Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 75 από 115

Θέμα: DPf και αναγέννηση

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    160

Απ: DPf και αναγέννηση

υπαρχει πλακετα που μπαινει στην φισα tis egr!!!!
    για το dpf θα το ψαξω και θα ενημερωσω απο βδομαδα!!!!

Sent from SC Turbo CDI iPhone using Tapatalk :p

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Ψάχνοντας για την dpf, παρατηρώ τα εξής:

Θετικά:
    1. Χαμηλές εκπομπές ρύπων.

Αρνητικά:
    1. Αν ο ιδιοκτήτης δεν κάνει αρκετά χλμ σε ετήσια βάση η dpf μπουκώνει με την πάροδο του χρόνου.
    2. Αύξηση κατανάλωσης (κάπου αναφέρεται ότι καίγεται μέχρι και 1 γαλόνι πετρέλαιο σε κάθε αναγέννηση ήτοι 3.7lt! - αυτό λογικά για μεγάλου κυβισμού αυτ/τα/ εμπορικά οχήματα).
    3. Αν ο ιδιοκτήτης κάνει μικρές διαδρομές τότε υπάρχει κίνδυνος μπλοκαρίσματος (μπουκώματος) της dpf. Αν και αυτό είναι ένα ζήτημα που θέλει λίγο περισσότερη ανάλυση μιας και η dpf συνεχίζει να λειτουργεί στην επόμενη επανεκκίνηση του κινητήρα. Το κατά πόσο βέβαια η διακοπή επηρεάζει το ποσοστό καύσης και τα μη καμένα particles είναι κάτι που χρίζει περεταίρω εξέτασης. Πάντως αν ο ιδιοκτήτης του αυτ/του κάνει μικρό αρ. χλμ. Σε ετήσια βάση έχει περισσότερη επιβάρυνση της dpf από κάποιον με μεγάλο αρ. χλμ.
    4. Αν χαλάσει… επειδή δεν έψαξα σε βάθος – ειδικά για σμάρτ, διάφορα Βρετανικά sites αναφέρουν για κόστος από £800 - £2000 χωρίς εργασία (λογικά η διαφοροποίηση οφείλεται στον τύπο αυτ/του).
    5.Αφαίρεση dpf δημιουργεί αδυναμία στην έκδοση κάρτας καυσαερίων. Αδυναμία έκδοσης κάρτας καυσαερίων ισοδυναμεί με πρόστιμο 17 Ευρώ (εγγράφων) και 400 Ευρώ η παράβαση κανονισμό ΚΤΕΟ δλδ έλεγχος ρύπων.

Τελικά, είτε κάνει καλό είτε κακό, κατά τα φαινόμενα αν σε πιάσουν για έλεγχο (αυτό επηρεάζει ιδιαίτερα αυτούς που πάνε κέντρο εκμεταλλευόμενοι την πράσινη κάρτα του Eur5) τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

@Scottas, ξέρεις πλέον που έχουν περίπου φτάσει οι ενδείξεις σου? Μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ και να βγάλεις κάρτα καυσαερίων/περάσεις check της τροχαίας?

Δείτε μερικές πηγές κ θεματάκια που αναφέρονται παραπάνω.

Soot particles are temporarily stored in the filter. Average 600 km regeneration occurs because the filter is saturated. During the regeneration of the soot particles are burnt at a high temperature. To do this, the temperature is temporarily increased to 550 ° C. In order to reach this temperature, there must be a substantial amount of diesel fuel in the diesel particulate filter to be sprayed. You can imagine that this has a negative impact on fuel consumption. Regeneration is the destruction of stockpiled soot particles at extremely high temperatures. Usually takes regeneration automatically during a long trip on the highway.
    Disadvantages of the particle filter:
    The problem with short distances is twofold:
    The engine is almost impossible for operating temperature, making the combustion of fuel is not optimal and the emission of particles increases. This will cause the particle filter quickly saturate.
    Because the operating temperature is not reached, the particle filter in the exhaust sits too low a temperature to achieve the regeneration to boot. The result is that the particle filter is clogged, causing the engine power will decrease, the computer generates an error and gives the car to a garage for repair. The garage is a forced regeneration of the DPF empty. Repeatedly or late intervention may cause damage to the filter. The lifetime of the particle filter is thus shortened.
    Conclusion:
    Maintenance costs and increase the life of the particle filter can be shortened by the unilateral use of a modern diesel car by short journeys.

