Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: Ανακατασκευή Μοτέρ Smart 450, 700cc (2003)

Ανακατασκευή Μοτέρ Smart 450, 700cc (2003)

Καλημέρα σε όλους,

Πρώτη φορά γράφω εδώ,μόλις έγινα μέλος,δεν ξέρω άν γράφω στο σωστό σημείο του forum..
    ,αγόρασα ενα smart πριν 2 μήνες for two 2003 passion 700cc.Προληπτικά άλλαξα λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο βενζίνης,βαλβολίνες,βάση μηχανής,αναρτήσεις,λάστιχα..
    Στα πρώτα 1000 χλμ μου έκαψε πού λάδι,αρκετά κάτω απο την μεσαία γραμμή..Ο μηχανικός μου ειπε ότι μπορεί να είναι απο την αλλαγή του τύπου λαδιού μεχρι να το "συνηθίσει"..και συμπλήρωσα το υπόλοιπο(σχεδόν μεχρι την πάνω γραμμή max).Σημερα έριξα μια ματια στα λάδια πάλι,εχει κανει 500 απο το τελευταίο συμπλήρωμα και εχει φτασει στο μισο..ακριβώς στην γραμμή..Πιστεύω ότι ετσι οπως παει,στα 1000χλμ θα ξανα κάψει όπως αρχικα οταν ειχα κανει την αλλαγη,δηλ στο min..
    Δυστυχώς απ'οτι καταλαβαίνω το smartaki μου καει αρκετο λάδι παρότι ο μηχανικός μου ειπε ότι το μοτερ μου δουλευει πολυ καλα και αγούγεται πολύ καλα. (Εχει 67000χλμ, εχει γίνει αλλαγή μοτερ απο τον προηγουμενο κατοχο).
    Η ερώτηση μου ειναι η εξής.Να μαζευω λεφτα για ανακατασκευη μοτερ? Ποσο κοστίζει και που προτεινεται να την κάνω?
    Να άλλαξω τουρπίνα? Θα σταματήσει να καίει? Να κάνω κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απ: Ανακατασκευή Μοτέρ Smart 450, 700cc (2003)

Καταρχήν, έχω μερικές απορίες:
    1. Το αγόρασες από ιδιώτη ή από μάντρα;
    2. Ο μηχανικός που το τσέκαρε, ήταν μηχανικός smart?
    3. To αυτοκίνητο ειναι 600άρι προφανώς, για να ειναι μοντέλο του 2003. Εκτός αν ειναι νωρίτερο του 2003 (τί φώτα έχει μπροστά? Τα "διπλά" ή το "μονό"?) Εάν είχα μια φωτογραφία από εξωτερικό και από εσωτερικό-ταμπλό κοντέρ θα μπορούσα να σου πω με καποια ακρίβεια τί μοντέλο ειναι. Επίσης, με βάση τον αριθμό πλαισίου θα μπορούσες να βρεις ακριβώς τη χρονολογία κατασκευής του αυτοκινήτου. Και όχι, μην κοιτάς την ημερομηνία που γράφει στην ελληνική άδεια. Μπορεί η άδεια να γράφει 2003, αλλά π.χ. αν το αυτοκίνητο είναι εισαγωγής και ειναι π.χ. του 2000, αλλά ήρθε στην ελλάδα το 2003, η ελληνική άδεια γράφει 2003. Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις με pm τον αριθμό πλαισίου και να σου πω.

Για να γράφει το κοντέρ 67.000km και να σου λένε πως έχει ήδη αλλαχτεί μοτέρ, κάτι μου "βρωμάει". Πολύ δύσκολα ένα smart, ακόμα και 600άρι θα χρειαστεί αλλαγή μοτέρ τόσο νωρίς. Ακόμα όμως και αυτό να είχε γίνει -χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο- ένας λόγος παραπάνω να μην ήταν σωστό το δεύτερο μοτέρ. Η γνώμη μου ποια είναι; Οτι το αμάξι ούτε 67.000km είχε, ούτε έχει αλλαχτει το μοτέρ.

Πάμε στα πρακτικά τώρα. Εάν κάνεις μια σωστή ανακατασκευή στο μοτέρ, η οποία στοιχίζει περίπου στο 1000άρικο (+-), θα έχεις στην ουσία "καινούριο" μοτέρ, που θα χρειαστεί στρώσιμο (2.000km) και θα σου κρατήσει με σωστή συντήρηση τουλάχιστον 100.000km. Φυσικά η ανακατασκευή πρέπει να γίνει σε γνώστη και όχι στον "γνωστό" του "γνωστού" που ενδεχομένως θα σου κάνει φτηνότερη δουλειά.

Απ: Ανακατασκευή Μοτέρ Smart 450, 700cc (2003)

Σου εχω στειλει και προσωπικό μήνυμα.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε,λοιπον, συμφωνα με αυτα που ξέρω,το εχω αγοράσει απο ιδιώτη,ειναι ελληνικό,μου ειπε οτι ειναι το δεύτερο μοτέρ.Το ειδε μηχανικός smart,και δεν μου ειπε τιποτα για 600.700αρι ειναι απο οσο γνωρίζω.Στην άδεια 700αρι γράφει.Επισύναψη 8557
    Τελευταία επεξεργασία από George Kostavaras; 01-12-2015 στις 22:59

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Ανακατασκευή μοτέρ
    Από alkis84 στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08-12-2015, 00:45
  2. Ανακατασκευή μοτέρ σε 450
    Από NASOSGT στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 194
    Τελευταίο μήνυμα: 22-08-2012, 15:30

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες