεχόμενα χρόνια και με στοιχεία. Και δεν είναι κανείς εριστικός μαζί σου. Μάλλον θέλεις να πιστευεις ότι είμαστε εριστικοί.

Απλά πρέπει να καταλάβεις και να αναφέρεσαι σε συμπεράσματα βάσει λογικών στοιχείων που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση ή λάθος υπολογισμό.

Βάζεις τις παραμέτρους κάτω κ προσπαθείς να ελαχιστοποίήσεις το σφάλμα.

Οι παράμετροι είναι:
    Βεζνινάδικο
    Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου
    Αρκετές μετρήσεις
    Ίδιες διαδρομές
    Ίδιος τρόπος οδήγησης
    Πιθανές αλλαγές που έχουν γίνει στο αμάξι
    κλπ

Αν σου πω, έβαλα 5 λίτρα κ έκανα 200 χμ, δεν έχει ΚΑΜΙΑ αξία. Γιατί προφανώς δεν έχεις συνυπολογίσει όλα τα προ αναφερόμενα.

Αν θέλουμε να την πούμε σε κάποιον δεν έχουμε αιτία να το κάνουμε εδω μέσα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΗΧΟΣ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ
    Από nastos στο forum Τριγμοί - Θόρυβοι
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28-07-2012, 12:18
  2. Κλειδωνει μονο του
    Από alkis84 στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21-02-2011, 21:54
  3. εσβησε μονο του
    Από Death στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 18