http://dpf-delete.iconosites.com/

The main thing that is going to help with fuel economy isBetter Fuel Atomization. What causes the poor fuel economy on these newer cars is the fact that when the DPF becomes clogged the truck has to force a (Regen) cycle. When your 2007 and newer diesel goes into regen mode, the engine is literally using over a gallon of fuel in a matter of minutes. This is going to affect the overall average fuel economy.

a vehicle which has been modified in such a way that it no longer complies with the air pollutant emissions standards that it was designed to meet. Removal of a DPF, whilst not illegal in itself, will almost certainly result in a contravention of the above requirement making the vehicle illegal to use on the road.
    http://www.energenics.co.uk/enviroxd...t/dpf-removal/

Pretty much mate, sorry, the intention is to be like a Cat on a petrol car, problem is the design isn't that good, and if you don't use the car heavily a lot it mucks up easily.....
    http://www.civinfo.com/forum/engines...-benefits.html

A problem with DPFs is that they have a finite capacity for particulate matter. As the level of particulate matter in the exhaust reaches capacity, backpressure increases on the engine. To prevent engine damage or destruction, DPFs are usually designed with a feedback control system to regenerate (or clean out) the trapped particulate matter. This can be done either actively by combustion, passively using a catalyst or by fine-tuning the engine to increase the exhaust gases.
    A variant of these systems is the partial filter. It is not designed to be 100% efficient but can trap up to 60% of the particulate matter. The advantages of the partial filter are lower backpressure and risk of blockage.
    http://www.tc.gc.ca/eng/programs/env...er-eng-648.htm

DPF = Diesel Particulate Filter, for those who do not understand the terminology.

It's actually a CAT on the diesel....and you have 1 of 2 choices to make here....
    1/ if you are having a custom exhaust made up (as I did) then you can get a
    Sports CAT/DPF that is about 1/2 the size of the original and less restrictive.
    2/ you could decide not have a CAT/DPF. It would then be up to the MoT tester
    to decide if he passes or fails it, as by rights the car was manufactured and tested
    for certification with one fitted, so therefore it should have one.

There are many schools of thought on this contencious issue. Some say it's not
    necessary, while others say you still have to have it. Without it you will gain a bit
    (bit as in small) more performance, of that there is no doubt. In my case I decided
    not to risk it failing ANY Mot, or ANY inspection by a 'man in blue' if he decided he
    wanted to check the car over.
    At the end of the day, the decision is yours alone to make
    http://www.forfour.co.uk/forum/index.php?topic=1298.0

Την υποχρέωση των οδηγών να φέρουν πάντα μαζί τους το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου του ΚΤΕΟ και την Κάρτα Ελέγχου Καυσαερίων, εκτός των άλλων υποχρεωτικών εγγράφων, ενσωματώνει στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ) το υπουργείο Ανάπτυξης με τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή. Για κάθε ένα έγγραφο-άδεια που δεν θα έχει μαζί του, θα πληρώνει πρόστιμο 20 ευρώ
    http://www.tanea.gr/news/greece/arti...oy-kaysaeriwn/

Τα πρόστιμα στο ΚΤΕΟ διαμορφώνονται ως εξής.
    Εάν κάποιος οδηγός είναι εκτός των ημερομηνιών που ορίζει ο νόμος, καλείται να πληρώσει 17 ευρώ πρόστιμο, το οποίο είναι παράβολο υπέρ του δημοσίου, σε περίπτωση που έχει καθυστερήσει να προσκομίσει το όχημά του μέχρι και 30 ημέρες.
    Από τις 30 ημέρες και μέχρι τους 6 μήνες, καλείται να πληρώσει 34 ευρώ και από τους 6 μήνες και πάνω, πληρώνει κανείς 68 ευρώ στο δημόσιο.

Σίγουρα τα ποσά δεν είναι αυτά που θα τρόμαζαν κάποιον, απλά ας έχει κανείς κατά νου, ότι αυτά προστίθενται σε αυτά που έτσι και αλλιώς θα δώσει στην υπηρεσία προκειμένου να πραγματοποιηθούν οι έλεγχοι.
    Από εκεί και πέρα, τον λόγο έχει η τροχαία, η οποία σε έναν έλεγχο και εφόσον διαπιστώσει παράβαση που αφορά το κτεο, βάζει πρόστιμο στον οδηγό, το οποίο αγγίζει τα 400 ευρώ.
    http://xn--qxajqs.com/%CF%84%CE%B1-%...4%CE%B5%CE%BF/
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    160

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από 7am Εμφάνιση Μηνύματος

@Scottas, ξέρεις πλέον που έχουν περίπου φτάσει οι ενδείξεις σου? Μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ και να βγάλεις κάρτα καυσαερίων/περάσεις check της τροχαίας?
    φιλε τα γνωριζω ανεφερα και για τα καυσαερια!!!!
    δυσκολα πεφτεις σε μεικτο για να σου ελεγξουν καυσαερια................
    Μου ειναι πολυ ευκολο μια φορα στα 2 χρονια που περναω κτεο να βαζω την egr.......
    Αν εσυ δυσκολευεσαι απλα μην το κανεις......

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Scottas Εμφάνιση Μηνύματος
    φιλε τα γνωριζω ανεφερα και για τα καυσαερια!!!!
    δυσκολα πεφτεις σε μεικτο για να σου ελεγξουν καυσαερια................
    Μου ειναι πολυ ευκολο μια φορα στα 2 χρονια που περναω κτεο να βαζω την egr.......
    Αν εσυ δυσκολευεσαι απλα μην το κανεις......
    Ρε Scotta, τι να δυσκολεύομαι??? προσπαθούμε να δούμε τι πάιζει με το θέμα καυσαερίων και όχι αν θέλω να βγάλω την erg!

Αφού λοιπόν ξέρεις και θέλεις να μοιραστείς τις εμπειρίες σου χωρίς erg, γράψε τι ενδείξεις παίζουν στα καυσαέρια.

Και επειδή εχω κάνει τουλάχιστον 150 διαδρομές κέντρου με το Εur5 με έχουν σταματήσει 7 φορές για έλεγχο καυσαερίων + 1 στον Ασπρόπυργο.
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    160

Ρε Scotta, τι να δυσκολεύομαι??? προσπαθούμε να δούμε τι πάιζει με το θέμα καυσαερίων και όχι αν θέλω να βγάλω την erg!

Αφού λοιπόν ξέρεις και θέλεις να μοιραστείς τις εμπειρίες σου χωρίς erg, γράψε τι ενδείξεις παίζουν στα καυσαέρια.

Και επειδή εχω κάνει τουλάχιστον 150 διαδρομές κέντρου με το Εur5 με έχουν σταματήσει 7 φορές για έλεγχο καυσαερίων + 1 στον Ασπρόπυργο.
    εγω δοκιμασα με εξατμιση ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ χωρις καταλυτη ΜΕ την egr πανω στο αμαξι και περασα ΚΤΕΟ κανονικα!!!!!
    τωρα που εχω ΠΑΛΙ ελευθερας αλλα ΧΩΡΙΣ egr δεν περναω ΚΤΕΟ
    εμεις εδω στα Βορεια δεν εχουμε τετοια θεματα παντως!!!!
    1 μηνα σχεδον που εκανα tour στην Ευρωπη ημουν χωρις καταλυτη και EGR και με σταματησαν 1 φορα ολο κι ολο γερμανια ξημερωματα για αλκοτεστ......
    επειδη βγαινω πολυ εξωτερικο με το σμαρτ και οτι χιλιομετρα γραφω τα κανω εκτος πολης και εξωτερικο δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα.....

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Scottas Εμφάνιση Μηνύματος
    εγω δοκιμασα με εξατμιση ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ χωρις καταλυτη ΜΕ την egr πανω στο αμαξι και περασα ΚΤΕΟ κανονικα!!!!!
    τωρα που εχω ΠΑΛΙ ελευθερας αλλα ΧΩΡΙΣ egr δεν περναω ΚΤΕΟ
    εμεις εδω στα Βορεια δεν εχουμε τετοια θεματα παντως!!!!
    1 μηνα σχεδον που εκανα tour στην Ευρωπη ημουν χωρις καταλυτη και EGR και με σταματησαν 1 φορα ολο κι ολο γερμανια ξημερωματα για αλκοτεστ......
    επειδη βγαινω πολυ εξωτερικο με το σμαρτ και οτι χιλιομετρα γραφω τα κανω εκτος πολης και εξωτερικο δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα.....
    +1
    Λογικά λοιπόν αν και εμπεριέχει ρίσκο να είναι καλύτερη επιλογή να βγέι και να ξαναμπεί για ΚΤΕΟ η egr. Απο απόδοση είδες καθόλου διαφορά?
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    160

ναι ειναι ποιο ανετο και νιωθω το αμαξι να φορτωνει καλυτερα

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    121

Μπορει με κανονικη εξατμιση ( καταλητη ) και χωρις erg να περναμε κτεο.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Πλάκα πλάκα σήμερα κοίταζα τιμές για erg και κουφάθηκα! αν σου καεί παίζει και να πληρώσεις (καινούργια με εργασία) και 400αρικάκι...
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    80

Εδω τελικα μιλαμε για dpf η egr ρε παιδια?

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    160

και τα 2 ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    80

To Θεμα γραφει "dpf και αναγεννηση."Δεν γραφει egr και dpf.Κανει μηπως αναγεννηση και η egr βαλβιδα?Καποιοι αντιμετωπιζουν προβλημα και μπαινουν να δουν κανα νεο και βλεπουν για την egr..Ελεος.
    Αν εχω αδικο ζητω συγγνωμη.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    80

Μετα απο περιπου 2000 χιλιομετρα που ηταν σβηστο το λαμπακι,100 χιλιομετρα μετα την αλλαγη λαδιων τις προαλλες,αναψε ξανα.Να φταινε τα λαδια?Μου εβαλαν βαρελι της Μερσεντες και νομιζω οτι το φιλτρο δεν μου το αλλαξαν ολοκληρο μαζι με το μεταλικο κελυφος,νομιζω εβαλαν μονο το εσωτερικο το χαρτινο.ετσι γινεται?γιατι δεν θυμαμαι.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    292

Καποτε ειχαν αναφερει mid s.a.p.s, full s.a.p.s low s.a.p.s τα οποια ειναι 229.51 λαδια κ βοηθανε στα dpf φιλτρα,κοιταξτε το κ αυτο
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    80

Μετά απο αρκετό καιρό αδράνειας λόγω προσωπικού προβλήματος επανέρχομαι στο θέμα μας... Δυστυχώς η αφαίρεση του φίλτρου δεν ήταν επιτυχής και αυτό οφείλεται καθαρά στο θέμα λάθος αναπρογραμματισμού του εγκεφάλου που έγινε απο Έλληνα βελτιωτή. Για να μην παρεξηγηθώ Έλληνας είμαι και εγώ αλλα απορώ πως γίνεται στην Αγγλία να το κάνουν με απόλυτη επιτυχία και εδώ τίποτα. Στο θέμα μας λοιπόν, αφότου αφαιρέθηκε το φίλτρο το αμάξι μεταμορφώθηκε... πολύ καλύτερο... πιο σβέλτο πιο αποδοτικό και αυτό λόγω και του καλύτερου προγράμματος. Όμως μετα απο προσπάθεια αφαίρεσης και της EGR άρχισαν τα προβλήματα... Συνεχή σφάλματα και άναμα check engine. Φτιάχναμε το ένα πετούσε άλλο. Όποτε απελπίστηκα και τα γύρισα όλα μαμά. Να σημειώσω λοιπόν οτι οσον αφορά την αφαίρεση του φίλτρου και απο το πρόγραμμα και φυσικά έγινε με επιτυχία απλά οταν πήγαμε να βγάλουμε και την egr άλλαξαν τα πλάνα μας!!
    Στα θέματα που διάβασα παραπάνω να σημειώσω τα εξής:
    - Η εξάτμισή μας αποτελείτε απο το dpf και καταλύτη. Δεν ανοίγεται εύκολα και δεν θα το συνιστούσα σε κανένα. Προτείνεται η αλλαγή με νέα χωρίς dpf με καταλύτη ή χωρίς... γούστα είναι αυτά.
    - Η egr είναι ένα αυτόνομο κομμάτι που η λειτουργία της όμως επηρεάζει το dpf. Στο δικό μας δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια λύση με κάποια φύσα όπως του φίλου παραπάνω λόγω του ότι φοράμε διαφορετική egr αλλά υπάρχει τρόπο με ενα απλό κυκλωματάκι να απενεργοποιηθει χωρίς να γίνει επέμβαση στο πρόγραμμα του αυτοκινήτου και μπλοκαρισμά της.
    - Όσον αφορά τα λάδια κυκλοφορούν στην αγορά ειδικά για κινητήρες diesel και για χρήση με dpf.
    -Τέλος η αναγέννηση δεν γίνεται μόνο όταν μπουκώνει το φίλτρο αλλά στο δικό μας συγκεκριμένα υπάρχει μέσα στο πρόγραμμα και ενος είδους χρονομετρητής που ανοίγει την λειτουργία της αναγέννησης άσχετως με την κατάσταση του φίλτρου.

Αυτά... Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

To θεμα κανονικά πρέπει να περιλαμννάνει και Dpf/Αναγέννηση και EGR μαζι αφου ειναι αλληλένδετα.

ερώτηση: Ξέρει κανεις ποιο είναι το χλμ. cap για τη διαδικασία αναγέννησης? Δλδ ανά πόσα χλμ είναι το ΤΑΚΤΙΚΟ άνοιγμα της αναγέννησης και ΟΧΙ το πότε ανοιγει μόνο λόγω άλλων συνθηκών?
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    97

To θεμα κανονικά πρέπει να περιλαμννάνει και Dpf/Αναγέννηση και EGR μαζι αφου ειναι αλληλένδετα.

ερώτηση: Ξέρει κανεις ποιο είναι το χλμ. cap για τη διαδικασία αναγέννησης? Δλδ ανά πόσα χλμ είναι το ΤΑΚΤΙΚΟ άνοιγμα της αναγέννησης και ΟΧΙ το πότε ανοιγει μόνο λόγω άλλων συνθηκών?
    Εγώ το παρατηρώ περίπου ανά γέμισμα...600 χλμ....το οποίο δεν ξέρω να το κρίνω για την ορθότητα του. Το ερώτημα είναι, για κάποιον που έχει OBD adapter. τι τιμή βλέπει στην πίεση του τούρμπο κατά την αναγέννηση?

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johntsip Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ το παρατηρώ περίπου ανά γέμισμα...600 χλμ....το οποίο δεν ξέρω να το κρίνω για την ορθότητα του. Το ερώτημα είναι, για κάποιον που έχει OBD adapter. τι τιμή βλέπει στην πίεση του τούρμπο κατά την αναγέννηση?
    Δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα τι σχέση να έχει το turbo στην αναγέννηση??? Τα 600 χλμ δεν ειναι καλό πάντως σημάδι. Με τον μετρητη χλμ του κοντερ κανω reset οταν κανει αναγέννηση (πρπει να καταλαβεις ποτε μπαινει μερικες φορες - αλλα οταν το οδηγας ελαφρια το καταλαβαινεις). Εκτος απο ενα χαλια καυσιμο που εβαλα πριν καιρο, αναγεννηση παίζει ανα 1200 -1800 χλμ. Με χαλια καυσιμο εκανε αναγεννηση 2 φορές με το ιδιο ρεζερβουάρ.
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    97

Δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα τι σχέση να έχει το turbo στην αναγέννηση??? Τα 600 χλμ δεν ειναι καλό πάντως σημάδι. Με τον μετρητη χλμ του κοντερ κανω reset οταν κανει αναγέννηση (πρπει να καταλαβεις ποτε μπαινει μερικες φορες - αλλα οταν το οδηγας ελαφρια το καταλαβαινεις). Εκτος απο ενα χαλια καυσιμο που εβαλα πριν καιρο, αναγεννηση παίζει ανα 1200 -1800 χλμ. Με χαλια καυσιμο εκανε αναγεννηση 2 φορές με το ιδιο ρεζερβουάρ.
    Εγώ , αν αυτό που βλέπω , είναι η αναγέννηση....κάθε σχεδόν ένα τεποζιτο 600-700 χλμ ανεβάζει για κάνα 5 λεπτό max τις στροφές στο 1100 καΙ στο obd βλέπω υποπιεση στην ένδειξη του τούρμπο.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Ρε συ αγορίνα, δεν σου φαινεται οτι το κάνει πολύ συχνά? Μήπως να το κοίταζες? Το καύσιμο που βάζεις το έχεις τσεκάρει? Πάντως και εγω όταν έριξα μεσα από άκυρο πρατήριο, είδα μεγάλη διαφορά εκτος του οτι άνοιξε αναγέννηση μετά από 20-25 χλμ... Εχω κανει 55,000 σχεδον και θα το παω μεσα στην εβδομάδα για καθαρισμό. Θέλω να δώ το πόσο θα αντέξει μεχρι την επομενη αναγέννηση και μετα να δω ανα τι διαστήματα θα κανει αυτόματα τη διαδικασία (μιας και ειμαι οκ με πρατηριο). Θα τραβήξω και φωτογραφίες για να δουμε τι έχουμε.
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    97

Ρε συ αγορίνα, δεν σου φαινεται οτι το κάνει πολύ συχνά? Μήπως να το κοίταζες? Το καύσιμο που βάζεις το έχεις τσεκάρει? Πάντως και εγω όταν έριξα μεσα από άκυρο πρατήριο, είδα μεγάλη διαφορά εκτος του οτι άνοιξε αναγέννηση μετά από 20-25 χλμ... Εχω κανει 55,000 σχεδον και θα το παω μεσα στην εβδομάδα για καθαρισμό. Θέλω να δώ το πόσο θα αντέξει μεχρι την επομενη αναγέννηση και μετα να δω ανα τι διαστήματα θα κανει αυτόματα τη διαδικασία (μιας και ειμαι οκ με πρατηριο). Θα τραβήξω και φωτογραφίες για να δουμε τι έχουμε.
    Τώρα αν είναι λίγο ή πολύ....δεν ξέρω!. Αλλά πλέον θα το παρατηρήσω για να είμαι σίγουρος. Τα χλμ είναι 38000 που θεωρούνται λίγα....τι να πω ....και κυρίως τι προτείνεις...να κοιτάξω!????

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    270

Το πάμε ψάχνοντας. Δεν μπορώ να βρω και πολλά στο ιντερνετ και δυστυχως δεν εχω πλέον τον χρόνο να περνάω τα ΣΚ στο συνεργείο ψαχνοντας. Βασίζομαι σε δικές μου μετρήσεις και θα δω και το αποτέλεσμα του καθαρισμού. Πάντως, επειδή πρόσφατα μου εκαψε αισθητήρα λ, σίγουρα μου έχει μπουκώσει. Οπότε εγω θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας για ενα καθαρισμό μιας και θα σου κοστίσει το 1/3 από τον ένα λ (μπορεί να σου κάψει και τους 2) και η τιμες μεταχ ξεκινανε απο τα 100-150.. Δυστυχως υπαρχουν παραδειγματα cdi που με πολυ λιγα χλμ εκαψαν λ λόγω κακού καυσίμου. Απλά ΜΗΝ πας στη σμαρτ για καθαρισμο... καλύτερα να το στείλεις εξωτερικό
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    80

Εγω εχω ξεχασει πως ειναι το καντραν με σβηστο το λαμπακι του κινητηρα.Δεν ξερω τι να κανω και που να απευθυνθω.Αλλος λεει οτι ειναι αισθητηρας,αλλος λεει οτι ειναι η εξατμιση και το Dpf.Εδω και χιλιαδες χιλιομετρα αναβει το λαμπακι.Το σβηνω στις αλλαγες λαδιων και παλι τα ιδια!Εσεις με τα μοντελα απο 2010 και πανω που εχουν αυτο το παλιοdpf εχετε θεματα?

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    Δύναμη Φήμης
    76

Εγώ έχω του 2009με dpf. Αυτή τη στιγμή έχω 101χιλιαδες χιλιόμετρα... Έχω αλλάξει δύο φορές τον αισθητήρα dpf(dpfe ονομάζεται κανονικά) και κάθε φορά με τον ίδιο τρόπο και από τα ίδια συμπτώματα. Το αυτοκίνητο μπαίνει σε dpfe Mode βάζω διαγνωστικό βλέπω egr λύνω καθαρίζω και για μερικές μέρες όλα τελεία... Μετά από καμία εβδομάδα safe Mode και λαμπάκια μηχανής πάω διαγνωστικό και μου λέει ο αισθητήρας. Τον αλλάξω και μετα άλλο αυτοκινήτου. Εξάτμιση μόνο μια φόρα καθαρίσω και μάλιστα με μπακαλιστικο τρόπο, με νερό και ένα καθαριστικό που λέγετε swaz αλλά έβγαλα πολύ μαυρίλα. Και ήταν σαν να έχω κάνει μία χειροκίνητα αναγέννηση

Cdi και δεν είμαι καλά...
    ''Οι ιθαγενείς που βαράνε τα τύμπανα για να διώξουν τα κακά πνεύματα περιφρονούνται από έξυπνους Aμερικάνους που κορνάρουν στο μποτιλιάρισμα''

Γενικότερα όλοι οι αισθητήρες στα diesel βγάλανε πρόβλημα όσοι έχουν να κάνουν με μείγμα και καυσαέριο η κύρια αιτία είναι τα καλής ποιότητας καύσιμα... Αυτό όμως είναι άλλη κουβέντα μην βγούμε εκτός θέματος.
    Cause driving is not just a simple process it is part of life!!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία