Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 26 μέχρι 50 από 115

Θέμα: DPf και αναγέννηση

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    805

Απ: DPf και αναγέννηση

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimware Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγω πάλι παιδιά μας βλέπω να πάρουμε τα πιεστικά στα χέρια και να αρχίσουμε!!!

http://www.youtube.com/watch?v=uWVW_Q4wyWU

αυτη ειναι αναγεννηση!!!!!
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Απο όσο βλέπω και σε άλλα ελληνικά forum άλλων εταιριών οι περισσότεροι κάτοχοι diesel έχουν θέμα με αυτό το φίλτρο με αποτέλεσμα όλο και περισσότεροι να το αφαιρούν. Βέβαια αυτό έχει ως κύρια προυπόθεση και το "τσιπάρισμα" του αυτοκινήτου για να λειτουργήσει σωστά χωρίς την ύπαρξη του dpf. Υπάρχει κάποιος εδώ που πιθανόν έχει προχωρήσει στην συγκεκριμένη επέμβαση ώστε να μας πεί εντυπώσεις; Και το πιό βασικό.... Με το ΚΤΕΟ τι γίνεται μετά;

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Τι κανουμε τελικα?κανενας ειδημωνας-γνωστης?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Το ψεμα λατρευεται ευκολα απο τις καρδιες...
    Σου δινει φτερα και το μονο που σου ζηταει ειναι να στα παρει πισω βίαια μια μερα...
    Δωσε μου λοιπον και μενα κατι απο το ψεμα σου και μην σκευτεις τιποτα...

Το πως θα πεσω ειναι δικη μου υποθεση!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    Δύναμη Φήμης
    859

Εγω γενικα ξερω οτι κανουν εναν μικρο αυτοκαθαρισμο τα dpf καπου καπου αλλα σιγουρα πρεπει να κανουμε οταν το ζητησει το αμαξι μεσω του σταρ regenaration και εχω δει την εντολη με τα ματια μου σε σμαρτοσυνεργειο! Επισης ετσι γινεται και στα φορτηγα mercedes που εχουν dpf.το φιλτρο dpf γενικα να ξερετε οτι ειναι πολυ ακριβο και κοστιζει σε ενα οπελ που εχω καπου στα 2500¤.τωρα σχετικα με τις στροφες που ανεβαζει το αμαξι εχω την εντυπωση οτι σχετιζεται με το dpf (κατα την γνωμη μου) και οτι ισως κανει καποια διεργασια! Εγω που γνωριζω την ποιοτητα του καυσιμου που βαζω διοτι βαζω σε δικο μου βενζιναδικο εχω να πω οτι το φιλτρο μπορει να καθαριζετε καθε καποιο διαστημα ανεξαρτητα την ποιοτητα του καυσιμου! Σαφως αν ειναι κακη η ποιοτητα καποια στιγμη θα βγει off το dpf!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από wolf7; 29-01-2013 στις 22:24

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Μπορουμε κατα καποιο τροπο να το αναγκασουμε να ξανακανει αναγεννηση χωρις να το συνδεσουμε στο σταρ?Επειδη εμενα που μου εκανε χτες,δεν το ηξερα,με αποτελεσμα να πηγαινω γυρω στα 80 χιλιομετρα και οχι πανω απο 2000 στροφες.Για μια διαδρομη μολις 8 χιλιομετρων.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    Δύναμη Φήμης
    859

Θα το κανει μονο του το οχημα παλι μην ανησυχεις! Μπορει να γινει και μεσω τους σταρ!(διαγνωστικο).αλλα θα δεις οτι οταν ο εγκεφαλος δει οτι χρειαζεται θα δινει εντολη να το κανει!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    262

Βασικά, με απλά λόγια η διαδικασία αναγέννησης είναι ένα αξιοπρόσεκτο εργαλείο σχετικά με την ποιότητα καυσίμου που καταναλώνουμε (και εφόσον ανεφοδιαζόμαστε από το ίδιο πρατήριο). Συχνότερη εμφάνιση=χαμηλότερη/κακή ποιότητα=αλλαγή πρατήριου.

Αυτό που με απασχόλησε και ίσως χρίζει τη διερεύνηση με τα 'φώτα' ενός μηχανικού είναι οι εξής πληροφορίες οι οποίες παρουσιάζονται σε διάφορα site τα οποία συζητάνε για DPF. Σε γενικές γραμμές αυτό που αναφέρεται και προβληματίζει είναι το εξής:
    Whilst in theory the DPF system is a great idea, unfortunately the DPF system often gets blocked and this causes vehicle running problems, its often the low mileage drivers who get hit the hardest as the DPF system does not get a chance to regenerate.
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα που ξεκίνησα μετα απο καιρό αδράνειας. Επειδή η ταλαίπωρια δεν τελείωνε ποτέ και ενω έγινε έλεγχος σε όλους τους αισθητήρες το αμάξι με την δική του προσωπικότητα συνέχιζε να κάνει αναγέννηση σε τατκτά χρονικά διαστήματα. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να προχωρήσω στην αφαίρεση του. Σήμερα έιναι η πρώτη μέρα λοιπόν που κυκλοφορώ χωρίς φίλτρο και με σβήσιμο και απο το πρόγραμμα ωστέ να μην το βλέπει και να βγάζει βλάβη. Τώρα βέβαια θα υπάρξουν πολλά ερωτηματικά τα οποία με τον καιρό θα φροντίσω να σας τα απαντήσω και να βοηθήσω όσους περισσότερους μπορώ σχετικα με το θέμα αναγέννηση του dpf. Μερικά απο αυτά ειναι η κατανάλωση μιας και έγινε και βελτίωση του προγράμματος ταυτόχρονα, κάρτα καυσαερίων μιάς και άλλαξε ολόκληρη η εξάτμιση και άλλα.... Οπότε θα φροντίσω να σας κρατήσω ενήμερους!!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Ειχα αναμενη ενδειξη (check engine) εδω και τρεις μερες.Σημερα που πηγα στο συνεργειο μου ειπε οτι η βλαβη εχει να κανει με το φιλτρο σωματιδιων.Εκανε το τεστ στον εγκεφαλο και ενω επρεπε να εχει μεγιστο 40 βαθμους διαφορα με την τουρμπινα,εμενα ειχε 102 βαθμους.Μου ειπε να βαλω καποιο καθαριστικο και να ξαναπαω να το ελεγξουμε.Αλλιως ισως να ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Γενικώς αυτό το φίλτρο προσφέρει πολλούς πονοκεφάλους στους κατόχους diesel ανεξαρτήτως μάρκας αυτοκινήτου. Στο εξωτερικό πάντως μου κάνει μεγάλη περιέργεια παρόλο των πολύ αυστηρών νόμων οι περισσότεροι πάνε έτσι απλά και τα αφαιρούν....

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Δυο μηνες μετα παλι τα ιδια...Ξανα check engine!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    262

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimware Εμφάνιση Μηνύματος
    Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα που ξεκίνησα μετα απο καιρό αδράνειας. Επειδή η ταλαίπωρια δεν τελείωνε ποτέ και ενω έγινε έλεγχος σε όλους τους αισθητήρες το αμάξι με την δική του προσωπικότητα συνέχιζε να κάνει αναγέννηση σε τατκτά χρονικά διαστήματα. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να προχωρήσω στην αφαίρεση του. Σήμερα έιναι η πρώτη μέρα λοιπόν που κυκλοφορώ χωρίς φίλτρο και με σβήσιμο και απο το πρόγραμμα ωστέ να μην το βλέπει και να βγάζει βλάβη. Τώρα βέβαια θα υπάρξουν πολλά ερωτηματικά τα οποία με τον καιρό θα φροντίσω να σας τα απαντήσω και να βοηθήσω όσους περισσότερους μπορώ σχετικα με το θέμα αναγέννηση του dpf. Μερικά απο αυτά ειναι η κατανάλωση μιας και έγινε και βελτίωση του προγράμματος ταυτόχρονα, κάρτα καυσαερίων μιάς και άλλαξε ολόκληρη η εξάτμιση και άλλα.... Οπότε θα φροντίσω να σας κρατήσω ενήμερους!!
    Πως το βλέπεις το αμάξι μετά από τόσο καιρό χωρίς Dpf?
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Εγω βαρεθηκα να το βλεπω να αναβει.Μετα απο καμια δεκαπενταρια μερες σβηνει και σε μερικες μερες παλι τα ιδια.το αυτοκινητο το δουλευω σχεδον καθημερινα και σε εθνικη.Αραγε να ειναι ο αισθητηρας του φιλτρου?κανεις δεν ξερει με σιγουρια.Καθαριστηκα δεν ξαναβαζω,εχω βαλει ηδη 3 φορες μεσα σε ενα διμηνο,στο τελος θα κανω και καμια ζημια!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    262

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Jimmiss Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγω βαρεθηκα να το βλεπω να αναβει.Μετα απο καμια δεκαπενταρια μερες σβηνει και σε μερικες μερες παλι τα ιδια.το αυτοκινητο το δουλευω σχεδον καθημερινα και σε εθνικη.Αραγε να ειναι ο αισθητηρας του φιλτρου?κανεις δεν ξερει με σιγουρια.Καθαριστηκα δεν ξαναβαζω,εχω βαλει ηδη 3 φορες μεσα σε ενα διμηνο,στο τελος θα κανω και καμια ζημια!
    Αρχές Αυγ. άλλαξα τον αισθ. οξυγόνου στη Mysmart και από τότε και κατα τη διάρκεια των διακοπών μου άναψε 3 φορές. δεν ξέω αν αυτό είναι λογικό, θα μιλήσω με το Χρήστω και θα επανέλθω. Απέφυγε τα καθαριστικά και προτίμησε κανεα δυο το πολύ λίτρα αμόλυβδης ανά τρίμηνο. Την ίδια δουλειά θα κάνεις.
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Να ριξω μεσα ενα λιτρο αμολυβδη στο γεματο τεποζιτο λες?Φοβαμαι μην κανω ζημια στον κινητητρα!

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    262

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Jimmiss Εμφάνιση Μηνύματος
    Να ριξω μεσα ενα λιτρο αμολυβδη στο γεματο τεποζιτο λες?Φοβαμαι μην κανω ζημια στον κινητητρα!
    Και εγώ έτσι πίστευα αλλά στην τελική είναι ο καλύτερος καθαρισμός. Δεν το λέω εγώ αλλά ο Χρήστος που κάτι παραπάνω ξέρει. Πάντως και εμενα μου προξένησε μεγάλη εντύπωση το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως το αυτ/το το γεμισαν με αμόλυβδη και δεν έπαθε τπτ. Μόνο η dpf δούλεψε υπερωρίες για κανα μηνα
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    Δύναμη Φήμης
    113

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από 7am Εμφάνιση Μηνύματος
    Και εγώ έτσι πίστευα αλλά στην τελική είναι ο καλύτερος καθαρισμός. Δεν το λέω εγώ αλλά ο Χρήστος που κάτι παραπάνω ξέρει. Πάντως και εμενα μου προξένησε μεγάλη εντύπωση το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως το αυτ/το το γεμισαν με αμόλυβδη και δεν έπαθε τπτ. Μόνο η dpf δούλεψε υπερωρίες για κανα μηνα
    Φιλε μου οσο δουλευε η dpf σφυριζε στο φορτιο της τουρμπινας και δεν πηγαινε βημα;

