Αποτελέσματα 1 μέχρι 12 από 12

Θέμα: Υποπτη καταναλωση σε 450 600αρι-το πριν και μετα,αποριες,τα φωτα σας παρακαλω!

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

Υποπτη καταναλωση σε 450 600αρι-το πριν και μετα,αποριες,τα φωτα σας παρακαλω!

χαιρετε!

οταν αγορασα το 450 smart μου τον οκτωβρη,(2003 μοντελο το τελ 600αρι με το 35αρι τεποζιτο,passion)ειχα ερθει αντιμετωπος με πληθωρα προβληματων λογω της ασυντηρησιας του περασμενου ιδιοκτητη.(ειναι πραγματικο αστειο
    το τι θεματα ανακαλυψαμε οσο ''σκαβαμε'').αν και ανεργος (εως τωρα) παρολα αυτα καταφερα να το συνεφερω σε αρκετους τομεις,περα αναρτησης που απομενει γιατι κοπαναει απιστευτα.

Σχετικα με το θεμα που με απασχολει τωρα...Ο τοτε κατοχος μου ειχε πει πως η αυτονομια του σε πολη με γεματο τεποζιτο ειναι 600χλμ και 700χλμ σε ταξιδι με απλη αμολυβδη.κατι τετοιο λοιπον εγω ποτε δεν το ειδα.
    οταν το πηρα μαμα τελειως,2 φορες εχω φουλαρει απο τοτε για να το παρακολουθησω,την μια φορα εβγαλε 520χλμ και την επομενη φορα που του ειχα ηδη βαλει,μπαρομετρο για να δω που τουρμπιζει,ενα φιλτρο ΚΝ και την σκουπα της εισαγωγης,εβγαλε 450χλμ...με απλη vpower το 2ο φουλαρισμα.οσο περναγε ο καιρος,(εχω κανει 3,300 χλμ απο τον οκτωβρη)μου εδειχνε σταδιακα λοιπον πως με 10ε δλδ περιπου 6-7 λιτρα αναλογα το πρατηριο,μου εβγαζε

-100χλμ,
    -μετα επεσε στα περιπου 80χλμ σε συντομο διαστημα
    -και πριν 2 εβδομαδες απο το ιδιο πρατηριο και ιδια διαδρομη οπως καθε μερα επεσε στα 65 χλμ!!δλδ 6 λιτρα 65χλμ...ημουνα σιγουρος οτι κατι δε πηγαινε καλα δεδομενου οτι ειχα ακουσει πως μαμα το 600αρι καει 5,5/100
    -το δε αστειο αυτες τις μερες που εκανε ζεστη εβαζα για λιγο το a/c και η αυτονομια των 10ε-6,5 λιτρα επεσε στα 50χλμ

οποτε λοιπον εκανα μια επισκεψη σε συνεργειο συγγενη και τον παρακαλεσα να δουμε σε βαθος τι γινεται γτ ηταν κ λογω της ανεργιας μου δυσκολο να βαζω 10ε για 50χλμ διαδρομες

book service ο προηγουμενος ιδιοκτητης φυσικα δεν μου εδωσε.το μοτερ δεν εχει κανει ανακατασκευη και βρισκεται στις 100.750 χλμ.το αμαξι δειχνει να πηγαινει καλα,με 5η στα 140 κοντερ και μετα και να παιρνει και την 6η αλλα την ανεβαζε εως τις 4κ.φυσικα μυριζε βενζινη κατα την λειτουργια του και το τελικο της εξατμισης εδειχνε φουλ μαυριλα οποτε ειχα πει πως ειναι πολυ πλουσιο και την καιει ακαυτη.

ανοιξαμε λοιπον και τα μπουζι τα μπροστα ηταν αρκετα μαυρα,οταν φτασαμε στα δε πισω που εχω διαβασει πως αρκετοι δεν τα αλλαζανε (!) ηταν πισσα και διαλυμενες οι πλατινες.το δε φιλτρο βενζινης ηταν βαρυ σα χειροβομβιδα και οταν φυσηξα για πλακα,αφου βρηκε πολυ αντισταση πεταξε ποση λασπη.τα δε μπεκ,ο μπεκας ειπε πως δεν ειχαν καθαριστει ποτε και ηταν πολυ βρωμικα.καθαριστηκε και η πεταλουδα(οταν το βαλαμε μπροστα μετα την καλιμπραραμε)στις εξτρα δουλειες αλλαχτηκε φλαντζα τουρμπο και οι ταπες του κορμου γτ χανανε οι 2 απο τις 4.η τουρμπινα δεν χανει λαδια.θυμαμαι οτι ειχε πει πως την ειχε αλλαξει στις 70κ χλμ.ο δε λαμδα της εξατμισης και του τουρμπο ειχανε επανω δεινοσαυρους κ με ενα τηλεφωνο σε συναδελφο συνεργεια που φτιαχνει σμαρτ του ειπε να τους καθαρισει αφοβα τους συγκεκριμενους.οποτε αφου αλλαχτηκανε ολα μπουζι (ngk,φοραγε bosch)φιλτρα λαδια μπεκ κτλ το δεσαμε.

καταρχην στο αμαξι αλλαξε η λειτουργια και ο ηχος.ανεβαζε στη νεκρα πιο ζωηρα στροφες αλλα και στο δρομο το αμαξι απκετησε ολο το νευρο που του ελειπε.στις δε ανηφορες απο ακινητο οταν ξεκιναγε που αγκομαχουσε πριν,καλυτερεψε αν και δεν εξαλειφτηκε αυτη η αδυναμια εκκινησης απο σταση σε ανηφορα.σταματησε να μυριζει βενζινη επισης οπως ηταν λογικο.

Το προβλημα ειναι τωρα ομως πως δεν καιει μεν οπως πριν αλλα δεν μου εδειξε πως καλυτερεψε και παραααα πολυ η καταναλωση του....εβαλα 10 λιτρα (15ε) και ειμαι εως τωρα στα 122χλμ μεχρι να φτασω 0,0 λιτρα που το εχω σα σημαδι απο τη τελ φορα.αντε να με βγαλει 150χλμ αλλα ειναι λογικο και παλι?15 λιτρα δλδ 150χλμ?10λτ/100χλμ? που ειναι τα 5,5-6,5 οεο??το πατησα βεβαια να ξεκαπνισει η εξατμιση αρκετα.απο την αλλη δε ξερω αν εχει κολλησει το φλοτερ κατι που ειναι πολυ πιθανο και να μου λεει παλι ρεζερβα γτ το κυκλοφορουσα αρκετες φορες ψιλοστεγνο ρεζερβα.

Να σημειωσω τελος πως το αμαξι δεν εχει κανενα σφαλμα οταν συνδεεται σε διαγνωστικο και πως πηρα ενα afr οργανο να δω τι θα δειχνει σχετικα με το μειγμα...

η ερωτηση μου/απορια μου ειναι ενα 600αρι με 100.000χλμ και ενα φιλτρο Κν μονο τη αυτονομια μπορει να εχει με μεικτη οδηγηση??ετοιμαζω ενα ταξιδι συντομα περιπου 900χλμ και λεω να παω με το σμαρτ αλλα αν ειναι να καψω οσο ενα φορτηγο να παω καλυτερα με την 318 του πατερα μου!ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    813

Απ: Υποπτη καταναλωση σε 450 600αρι-το πριν και μετα,αποριες,τα φωτα σας παρακαλω!

συμπερασμα για την καταναλωση μεσα στην πολη ειναι δυσκολο να βγαλεις.καλο ειναι να κανεις 2-3 μετρησεις για να δεις πως παει (γεμιζεις μεχρι πανω κανει πχ 100 χλμ κ μετα παλι το γεμιζεις οσο παει).κανε το ταξιδι εκτος για να εχεις και απο εκει εικονα για το πως παει το αμαξι..καλο ειναι να βαζεις καυσιμο απο ιδιο παντα πρατηριο..σιγουρα δεν χανει απο πουθενα καυσιμο?10λιτρα δυσκολο να καει (δεν πιστευω να εχει κανα προγραμμα πανω)
    BLACK SHADOW

Απ: Υποπτη καταναλωση σε 450 600αρι-το πριν και μετα,αποριες,τα φωτα σας παρακαλω!

Μεσα στην πολυ σε νορμαλ χαλαρη οδηγηση θα βγαζεις στην καλυτερη 6/100 με 6,4/100 .το αμαξι μια χαρα ειναι θεωρω... Αν ομως ειναι κ ψοφιο δες κ εξατμιση... Η τουρμπινα επισης πως ειναι? κατανάλωση λαδιου?

Sent from my iPad using Fingers
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

ευχαριστω φιλε για την απαντηση.
    βασικα σχεδον οσο καιρο το εχω παντα 10ε εβαζα(απο 2 συγκεκριμενα πρατηρια μονο)
    με τη παροδο των μηνων τα χλμ πεσανε απο εκει που παρατηρουσα 100χμ 10ε επεσε στα 50...αρα εκαιγε βαση λογικης πανω απο 10λτ τα 100 κιολας.τωρα εφτιαξε αλλα οχι τοσο καλα οσο υπολογιζα.εκανα λαθος για 40λτ τεποζιτο 35 εχει.οχι βενιζνη δε χανει,προγραμμα δεν νομιζω καν να εχει γτ το 'χε ενας μεσηλικας και γενικα πιο μαμα πεθαινεις.η μαξιμουμ πιεση στην τουρμπινα ειναι 0,8 bar που μου δειχνει το μπαρομετρο.αποσο ξερω με προγραμμα παει 1 bar +. κατι διαβαζα πριν για knock sensor οτι παζει ρολο στην αυξημενη καταναλωση και παλιοτερα ειχε αναψει βλαβη knock sensor μετα απο τσιτες στο μοτερ αλλα σβηστηκε η βλαβη και δεν ξαναναψε.ισως να φταιει και οτι εχει μπει στα χιλιομετρα ανακατασκευης και αν εχει πεσει η συμπιεση ισουται με μειωμενη αποδοση και αυξημενηυ καταναλωση θεωρητικα.
    αυριο ελπιζω να βαλω το afr οργανο να δω τι θα λεει στα γκαζια.rich/lean/optimal.

Η πραγματικη καταναλωση πολης σε χαλαρη οδηγηση ειναι 6-6,5/100 . Οτιδηποτε πιο κατω ειναι απλα ψεμα.
    Κοιτα την εξατμιση σου αφου λες οτι δε πολυπαει

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

καταλαβα djvoli.6,5/100 δλδ για μαμα 600αρι παιζει περιπου?
    εξατμιση πως να κοιταξω?να βαλω δλδ αλλη μεταχειρισμενη?φοβαμαι με την λαθος καυση μηπως εχει βουλωσει καταλυτης κτλ με τοση μαυριλα που φανηκε.δεν ειπα οτι δε παει πριν,το μονο θεμα του ηταν στις ανηφορες να ξεκινησει απο σταση τωρα βελτιωθηκε αυτο το θεματακι καλυτερα και γενικα παει πιο δυνατα.κοντερ 5η 140 και 6η κολλημενη εκει με στροφες 4κ + να φτανει.το wastegate ακουγεται δυνατα και φαινεται πως τραβαει καλα εως τα 0,8 bar περιπου.το μονο που με προβληματιζει πλεον ειναι να καιει επειδη θελει λογικα ανακατασκευη?πρεπει να γινει οπως και να εχει τωρα ας πουμε μιας και μπηκε στις 100κ?

Αλλαξε την ναι..

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

σημερα το ξαναπηγα σε συνεργειο και το φυσωσαμε.εδειξε αισθητηρα πολλαπλης εισαγωγης.η βλαβη δεν εσβηνε.τον βγαλαμε να τον καθαρισουμε μπας και ισιωσει αλλα τπτ μαλλον εχει βραχυκυκλωσει(χαμηλη ταση ειδα)
    αρα αυτος ειναι ο υποπτος οτι συνεχιζει να καιει αφου γινανε οι αναφερθεντες εργασιες την περασμενη εβδομαδα?

μια ερωτηση σχετικα με την εξατμιση που θΑ ειναι σιγουρα βουλωμενη...επειδ κ μεταχειρισμενη να παρω δε ξερω πως θα ειναι κ εκεινη μεσα και οι καινουργιες αφτερμαρκετ πανε πολλα που δε θα διεθετα με τπτ,να παω στον εξατμισα μου και να ανοιξω απο πισω το τελικο και να βγαλω τον καταλυτη?το εχω κανει παλιοτερα σε μερσεντες 270 που δουλευα και το αμαξι εκτος του οτι πηγαινε καλυτερα εριξε και τη καταναλωση.οικονομικη εργασια που θα αποφερει πιστευω.το μονο που με προβληματιζει ειναι αν θα ακουγεται πολυ.το εχει κανει καποιος φιλος μηπως να μου πει?

Δεν αξιζει, παρε μια αφτερ μαρκετ καλυτερα

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

Δυστυχως δεν υπαρχει τετοια πολυτελεια,για αυτο κ σκεφτομαι με 15ε να ξεφορτωθω τον καταλυτη.
    υπαρχει περιπτωση ο map sensor να οφειλεται στην παραπανω καταναλωση εκτος λογικων οριων;

μιλαμε τοσο υποθετικα και χωρις μια λογικη βαση... η εξατμιση ειναι τοσο χαλια που αμφιβαλω αν θα μπορεσει να κλεισει μετα το ανοιγμα. επισης πως περιμενεις να σου δουλεψει σωστα χωρις καταλυτη ?

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2014
    Δύναμη Φήμης
    0

Γιατι υποθετικα... Οπως σου εγραψα το εχω κανει σε αμαξι με πολλα κυβικα και δουλεψε προς το καλυτερο.επισης κ σε αμαξια γνωστων κτλ χωρις καταλυτες ειδικα τουρμπατα δουλεψαν κ αυτα καλυτερα και δε μιλαω για ξερους σωληνες χωρις μεσαιο κ συμπιεση απλα να βγαινει ο καταλυτης απο το κουτι κ να ξαναραβεται,στις περισσοτερες περιπτωσεις εβγαινε χαλια βρωμικος φουλ κτλ κ θα ηθελε αντικατασταση με πολλα λεφτα.πιστευω πως το ιδιο μπορει να γινει κ στο τελικο του σμαρτ μιας κ ειναι ενσωματωμενος ο καταλυτης.το οτι θα πηγαινει καλυτερα το πιστευω για τον θορυβο εχω ενδοιασμους για αυτο ρωτησα μηπως κ το εχει κανει καποιος.στη τελικη το κανω με σχετικα λιγα λεφτα 15-20ε και αν δε δουλεψει τοτε παω σε ενα αλλο μεταχ τελικο μαμα κ αυτο ομως χωρις να ξερω πως ειναι μεσα

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μια βοήθεια παρακαλω!:)
    Από Nikolasvalvis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03-05-2014, 10:52
  2. σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14-10-2011, 09:19
  3. ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙ ΣΚΑΣΤΡΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....
    Από axgt200ps στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09-08-2011, 21:16
  4. σχόλια: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19-03-2010, 18:38

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας