Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Update λογισμικου κιβωτιου

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    215

Update λογισμικου κιβωτιου

Καλημερα,

Εχουμε εμπειριες απο update λογισμικου κιβωτιου για 451 ? Θυμαμαι στο '08 μοντελο πως περναγαν ενα update για να διορθωσουν το προβλημα της οπισθεν με αποτελεσμα το αμαξι να αλλαζει ταχυτητες σε χαμηλοτερες στροφες (εγω προτιμουσα το αμαξι μετα το update) ...εκτοτε περασαν 4-5 χρονια

Εχει περασει καποιος προσφατα καποιο update κιβωτιου ? εχουν βγει καινουργιες εκδοσεις ? Μιλαω για επισημες εκδοσεις απο τη smart , οχι τυχον βελτιωσεις απο ανεξαρτητους βελτιωτες...
    - 2006 : Smart 450 700 cc Pure
    - 2008 : Smart 451 999 cc / 84 hp Pulse
    - 2014 : Smart 451 999 ccc / 71 hp Pulse
    - 2015 : Smart 451 Brabus

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    111

Απ: Update λογισμικου κιβωτιου

Πέρασα εγώ στο δικό μου νέα έκδοση τον Ιούλιο που μας πέρασε.
    ¶λλο αυτοκίνητο. Αλλάζει και χαλαρά ταχύτητες κ δεν θέλει κ πολύ πάτημα για αλλαγή στην επόμενη

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    215

Που την περασες ? Θυμασαι κοστος ?

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    111

Έχεις pm. Καλημέρα

Από όσο γνωρίζω, ειναι κάτι που γίνεται μέσω του διαγνωστικού και από ό,τι έχω δει σε 2-3 smartoσυνεργεία δεν χρεώνεται (βασικά είναι στο χέρι του μηχανικού αν θα στο χρεώσει, (π.χ. όπως ειναι και γενικότερα η σύνδεση με διαγνωστικό, σβήσιμο βλαβών κλπ).

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    648

Εκτος απο κεινο το μεγαλο παλιο update δεν υπηρχε αλλο ουσιαστικο.. Δεν υπαρχει και θεμα, οποτε δεν υπαρχει λογος για αλλη μεγαλη αναβαθμιση

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    215

Aυτο το παλιο λογικα θα το εχει το αμαξι αφου ειναι 05/2010 ... γενικα, οτι update μου βγαλει ως διαθεσιμο το star λεω να το περασω ...

τα ''προβληματα'' μου ειναι τα εξης :

1) καποιες φορες το αμαξι κλωτσαει σε 3-4 ταχυτητα ...σαν να τις αλλαζει προωρα ενω φορτωνει στροφες ακομα. Δε συμβαινει παντα
    2) δυο φορες εδω και 3.000 χλμ που εχω το αμαξι δεν πηρε την οπισθεν (αναβοσβηνε το Ν)
    3) για καποιο λογο δεν το νιωθω τοσο σβελτο σε ΑUTO οσο ενιωθα το pulse 84αρι που ειχα παλια και το αποδιδω στις αλλαγες. Ακομα και στο kick down το νιωθω πως αργει να ριξει ... Αυτο φυσικα μπορει να ειναι και ιδεα μου αλλα θελω να το αποκλεισω ...
    4) ενα βραδυ που ..τρεχε , απο 3 σε 4 δε συμπλεκταρισε καν και ''εμεινε'' στον αερα χωρις ταχυτητα (εκανε θορυβο/μυρισε δισκος).
    5) αυτο που με κανει να πιστευω πως ειναι software ειναι το γεγονος πως σε AUTO δεν αλλαζει εγκαιρα τις 3 πρωτες ταχυτητες και μουγκριζει ...αν εκεινη τη στιγμη πατησω το κουμπι του softouch, θα δω να με παρακινει να ανεβασω σχεση . Δηλαδη το AUTO δεν κανει μονο του αυτο που μου προτεινει να κανω εγω με το χερι το οποιο δε μου εχει ξανασυμβει με κανενα smart παλιοτερα.

Να σημειωσω πως το αμαξι ειναι brabus 102 hp - euro 5 με προγραμμα RT πανω που λεει πως το παει 120 ιππους . Μολις πηρα το αμαξι (48.000 χλμ) , το πηγα για αλλαγη βαλβολινης / γρασαρισμα ενεργοποιητη / αρχικοποιηση κιβωτιου (την πηρε κανονικα) , ενω στο διαγνωστικο ολα φαινοντουσαν καλα αναφορικα με το συστημα συμπλεξης/δισκο κλπ). Η θεση του ενεργοποιητη (επειδη βγηκε για γρασαρισμα) επιβεβαιωθηκε πως ηταν η σωστη δυο φορες (στην αρχη θεωρησα πως το προβλημα προεκυψε μετα το σερβις που του εκανα και το ξαναπηγα για να ελεγχθει η θεση του ενεργοποιητη)

Eνδεχομενως και ολα να ειναι ιδεα μου και οι αλλαγες στα brabus να ειναι πιο ατσαλες απο οτι πχ στα mhd σε AUTO mode ...oποιος εχει brabus και ορεξη για test drive του δικου μου/δικου του, ας στειλει ενα πμ ωστε να μη ψαχνω να διορθωσω κατι που δε διορθωνεται

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    Δύναμη Φήμης
    0

Εχθες περασα απο συνεργειο mercedes-smart και ρωτησα για το update που λεμε. Αρχικα με ρωτησε αν εχει καποιο προβλημα το αμαξι και το σασμαν. Η αληθεια ειναι πως η λειτουργια του μου φαινεται φυσιολογικη , (δεν εχω επαφη με αλλο smart για να εχω μετρο συκρισης) και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται update, το δικο μου ειναι 09/2008 mhd. Μου ειπε πως το update το κανανε στα πρωτα μοντελα 2007, τα οποια ειχαν προβλημα στην συνεργασια του ενεργοποιητη με το σασμαν και ετρωγε το δισκο. Παρ ολα αυτα μου ειπε αν θες το κανω με χρεωση 60 ευρω.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    215

Λοιπον, εχοντας αλλαξει σετ συμπλεκτη-δισκο πλατο - αρχικοποιησεις κλπ κλπ, το αμαξι ακομα δε το ενιωθα σωστο στις αλλαγες ...οι υποψιες μου ηταν οτι κατι δεν πηγαινε καλα στη συνεργασια λογισμικου κιβωτιου (το αμαξι φοραγε την τελευταια εκδοση της smart) με το προγραμμα στο κινητηρα (RT).

Tελικα περασα χθες απο RT Dynamics για ελεγχο απο τον Αρη (εγω μικρο μαγο τον θεωρω πλεον ...καναμε βολτα τη Συγγρου πριν , εβγαλε εγκεφαλο μοτερ , αλλαξε ρυθμισεις. Ξαναπηγαμε βολτα, καποια πραγματα μαζευτηκαν αλλα οχι ολα ... μετα βγαλαμε εγκεφαλο σασμαν, κατι παραμετρους αλλαξε και εκει , ξαναπηγαμε βολτα.

Το αποτελεσμα ειναι πλεον ενα αμαξι οπως το ηθελα ... λογικο και γρηγορο στις αλλαγες του σε καθημερινη κινηση στο δρομο.
    Σιγουρα δεν ειναι 120 αλογα , σιγουρα δεν ειναι μαμα brabus αλλα λιγο με απασχολει αφου τσουλαει υπεροχα, χωρις τη νευρικοτητα και τον λοξιγγα που ειχε πριν ...δε ξερω τι αλλαξε και τι εκανε (ή τι δεν εκανε) ο Αρης αλλα ο ανθρωπος ασχοληθηκε και εμπνεει σιγουρια (μου ειπε πως θα το φτιαξει και το εφτιαξε και αυτο μετραει τελικα) .

Μου πηρε 4.000 χλμ απο οταν αγορασα το αμαξι, αλλα τελικα το εφερα στα μετρα μου.
    ΥΓ Αν ειδατε ενα γαλαζιο brabus να ανεβοκατεβαινει σαν παλαβο τη Συγγρου χθες το μεσημεροαπογευμα, εμεις ειμασταν

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    111

Χαχα. Ρε συ ο ¶ργς είναι θεότητα. Τον ξέρω εδώ και 20 χρόνια από τότε που είχα το πρώτο μου αμάξι. Απλά φοβερός
    Μπράβο που το βρήκε και μπράβο και σε εσένα που το φερες όπως ήθελες το αμάξι

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. update εσωτερικο με αλουμινιο
    Από SMARTOUBA στο forum DIY Roadster
    σχόλια: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15-07-2011, 12:52
  2. Update ESP New F2!
    Από DVCam στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21-12-2007, 08:39
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΚΙΒΩΤΙΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ?
    Από tolou31 στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 9