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Αυτο το θεμα με το φιλτρο πραγματικα με εχει εκνευρισει παρα πολυ!Αλλοτε αναβει και σβηνει μονο οταν το συνδεουμε στον εγκεφαλο,αλλοτε σβηνει μετα απο 15 μερες,αλλοτε δεν σβηνει ποτε και αλλοτε σβηνει σε μια μερα!Ειπα στο συνεργειο μηπως ειναι ο αισθητηρας μου λεει οχι και οτι ειναι πολυ σπανιο να φταιει ο αισθητηρας.
    Εχω βαλει καθαριστηκα,εχω αλλαξει φιλτρο πετρελαιου δουλευω το αμαξι εθνικη πολυ συχνα,σχεδον καθημερινα και με ταξιδια οπου το παταω εως 150!Αποτελεσμα κανενα!Τι να κανω?Να το αφαιρεσω?

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    262

Κάνοντας 15k από τον Απρίλη, το βλέπω να δουλεύει πολύ συχνα. Πιο συχνα απο οτι θα επρεπε; Αφαίρεση δεν είναι η λύση πάντως. Πρέπει να εξεταστεί η σχέση αισθητήρα και αναγέννησης?

cdi

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Οταν λες συχνα ποσο εννοεις?Δεν θα με ενοιαζε να δουλευε τοσο οσο οτι βλεπω το λαμπακι συνεχεια να αναβει!Μου χτυπαει στο ματι!Παω συνεργειο και το σβηνω αλλα σε 10 μερες?10 ωρες?θα αναψει!Τι να κανω?Να πληρωσω να αλλαξω αισθητηρα και αν δεν φταιει οαισθητηρας?Τι καθαριστικα εχω βαλει,τι ενα λιτρο αμολυβδη,τι ταξιδια,τιποτα!
    Το θεμα ειναι οτι δεν λειτουργει τοσο συχνα η αναγεννηση.Λειτουργει καθε περιπου 800 χιλιομετρα αλλα το λαμπακι δεν σχετιζεται με αυτην.Οταν ειναι να αναψει θα αναψει.Προχτες βεβαια εκανε αναγεννηση και μολις τελειωσε αναψε ενω ημουν εν κινησει.Αλλη φορα δεν κανει αναγεννηση και οταν παρκαρω ολα καλα,την αλλη μερα βαζω μπροστα και μενει αναμενο.Μια ιστορια τρελας.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    262

Αρχικά προσπάθησε να το δεις πιο ψύχραιμα, μετα κανε μια ανάλυση με το μηχανικό σου, κάποιον που έχει δουλέψει πάνω σε smart, για το το τι φταίει. Προσωπικά άλλαξε αισθητήρα πρόσφατα και από μέσα Αυγούστου έχει ανάψει 3 φορές και οι 2 μετά την αλλαγή! Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να το δεις διεξοδικά. Μιλάμε για ότι προκύψει γιατί θα το κοιτάξω και εγώ.

cdi

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    152

γιατι δεν το καταργειται να ησυχασετε;
    εγω σε 450 κατεργησα την εgr σε 450 και ησυχασα!!!!!!

Sent from SC Turbo CDI iPhone using Tapatalk :p

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    Δύναμη Φήμης
    113

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Scottas Εμφάνιση Μηνύματος
    γιατι δεν το καταργειται να ησυχασετε;
    εγω σε 450 κατεργησα την εgr σε 450 και ησυχασα!!!!!!

Και τα αρνητικα αυτου Νικο ποια μπορει να είναι;

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    152

καυσαερια εκτος οριων και το αμαξι θα παει καλυτερα!!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    72

Εγω θα ψαχτω να την καταργησω αλλα na γινει και απενεργοποιηση απο τον εγκεφαλο ωστε να μην το βλεπει σαν βλαβη.Οπως εκανε και ο φιλος Jimware.Βασικα ομως θα πρεπει να ανοιχτει η εξατμιση,σωστα?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία