Αποτελέσματα 1 μέχρι 19 από 19

Θέμα: Παραγγέλνοντας μέσω ebay κλπ (capital controls κλπ)

Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    Δύναμη Φήμης
    79

Απ: ΜΠΑΡΟΜΕΤΡΟ

Με αφορμή το post του Kingajax, σκέφτηκα να ανοίξουμε αυτό το θέμα μιας και από ό,τι φαίνεται ενδιαφέρει αρκετό κόσμο..

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Kingajax Εμφάνιση Μηνύματος
    Παιδες πολυ καλησπερα σας! Λοιπον δεν ξερω γιατι και πως, αλλα εν έτη 2016 μπορεσα σχεδον τυχαια
    να παραγγειλω απο ebay και μαλιστα μπαρομετρο!
    αυτο ειναι το λινκ:

http://www.ebay.com/itm/391304828486
    Τελευταία επεξεργασία από gavanos; 29-02-2016 στις 10:53

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    286

Παραγγέλνοντας μέσω ebay κλπ (capital controls κλπ)

Φιλε ενημερωτικα πως κατάφερες να πληρωσεις μεσω ελληνικων τραπεζων? Γιατι προσπαθω και δεν μπορω να πληρωσω με μπλοκαρει με τρ.πειραιως

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    Δύναμη Φήμης
    79

Φιλε μου ειλικρινα και γω απο Πειραιως εκανα την συναλλαγη! και εγω εμεινα εκπληκτος καθως δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να γινει η συναλλαγη! επισης παρήγγειλα και απο wish.com το οποιο ειναι τυπου αλιεξπρες!

Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    Δύναμη Φήμης
    79

Παιδια δεν ξερω αν ειναι ασχετο, ωστοσο σκαλιζοντας το ρολοι μου εσπασα το κιτρινο πλαστικο που στηριζεται ο δεικτης των λεπτων και ετσι παρειγγειλα παλι απο ebay ενα ψηφιακο. Αυτο για την ιστορια, εν ετη 2016, επι καπιταλ κοντρολ!

(αν θεωρειται ασχετο, παρακαλω πειτε μου να το μεταφερω σε καποιο αλλο σχετικο ποστ)

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2012
    Δύναμη Φήμης
    130

Σου έχουν έρθει όμως αυτά που παράγγειλες???

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    YELLOW POWER

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    153

Εγώ παρήγγειλα κ παρέλαβα κανονικά την προηγούμενη εβδομάδα

Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    Δύναμη Φήμης
    79

Παιδες, μου ηρθαν δυο λαμπες Η4 που ειχα παραγγειλει και περιμενω και τα αλλα! Ενημερωνω οταν εχω νεοτερα!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1169

Έχω κάνει καμιά 20αριά παραγγελίες πριν 30 ημέρες. Μου έχουν φτάσει 2-3. Ελπίζω να έρθουν και οι άλλες (γιατί όμως να μην έρθουν!?)

Για να πληρώνει κάποιος μέσω pay pall υπάρχει τρόπος πάντως:

Μέθοδος "Request Money" (χρήση ενός μόνο λογαριασμού Paypal)

1. Μπαίνεις στον λογαριασμό Paypal που έχεις (Log In -> My Paypal).
    2. Πηγαίνεις στην καρτέλα "Request Money" στο πάνω μέρος της σελίδας.
    3. Κάνεις κλικ στο κουμπί "Request Money" που βρίσκεται λίγο πιο κάτω (ένα κουμπί με ένα σάκο με το $ ζωγραφισμένο πάνω του)
    4. Στο πεδίο "Recipient's email address" εισάγεις ένα email το οποίο είναι πραγματικό και στο οποίο έχεις πρόσβαση και θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι διαφορετικό από αυτό που είναι δηλωμένο στον λογαριασμό σου στο paypal.
    5. Εισάγεις το ποσό που ζητάς να λάβεις και το αν είναι ευρώ ή κάποιο άλλο νόμισμα (διαλέγεις ευρώ).
    6. Στην επιλογή "Request payment for" διαλέγεις "Goods" και πατάς το κουμπί "continue".
    7. Στην επόμενη σελίδα, για λόγους ασφαλείας, Θα σου ζητηθεί να εισάγεις ένα κωδικό επιβεβαίωσης και μετά πατάς το κουμπί "continue".
    8. Στην επόμενη σελίδα, πατάς το κουμπί "Request Money".

Τη στιγμή αυτή, το Paypal αποστέλλει ένα email σ' αυτόν που ζητάει τα χρήματα (κύριο email που είναι δηλωμένο στο Paypal) και άλλο ένα email σ' αυτόν που θα δώσει τα χρήματα (το email που έδωσες στο βήμα 4). Φυσικά και τα 2 αυτά πρόσωπα είστε εσείς!
    Τσεκάρετε λοιπόν τους 2 λογαριασμούς αλληλογραφίας και θα δείτε να σας περιμένει από ένα μήνυμα από το paypal στον καθένα.

