Αποτελέσματα 1 μέχρι 11 από 11

Θέμα: ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ Α/C

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    164

ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ Α/C

Καλησπερα και καλο πασχα..Εχω το εξης προβλημα..Οταν λειτουργει το α/c στην θεση της ανακυκλωσης κανει εναν θορυβο poυ ακουγεται απο εμπρος δεξια εσωτερικα..Οταν βαζω εξωτερικο αερα τιποτα απο θορυβο..Να σημειωθει οτι δεν μου δουλευει πολυ καλα απο αποψης ψυξης...
    2) μπορει να μου δειξει καποιος σε φοτο τον αισθητηρα εσωτερικης θερμοκρασιας που ειναι στα ποδια του συνοδηγου και ρυθμιζει την θερμοκρασια του α/c;;;
    600αρακι ειναι..thanks..

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    164

Απ: ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ Α/C

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από axgt200ps Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπερα και καλο πασχα..Εχω το εξης προβλημα..Οταν λειτουργει το α/c στην θεση της ανακυκλωσης κανει εναν θορυβο poυ ακουγεται απο εμπρος δεξια εσωτερικα..Οταν βαζω εξωτερικο αερα τιποτα απο θορυβο..Να σημειωθει οτι δεν μου δουλευει πολυ καλα απο αποψης ψυξης...
    2) μπορει να μου δειξει καποιος σε φοτο τον αισθητηρα εσωτερικης θερμοκρασιας που ειναι στα ποδια του συνοδηγου και ρυθμιζει την θερμοκρασια του α/c;;;
    600αρακι ειναι..thanks..
    ;;

αισθητηρα εσωτερικης θερμοκρασιας? ποια λες, την πλακα μεσα?
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    164

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    αισθητηρα εσωτερικης θερμοκρασιας? ποια λες, την πλακα μεσα?
    ναι...ειναι στα ποδια του συνοδηγου;;;υπαρχει φοτο της;;;ενω εχω φρεον και ο κομπρεσορας ειναι καινουργιος το α/c δεν λεει να παγωσει..κατι μ λεει οτι αυτη η πλακα τα εχει παιξει...μπορω να την αποσυνδεσω και να δοκιμασω αν παγωνει το α/c;;

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    Δύναμη Φήμης
    68

αυτο που λες φιλε μου ειναι μεσα στην εβαπορετα στο μαυρο πλαστικο στα ποδια του σονοδηγου. επειδη το εχω κανει και εγω πριν μια βδομαδα στο δικο μου πρεπει να την λυσεις και μεσα βρισκεται ενα βελονι αισθητηρας . οταν η εβαπορετα παγωνει κλεινει το αιρκοντιτιον και ξεκιναει οταν πιασει η θερμοκρασια. μπορεις να το ακυρωσεις εαν θελεις. εξω απο την εβαπορετα υπαρχει μια φυσα ( ασπρη) που αν την βγαλεις σβηνει το αιρκοντιτιον τελεως οποτε μην το κανεις. επισης και εγω προσπαθησα να την γεφυρωσω με την βοηθεια ηλεκτρολογου φυσικα αλλα δημιουργει μπερδεματα με τον εγκεφαλο στα ρευματα.

Αν το φρεον σου ειναι σωστο και δεν εχεις διαροοες πουθενα το μονο που μενει ειναι να σφηξεις λιγο την βαλβιδα εκτονωσησ που βρισκεται μπροστα με την βοηθεια μανομετρο διοτι αν την σφηξεις τερμα δεν θα κομπλαρει θα ανεβασει πιεση το συστημα.

επισης βαλε ενα θερμομετρο ακριβειας να δεις τι σου κανει στην πορεια και τι θερμοκρασιες βγαζει στο σταματα ξεκινα και στην πορεια. θα σου πω αμεσως τι μπορει να φταιει μιας και σχολουμε με το δικο μου 2 μηνες τωρα και επιτελους εβγαλα ακρη 4 μερρες πριν.. 6.8-7.8 c βγαζει τωρα στο ρελαντι και ειμαι ευχαριστημενος.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

Καλησπέρα έχω f2 700 και ενώ έβαλα φρέον δεν κάνει τπτ.Αν δεν έχει πάνω από 2000 στροφές ο κινητήρας δεν βγάζει τπτ.Και στις 2000 πάλι πολύ λίγο βγάζει. το καλύτερο του είναι 13 βαθμούς με το ζόρι τώρα που έχει 30 βαθμούς.Ακούω τις οδηγίες.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    Δύναμη Φήμης
    53

δε μου λες φιλε μου μηπως εχει διαρροη?που εκανες το σερβις?

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

Δεν χάνει.Έκανα σερβις σε 2 συνεργεία!!!Είπα μήπως ο πρώτος έκανε μαλακία αλλά τπτ.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    164

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Panos700 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα έχω f2 700 και ενώ έβαλα φρέον δεν κάνει τπτ.Αν δεν έχει πάνω από 2000 στροφές ο κινητήρας δεν βγάζει τπτ.Και στις 2000 πάλι πολύ λίγο βγάζει. το καλύτερο του είναι 13 βαθμούς με το ζόρι τώρα που έχει 30 βαθμούς.Ακούω τις οδηγίες.
    Νομίζω πως είναι λογικά αυτά που γράφεις..Έτσι δουλεύει το α/c στα smart...Όταν πατάς γκάζι βγάζει,όταν δε πατάς γκάζι δεν βγάζει..Και η θερμοκρασία σου στους 13 βαθμούς καλή μου ακούγεται..Και εμένα τόσο είχε μετρηθεί..Υποθέτω πως έχεις τον διακόπτη στην ανακύκλωση και το κουμπί του στα 2 λαμπάκια..

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    164

Νομίζω πως είναι λογικά αυτά που γράφεις..Έτσι δουλεύει το α/c στα smart...Όταν πατάς γκάζι βγάζει,όταν δε πατάς γκάζι δεν βγάζει..Και η θερμοκρασία σου στους 13 βαθμούς καλή μου ακούγεται..Και εμένα τόσο είχε μετρηθεί..Υποθέτω πως έχεις τον διακόπτη στην ανακύκλωση και το κουμπί του στα 2 λαμπάκια..
    Επίσης όταν έχεις το σμαρτ για πολύ ώρα στον ήλιο αργεί πολύ να κρυώσει το α/c...

Έτσι δουλεύει το α/c στα smart...Όταν πατάς γκάζι βγάζει,όταν δε πατάς γκάζι δεν βγάζει..
    Αυτό ΔΕΝ ισχύει. Ούτε στο 600άρι ούτε στο 700άρι. Εάν δουλεύει σωστά, δουλεύει και στο ρελαντί και όταν πατάς γκάζι. Εάν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα (εν στάσει να μην βγάζει ψύξη) τότε κάτι έχει γίνει λάθος (ακόμα και η ποσότητα στο φρέον μπορεί να παίζει ρόλο σε αυτό).

Στις θερμοκρασίες τώρα: Με θερμόμετρο ακριβείας με ακίδα μέσα στον κεντρικό αεραγωγό, σε στάση, η θερμοκρασία στο 700άρι μου είναι 11,2-11,5, ενώ στο 600άρι είναι γύρω στους 11,5-12,0 το περασμένο καλοκαίρι που το μέτρησα.

Επίσης όταν έχεις το σμαρτ για πολύ ώρα στον ήλιο αργεί πολύ να κρυώσει το α/c...
    Πολύ σωστά...

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. θεματακι με την οπισθεν
    Από alkis84 στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18-04-2012, 18:54

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας