Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 115

Θέμα: DPf και αναγέννηση

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    73

DPf και αναγέννηση

Γειά και χαρά σας.

Ύστερα απο ενα μήνα συμβίωσης μου με το μικρό και αγαπημένο μου ντιζελάκι και μετά απο πολλές στιγμές άγχους μήπως έχει πρόβλημα, τελικά μου λύθηκαν πολλές απορίες σχετικά με τις διάφορες παράξενες συμπεριφορές που έχουν να κάνουν με την αναγέννηση του φίλτρου μικροσωματιδίων.
    Γενικά μέχρι στιγμής έχω καταλάβει οτι με 2 αισθητήρες πρίν και μετά το φίλτρο ελέγχει την ύπαρξη μικροσωματιδίων και εφόσον το κρίνει ο εγκέφαλος απαραίτητο προχωράει στην αναγέννηση του φίλτρου. Όταν ξεκινήσει η αναγέννηση το καταλαβαίνουμε απο το ανέβασμα στροφών του κινητήρα, θόρυβος όπως η μονάδα του a/c ο οποίος σταματάει μόλις ακινητοποιείται το αυτοκίνητο και τέλος έντονη μυρωδιά καμένου όταν κατέβουμε απο το αμάξι. Μερικά που δεν έχω καταλάβει σχετικά με το σμαρτάκι μας και το συγκεκριμένο φίλτρο αφορούν το εάν το φίλτρο αυτό χρειάζεται αλλαγή και πότε; Επηρεάζεται άραγε η χρονική περίοδος της νεας αναγέννησης απο την ποιότητα καυσίμου; Πώς καθορίζεται τελικά ο χρόνος αναγέννησης του φίλτρου;
    Γενικά όποιος έχει πληροφορίες και αγωνίες με το θέμα ας τις καταθέσει...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Δεν ειχα ιδεα οτι οταν μου ανεβαινουν οι στροφες χωρις λογο κανει αναγενηση το εν λογω φιλτρο... και ουτε 3-4 μηχανικοι το ξεραν αφου τους περιεγραφα το "προβλημα" κι δεν ξεραν τι ειναι!!! Μαλιστα οι 2 το ειδαν και μπροστα τους τη συγκεκριμενη στιγμη!
    Σε υπερευχαριστω για το ποσταρισμα αυτο που με ξαλαφρωσε απο αυτο το αγνωστο δαιμονα που με ανησυχουσε!!!!
    Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας αναπτυξει!!!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Το ψεμα λατρευεται ευκολα απο τις καρδιες...
    Σου δινει φτερα και το μονο που σου ζηταει ειναι να στα παρει πισω βίαια μια μερα...
    Δωσε μου λοιπον και μενα κατι απο το ψεμα σου και μην σκευτεις τιποτα...

Το πως θα πεσω ειναι δικη μου υποθεση!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Α! Και αν ειναι οντως αυτο καθε ποτε ειναι φυσιολογικο να γινεται?!

Σου δινει φτερα και το μονο που σου ζηταει ειναι να στα παρει πισω βίαια μια μερα...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Ψαχνοντας καο googlαροντας...
    http://users.sch.gr/anastasopoulos/i...186-diesel-dpf

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    285

Απ: DPf και αναγέννηση

Regenerate particulate filter θα το βγαζει αναλογα παντα μετα χλμ που κανει το αυτοκινητο κ τη χρηση ανα 50-60000χλμ.Μια βολτα σε εξουσιοδοτημενο η κ σε εξειδικευμενο μια διαγνωστικο οχι ομως κλωνος(δν υπαρχει φακελος υποστηριξης για αναγεννηση) θα λυσει το προβλημα.Μεσω διαγνωστικου υπαρχει η ρυθμιση αναγεννηση,μια βολτα(20) με συγκεκριμμενη ταχυτητα κ στροφες ωστε να ζεσταθει σωστα ο καταλυτης κ να μετρησει απο την αρχη.Αυτος ειναι ο τροπος αντιμετωπισης
    Known as ChridO
    423kg/.......hp
    Max Accel: 0,6g's,0-100km/h in 7.8sec
    Max Velocity:197,28kmph
    402,3m at 14,3s@197,18kmph

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Χρηστο θα σε σφαξω! Αυτο σου περιεγραφα και λεγαμε για πιθανες διαρροες... λες απλα να ειναι αυτο τελικα???