9. Στο μήνυμα που ήρθε στο νέο email (του βήματος 4), υπάρχει ένα κίτρινο κουμπί "Pay Now". Πατήστε το!
    10. Στην σελίδα του paypal που θα σας μεταφέρει (φαίνεται το ποσό που ζητάτε κτλ), πατήστε το κουμπί "continue".
    11. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ το κουμπί "Log In", αλλά πατήστε παρακάτω την επιλογή "pay with my credit or debit card"!!!
    12. Εισάγετε ΟΛΑ τα στοιχεία της κάρτας που σας ζητούνται και πατήστε το κουμπί "Review and Continue". (Μπορείτε να δηλώσετε την χρεωστική ή πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα που έχετε. Αν δεν γίνει δεκτή κάποια από τις κάρτες σας, επαναλάβετε την διαδικασία με κάποια άλλη κάρτα).
    13. Τελευταίο βήμα: Πατήστε το κουμπί "Pay Now"
    14. Μπείτε με το λογαριασμό σας στο Paypall και κάντε αποδοχή των χρημάτων που σας πληρώσατε και... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
    Ο εαυτός σας... σας χάρισε τα χρήματα που του ζητήσατε!!!

Κάντε "Log in" στον λογαριασμό σας στο Paypal και θα δείτε να σας περιμένουν τα χρήματα που ζητήσατε (Paypal balance)... εκτός από το "νταβατζηλίκι" που χρεώνει το paypal (0,35€ / συναλλαγή +.3,4%)

Τώρα που στο balance (υπόλοιπο) υπάρχουν χρήματα, δεν μπορεί να σας σταματήσει κανείς!
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 29-02-2016 στις 13:22

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    153

Παραγγέλνοντας μέσω ebay κλπ (capital controls κλπ)

Εαν έχεις κάνει 20 παραγγελίες & σου χουν έρθει 2-3 καλύτερα να το κοιτάξεις....
    Τελευταία επεξεργασία από stefstef; 29-02-2016 στις 16:47

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    256

Απ: Παραγγέλνοντας μέσω ebay κλπ (capital controls κλπ)

Ανοιγεις λογαριασμο εδω :
    https://leupay.eu/grc/en/home

Ζητας να σου βγαλουν πιστωτικη καρτα (δωρεαν) - σου ζητουν φωτοτυπια ταυτοτητας και λογαριασμο ΟΤΕ κλπ . Στη στελνουν σπιτι με ΕΛΤΑ (δωρεαν) ή με κουριερ (10 ευρω κοστος) .

Στελνεις εως και 500 ευρω ανα μηνα απο Ελληνικη τραπεζα στο λογαριασμο σου στο leupay (1 ευρω χρεωση απο Εθνικη τουλαχιστον μεσω ebanking)
    Βαζεις τη leupay πιστωτικη στο paypal - ψωνιζεις κανονικα. Η πιστωτικη ειναι σαν προπληρωμενη ...οτι λεφτα εχει μεσα ο λογαριασμος, τοσα μπορεις να ψωνισεις .
    - 2006 : Smart 450 700 cc Pure
    - 2008 : Smart 451 999 cc / 84 hp Pulse
    - 2014 : Smart 451 999 ccc / 71 hp Pulse
    - 2015 : Smart 451 Brabus

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1169

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stefstef Εμφάνιση Μηνύματος
    Εαν έχεις κάνει 20 παραγγελίες & σου χουν έρθει 2-3 καλύτερα να το κοιτάξεις....
    Θέμα τελωνείου θα είναι η καθυστέρηση. Οι πληρωμές έχουν γίνει κανονικά. Χθες ήρθε άλλη μια. Λογικά θα αρχίσουν να φτάνουν αυτές τις ημέρες

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    153

Εδώ και 8 χρόνια που παραγγέλνω σταθερά από ebay κάποια πράγματα ποτέ δεν έχουν κάνει 20 μέρες, ακόμη και προιόντα που προέρχονται από Αμερική. Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η μεγάλη διάρκεια αναμονης που αναφέρεις

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Tricky Εμφάνιση Μηνύματος
    Ανοιγεις λογαριασμο εδω :
    https://leupay.eu/grc/en/home

Ζητας να σου βγαλουν πιστωτικη καρτα (δωρεαν) - σου ζητουν φωτοτυπια ταυτοτητας και λογαριασμο ΟΤΕ κλπ . Στη στελνουν σπιτι με ΕΛΤΑ (δωρεαν) ή με κουριερ (10 ευρω κοστος) .

Στελνεις εως και 500 ευρω ανα μηνα απο Ελληνικη τραπεζα στο λογαριασμο σου στο leupay (1 ευρω χρεωση απο Εθνικη τουλαχιστον μεσω ebanking)
    Βαζεις τη leupay πιστωτικη στο paypal - ψωνιζεις κανονικα. Η πιστωτικη ειναι σαν προπληρωμενη ...οτι λεφτα εχει μεσα ο λογαριασμος, τοσα μπορεις να ψωνισεις .

εγω χρησιμοποιω την revolut
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    256

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από djvolis Εμφάνιση Μηνύματος
    εγω χρησιμοποιω την revolut
    Αυτη δουλευει μονο με mobile app , σωστα ? η leupay ειναι κανονικη τραπεζα με e-banking (τρομερο κιολας) και δουλευει απο pc . Eχει τρομερη ασφαλεια και αψογη εξυπηρετηση (απαντηση σε emails εντος 5-6 ωρων) .

Γενικα, τροποι να κανεις αγορες υπαρχουν ... μας κυβερνουν δυστηχως ηλιθιοι ... ας εβαζαν ενα οριο 500 ευρω το μηνα για αγορες καταναλωτικων αγαθων ή για εμβασματα στο εξωτερικο και να τελειωνε η υποθεση .... εγω πχ αγοραζω χωρις προβληματα με Ελληνικη πιστωτικη σκυλοτροφες ή σκυλοπαιχνιδια απο το εξωτερικο (αφου αυτα τα ειδη δεν υποκεινται σε περιορισμους) αλλα δε μπορω να παραγγειλω κατι ηλεκτρονικο ....ειναι εντελως ηλιθιο ...
    - 2006 : Smart 450 700 cc Pure
    - 2008 : Smart 451 999 cc / 84 hp Pulse
    - 2014 : Smart 451 999 ccc / 71 hp Pulse
    - 2015 : Smart 451 Brabus

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    850

το Geek δουλευει κανονικα χωρις προβληματα εαν κ δεν νομιζω οτι εχει την ποικιλια του ebay.Τα πραγματα απο Αμερικη δεν θελουν πανω απο μια βδομαδα για να ερθουν....
    BLACK SHADOW

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    το Geek δουλευει κανονικα χωρις προβληματα εαν κ δεν νομιζω οτι εχει την ποικιλια του ebay.Τα πραγματα απο Αμερικη δεν θελουν πανω απο μια βδομαδα για να ερθουν....
    Από τελωνείο όταν έρχονται από Αμερική τί παίζει με αυτό?

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    153

Για τι ποσό αγοράς μιλάμε από Αμερική;

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    850

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Από τελωνείο όταν έρχονται από Αμερική τί παίζει με αυτό?
    βασικα απ ότι βλεπω, δεν ερχονται από Αμερικη αλλα από Κινα.Μεχρι τωρα εχω κανει 3 παραγγελιες ,από τα μεσα Δεκεμβριου που το ανακαλυψα ότι δεν εχει προβλημα και ηρθαν ολες κανονικα (βεβαια δεν ηταν τπτ το σπουδαιο μεχρι 15 ευρω max)
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    Δύναμη Φήμης
    172

Re: Απ: ΜΠΑΡΟΜΕΤΡΟ

Και εγω δεν έχω πρόβλημα με e-bay αγοράζω κανονικά πληρώνω μέσω της κάρτα που εχω στην alha bank μια απλή καρτα που έχω απο μισθοδοσία.. Οι καθυστερήσεις είναι θέμα απο ποια περιοχή έρχονται απο την κινα και με τη με απλο ταχυδρομείο υπάρχει Πιο μεγάλη καθυστέρηση... Αλλά η πιο μεγάλη καθυστέρηση ειναι στα δικα μάς ελτα.. Έχει έρθει δέμα στα κεντρικά στα ελτα και μεχρι να κάνουμε διαλογή να έρθει στο υποκατάστημα περιοχής αν δεν χωράει να σου βγάλουν σημείωμα το πείρα μετα απο 1 εβδομάδα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ΚΥΡΙΑΡ- ΧΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙ- ΤΕΥΞΗ ΜΙΚΡΩΝ!!! Έσσεται ήμαρ!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ebay : αγορές μέσω ebay,απορία.
    Από smartovios450 στο forum Τεχνολογία Γενικά
    σχόλια: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03-09-2012, 08:45
  2. Ελληνικά κανάλια μέσω Internet
    Από djvolis στο forum Τεχνολογία Γενικά
    σχόλια: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06-06-2008, 10:12
  3. Αγορές μέσω e-bay
    Από manoskritis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01-12-2007, 20:22
  4. Αποστολή post μέσω email
    Από jos στο forum Αναφορά Προβλημάτων
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01-09-2006, 13:02
  5. Επιβίωση Roadster μέσω του Brabus V6???
    Από HPaddict στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20-05-2005, 17:02

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία