Αποτελέσματα 1 μέχρι 19 από 19

Θέμα: βαλβιδα agr...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    Δύναμη Φήμης
    92

βαλβιδα agr...

Καλημερα παιδες, εχτες μου εκανε κατι κολπα παλι ενα χρονο μετα απο το καθαρισμα στη βαλβιδα agr. (δεν μου εκανε αλλαγες απο 2α σε 3τη και δεν ανεβαζει στροφες, μεχρι 3 χιλιαδες. βαρια.) μαλον θελει καθαρισμα παλι αλλα μπορει και αντικατασταση, μηπως ξερετε τι τιμες παιζουν? και απο ebay, καινουρια παντα.

diesel 05 fortow pure, 121.000 χλμ.

ευχαριστω προκαταβολικα
    Τελευταία επεξεργασία από Panos Antonopoulos; 25-08-2013 στις 11:40

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    366

Απ: βαλβιδα agr...

για καινουργια πας απο160 ευρω

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    155

καινουρια αντιπροσωπεια κατω απο 220 με φπα δεν βρισκεις καινουρια!!!!

Sent from SC Turbo CDI iPhone using Tapatalk :p

καλησπερα σε ολους εχω ενα προβλημα εδω και μια εβδομαδα περιπου εχα ενα σμαρτ cdi με 195.000 χιλιομετρα αφου εκανα το προβλεπομενο service και καθαρισα και την egr τη βαλβιδα .. εχω το εξης θεμα ......μεχρι της 2500 στροφες το αμαξι ξεκιναει λες και βρισκεται σε ανηφορα με πολυ μαυριλα πισω σε καυσαερια .... μετα βεβαια που βουλευει η τουρμπινα δεν εχει θεμα .....παει κανονικα ... λετε να ειναι η βαλβιδα ? το περιεργο ειναι οτι ο εγκεφαλος δεν βγαζει σφαλμα ........ κανονικα δεν θα επρεπε.....
    θα βαλω μια αγγελια στη ζητηση αν μπορει να με βοηθησει καποιος ευχαριστω...
    στη ζωη μας οπου & οπως στρουμε θα κοιμηθουμε

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από palhothodoros Εμφάνιση Μηνύματος
    καλησπερα σε ολους εχω ενα προβλημα εδω και μια εβδομαδα περιπου εχα ενα σμαρτ cdi με 195.000 χιλιομετρα αφου εκανα το προβλεπομενο service και καθαρισα και την egr τη βαλβιδα .. εχω το εξης θεμα ......μεχρι της 2500 στροφες το αμαξι ξεκιναει λες και βρισκεται σε ανηφορα με πολυ μαυριλα πισω σε καυσαερια .... μετα βεβαια που βουλευει η τουρμπινα δεν εχει θεμα .....παει κανονικα ... λετε να ειναι η βαλβιδα ? το περιεργο ειναι οτι ο εγκεφαλος δεν βγαζει σφαλμα ........ κανονικα δεν θα επρεπε.....
    θα βαλω μια αγγελια στη ζητηση αν μπορει να με βοηθησει καποιος ευχαριστω...

Εαν καποιο μελος μπορει να βοηθησει μενω στο Νεο Κοσμο εαν εχει πετρελαιο αν μπορουσα να δοκιμασω τη βαλβιδα του στο δικο μου ωστε να σιγουρευτω.
    η ΕΞΑΓΩΓΗ και η τοποθετηση ειναι ευκολη ...... δεν χρειαζεται να βγει προφυλακτηρας......
    και με την ευκαιρια να την καθαρισουμε κι,ολας

Θανος 6982308084

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009
    Δύναμη Φήμης
    155

βγαλε την δικη σου ανοιξε την ΟΛΗ και καθαρισα με βενζινη το πιστονακι που εχει μεσα η βαλβιδα στο ηλεκτρονικο μερος!!!!
    σωστο καθαρισμα δεν ειναι μονο μεσα το μπουρι αλλα και το πιστονακι που ανοιγοκλεινει!!!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    Δύναμη Φήμης
    75

Ετσι ακριβως.Ενα φιλαρακι την καθαρισε χωρις να λυσει το πιστονακι και μετα απο 1000 χιλιομετρα τα ιδια.Το αμαξι δεν κουνουσε καθολου.Του ειπα να την ανοιξει και να βγαλει το πιστονακι.Μεσα εκει εχει ενα κενο και ειναι γεματο μα γεματο μαυριλα!Την καθαρισε και σωθηκε!

Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    Δύναμη Φήμης
    0

επαθα και εγω το ιδιο... την καθαρισα με κοστος 10 ευρω και ειναι οκ τωρα

το πιστονακι πως το βγαζεις .????? οκ τη λυνουμε και περνουμε βαλβιδα στο χερι υπαρχει καποιος τροπος λυνεται και αυτη

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    504

η βαλβιδα εχει 2 μερη , λυσε τις 3 αλενοβιδες που εχει πανω. Το πανω μερος που ειναι κυκλικο και εχει τη φυσα ειναι το ηλεκτρικο , αν ο 'πυρος' που εχει κουνιεται ελευθερα εισαι οκ , πιεσε το με το χερι και θα δεις.

Το κατω μερος λογικα πρεπει να ειναι αρκετα βρωμικο καθαρισε το με σπρευ καρμπυρατερ η αστο και σε βενζινη θα δεις μεσα επισης ενα πυρο που μετακινειται πιεσε και αυτον με το χερι , εαν κολλαει η δυσκολευεται , καθαρισε το επιμονα μεχρις ωτου να κινειται ελευθερα (δν εχει κατι το ηλεκτρικο πανω του) στη συνεχεια λιπανε το λιγο και με λιγο λαδακι.

Τωρα εαν παλι κανεις ολα αυτα , και δν δουλευει μαλλον το solenoid πανω που εχει τη φυσα .... καπουτ
    У вас есть больше времени для никогда не понять

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    92

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Digital Εμφάνιση Μηνύματος
    η βαλβιδα εχει 2 μερη , λυσε τις 3 αλενοβιδες που εχει πανω. Το πανω μερος που ειναι κυκλικο και εχει τη φυσα ειναι το ηλεκτρικο , αν ο 'πυρος' που εχει κουνιεται ελευθερα εισαι οκ , πιεσε το με το χερι και θα δεις.

Το κατω μερος λογικα πρεπει να ειναι αρκετα βρωμικο καθαρισε το με σπρευ καρμπυρατερ η αστο και σε βενζινη θα δεις μεσα επισης ενα πυρο που μετακινειται πιεσε και αυτον με το χερι , εαν κολλαει η δυσκολευεται , καθαρισε το επιμονα μεχρις ωτου να κινειται ελευθερα (δν εχει κατι το ηλεκτρικο πανω του) στη συνεχεια λιπανε το λιγο και με λιγο λαδακι.

Τωρα εαν παλι κανεις ολα αυτα , και δν δουλευει μαλλον το solenoid πανω που εχει τη φυσα .... καπουτ
    Ενδιαφέρον.....

smart cdi, 1200ADV and now Free

Egr απο exhaust gas recirculation

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    266

Capture.jpgCapture2.jpg
    'Μπουκωμένη' Καθαρή

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    92

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από 7am Εμφάνιση Μηνύματος
    Capture.jpgCapture2.jpg
    'Μπουκωμένη' Καθαρή
    Από περιέργεια....η πάνω βαλβίδα, πόσα χλμ έχει?

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007
    Δύναμη Φήμης
    266

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johntsip Εμφάνιση Μηνύματος
    Από περιέργεια....η πάνω βαλβίδα, πόσα χλμ έχει?

Οι εικόνες είναι ενδεικτικές για το πως φαίνεται η egr.Πάντως λίγο πιο καλά φαίνονταν η δικιά μου μετά από σχεδόν 4 χρόνια χρήσης και 53,000χλμ

Η διαδικασία καθαρισμού στο 450: www.you
    tube.com/watch?v=9cI4JqZ9WRw

Η διαδικασία με φωτο:
    http://smartcar.hostei.com/SMART_EGR_Valve.htm
    Τελευταία επεξεργασία από 7am; 31-12-2013 στις 10:44
    cdi

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    504

Καλημερα και Καλη χρονια .!

Πριν κανα μηνα το πολυ ειχα καθαρισει egr οπως εχει αναφερθει παραπανω.
    Προχθες και ενω το αμαξι ειχε κανει 70χλμ διαδρομη χωρις θεμα , κανω μια σταση 20 λεπτων.
    Βαζω μπροστα , το αφηνω λιγο , ξεκιναω , πολυς μαυρος καπνος πισω , κανω μια αποσταση 100 μετρων και το αμαξι εχανε συνεχως ταχυτητα-δυναμη, ωσπου ακινητοποιηθηκε.
    Υστερα απο αυτο , δεν ξεκιναγε . Στο ρελαντι δουλευε και ανεβαζε κανονικα , χωρις μαυρο καπνο, αλλα με το που εβαζες 1η αρνιοταν να ξεκινησει και εσβησε. Τελοσπαντων , το εφερα τραβηχτο σπιτι , εν λειτουργια το μοτερ , δεν ξανασβησε εκτοτε .

Η 1η μου σκεψη ητανε ενεργοποιητης η δισκος. Το σηκωσα σημερα και εβαλα ατομο μεσα να βαζει νεκρα - 1η - οπισθεν ο ενεργοποιητης δεν ειναι σκαλωμενος και φαινεται να λειτουργει κανονικα χωρις να αργει.

Βγαζω egr και ειχε κολλησει ανοιχτη..(το πιστονακι στο μεταλλικο μερος ηταν σχετικα καθαρο, αλλα ειχε πολυ μακα απο το σωληνακι της εξατμισης) Το αποτελεσμα ειναι στο κολαρο που παει στην εισαγωγη απο την egr αλλα και στην εισαγωγη την ιδια να εχει μαζεψει ενα χοντρο στρωμα απο μουργα - βρωμα .

Ξανακαθαρισα egr , αλλα νομιζω οτι ειναι βλακεια να δουλεψει το αμαξι εαν δεν καθαριστει η εισαγωγη σωστα?

Μαλλον παω και για τουρμπινα , αλλα το ερωτημα μου ωστοσο ειναι , εαν αυτη η μουργα εχει παει στις βαλβιδες τι γινεται?

Θα φυγει με το δουλεμα η πρεπει να ανοιξω καπακι?
    Ολο αυτο προκληθηκε απο κολλημενη egr η κατι αλλο?

Να σημειωσω οτι το αμαξι σαν καταναλωση λαδιου εχει γυρω στα 100-200ml / 5000 km και η τουρμπινα αφηνει μικρη κηλιδα ανα 3-4 μερες
    Τελευταία επεξεργασία από Digital; 03-01-2014 στις 08:44

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    504

Καλησπερα σε ολους και καλη εβδομαδα ,

Επανερχομαι με νεα για το παραπανω post για οποιον ενδιαφερεται η αντιμετωπισει κατι παρομοιο.

Τελικα τι εγινε , η egr εμεινε ανοιχτη , και περναγε συνεχως μεσα καυσαερια με αποτελεσμα τα παραπανω/

Το ιντερκουλερ ειχε ελαχιστη λαδιλα μεσα
    Εγινε ελεγχος ..
    Μπεκ-τρομπα κομπλε , τουρμπινα δεν εχει κενα , συμπιεση 25 bar μετρημενα
    Καθαριστηκε εισαγωγη .

H egr στην αρχη εβγαζε error , μετα που σβηστηκε εχει δουλεψει κανονικα , τουλαχιστον απ'οτι φαινεται .

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα συνεχιζω απο εδω το προβλημα εχω φτασει πλεον τις 240.000 χιλιομετρα χωρις ρεκτιφιε.
    τη βαλβίδα την καθαρισα πριν 3000 χιλιομετρα περιπου και η βαλβιδα ειναι σχετικα καινουργια 2 ετων περιπου .
    μου φαινετε ομως οτι δεν δουλευει κατι σωστα εχω ενα θεμα και με τη φυσα την οποια την ειχα παει σε εναν ηλεκτρολογο και ειχε κολησει ενα καλωδιακι που ειχε κοπει ..... εκτος αν εχει φυγει καποια υποπιεση και δεν το εχω παρει χαμπαρει...
    Πως μπορω να δω αν τα καλωδια της φυσας φαιρνουν ρευμα?

η φυσσα εχει 5 κονεκτορες οι οποιοι απαρυθμουνται απο το 1 εως το 5 επισης ο 5 εχει 12v o 4 εχει 5 v και ο 4 εχει 0 v
    ο 1 και ο 2 τιποτα επισης εχω δει και αυτο.

http://www.ebay.co.uk/itm/08-EGR-Sim...3D181349025139

ποια ειναι η γνωμη σας ?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από palhothodoros Εμφάνιση Μηνύματος
    Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα συνεχιζω απο εδω το προβλημα εχω φτασει πλεον τις 240.000 χιλιομετρα χωρις ρεκτιφιε.
    τη βαλβίδα την καθαρισα πριν 3000 χιλιομετρα περιπου και η βαλβιδα ειναι σχετικα καινουργια 2 ετων περιπου .
    μου φαινετε ομως οτι δεν δουλευει κατι σωστα εχω ενα θεμα και με τη φυσα την οποια την ειχα παει σε εναν ηλεκτρολογο και ειχε κολησει ενα καλωδιακι που ειχε κοπει ..... εκτος αν εχει φυγει καποια υποπιεση και δεν το εχω παρει χαμπαρει...
    Πως μπορω να δω αν τα καλωδια της φυσας φαιρνουν ρευμα?

η φυσσα εχει 5 κονεκτορες οι οποιοι απαρυθμουνται απο το 1 εως το 5 επισης ο 5 εχει 12v o 4 εχει 5 v και ο 4 εχει 0 v
    ο 1 και ο 2 τιποτα επισης εχω δει και αυτο.

http://www.ebay.co.uk/itm/08-EGR-Sim...3D181349025139

ποια ειναι η γνωμη σας ?
    τα νεωτερα πηγα χθες σε ενα φιλο ο οποιος ειχε ενα διαγνωστικο οχι βεβαια το γνησιο και αφου καναμε ελενγχο στη φυσα της ΕGR
    τα ρευματα ηταν σωστα .... αφου κουμπωσαμε το διαγνωστικο εδειξε προβλημα γειωσης στην EGR KAI ΧΑΜΙΛΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΜΠΕΚ 3 και αλλη
    μια βλαβη την οποια δεν θυμαμαι. ολα αυτα χωρις να εχει αναψει ποτε το λαμπακι του εγκεφαλου βεβαια ....

1ο που ειδαμε ειναι οτι οι βλαβες δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.
    2ον δεν μπορουσε να ακυρωσει τις βλαβες και υποθεσαμε οτι μαλλον ηταν το διαγνωστικο το οποιο δεν ηταν το γνησιο ....
    3ον θεωρω οτι εαν οι βλαβες ηταν πολυ σοβαρες ή να το πω αλλιως οχι παροδικες θα αναβε το check.
    οποτε θεωρω και πιστευω οτι πρωτα ο θεος να εχει μπει το αμαξι σε safe mode οποτε αν σβηστουν οι βλαβες να δουλεψει σωστα.
    εκτος αν ηρθε η ωρα του ρεκτιφιε ... βεβαια το αμαξι δουλευει κανονικα και σωστα αλλα σαν ατμοσφαιρικο ......
    Αυριο το πρωι θα παμε σε κανονικο εγκεφαλο οποτε θα δουμε τι γινεται .....
    Τελευταία επεξεργασία από palhothodoros; 24-01-2017 στις 19:47

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ SMART 54HP CDI!!!
    Από MATSAKONI στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08-07-2013, 17:09
  2. ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΕΩΣ?
    Από smarteas62 στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31-07-2012, 16:04
  3. ΒΑΛΒΙΔΑ STOP (?)
    Από czt150 στο forum Διάφορα Θέματα
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30-11-2011, 11:12

Σελιδοδείκτες