Ημ. Εγγραφής
    May 2007
    Δύναμη Φήμης
    134

φιλτρο DPF εχουν και τα diesel του 2006 ,ξερει καποιος να μας πει ;
    focman

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    73

Focman δεν νομίζω να έχουν. Πρέπει να έχουν απο '10 κ πάνω. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.

konstanto το ίδιο ακριβώς θέμα είχα και εγώ. Ούτε το συνεργείο ήξερε να μου πεί για πιο λόγο ανέβαζε στροφές το αμάξι και έκανε ολο αυτό αλλά επειδή γενικά είμαι ανήσυχο πνεύμα και δεν επαρκούμαι σε τέτοιου είδους απαντήσης "μπορεί να είναι εκείνο αλλιώς το άλλο κ πάει λέγοντας" έψαξα οσο περισσότερο μπορούσα και βρήκα βοήθεια σε forum του εξωτερικού που μου έδωσαν και την εξήγηση. Επείδη κατάλαβα οτι λίγοι γνωρίζουν το πόσταρα ώστε να βοηθήσω όσους περισσότερους μπορώ να κατανοήσουμε όλοι μαζί καλύτερα το μικρό θαύμα μας.

mysmart.gr δεν νομίζω οτι αυτό γίνεται βάση χιλιομέτρων... Εμένα το αμάξι είναι 2 χρονών με 23000 χιλιόμετρα και το έχει κάνει αρκετές φορές. Ο αισθητήρας που αναλαμβάνει την εξέταση του αέρα που εξέρχεται πρέπει να είναι υπεύθυνος για αυτό. Και αυτό ίσως έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα του πετρελαίου. Οσο πιο κακή ποιότητα φαντάζομαι τοσο πιο σύντομα θα βλέπει μικροσωματα ο αισθητήρας και θα ενεργοποιεί την διαδικασία.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    285

Sorry για το thanks η το deslike focman κολλάει το Ίντερνετ κ άλλο Παταω άλλο κάνει. Δν έχει το diesel 2006 κ όταν ζητήσει αναγέννηση το συγκεκριμένο φιλτρο θα σας ανάψει η λυχνια ελέγχου του κινητήρα
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    805

BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mysmart.gr Εμφάνιση Μηνύματος
    όταν ζητήσει αναγέννηση το συγκεκριμένο φιλτρο θα σας ανάψει η λυχνια ελέγχου του κινητήρα
    Δηλαδη σε εμενα που ανεβαζε στροφες και ειχε ολα τα συμπτωματα αλλα δεν αναβε λυχνια δεν ηταν αυτο???

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    73

konstanto ούτε σε εμένα ανάβει και απο αυτά που μαθαίνω απο το εξωτερικό σε κανένα δεν ανάβει κανένα λαμπάκι. Όλοι αναφέρουν οτι απλά το καταλαβαίνουν απο τις ανεβασμένες στροφές και τον ήχο που κάνει οταν μόνο κινείται το αμάξι. Δεν μπορεί όλα τα smart cdi που κυκλοφορούν να έχουν πρόβλημα. Ρίξε μια ματιά στα forum για smart του εξωτερικού και θα καταλάβεις τι εννοώ...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Καταλαβαινω τι μου λες... και ειμαι τυχερος που επιτελους εμαθα γιατι κανει ετσι το σμαρτ καθε τοσο... το θεμα ει αξ πτι ειναι αδικαιολογιτο να το μαθαινω απο ενα φορουμ και να μξ εχου μεχρι τωρα να μου το εξηγησουν εξειδικευμενα και εξουσιοδοτημενα συνεργεια!!!! anyway...
    Εντος πολης ξερουμε ποσο συχνο η καθε ποσα χιλιομετρα- ή χρονο κανει αυτην την αυτοματβ αναγεννηση?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    805

αναλογα με την ποιοτητα του καυσιμου κ κατα ποσο καλα ειναι ρυθμισμενος ο κινητηρας σου,δεν υπαρχει καποιο "οριο" χλμ η χρονικο
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Με μονο shell vpower diesel περιιιπου καθε 1,5-2 μηνες μου το κανει... βασικα μην ξεροντας τι ειναι δεν το συνδιασα με χρονο αλλα ψαχνομουν σε αλλους τομεις για να παρατηρησω... ειναι φυσιολογικος ο χρονος αυτος? Απλα ανησυχουσα γιατι δεν ηξερα τι μου γινεται... τωρα που εμαθα τι ειναι ψιλοηρεμισα βασικα...

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    73

θα συμφωνήσω με τον liman3. Αυτο που πλέον καταλαβαίνω είναι οτι έχει να κάνει με την ποιότητα του πετρελαίου. Καμία σχέση με συγκεκριμένα χιλιόμετρα και άλλα τέτοια που λέγονται. Βασικά είναι θέμα αισθητήρα πίεσης. Μόλις δεί οτι έχει πέσει η πίεση εξαγωγής καυσαερίων προχωράει στην αναγέννηση διότι προφανώς έχει "μπουκώσει' το φίλτρο. Οπότε το φίλτρο "μπουκώνει" απο την κακή ποιότητα των καυσαερίων κάτι που μεταφράζεται σε κακή ποιότητα πετρελαίου και κακή καύση απο τον κινητήρα. Οπότε ερχόμαστε στα λεγόμενα του liman3.
    Αυτό που εξοργίζει και μένα πολύ είναι αυτο που ακριβώς αναφέρεις konstanto. Πας σε ενα εξουσιοδοτημένο ή εξειδικευμένο service και πληρώνεις την γνώση που έχουν πάνω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο και όχι το service. Εκεί σε βαράνε... στο οτι ξέρουν 5 ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου αυτοκινήτου που άλλα συνεργεία δεν ξέρουν και σε ταλαιπωρούν. Αλλα τελικά δεν ξέρουν ούτε κ εκείνοι βασικούς κανόνες λειτουργίας ενος diesel κινητήρα. Γιατί η αναγέννηση του φίλτρου dpf όσο το ψάχνω στο ίντερνετ τόσο βλέπω πως είναι μια βασική λειτουργία. Και μιλώντας προσωπικά για μένα καταλήγω να παίζω με την εγκατάσταση του συναγερμού, να μπαινοβγάζω φύσες, να παίζω με τις καλωδιώσεις και να έχω εναν άνθρωπο που έχει κάνει άψογη εγκατάσταση συναγερμού να τρέχει και να μην φτάνει μέρες τώρα άδικα μιας κ το σέρβις μου έριξε όλες τις ευθύνες στον συναγερμό. Αλλά τι να πείς.... τίποτα....
    Όλα καλά παιδιά. Ολα καλά...

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    645
    Πριν την κριση δεν υπηρχε diesel ουτε για πλακα.. Ζητημα να ηταν 1 στα 100.. Οποτε τωρα αρχισαν να μαθαινουν ολοι τα κουσουρια του diesel..

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    285

Οσες φορές έχω κάνει αναγέννηση μέσω διαγνωστικου μου το έχει βγάλει σαν βλάβη κ όχι σαν αρρυθμια. Η αναγέννηση του φιλτρου στην ουσία ειναι σεταρισμα ενός αισθητήρα ο οποίος ειναι εμφανής στον πίσω προφυλακτηρα αριστερά όπως κοιτάς το Αμαξι απο πίσω. Αν ζητηθεί αλλαγή σε κατι θα ειναι ο αισθητηρας οξυγόνου που κ αυτο θα το έχει βγάλει το διαγνωστικο. Ειναι καλο να υπάρχουν απαντήσεις απο εξωτερικό μιας κ η τριβη με τα cdi στην Αθήνα ειναι μικρή κ αργόπορημενη. Ο καθένας γράφει την εμπειρία του δν υπάρχει λόγος κοροϊδίας. Κώστα κ πάλι βάση διαγνωστικου είδα πρόβλημα στην πλακέτα ελέγχου a/c κ είπα ίσως απο λάθος διάβασμα θερμοκρασίας καμπινας να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα κ σε παρέπεμψα απο κεί που το πήρες το Αμαξι να το δουν
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    805

τα αμαξια με dpf ισως ειναι αναλογικα λιγα ,αλλα τα συνεργεια της mercendes θα επρεπε να το ξερουν η να παει κ εκει το μυαλο τους γιατι τα μεγαλα αμαξια (C-class,E κλπ που κυκλοφορουν σε ταξι) τα φοραν απο το 2006 (για να μην πω κ πριν).για τα εκτος (αν δεν εχουν σχεση κ με τα μεγαλα) "λογικο" να μην το ξερουν μιας κ τα smart cdi τωρα αρχισαν να πουλιουνται.....ερωτηση ξερουμε τιμες απο το φιλτρο κ απ οτον αισθητηρα οξυγονου,ετσι εγκυκλοπεδικα
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    285

86¤ τελευταία φορά πριν 2 μήνεςμήνες
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    805

86 το φιλτρο η ο αισθητηρας?
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mysmart.gr Εμφάνιση Μηνύματος
    Κώστα κ πάλι βάση διαγνωστικου είδα πρόβλημα στην πλακέτα ελέγχου a/c κ είπα ίσως απο λάθος διάβασμα θερμοκρασίας καμπινας να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα κ σε παρέπεμψα απο κεί που το πήρες το Αμαξι να το δουν
    Παναγιωτης...
    Το πηγα αλλες 2 φορες και δεν την ξαναεβγαλε τη βλαβη! Και με περασαν για τρελο... τεσπα...

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2003
    Δύναμη Φήμης
    285

Ο αισθητήρας εννοείται. Το φιλτρο ειναι μεσα στην εξατμιση. Παναγιώτης με τα όνοματα δν το έχω ετσι κ αλλιώς. Σε μένα ήρθες για άλλο πράγμα διάβασα μια βλάβη θεωροντας οτι μπορεί να φταίει αυτο παρέπεμψα εκεί που το πήρες να το δουν αφήνοντας κ τη βλάβη χωρίς να τη σβήσω κ θεωρείς είχα πρόθεση να σε βγάλω τρελό; Δν νομίζω...
    Known as ChridO
    423kg/.......hp

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2005
    Δύναμη Φήμης
    214
    Δεν με εβγαλες εσυ τρελο... μαζι την ειδαμε τη βαλβη αλλα δεν ξαναβγηκε αλλου... και προς θεου δεν θελω να σε κατηγορησω για κατι που ηταν ασχετο με αυτο που ηρθα και μην ξεροντας το αμαξι... ειπα γενικως για ολα τα συνεργεια που πηγα πως δεν ειχαν τη γνωση της συμπεριφορας του καθαρισμου του φιλτρου ωστε να τους ερθει αυτο στο μυαλο μολις τους την περιεγραψα!!!

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    Δύναμη Φήμης
    73

Εγω πάλι παιδιά μας βλέπω να πάρουμε τα πιεστικά στα χέρια και να αρχίσουμε!!!

http://www.youtube.com/watch?v=uWVW_Q4wyWU

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία